Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

FX DOF vs. DX DOF

tadzesi
tadzesi 2010-09-07 15:55:52+02
Ma FX snimac lepsi DOF ako DX? Ked si otvorim DOF kalkulacku a chcem mat DOF rovnaky pri FX a DX snimaci tak s FX snimacom musim prist k objektu blizsie. Je potom vyhoda FX v nesumeni pri vyssom ISO a vo viac detailoch? Predpokladam ze ak to iste nafotim na DX a FX s rovnakym DOF tak fotka bude rovnaka. Alebo ?
 
kecal
2010-09-08 10:26:06+02
opäť to nebudem čítať iba napíšem svoje poznatky z praxe - DOF je iná na DX a FX. A nedá sa navzájom porovnať pomocou kalkulačky, zámenou objektívu a podobne. Jednoducho , ako správne povedal Karol Srnec ( začiatok som ešte vydržal čítať ) nemôžeme oddeliť DOF ( koľko bude ostré ) nielen od bokehu - teda ako to neostré vyzerá ale aj od toho aký strmý a s akým podaním je prechod od DOF po rovinu rozostrenia... Jednoducho FX ju má krajší a príjemnejší bokeh ( platí najmä pre široké sklá ), jeho podanie je bližšie k alalógovej fotografií. A kto má čo len trochu citu pre obraz a videl už väčší výstup z analógového stredoformátu vie že to je zase úplne iná káva .-) To bola jedna z príčin keď som sa v hlbokej minulosti rozhodoval pre digitál, prečo som na začiatku zavrhol Olympus - nesmejte sa .-D - bárz sa mi vtedy celkom zamlúval pomer strán, nepáčil sa mi väčší crop a výsledné podanie ( a po podrobnejšom skúmaní aj iné faktory ). Iné kafe by bolo keby Ollie zväčšil chipy a zbavil sa crop-u. Lenže to by potom super kvalitné objektývy boli úplne k ničomu, pretože by začali používať okrem teraz používaného výrezu ( preto majú Ollie objektívy tak vyrovnané a vysoké MTBF ) aj okrajové časti a to by bolo iné blato .-)
 
2010-09-08 11:05:22+02
uz sa to tu niekolkokrat rozoberalo, aj v clanku na ephoto. mozno by bolo dobre drzat sa faktov - velkost snimaca na hlbku ostrosti nema priamy vplyv, na tu maju priamy vplyv ine veci. velkost snimaca si vynucuje urcite ohniska a ohnisko je jeden z faktorov ovplyvnujucich DOF, ci ?
 
2010-09-08 11:16:55+02
odporucam precitat clanok a diskusiu: http://www.ephoto.sk/uzivatelska-sekcia/foto-skola/foto-skolka/hlbka-ostrosti-a-ohniskova-vzdialenost/

je tam vsetko popisane
 
2010-09-08 11:19:30+02
príspevok od:
uz sa to tu niekolkokrat rozoberalo, aj v clanku na ephoto. mozno by bolo dobre drzat sa faktov - velkost snimaca na hlbku ostrosti nema priamy vplyv, na tu maju priamy vplyv ine veci. velkost snimaca si vynucuje urcite ohniska a ohnisko je jeden z faktorov ovplyvnujucich DOF, ci ?
doplnim sa, rozptylovy kruzok je jedina vec, ktora sice ovplyvni dof, ale len v minimalnej miere, na rozdiel od fyzickeho ohniska skla, vzdialenosti zaostrenia a pouzitej clony
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2010-09-08 11:45:15+02
príspevok od:
uz sa to tu niekolkokrat rozoberalo, aj v clanku na ephoto. mozno by bolo dobre drzat sa faktov - velkost snimaca na hlbku ostrosti nema priamy vplyv, na tu maju priamy vplyv ine veci. velkost snimaca si vynucuje urcite ohniska a ohnisko je jeden z faktorov ovplyvnujucich DOF, ci ?
Mna skutocne pocitanie milimetrov a centimentov absolutne nezaujima. Teoriu ovladam a kaslem na nu. Staci mi vediet, ze ak pouzijem FX system, mozem krativnejsie pracovat s DOF, ako na DX a s nim kreativnejsie nez na 4/3 a s nim kreativnejsie nez na kompakte. A kde je potom ta teoreticka pravda o tom, ze velkost snimaca nevplyva na DOF? Nieje ti nanic. Treba oddelit fotograficku prax od teoretickych vypoctov. Pretoze prax hovori o tom, aky mas fotak a k nemu dostupne objektivy. To ti dava moznost pracovat s DOF a nie DOF calculator.
Od zaciatku tu ide o to, co sa stane, ak Nikon AF-S 200/2 dam na D3 a D300. No na D3 ta fotka bude paradnejsia a nemusel som nic pocitat. Ze musim prist blizsie, ci dalej... To nic neznamena pre pocit z tej fotky. Je to len konstatovanie faktu o crop faktore.
 
Dominik Bugár
redakcia ephoto.sk 2010-09-08 12:56:59+02
Už sa to v tejto diskusii naznačovalo, k čomu by som sa aj ja prikláňal a čo by som chcel zdôrazniť:

Aj keď určite nie je na škodu vedieť teóriu (čo s čím súvisí a ako), naozaj treba zdôrazniť, že najdôležitejší je výsledný efekt v praxi. DOF sa v praxi nedá považovať za úplne exaktný efekt. Chcel by som podotknúť, že DOF nie je nejaká ´tvrdá´ hranica ostrosti/neostrosti. Ostroť totiž narastajúcou vzdialenosťou od zaostreného objektu klesá postupne - DOF určuje približnú hranicu, kde to za štandardných okolností začíname vnímať ako nástup neostrosti. Nie je však jedno, ako narastá neostrosť.
Veľmi dôležitý je totiž charakter neostrosti (bokeh), čo je otázkou kvality objektívu. To má aspoň takú váhu, ako hodnota DOF. Preto pri zhodných parametroch (vzdialenosť, ohnisko, clona, crop) dvomi kvalitatívne rôznymi obejktívmi môžeme dostať iný feeling z rozmazania pozadia, pričom matematicky je DOF rovnaká, ale jemnejší bokeh evokuje pocit ´lepšej rozostrenosti´.
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()