Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

prečo je fotka červená???

Donča
2010-10-20 22:59:38+02
Ahojte, som fotografka amatérka, mam Canon 450D a mam problem s fotenim červenej farby. Neviem či je chyba vo mne alebo vo fotaku, ak fotim niekoho v červenom tričku nasníma mi fotku až ožarujúco červenú, odlesk farby je aj na tvári no celá je ako pod červeným filmom. V exteriéry je to ešte celkom OK ale interier je hrozný. Fotila som kamošku v interiéry, manuál ISO 400 1/10 4,5 so vstavaným bleskom. Blesk by som asi nemala používať ale bolo málo svetla tak som dosvietila. Fotila som ju pred červeným matným závesom. Na tú fotku sa nedá pozerať, z tej červenej bolia oči. Kde robím chybu??? DAkujem za cenné rady
 
Donča
2010-10-20 23:09:15+02
pripájam aj fotku na ukážku
 
WildSammy
2010-10-20 23:13:44+02
treba stiahnut saturaciu farieb vo fotaku ak fotis do JPEG a aj nastavit spravne vyvazenie bielej na dany typ svetla.. v shooting menu 2 si treba zmenit picture style na neutral alebo faithful :-) pripadne pozriet, ci tam nemas zapnuty daky filter a mozno by bolo lepsie aj troska stiahnut expoziciu do - a nefotit to priamym bleskom, ale radsej pod dakym inym osvetlenim :-)
 
busva
2010-10-21 00:46:00+02
Pravdepodobne si skontroluj vyváženie bielej, a pokožku ti začervená aj blysnutie napriamo interným bleskom :-)
 
bonifacko
2010-10-21 07:34:55+02
Pihan píše, že histogram často vyzera ok, ale histogram červenej je iny a často je červena prepalena. Nie su vidiet detaily. Ja som to zažil pri fotení muškatov a nikdy som nevedel čo s tym.
http://www.digimanie.cz/art_doc-BFA6630F28816738C1257209006994C1.html
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2010-10-21 08:31:50+02
Pri snimani saturovanych farieb odporucam pouzit farebny profil Neutral, ktory je sice trochu ´vyblity´, ale obsahuje najviac poltonov. Saturaciu mozno potom dohnat dodatocne v pocitaci, ale s mierou.
Saturacia cervenej je ale aj ocny klam, zalezi co ine je v obraze. Inak posobi v tmavych a inak v svetlych plochach.
 
PeCh
2010-10-21 09:31:13+02
Práve včera som bol v podobnej situácii. Fotil som v miestnosti s drevenými stenami i stropom od ktorého som odrážal aj blesk. Fotky by išli do červena, čo pri RAW nie je problém, keby som nevidel v histograme, že červená nie je len mierne zvýraznená ale až preexponovaná (ostatné kanály boli v poriadku).

Prvá (rýchla) pomoc je korekcia expozície do mínusu a oprava pri spracovaní RAW. Ale pri červenej to často nepomôže (alebo bude musieť byť extrémne korigovaná expozícia, čo tiež nie je dobré, lebo ani RAW nie je všemocný.

Takže prichádza druhé (správne) riešenie a to manuálne vyváženie bielej. Musíš odfotiť v daných podmienkach farebne neutrálnu plochu (bielu alebo ešte lepšie šedú). Túto snímku podhodíš foťáku v menu na manuálne vyváženie bielej. Potom už len fotíš. Keď skončíš fotenie, tak samozrejme nezabudni vypnúť manuálne vyváženie bielej.

Záver: pri saturovaných farbách (najmä červenej) pokiaľ je svetlo ´normálnej´ fotiť radšej do RAW a fotiť radšej miernou korekcie expozície (-1/2 až -1). Pri ´farebnom´ svetle samozrejme správne vyvážiť bielu. S tvojej fotky neposúdim, ktorý prípad je tvoj. Na správne posúdenie pomáha histogram.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()