Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

ustálenie už dávno vyvolanej fotografie

selavy
2010-09-13 14:22:37+02
zdravím, nemá niekto skúsenosti s ustaľovaním už raz ustálenej (ale zle) fotografie. fotka má možno viac ako 20 rokov, ale je nedostatočne ustálená, takže na svetle sa postupne začínajú objavovať hnedé fľaky. dá sa fotka dodatočne ustáliť? nezničí sa? čo s tým? chcem si ju totiž dať zarámovať, teraz može byť akurát tak v tme v skrini. ďakujem za radu
 
mllpo
2010-09-13 15:04:52+02
Neviem, nemam skusenosti s chemiou klasickej fotografie, ale napadlo ma, co tak oscanovat, vytlacit a zaramovat kopiu?
 
kecal
2010-09-13 16:54:29+02
nemusí to byť slabým ustálením. môže to byť aj nedostatočným vypraním fotky po celom procese ... to by trebalo vidieť. robí to najmä aj sa vypierali fotky v stojatej vode ( často sa vtedy používala plastová detská vanička ) , kde bolo veľa foto na kope - miestami sa ´zlepili´ a aj pri miešaní rukou zostala kde tu nejaká kus zlepená a v tom mieste nedošlo k dostatočnému vypraniu.
Odporúčal by som najskôt kvalitne nascanovať, až potom robiť pokusy. Foto by sa mala dať dodatočne vyprať - už som robil cca pred 15 rokmi s jednou ( naozaj vzácnou )foto čo začala robiť detto ( treba vidieť ) fľaky .. ´nalepil´ som ju na leštiaci plech ( z leštičly ) vodou so zmäkčovačoma ( namočením na cca 5 min ), potom nechal nechal jemne premývať vlažnou ( cca 25°C destilovanou ) vodou ( cca 5 min ), zalial ustalovačom a opäť dokladne prepral .. Foto sa síce už nezbavila 2 fľakov čo vznikly, ale stali sa menej výrazné ( subjektívne posúdené ) a hlavne - odvtedy sa už nič nezhoršilo ...
 
selavy
2010-09-15 15:14:51+02
su to take zlto-hnede leskle flaky. nechcel by som prist o original lebo ide o originalnu zvacseninu jedneho dost znameho slovenskeho fotografa. chcel som sa len uistit, ci sa jej nic nestane ked ju skusim este raz preprat a ustalit.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()