Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Triedenie fotografii

Michal Matloň
Michal Matloň redakcia ephoto.sk 2010-08-19 22:58:46+02
Milí ePhoťáci, aký systém používate pri triedení svojich fotografii? Triedite ich pomocou softvéru (Lightroom, Aperture, atď.), alebo ručne v zložkách? Ako si značíte jednotlivé zložky? Ako sa snažíte uľahčiť si vyhľadávanie? Používate kľúčové slová v metadátach? Oddeľujete si fotografie rodiny a priateľov od ostatných, prípadne profesionálnych fotografii? Riešite nejako pomenúvanie samotných súborov?
 
tomatito
ocenenie redakciou 2010-08-20 15:39:33+02
príspevok od: Karol Srnec
No orientovat sa v archive so samymi skakavkami je problem. Ja to mam trochu pestrejsie. :-) Ked ako redaktor pripravujem clanky, prejdem archiv aj niekolkokrat za den. Po dvoch rokoch som uz dostatocne vytrenovany, aby som pomerne rychlo nasiel co chcem, aj keby som nemal zaidne tagy, kolekcie a ani fotky nefiltroval.
tak urcite, ty to mas ine kedze si redaktor..osobne si myslim ze sa hrabes vo fotkach ktore ides dat do clanku a aj fotis pre clanky to je nieco dost ine, tam je hlavne potrebny aky typ fotaka to bol alebo ake sklo alebo aka akcia kedze vela clankov sa pise presne o tom a tam super pomozu rozne tie tagy. Ja som skor myslel take to osobne fotenie kde sa v tom nehrabem 2x denne ale potrebujem skor konkretne vyhladat nejaku jednu foto z 25 000 /vtedy mi to velmi pomoze tieto vytriedene podadresare..
 
tomatito
ocenenie redakciou 2010-08-20 15:41:34+02
príspevok od: lu_boss
A ked po case pride a bude chciet od Teba kupit dalsie fotky ?
no vsak dalsie mu nafotim :) ja som myslel ze pomazem fotky za ktore som uz dostal zaplatene..pomazem projekt, ked budem mat zakaznika ktoremu nacvakam 1000 zaberov do rawu a on mi zaplati za 5 foto a povie mi ze mozno o rok si znova nieco z tych 1000 vyberie tak takeho zakaznika nechcem :D
 
tomatito
ocenenie redakciou 2010-08-20 15:43:12+02
dobra otazka..sam neviem co si o tom mysliet ked mam 4 externe disky. Ale mam nieco pohadzane aj na par DVD. Ale to tam mam uz z doby ked som tie disky nemal..
 
anton julény
2010-08-20 15:46:30+02
príspevok od: tomatito
to by ma zaujimalo ako preletis 50 tisic fotiek skutocne rychlo :) rozumiem ze lightroom a pridanie metadat do fotiek je velmi pomocna vec, ale ono skor ide aj o to kto akym stylom foti a ako..keby som hladal nejaku skakavku ja si sice mozem pridat tie metadata, ale ked mam na 16 gigovej karte 7 druhov skakaviek v 1000 fotkach pomiesanych kade tade tak predsa len najlepsia informacia bude ´skakavky´ a nie konkretny druh..lebo to by som musel kazdu foto pisat osobitne. No a ci uz pridam metadata skakavky alebo to slahnem do adresara skakavky v tom uz moc rozdiel nevidim, ked chcem vybrat najlepsiu foto ktoru vyberiem ako prezentacnu tam mi metadata aj tak nepomozu musim fotky manualne prezerat a estetickym citenim sa rozhodovat :) samozrejme rozumiem kazdy ma svoj styl..
pri katalogizácii pomocou metadát získavaš výhody hierarchickej štruktúry, teda označenie rôznymi kĺúčovými slovami na rôznej úrovni (analógia hirarchickej štruktúry adresárov) a takto môžeš vytvárať viacero typov úrovní (si predstav, že jeden súbor máš vo viacerých adresároch naraz - to sa na úrovni OS dá robiť cez linky). takže keď Karol prehľadáva desiatky tisíc fotografií tak stačí zadať len pár kľúčových slov a podľa nich vyhľadať (napr. heslo skakavka ti nájde 10000, heslá skakavka/modra ti najde 200, heslo skakavka/modra/v pohybe ti nájde 20). Chce to len mať premyslený systém kľúčových slov a dôsledne ich priraďovať.
 
tomatito
ocenenie redakciou 2010-08-20 15:49:12+02
príspevok od: anton julény
pri katalogizácii pomocou metadát získavaš výhody hierarchickej štruktúry, teda označenie rôznymi kĺúčovými slovami na rôznej úrovni (analógia hirarchickej štruktúry adresárov) a takto môžeš vytvárať viacero typov úrovní (si predstav, že jeden súbor máš vo viacerých adresároch naraz - to sa na úrovni OS dá robiť cez linky). takže keď Karol prehľadáva desiatky tisíc fotografií tak stačí zadať len pár kľúčových slov a podľa nich vyhľadať (napr. heslo skakavka ti nájde 10000, heslá skakavka/modra ti najde 200, heslo skakavka/modra/v pohybe ti nájde 20). Chce to len mať premyslený systém kľúčových slov a dôsledne ich priraďovať.
to jasne tomu rozumiem, taky sposob vyzera velmi mudro a rychlo a funguje ako take male google. Len problem je porobit tie tagy na tych mnoho tisic fotkach ;)
 
Miro Bartánus
2010-08-20 17:00:33+02
príspevok od: tomatito
to jasne tomu rozumiem, taky sposob vyzera velmi mudro a rychlo a funguje ako take male google. Len problem je porobit tie tagy na tych mnoho tisic fotkach ;)
Nespomínalo sa tu ešte hodnotenie fotiek hviezdičkami, ja ho intenzívne používam pokiaľ sú fotky ešte vo workflow procese od importu do archívu.

Moje členenie je:

0 hviezd - zmazať po jednom roku od nafotenia
1 hviezda - kandidát na prezentovanie, zaslúžia si nebyť vymazané a ísť do archívu
2 hviezdy - toto prezentujem (rodina, priatelia), iba tu robím tagy
3 hviezdy - kandidát na portfólio
4 hviezdy - portfólio
5 hviezd - rezerva, ešte som nepoužil

Vždy si ešte interne stanovím koľko výsledných fotiek chcem spraviť,
ak na akcii nafotím 100 záberov tak ideál je nájsť maximálne 10 ale ´NAJ´ na prezentáciu (dve hviezdy)

 
Daniel.U
2010-08-20 17:10:24+02
S katalogom sa da pracovat dynamicky a s adresarmi nijako. Treba si len pamatat kde co je a hladat. Fotky mam sice zoradene podla rokov a pod rokmi nazov fotenia, ale hlavne kazda fotka ma u mna klucove slova a rating. Postupnym nabalovanim archivu su tie metadata k nezaplateniu. Tak isto som oddelil bordel od fotiek. Ten mam paradoxne ulozeny podla kategorii, ale s tym nepracujem. Hlavne jednoduchost a nie ako vidim, ze niekto je schopny nazov suboru uvadzat pomaly zlozitejsie ako cislo karoserie. Nazov suboru je absolutne nepodstatny, LR odfiltruje fotky podla nekonecna kriterii, ktore nacita z EXIFu a z databazy klucovych slov. U mna pojem jednoduchost znamena to, ze keby si za moj pocitac sadol cudzi clovek, tak najde co chce. A nebude klikat cez vylety, makro a krajinky aby nasiel vcielku medonosnu. Bud zada zvierata alebo neviem ci tam nemam dokonca aj vcela zadane
 
Michal Matloň
redakcia ephoto.sk
- moderator
2010-08-20 17:18:26+02
Fúha, tak to je nejaké prísne hodnotenie :D Aj keď je prevda, že kebyže 1 heivzda naozaj prezentovala zlú fotku, tak ju rovno vymažeš...
 
anton julény
2010-08-20 19:06:26+02
príspevok od: tomatito
to jasne tomu rozumiem, taky sposob vyzera velmi mudro a rychlo a funguje ako take male google. Len problem je porobit tie tagy na tych mnoho tisic fotkach ;)
ak si vytvoríš vhodnú štruktúru kľúčových slov, tak s detailom sa ti pridajú všetky nadradené, napr. budeš mať hmyz-skakavky-x-y, a keď otaguješ fotku y, tak sa k nej ´pridajú´ aj nadradené.
 
drepe
2010-08-20 19:58:12+02
príspevok od: tomatito
to jasne tomu rozumiem, taky sposob vyzera velmi mudro a rychlo a funguje ako take male google. Len problem je porobit tie tagy na tych mnoho tisic fotkach ;)
tak Lightroom umoznuje skupinove tagovanie, cize si oznacis fotky na ktorej je napr. konkretna skakavka a jednym klikom pridas spravne ´klucove slovo´ ... ale aj tak, pri 10-15000 fotkach by to bolo casovo hodne narocne :)
 
lu_boss
2010-08-20 21:51:42+02
...zaujimave zadanie by bolo: mam 30 000 fotiek a mam v nich bordel. Ako ich upratat ?
 
Michal Matloň
redakcia ephoto.sk
- moderator
2010-08-20 21:54:49+02
príspevok od: lu_boss
...zaujimave zadanie by bolo: mam 30 000 fotiek a mam v nich bordel. Ako ich upratat ?
Keď v nich máš bordel, tak si ich nezaslúžiš, vymazať ;) :D
 
lu_boss
2010-08-20 22:05:05+02
príspevok od: Michal Matloň
Keď v nich máš bordel, tak si ich nezaslúžiš, vymazať ;) :D
Ja v nich nemam bordel :-) To bolo vseobecne zadanie.
Inak, by som bol celkom zvedavy, kolko archivov by po Tvojej rade prestalo existovat :-)
 
Michal Matloň
redakcia ephoto.sk
- moderator
2010-08-23 19:42:04+02
Mám jednu otázku, dá sa v Lightroome spraviť kolekcia tak, aby obsahovala fané fotky, napr. podľa keywordov, ale nie samé fotky, ale aj so svojimi priečinkami? Napr. máš fotky z dovolenky a kolekciu rodina. A teraz do tej kolekcie chceš dať fotky rodiny, ale tak, aby sa tam zobrazili aj s tým, že sú z adresára dovolenka, nie aby tam boli pomiešané s ostatnými.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2010-08-23 20:53:23+02
príspevok od: Michal Matloň
Mám jednu otázku, dá sa v Lightroome spraviť kolekcia tak, aby obsahovala fané fotky, napr. podľa keywordov, ale nie samé fotky, ale aj so svojimi priečinkami? Napr. máš fotky z dovolenky a kolekciu rodina. A teraz do tej kolekcie chceš dať fotky rodiny, ale tak, aby sa tam zobrazili aj s tým, že sú z adresára dovolenka, nie aby tam boli pomiešané s ostatnými.
Da sa to. Chytru kolekciu mozes filtrovat aj viacerymi podmienkami. Takze v tvojom pripade skombinujes podmienku keyword s podmienkou Folder, alebo s podmienkou Location.
Nie je ale nutne mat vsetko uplne prerozdelene do kolekcii, staci ti aj filtrovanie. Takze mas kolekciu Rodina, a len si docasne zapnes filter Metadata - Location, ked potrebujes. Bude to trvat par sekund a nemusis mat milion pokolekcii, aby si ich mozno pouzil raz za rok.
 
kotenko
2010-09-08 23:28:12+02
príspevok od: Michal Matloň
Celkom rád by som vedel, ako to triedi niekto, kto fotí profesionálne rôzne veci.
nečítala som to tu celé, takže si zadám meno a priezvisko zákazníka - miesto fotenia, mesto/dedina - dátum a plus poznámku, čo bolo pre mňa v tomto fotení typické alebo dobre zapamätateľné, všetko ide hneď na dvd, každý jeden zákanzík má svoje dvdčko u mňa odložené pre ďalšiu archiváciu.
ext. hdd nejako neverím, neviem, ale raz som prišla o dáta (našťastie iba o posťahované filmy) a odvtedy som sa radšej opäť presunula k cd-dvd nosičom
 
kotenko
2010-09-08 23:35:22+02
taak a čo sa týka archivácie rodinnej, tak je to jednoduché, fotka:
YY.MM.DD - poradové číslo_názov
10.09.08 - 001_babka80tka

a názov priečinka mám nasledovne:
YY.MM.DD - babka80tka

všetko si zalohujem priamo na dvdčko, snažím sa po zaplnení aspoň 1GB fotiek (pri plnom rozlíšení to mám asi tak jednu rodinnú akciu, prípadne asi jeden mesiac rodinného-súkromného fotenia) a tam je potom názov SEPTEMBER 2010.
spravím si printscreen Nera a tak stačí mi pozrieť na obal a viem, čo sa v CD/DVD nachádza. robím to tak už od svojho prvého kompaktu (asi 8 rokov) a všetko viem veľmi rýchlo nájsť.
kúpila som si archivačné boxy a mám svätý pokoj... :-D
 
kotenko
2010-09-08 23:38:17+02
ano, odpoveď so dala vyššie :-)
 
Strana 3 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()