Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Ako urobit kvalitny print fotomontaze? Akakolvek rada draha.

Linda Von Bergeraque
Linda Von Bergeraque 2010-09-22 17:58:23+02
Ahojte, neviete mi niekto poradit ako pripravit fotomontaz v photoshope na tlac (aspon zaklady na co nezabudnut - ako je to s okrajmi, modami, rozmermi, atd), dalej kde v bratislave sa najlepsie da vytlacit kvalitny print, na ake papiere sa to da tlacit (mam zaujem o fotopapier a take tie papiere co sa vyuzivaju v pre kalendare, take tie hladne tvrdsie hrubsie papiere - nevyznam sa, este som nic netlacila). Akekolvek rady a postrehy budu velmi ocenene. Dakujem a prajem super den! PS: prosim drzte sa len danej temy, nech tu z toho neurobime gulas:) dik
 
Strhak
2010-10-16 20:38:29+02
príspevok od: pe3k
hahhahahahahhahahahha to faakt????? heh ale diiiiik takto som sa teraz potreboval zasmiat ;))))
no len nám to nieje do smiechu keď to lezie z tlačiarne. Úplná perlička na torte je keď majú takto spravenú koláž z fotiek alebo ešte horšie dáku reklamu ktorá sa im celá zosype ak to majú robené v inej verzii Office. Vtedy im to hneť prerábame v Corel Draw a oni sa nestíhajú diviť že aj tak sa to dá ;-)
 
pe3k
2010-10-17 01:10:12+02
príspevok od: Strhak
no len nám to nieje do smiechu keď to lezie z tlačiarne. Úplná perlička na torte je keď majú takto spravenú koláž z fotiek alebo ešte horšie dáku reklamu ktorá sa im celá zosype ak to majú robené v inej verzii Office. Vtedy im to hneť prerábame v Corel Draw a oni sa nestíhajú diviť že aj tak sa to dá ;-)
heh to nevymyslis to je zivot :)
 
Kveto
2010-10-17 20:48:12+02
Jasnéééééé .... nie si priečny, veď to ani nikto netvrdí :)
či áno ? :))
 
Strhak
2010-10-17 22:08:41+02
príspevok od: Kveto
Jasnéééééé .... nie si priečny, veď to ani nikto netvrdí :)
či áno ? :))
nie, nie, nie, nie aj v žiadnom prípade nie som priečny a nechcem už o tom viac počuť :-DDD
Mám dnes dosť, nafotil som asi 150 detí za 2 hod na ťave v jednom nemenovanom nákupnom centre a už sa mi ani prstom nechce pohnúť. Aspoň že to nemusím retušovať ;-)))
 
Slavo Jancisin
2010-10-17 22:17:01+02
teraz som sa vrátil z BB ... prídem na (e)photo a aj tu bystričania ... ste všade ... potvrdzujem, čo napísal Pali (Strhak) ... tiež chodím tlačiť s pdf-kom, výnimočne jpg s minimálnou kompresiou
 
Strhak
2010-10-17 22:24:05+02
príspevok od: Slavo Jancisin
teraz som sa vrátil z BB ... prídem na (e)photo a aj tu bystričania ... ste všade ... potvrdzujem, čo napísal Pali (Strhak) ... tiež chodím tlačiť s pdf-kom, výnimočne jpg s minimálnou kompresiou
tak ti u nás a ani ahoj nepovieš ;-)))
 
Kveto
2010-10-17 22:37:08+02
:))
 
Slavo Jancisin
2010-10-17 22:39:32+02
príspevok od: Strhak
tak ti u nás a ani ahoj nepovieš ;-)))
to bola len taký rýchly odvoz brata a jeho manželky od nás k ním a hneď naspäť, ak by bol čas určite by som sa ozval ... možno nabudúce
 
Strhak
2010-10-17 22:40:28+02
príspevok od: Kveto
:))
Kveto, pošlem tebe, aby si akože no veď vieš zabehol to nové EIZO ;-)))
 
Strhak
2010-10-17 22:41:56+02
príspevok od: Slavo Jancisin
to bola len taký rýchly odvoz brata a jeho manželky od nás k ním a hneď naspäť, ak by bol čas určite by som sa ozval ... možno nabudúce
Veď zato, inak by som ti to asi neodpustil ;-)
 
pxls.jpg
2010-10-17 22:42:32+02
príspevok od: Strhak
no tak ak máš záujem o tlač na papier taký aký je na kalendároch tak zabudni na dáky Ilford. Kalendáre sa tlačia na kriedoví papier a nie na fotopapier. Krieda sa robí vo viacerých gramážach a treba na to produktovú digitálnu tlač, alebo ofset. Ofset čo sa tíka kvality je jednoznačne najlepší, no baviť sa o náklade pod 1000 ks na jednu stranu je zbytočné. Ak ideš tlačiť menšie množstvá čo asi bude naj pravdepodobnejšie môžeš si to dať vytlačiť na produktovom digitálnom stroji. Veľkosť maximálne SRA3 po oreze okrajov A3. Ak chceš väčšie sú tu produktové plotre 8 farebné alebo špičkové 12 atramentové fotoplotre kde cena tlače už je pomerne vysoká no kvalita jej rozhodne zodpovedá. Tu hrá najväčšiu úlohu pri kvalite tlače papier a pripravený súbor k tlači. Ak chceš šetriť, ale stále chceš veľký formát môžeš dať tlačiť na 8 farebnom eco solvente. Tlač je nádherná, niektoré tieto stroje sú dokonca aj metalické a cena je relatívne nízka. Čo sa tíka prípravy pred tlačou každý ti povie niečo iné no ak si to prevedieš do PDF formátu môžeš si byť istá že ti to nikto nepokazí. Už je potom len na tebe ako si to vyexportuješ do tohto formátu. V tlači sú ďalej akceptované súbory PSD a CDR, JPG je z núdze, RAW je nezmysel a s TIFF môžeš mať tiež problém lebo ten súbor je zbytočne veľký a kým prejde ripom zbytočne to dlho trvá.
len by som doplnil, ze v psd treba zlucit vsetky vrstvy nech to nema 400mb. rovnako aj pdf je lepsie nerobit v ps cez save as ;) vacsina pdf tlaciarni ti aj tak vlozi do pdfka jpg, len maloktora vie to co distiller.

osobne by som psd ani cdr na tlac vobec neodporucal kedze tam hrozia vsetky nastrahy tlacenia kolaze z wordu, ktore si uz spominal :D jednoznacne pdf cez distiller.
 
Strhak
2010-10-17 22:49:26+02
príspevok od: pxls.jpg
len by som doplnil, ze v psd treba zlucit vsetky vrstvy nech to nema 400mb. rovnako aj pdf je lepsie nerobit v ps cez save as ;) vacsina pdf tlaciarni ti aj tak vlozi do pdfka jpg, len maloktora vie to co distiller.

osobne by som psd ani cdr na tlac vobec neodporucal kedze tam hrozia vsetky nastrahy tlacenia kolaze z wordu, ktore si uz spominal :D jednoznacne pdf cez distiller.
na výrobu PDF je najlepší Acrobat Profesionál a ako vravíš určite nie v PS cez save as :-DDD V Corel pokiaľ máš písmo zakrivkované nemáš čo pokaziť
 
pxls.jpg
2010-10-17 22:59:15+02
ano, distiller je sucastou acrobatu. corel sice nemam rad, ale aj v nom sa da vlozit do pdf pismo ako subset, rozkrivkovane len ak sa naozaj inak neda, co je malokedy.
myslim ze viac ako o pismo tu ide asi o obrazky :)
 
Strhak
2010-10-17 23:07:26+02
príspevok od: pxls.jpg
ano, distiller je sucastou acrobatu. corel sice nemam rad, ale aj v nom sa da vlozit do pdf pismo ako subset, rozkrivkovane len ak sa naozaj inak neda, co je malokedy.
myslim ze viac ako o pismo tu ide asi o obrazky :)
pokiaľ ide len čisto o obrázky tak áno, pokiaľ ide o vektorovú grafiku tak Corel je super a oproti balíkom od Adobe má lepšie prepracovaný ovládač a možnosti tlače. Ale to je v tejto chvíli a na tomto portáli momentálne irelevantné ;-)
 
Linda Von Bergeraque
2010-10-19 14:35:13+02
príspevok od: pe3k
pravdu mas len s tym JPG to nevidim az tak zle.... ak je kompresia okolo 90% nevidim dovod nepouzivat jpg.... rozpraval som s fotografmi ak Honza Brezina a on na tlac iny fomat ako jpg nepouziva ci to uz ide na obalku casopisu alebo velkoformatovu tlac vsetky svoje fotky siri v jpg....
Je to mozne, lebo vsetky zahranicne portaly kde maju printovacie sluzby (urobia z montaze print a poslu zakaznikoviu a oni z toho maju percenta - respektive umelci maju z toho percenta:)tak vsade vyzaduju jpg. Lenze tieto sluzby niekedy pekne poskackavaju a preto by som si chcela robit printy sama. Tam teda ideme zase spat k tomu ze ako a kde a co?:) printovat by som rada najcastejsie A4, mozno o kusok vacsie.
 
Linda Von Bergeraque
2010-10-19 14:47:23+02
príspevok od: Strhak
no tak ak máš záujem o tlač na papier taký aký je na kalendároch tak zabudni na dáky Ilford. Kalendáre sa tlačia na kriedoví papier a nie na fotopapier. Krieda sa robí vo viacerých gramážach a treba na to produktovú digitálnu tlač, alebo ofset. Ofset čo sa tíka kvality je jednoznačne najlepší, no baviť sa o náklade pod 1000 ks na jednu stranu je zbytočné. Ak ideš tlačiť menšie množstvá čo asi bude naj pravdepodobnejšie môžeš si to dať vytlačiť na produktovom digitálnom stroji. Veľkosť maximálne SRA3 po oreze okrajov A3. Ak chceš väčšie sú tu produktové plotre 8 farebné alebo špičkové 12 atramentové fotoplotre kde cena tlače už je pomerne vysoká no kvalita jej rozhodne zodpovedá. Tu hrá najväčšiu úlohu pri kvalite tlače papier a pripravený súbor k tlači. Ak chceš šetriť, ale stále chceš veľký formát môžeš dať tlačiť na 8 farebnom eco solvente. Tlač je nádherná, niektoré tieto stroje sú dokonca aj metalické a cena je relatívne nízka. Čo sa tíka prípravy pred tlačou každý ti povie niečo iné no ak si to prevedieš do PDF formátu môžeš si byť istá že ti to nikto nepokazí. Už je potom len na tebe ako si to vyexportuješ do tohto formátu. V tlači sú ďalej akceptované súbory PSD a CDR, JPG je z núdze, RAW je nezmysel a s TIFF môžeš mať tiež problém lebo ten súbor je zbytočne veľký a kým prejde ripom zbytočne to dlho trvá.
btw, s tiffom kde su zlucene vrstvy by mal byt tiez problem?
co je teda to naj naj pre print shopy - s cim je naj tam dojst? ci to je individualne od printshopu k printshopu? Dakujem.
 
Strhak
2010-10-19 21:28:48+02
príspevok od: Linda Von Bergeraque
btw, s tiffom kde su zlucene vrstvy by mal byt tiez problem?
co je teda to naj naj pre print shopy - s cim je naj tam dojst? ci to je individualne od printshopu k printshopu? Dakujem.
ak to donesieš v Acrobate máš istotu že ti nepokazia farby že ti to dáko nedomrvia. Samozrejmosťou je správny prevod z JPG, PSD alebo ...... do Readeru.
 
pxls.jpg
2010-10-19 23:04:57+02
príspevok od: Strhak
ak to donesieš v Acrobate máš istotu že ti nepokazia farby že ti to dáko nedomrvia. Samozrejmosťou je správny prevod z JPG, PSD alebo ...... do Readeru.
osobne nerozumiem aka vyhoda plynie z jpg v pdfku oproti jpg samotnemu je to presne to iste. tiff so zip kompresiou vlozene do pdfka bude iste lepsou alternativou.

okrem toho si neskuseny pouzivatel s dost velkou pravdepodobnostou vlozi do pdfka downsamplovane novoskomprimovane jpg (kludne aj ho spravi nevedome aj s tiff)- co je strata kvality, nad ktorou by odpadol nejeden pixelpeeper :)
 
pxls.jpg
2010-10-19 23:21:58+02
príspevok od: Strhak
no tak ak máš záujem o tlač na papier taký aký je na kalendároch tak zabudni na dáky Ilford. Kalendáre sa tlačia na kriedoví papier a nie na fotopapier. Krieda sa robí vo viacerých gramážach a treba na to produktovú digitálnu tlač, alebo ofset. Ofset čo sa tíka kvality je jednoznačne najlepší, no baviť sa o náklade pod 1000 ks na jednu stranu je zbytočné. Ak ideš tlačiť menšie množstvá čo asi bude naj pravdepodobnejšie môžeš si to dať vytlačiť na produktovom digitálnom stroji. Veľkosť maximálne SRA3 po oreze okrajov A3. Ak chceš väčšie sú tu produktové plotre 8 farebné alebo špičkové 12 atramentové fotoplotre kde cena tlače už je pomerne vysoká no kvalita jej rozhodne zodpovedá. Tu hrá najväčšiu úlohu pri kvalite tlače papier a pripravený súbor k tlači. Ak chceš šetriť, ale stále chceš veľký formát môžeš dať tlačiť na 8 farebnom eco solvente. Tlač je nádherná, niektoré tieto stroje sú dokonca aj metalické a cena je relatívne nízka. Čo sa tíka prípravy pred tlačou každý ti povie niečo iné no ak si to prevedieš do PDF formátu môžeš si byť istá že ti to nikto nepokazí. Už je potom len na tebe ako si to vyexportuješ do tohto formátu. V tlači sú ďalej akceptované súbory PSD a CDR, JPG je z núdze, RAW je nezmysel a s TIFF môžeš mať tiež problém lebo ten súbor je zbytočne veľký a kým prejde ripom zbytočne to dlho trvá.
pdfko moze dost tazko obsahovat iny farebny rastrovy format ako jpg alebo tiff. vsetky ostatne bitmapy sa ti pri jeho vytvarani na jeden z tychto formatov prekonvertuju. cize v kazdom kvalitnom pdfku na tlac je vzdy len tiff so zip kompresiou. pri jednej fotomontazi je uz vlastne mozno aj jedno ci to tiffko je alebo nie je v kontajneri pdf.
 
Strhak
2010-10-20 00:18:20+02
príspevok od: pxls.jpg
osobne nerozumiem aka vyhoda plynie z jpg v pdfku oproti jpg samotnemu je to presne to iste. tiff so zip kompresiou vlozene do pdfka bude iste lepsou alternativou.

okrem toho si neskuseny pouzivatel s dost velkou pravdepodobnostou vlozi do pdfka downsamplovane novoskomprimovane jpg (kludne aj ho spravi nevedome aj s tiff)- co je strata kvality, nad ktorou by odpadol nejeden pixelpeeper :)
z vlastnej skúsenosti viem že na jednej tlačiarni vide JPG inak ako na druhej a ten rozdiel je ozaj veľký. Z PDF je ten rozdiel farebnosti najmenší.
 
Strana 2 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()