Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Úprava fotky vs. tlač fotky

fericqo
2010-09-27 20:35:41+02
Pozdravujem vsetkych nadsencov fotografie. Mam problem predpokladam, ze asi s PC a neviem ako ho odstranit. Ked upravujem fotografiu v grafickom editore (jas, sytost, kontrast), upravim si fotku tak, aby vyzerala podla mna, co najlepie. Ked ju dam vyvolat na papier je ovela tmavsia ako som ju videl na monitore v PC. Predpokladam, ze mam problem s monitorom, no neviem ako zladit to, aby vysledny efekt bol rovnaky ako to vidim ja v PC. Viete mi poradit? Dakujem za nazory.
 
Granko
2010-09-27 20:39:39+02
hovorí ti niečo kalibrácia, color managment, profily a veci s tým súvisiace?
 
j.a.r.o.
2010-09-27 20:46:07+02
Skús tu:
http://www.colormanagement.sk/
 
fericqo
2010-09-27 20:54:43+02
príspevok od: Granko
hovorí ti niečo kalibrácia, color managment, profily a veci s tým súvisiace?
No uz som nieco take pocul, ale to je vsetko, co viem k tomu povedat. A ako by som mohol tento problem odstranit?
 
fericqo
2010-09-27 20:58:45+02
Pozerám, že na tejto stránke je toho dosť. No neviem, čim začať, aby som si vedel pomoc. Neupravujem fotky ako profesionál, nemám grafické štúdio ani monitor za 500 €.
 
Marcel Rebro
2010-09-27 21:01:20+02
príspevok od: fericqo
No uz som nieco take pocul, ale to je vsetko, co viem k tomu povedat. A ako by som mohol tento problem odstranit?
A ty skym bankujes?

PS : vies sa korculovat?
 
karloss
2010-09-27 21:02:35+02
mozno by si mohol rozvinut to - dam vyvolat na papier
 
Strhak
2010-09-27 21:03:37+02
ja ťa asi sklamem. Také isté to nebude nikdy. Treba si uvedomiť že za monitorom je podsvietení ( lampa ) ktorá ten monitor osvetľuje. Fotografia je len papier bez toho podsvietenia a preto nebude nikdy tak svetlá nech robíš čokoľvek. Môžeš tú fotku položiť na svetelný stôl ale asi ani to nebude riešenie. Chlapci ti tu radia colormanagment , no ak sa tomu nevenuješ dáko vážnejšie tak sa do toho radšej nepúšťaj. Stiahni si trochu podsvietenie na monitore a proste sa nauč dopredu počítať s tým že fotka ešte vide trochu tmavšia z tlačiarne. Ak sa chceš hrať na profíka tak ti vykladám zostavu za cca 5000 a podstatne viac tisíc € kde už budeš mať túto odchýlku len fakt minimálnu. Potom sa ešte priprav na niekoľko hodinové až dňové školenie z oblasti prípravy tlače a bude to ;-)))
 
Strhak
2010-09-27 21:05:39+02
príspevok od: fericqo
Pozerám, že na tejto stránke je toho dosť. No neviem, čim začať, aby som si vedel pomoc. Neupravujem fotky ako profesionál, nemám grafické štúdio ani monitor za 500 €.
za 500??? To myslíš akontáciu či prvú splátku za monitor??? Grafické monitory začínajú na hodnote cez 1000€
 
fericqo
2010-09-27 21:09:06+02
príspevok od: Strhak
ja ťa asi sklamem. Také isté to nebude nikdy. Treba si uvedomiť že za monitorom je podsvietení ( lampa ) ktorá ten monitor osvetľuje. Fotografia je len papier bez toho podsvietenia a preto nebude nikdy tak svetlá nech robíš čokoľvek. Môžeš tú fotku položiť na svetelný stôl ale asi ani to nebude riešenie. Chlapci ti tu radia colormanagment , no ak sa tomu nevenuješ dáko vážnejšie tak sa do toho radšej nepúšťaj. Stiahni si trochu podsvietenie na monitore a proste sa nauč dopredu počítať s tým že fotka ešte vide trochu tmavšia z tlačiarne. Ak sa chceš hrať na profíka tak ti vykladám zostavu za cca 5000 a podstatne viac tisíc € kde už budeš mať túto odchýlku len fakt minimálnu. Potom sa ešte priprav na niekoľko hodinové až dňové školenie z oblasti prípravy tlače a bude to ;-)))
Vďaka za názor, ako píšem, nerobím to profi. Takže zostava za 5000 € nebude a ani žiadne drahé kurzy, či školenia. Možno neskôr :).
 
fericqo
2010-09-27 21:10:03+02
príspevok od: Strhak
za 500??? To myslíš akontáciu či prvú splátku za monitor??? Grafické monitory začínajú na hodnote cez 1000€
No niekde som čítal, že najlacnejší profi monitor stoji 500 €, :))).
 
Strhak
2010-09-27 21:20:46+02
príspevok od: fericqo
No niekde som čítal, že najlacnejší profi monitor stoji 500 €, :))).
hej a mi sme niekde kupovali najlacnejšie monitory na grafiku okolo 1000€ a to ich máme požehnane vo firme ;-)))
 
Strhak
2010-09-27 21:21:35+02
príspevok od: fericqo
Vďaka za názor, ako píšem, nerobím to profi. Takže zostava za 5000 € nebude a ani žiadne drahé kurzy, či školenia. Možno neskôr :).
tak sprav to čo ti radím a máš pokoj. Hlavne s tým pri tlači počítaj ;-)
 
tomis.ales
2010-09-28 15:21:50+02
príspevok od: fericqo
No niekde som čítal, že najlacnejší profi monitor stoji 500 €, :))).
No ja mam taky za 500€, je to sto krat lepsie ako ten hnoj za 150€ ale profi to este neni. Panel vnutri je fajn ale ostatne creva este nie su tie naj.
 
lu_boss
2010-09-28 15:34:59+02
...treba to spravit aspon takpovediac okometricky:
1. stiahni si jas na polovicu (50 %) - budes ovela blizsie realnej fotke
2. skus si najst kalibracny obrazec - na nete nie je problem
3. skus si prejst na kalibracnom obrazku zobrazenie, ci cierna je cierna, ci biela je biela, ci vidis dostatocny pocet odtienov a trosku si skus ponastavovat parametre, aby zobrazenie bolo co najlepsie - ale jas nezvysuj.
4. ak mas kalibracnu tabulku, odfot si ju, stiahni do PC a porovnaj s tym co vidis
5. uprav si fotku na takto nanovo nastavenom monitore, daj spravit testovaciu fotku - hoci aj tu kalibracnu tabulku a opat to porovnaj so zobrazenim na monitore a s fotkou z labu.
6. pripadne skoriguj monitor aby cca zodpovedal fotke
7. daj bacha, nech ti toto nastavenie niekto nerozhuka :-)
Toto je taka dadaisticka kolor paveda, ale ja som postupoval nejako takto.
 
miki33
2010-09-28 15:53:41+02
taka sedliacka rada: ked viem ze mi tlaciaren foti tmavsie (to je aj moj pripad), tak tesne pred tlacou si nastavim na tlacovim ovladaci svetlost +1, sytost +1 a potom sa to viac podoba tomu ako som si to predstavoval. Takze skus si vytlacit jednu foto z roznymi nastaveniami a potom si poznac tie ktore ti najviac vyhovovali a vzdy ich pouzi.
 
miki33
2010-09-28 15:54:25+02
*preklep: tlaciaren foti -> tlaciaren tlaci
 
tadzesi
2010-09-28 17:05:23+02
Neda mi ... Ak nemas na sondu, tak foto maximalne vyjasni, predpokladam ze tvoj soft ovlada daco ako zobrazovanie prepalov ak to uz budes tahat vela.

Dalsie veci ako saturacia len s citom. Vaznejsie coloro hranie by som odlozil na skalibrovanom monitore. Tymto sme si tu asi presli vsetci tak neviem preco poniektory na to zabudaju.

Rada, 2x radsej citaj a az ked nebudes rozumiet potom sa pytaj. O sprave farieb uz toho je na nete tona.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()