Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

nizka clona

mirinka9
2010-09-20 20:58:46+02
ahojte. zacinam s fotenim a rada by som si dala poradit, kedy sa pouzivaju nizke clony 2, 2.8? viem, ze nie vzdy je to vitane... Dakujem :)
 
bear
- moderator
2010-09-20 21:14:51+02
http://www.ephoto.sk/uzivatelska-sekcia/foto-skola/foto-skolka/
Specialne o clone mas tento clanok:
http://www.ephoto.sk/uzivatelska-sekcia/foto-skola/foto-skolka/hlbka-ostrosti-a-clona/
 
mirinka9
2010-09-20 21:26:29+02
dakujem za clanok o clone. V podstate viem zmysel clony, no niekedy sa mi zda, ze najnizsia clona nie je to prave, co robi fotku zaujimavou... akosi neviem vycitit, kedy mam dat 2 a kedy napr. 4.5?
 
Michal Matloň
redakcia ephoto.sk
- moderator
2010-09-20 21:32:00+02
príspevok od: mirinka9
dakujem za clanok o clone. V podstate viem zmysel clony, no niekedy sa mi zda, ze najnizsia clona nie je to prave, co robi fotku zaujimavou... akosi neviem vycitit, kedy mam dat 2 a kedy napr. 4.5?
Presne podľa toho, akú chceš mať hĺbku ostrosti (či portrét s nízkou, alebo napr. krajinka s veľkou) a podľa toho, aké je svetlo (málo svetla, nízke clonové číslo). Ja väčšinou (ľudia) fotím na najnižšej možnej, ale to sa odvíja od toho, čo fotím, väčšinou nefotím krajinky.
 
bear
- moderator
2010-09-20 21:33:27+02
Tak to chce potom trening. Fot a doma si na svojich fotkach hladaj chyby a rozmyslaj cim by sa dali vylepsit a co Ti na nich prekaza. Najlepsie sa naucis na vlastnych chybach.
 
slavmiro
2010-09-20 22:14:33+02
lahka rada, ak nefotis prave jedinecny okamih, urob si v priorite clony vzdy 3 zabery, dajme tomu portret pti F2.0, F2.8, F4, krajinky dajme tomu pri F5.6, F8 a F11.. Doma na monitore v klude vyberies ten naj. Neskor, nadobudnutim praxe, zistis ze ti stacia 1-2 pokusy, budes vediet ze pri danej scene, vzdialenosti a objektu napr. portrete nema zmysel F4 ale radsej F2.5 a F3.5..
 
mirinka9
2010-09-21 07:11:42+02
dakujem vam za rady :)
 
drummer54
2010-09-21 10:27:01+02
male clonove cislo napr. 2 - 2,8 znamena vacsi otvor clony (odcloneny objektiv) a zaroven znamena malu hlbku ostrosti, pouzi ju vtedy ak potrebujes zvyraznit objekt a rozmazat pozadie, napr. portret, v pripade nutnosti aj vtedy ak je malo svetla a potrebujes urobit fotku z ruky
 
bonifacko
2010-09-21 11:12:28+02
príspevok od: drummer54
male clonove cislo napr. 2 - 2,8 znamena vacsi otvor clony (odcloneny objektiv) a zaroven znamena malu hlbku ostrosti, pouzi ju vtedy ak potrebujes zvyraznit objekt a rozmazat pozadie, napr. portret, v pripade nutnosti aj vtedy ak je malo svetla a potrebujes urobit fotku z ruky
To druhe: naviem ake mate skusenosti, ale na najväčšom otvore je problem s ostrosťou. Takže ak je malo svetla, dať najvyššie možné iso, nepriclaňať a modliť sa, aby vyšiel záber?
 
quintes
2010-09-21 11:36:04+02
a to máš kompakt či čo.. Lebo čo tu píšeš je blud. Veď zaostriť musíš stále. Či na plnú dieru či max clonu. Neviem aký máš fotoaparát, ale ak je to zrkadlo, tak určite máš na ňom taký gombík, ktorý keď stlačis pred exponovaním tak ti foťák pricloní a v hľadačiku vidíš ako bude vyzerať výsledná dof. Daj si foťák na režim priorita clony a skúšaj doma. Napr si polož na stôl malý predmet a skúšaj clonu. a vyskúšaj meniť vzdialenosť seba od objektu. čím si ďalej od objektu a máš menšiu clonu tým aj bokeh by mal byť krajší. Všetko nájdeš na webe.. Skús stránku fotoroman.cz
 
mirinka9
2010-09-21 12:23:23+02
asi to chce iba prax.. a v tej rychlosti, niekedy neviem, ci chcem 2,8 alebo 4.5 Clonu... a potom ked sa pozriem na foto, nepaci sa mi velmi rozmazane pozadie s kruzkami (viem, ze to ma aj odborny nazov):)
 
Shooter
2010-09-21 12:24:44+02
príspevok od: mirinka9
asi to chce iba prax.. a v tej rychlosti, niekedy neviem, ci chcem 2,8 alebo 4.5 Clonu... a potom ked sa pozriem na foto, nepaci sa mi velmi rozmazane pozadie s kruzkami (viem, ze to ma aj odborny nazov):)
bokeh ;)
 
viking81
2010-09-21 12:27:13+02
príspevok od: mirinka9
asi to chce iba prax.. a v tej rychlosti, niekedy neviem, ci chcem 2,8 alebo 4.5 Clonu... a potom ked sa pozriem na foto, nepaci sa mi velmi rozmazane pozadie s kruzkami (viem, ze to ma aj odborny nazov):)
tak to si asi jedina :-))) neviem ake mas sklo a aky bokeh robi....ale nie je nad pekny hladky bokeh :) pri makre...portrete a tak :)
 
Shooter
2010-09-21 12:30:56+02
príspevok od: quintes
a to máš kompakt či čo.. Lebo čo tu píšeš je blud. Veď zaostriť musíš stále. Či na plnú dieru či max clonu. Neviem aký máš fotoaparát, ale ak je to zrkadlo, tak určite máš na ňom taký gombík, ktorý keď stlačis pred exponovaním tak ti foťák pricloní a v hľadačiku vidíš ako bude vyzerať výsledná dof. Daj si foťák na režim priorita clony a skúšaj doma. Napr si polož na stôl malý predmet a skúšaj clonu. a vyskúšaj meniť vzdialenosť seba od objektu. čím si ďalej od objektu a máš menšiu clonu tým aj bokeh by mal byť krajší. Všetko nájdeš na webe.. Skús stránku fotoroman.cz
ten gombík na kontrolu DOF si myslím má len stredná a profi trieda. Low endy asi nie (aspoň u Nikonov je to tak) a predpokladám, že ani mirinkin canon 450D to nebude mať.
 
mirinka9
2010-09-21 12:34:20+02
príspevok od: Shooter
ten gombík na kontrolu DOF si myslím má len stredná a profi trieda. Low endy asi nie (aspoň u Nikonov je to tak) a predpokladám, že ani mirinkin canon 450D to nebude mať.
je to aj na mojom fotaku :)
 
quintes
2010-09-21 12:39:33+02
príspevok od: Shooter
ten gombík na kontrolu DOF si myslím má len stredná a profi trieda. Low endy asi nie (aspoň u Nikonov je to tak) a predpokladám, že ani mirinkin canon 450D to nebude mať.
`mam to na 400d.. tak predpokladam ze vyssia rada to bude mat tiez :)
 
bonifacko
2010-09-21 12:40:54+02
príspevok od: quintes
a to máš kompakt či čo.. Lebo čo tu píšeš je blud. Veď zaostriť musíš stále. Či na plnú dieru či max clonu. Neviem aký máš fotoaparát, ale ak je to zrkadlo, tak určite máš na ňom taký gombík, ktorý keď stlačis pred exponovaním tak ti foťák pricloní a v hľadačiku vidíš ako bude vyzerať výsledná dof. Daj si foťák na režim priorita clony a skúšaj doma. Napr si polož na stôl malý predmet a skúšaj clonu. a vyskúšaj meniť vzdialenosť seba od objektu. čím si ďalej od objektu a máš menšiu clonu tým aj bokeh by mal byť krajší. Všetko nájdeš na webe.. Skús stránku fotoroman.cz
To mam na Pentax-e k-x. Ale svetelne skla napr. portretaky maju pri uplne otvorenej clone dost mäkku kresbu. Treba pricloniť.
 
quintes
2010-09-21 12:44:20+02
príspevok od: bonifacko
To mam na Pentax-e k-x. Ale svetelne skla napr. portretaky maju pri uplne otvorenej clone dost mäkku kresbu. Treba pricloniť.
mne sa zda, ze moj plastovy bazmek (canon 50mm f1.8) je ostry aj na plnej diere... btw, aj tak clonim trosku vyssie... nechcem mat predsa ostry len nos, ze?? :)
 
bonifacko
2010-09-21 12:49:46+02
Možno to nebudu robiť vsetky skla. Co objektiv, to ina konstrukcia.
 
Shooter
2010-09-21 13:15:06+02
príspevok od: quintes
`mam to na 400d.. tak predpokladam ze vyssia rada to bude mat tiez :)
štastný to človek. Nám na low Nikonoch pomaly všetko zoberú, ostriaci motor v tele, dof gombík. Čo bude ďalšie zrkadlo? :D
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()