Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

CPL miesto ND4

kexo
2010-09-19 22:08:34+02
helou, existuje nejake pre a proti pouzitiu CPL filtra miesto sedeho? niekedy som lenivy vytiahnut sedy :) a ako som si vsimol, predlzuju expoziciu zhruba rovnako...dik
 
viking81
2010-09-19 22:21:26+02
polarizak ubera zhruba 2-3 EV myslim..zalezi ako je natoceny....a odobera hlavne odlesky a podobne veci....co ND nerobi...len to len stmavi....ako v pripade nudze som aj ja pouzil CPL na predlzenie expozicie ked som fotil vodopad...riesenim pre teba by mozno este bolo aj pouzitie linearneho a cirkularneho sucasne...a mozes si regulovat urovne kolko svetla ti to uberie..
 
beholder
2010-09-19 22:44:29+02
...to ma pobavilo...´niekedy som lenivý vytiahnuť šedý´........

...predstavil som si nelenivého fotografa vyťahujúceho stojany ,blesky, dáždniky, odrazové dosky, softboxy, farebné filtre, generátor, expozimeter, flashmeter, rádiové odpalováky...........a neviem čo ešte:))

...ktovie čím všetkým by to pri lenivosti mohol nahradiť:)

...toto by mohlo uspokojiť aj lenivca ako Ty:

http://www.photonet.sk/shop/neutralny-sedy-nd-filter-hl-optics-nd2-nd400-77mm/p_7201.html

 
tomis.ales
2010-09-20 15:55:16+02
príspevok od: viking81
polarizak ubera zhruba 2-3 EV myslim..zalezi ako je natoceny....a odobera hlavne odlesky a podobne veci....co ND nerobi...len to len stmavi....ako v pripade nudze som aj ja pouzil CPL na predlzenie expozicie ked som fotil vodopad...riesenim pre teba by mozno este bolo aj pouzitie linearneho a cirkularneho sucasne...a mozes si regulovat urovne kolko svetla ti to uberie..
Ide to aj dvoma cirkularnymi. Aj ked neviem, mozno kombinacia lin. a cir. je lepsia. Mas na to nejake vysvetlenie preco lin. a cir.?
 
viking81
2010-09-20 16:08:09+02
príspevok od: tomis.ales
Ide to aj dvoma cirkularnymi. Aj ked neviem, mozno kombinacia lin. a cir. je lepsia. Mas na to nejake vysvetlenie preco lin. a cir.?
odvolavam sa na romana pihana :)

Dva polarizační filtry našroubované na sebe (první lineární a druhý jakýkoliv) mohou pracovat jako neutrální šedý filtr s plynule měnitelnou intenzitou filtrace od téměř 0 (světlo projde skoro beze změny, maximálně s účinkem běžného polarizačního filtru) až k absolutní tmě (světlo neprojde vůbec). Jsou-li totiž ´štěrbiny´ obou filtrů v zákrytu, světlo prochází, jsou li na sebe kolmo, dvojice filtrů je zcela nepropustná.

nenapisal som to uplne dobre...prvy linerany....druhy akykolvek...a kedze uz ma cpl tak dokupit linear pl :)
 
rbr69
2010-09-20 20:19:25+02
existuju taketo ND ´fadery´ zalozene na CPL+PL, jeden ND2-400 som si zaobstaral
https://sites.google.com/site/rbrunovsky/home/fotovybava/faderndmarkii cca 160 USD
problem je, ze sa neprejavuju ako rovnomerne NDcko, hlavne na ultrasirokacoch, kde proste vplyv CPL filtra na kratkych ohniskach je markantny, na dlhsich ohniskach to moze byt v poriadku ...
... taketo fadery sa robia z dovodu velkej vinetacie dvoch filtrov na sebe (zacisi od vyaky obrucok filtrov)
 
dodo_bb
2010-09-20 20:29:55+02
Pokiaľ sa týka množstva svetla, fungujú približne rovnako, pokiaľ sa týka kvality svetla a tým aj konečného výsledku, fungujú odlišne, ND neodstraňuje odrazené lúče. Existuje dosť situácií, v ktorých je polarizák nevhodný až škodlivý, ale pokiaľ Ti to nevadí, je to jedno :-)))
 
dodo_bb
2010-09-20 20:36:29+02
A okrem toho píšeš, že predlžujú expozíciu zhruba rovnako - to len v prípade, že máš náhodou ND filter podobného účinku. ND filtre sa vyrábajú v rôznych hustotách, môžeš si kúpiť viac slim alebo COKIN ND filtrov a rôzne ich kombinovať na dosiahnutie rôznych hustôt (jeden filter = 1 účinok, dva filtre = 3 kombinácie, 3 filtre = 7 kombinácií...)
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()