Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Osvetlenie pri makro fotografii

Ivan Kajan
2010-07-05 16:43:05+02
Caute, chcem sa spytat tych co fotia makro ake techniky osvetlenia pouzivate? Viem ze je to individualne ale aj tak ma to zaujima kolko ludi pouziva len prirodzene svetlo pripadne s odrazkou, alebo ci pouzivate systemovy blesk pripadne makroblesk. Vdaka za info
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2010-07-05 17:03:49+02
Ja sa snažím nájsť čo najlepšie svetlo bez nutnosti dosvetlovanie. Hlavne protisvetlo. Prirodzenej atmosfére sa nič nevyrovná. Skúšal som odrazku, difúzor, makroblesk, blesk na kábli... Vštko mi potvrdilo, že prirodzené svetlo je to najlepšie. Ak potrebujem prisvetliť, kľudne použijem vstavaný blesk. Je prekvapujúce, čo všetko dokáže.
 
beholder
2010-07-05 21:01:17+02
...ako karol.........prirodzené svetlo má vždy svoju jedinečnú atmosféru........pokiaľ už ale potrebuješ priblesknúť.....je lepšie svetlo z blesku zmäkčiť...ako difúzor je fajn použiť trebars tašku z tesca:D
 
conan7
2010-07-05 21:06:07+02
príspevok od: beholder
...ako karol.........prirodzené svetlo má vždy svoju jedinečnú atmosféru........pokiaľ už ale potrebuješ priblesknúť.....je lepšie svetlo z blesku zmäkčiť...ako difúzor je fajn použiť trebars tašku z tesca:D
kokso, vy makráci máte niekedy iné metódy, nápady, výmysly...už dávnejšie to čítam to vaše know-how, len krútim hlavou nad vašimi kreáciami. a potom ľudia si myslia že si kúpim jeden makroobjektív a budem mať fotky ako z magazínu.
 
bear
- moderator
2010-07-05 21:08:59+02
Ak to nejde prirodzenym puzijem externy blesk z boku a ak treba dalsi blesk na nasvetlenie pozadia (paci sa mi viac zelene pozadie, ako cierne). Makroblesk nosim so sebou malokedy.
 
Bindo
2010-07-05 21:14:13+02
zalezi na co... ak fotim doma napr. kvet pouzijem normalne dazdnik a externy blesk. ak vonku hmyz, tak zvacsa mam blesk nasadeny na fotaku a na nom veliky difuzor. ale ako bolo spomenute prirodzene svetlo je naj. ale sem tam sa to proste neda ked clovek cloni kvoly DOF na 16 a foti po prepocte na 160mm ohnisku.
 
beholder
2010-07-05 21:19:09+02
príspevok od: bear
Ak to nejde prirodzenym puzijem externy blesk z boku a ak treba dalsi blesk na nasvetlenie pozadia (paci sa mi viac zelene pozadie, ako cierne). Makroblesk nosim so sebou malokedy.
....to hej, čierne pozadie, vypalovanie svetlých častí a degenerácia farieb vysokým výkonom to inak ani nemôže dopadnúť.......dobleskujem max. 1/16 aj to tlmím difúzorom......pozadie zostane pôvodné, bočné svetlo za zachováva prirodzené a presvetlým iba tmavé miesta v tieni alebo polotieni...

...rozostavovanie systémových bleskov pri ´fotolove´ si dosť dobre neviem predstaviť....ale isto sa v niektorých prípadoch dá využiť....skúšal som, nechty som si okúsal:D
 
beholder
2010-07-05 21:21:45+02
príspevok od: conan7
kokso, vy makráci máte niekedy iné metódy, nápady, výmysly...už dávnejšie to čítam to vaše know-how, len krútim hlavou nad vašimi kreáciami. a potom ľudia si myslia že si kúpim jeden makroobjektív a budem mať fotky ako z magazínu.
...čím viac vychytávok používaš....tým je horší výsledok (môj názor:).......technicky to je síce lepšie.....no uniká podstata toho, čo som pôvodne chcel fotiť:)...
 
bear
- moderator
2010-07-05 21:22:39+02
Priklad: setup bleskov a vysledny obrazok
ISO 100, F14, 1/160s
Nemam stativ vhodny na makro a vseobecne som na stativ velmi lenivy, tak radsej fotim z ruky.
 
conan7
2010-07-05 21:25:18+02
príspevok od: beholder
...čím viac vychytávok používaš....tým je horší výsledok (môj názor:).......technicky to je síce lepšie.....no uniká podstata toho, čo som pôvodne chcel fotiť:)...
mňa udivujú použité veci, pomôcky čo všetko využívate...aj tá tescotaška :D :D umrem :)
 
conan7
2010-07-05 21:26:33+02
no presne o tomto hovorím :D :D
 
bear
- moderator
2010-07-05 21:27:15+02
Vacsinou mam po ruke Lubku a ta mi vie systemovym bleskom sledovat aj pohyblivy ciel:-) Chrobacik vyssie utekal velmi rychlo, ale po prvom zablesku zastavil a pekne pozoval az kym som si nezbalil aparaturu. Samozrejme, ked je dost svetla, radsej fotim bez bleskov.
 
beholder
2010-07-05 21:37:48+02
príspevok od: bear
Vacsinou mam po ruke Lubku a ta mi vie systemovym bleskom sledovat aj pohyblivy ciel:-) Chrobacik vyssie utekal velmi rychlo, ale po prvom zablesku zastavil a pekne pozoval az kym som si nezbalil aparaturu. Samozrejme, ked je dost svetla, radsej fotim bez bleskov.
...no, ja po ruke lubku nemám, katka odmieta zabíjať čas lozením po štyroch:))

...je v podstate veľký rozdiel v tom, čo za objekt fotíš......sršeň, vážka, niektoré druhy motýľov dlho pózovať nezvyknú:) ....ale , to isto vieš aj sám:D
 
conan7
2010-07-05 21:39:54+02
hneď tu bude javelin, ukáže ako fotiť sršne :P
 
lu_boss
2010-07-05 21:54:01+02
...ja som pouzival z bielej A4 vyskladany ´tunel´, ktory som nastokol na blesk a viedol som nim svetlo pred objektiv - lacne a ucinne. Asi sa k tomu vratim, lebo vsetko ostatne je vysledkovo horsie.
Hmyz sa najlepsie foti zrana, vtedy je tuhy ako sibirsky petrolej a aj to svetlo je fajn.
 
Ivan Kajan
2010-07-05 22:42:19+02
Vdaka za napady ide o to ze fotim 180mm sklom tj svetla je vzdy malo kedze potrebujem 1/300 cas z ruky a stativ je obcas malo operativny tak som zacal uvazovat nad makro bleskom od canonu pripadne nejakym systemovym bleskom na dosvecovanie, islo mi hlavne o pohyblivy hmyz ako vazky a muchy kde je stativ pomerne nemotorny doteraz som fotil teda vacsinou z ruky veci v mojej galerii a clony mi sli maximalne do 8 ak som chcel aspon ako tak udrzatelne casy z coho vyplivala hlbka ostrosti nic moc
 
dodo_bb
2010-07-06 09:44:17+02
Ja používam makroblesky, väčšinou robím kvety. Ale na workshope makrofoto bol aj maník z Čiech, čo robí hmyz a ukazoval nám ako fotí - z kusa izolovaného elektrikárskeho kábla mal zohnutý taký držiak, ktorý mal upevnený na objektíve tak, že trčal dopredu šikmo hore ponad objektív (rozmer tak 40 x 40 cm) a na ňom mal štyrmi prádlovými kolíčkami pripevnený taký plastový materiál (asi 3 mm hrubý bublinkavý pružný) a cez túto rárohu blýskal normálnym systemákom... Dalo sa to voľne ohnúť podľa potreby, náklady na výrobu tak 0,5 €. Bolo to ľahké, jediný problém je vraj vo vetre, ale vtedy sa aj tak makro veľmi fotiť nedá :-)))
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()