Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

adobe photoshop cs5 .vs. lightroom3

thrash
2010-11-06 16:49:31+01
zdravim chcel by som sa opytat.. Vela ludi pouziva lightroom3 na upravu gotografii aj ja by som ho chcel hlavne koli RAW formatu a HDR fotke, no dostal som sa k CS 5-ke je v anglistine a neviem s tym vobec robit.. A tu je otazka je ten cs 5 len lepsia verzia lightoroom3ky alebo je to nieco uplne ine (hlaven ci sa tyka rawka a hdr fotky) -neviem ci si ho mam nechat a zacat sa ucit v nom robit alebo si zohnat lightroom3 ako ma vacsina.. dakujem
 
kecal
2010-11-06 17:05:47+01
CS5 sa odporúčam učiť, už len pre to že druhý kvalt postprodukcie ( nad spracovaním RAW ) nemá konkurenciu.
 
kecal
2010-11-06 17:06:55+01
príspevok od: kecal
CS5 sa odporúčam učiť, už len pre to že druhý kvalt postprodukcie ( nad spracovaním RAW ) nemá konkurenciu.
a je aj česká verzia .-) stačí zapnúť mozgovňu
 
Michal Matloň
redakcia ephoto.sk
- moderator
2010-11-06 17:11:29+01
V Lightroome dokážeš dostatočne upraviť 90% svojich fotografií, preto ak neplánuješ robiť nejaké montáže a podobné veci, viac sa ti oplatí naučiť sa využívať možnosti, ktoré ti ponúka Lightroom. Photoshop určite nie je ´len vylepšená verzia Lightroomu´, ide o dva programy s odlišným konceptom. Pre všeobecnú úpravu a organizáciu fotografií sa oveľa viac hodí Lightroom.
 
thrash
2010-11-06 17:17:47+01
príspevok od: Michal Matloň
V Lightroome dokážeš dostatočne upraviť 90% svojich fotografií, preto ak neplánuješ robiť nejaké montáže a podobné veci, viac sa ti oplatí naučiť sa využívať možnosti, ktoré ti ponúka Lightroom. Photoshop určite nie je ´len vylepšená verzia Lightroomu´, ide o dva programy s odlišným konceptom. Pre všeobecnú úpravu a organizáciu fotografií sa oveľa viac hodí Lightroom.
ties som si myslel ale ked uz mam cs5.. tak neviem, ostanem pri cs5 skusim poriesit cesku verziu - pojde to lepsie
 
Michal Matloň
redakcia ephoto.sk
- moderator
2010-11-06 17:21:20+01
príspevok od: thrash
ties som si myslel ale ked uz mam cs5.. tak neviem, ostanem pri cs5 skusim poriesit cesku verziu - pojde to lepsie
Lightroom má veľmi veľkú výhodu v tom, že cez neho môžeš organizovať fotografie, hromadne ich upravovať a podobne. Ja si neviem predstaviť, že by som upravoval fotky v Photoshope, je to hrozne zdĺhavé a nepraktické
 
staleusmiaty
2010-11-06 19:21:08+01
príspevok od: Michal Matloň
Lightroom má veľmi veľkú výhodu v tom, že cez neho môžeš organizovať fotografie, hromadne ich upravovať a podobne. Ja si neviem predstaviť, že by som upravoval fotky v Photoshope, je to hrozne zdĺhavé a nepraktické
Súhlas, väčšina ľudí akosi nedokáže pochopiť, že LR a PS sú programy, ktoré sa navzájom dopĺňajú, nie je to buď-alebo, každý z nich má iný primárny účel.
 
theoriginalmoody
2010-11-06 19:31:19+01
Lightroom nie je nic ine, ako Camera Raw obsiahnuta v Photoshope, doplneny o moznost organizacie fotiek
 
rbr69
2010-11-06 20:17:02+01
príspevok od: kecal
a je aj česká verzia .-) stačí zapnúť mozgovňu
uplne jedno aka je jazyk.verzia, staci si na googli najst prislusny jazykovy balicek
cesky ... PhotoShopCS5LanguagePack(cs_CZ).exe
anglicky ... PhotoShopCS5LanguagePack(EN + ME).exe
 
rbr69
2010-11-06 20:18:48+01
príspevok od: theoriginalmoody
Lightroom nie je nic ine, ako Camera Raw obsiahnuta v Photoshope, doplneny o moznost organizacie fotiek
presne tak, jadrom LR je Adobe Camera Raw + nejake cacky macky ;-)
 
rbr69
2010-11-06 20:19:52+01
príspevok od: staleusmiaty
Súhlas, väčšina ľudí akosi nedokáže pochopiť, že LR a PS sú programy, ktoré sa navzájom dopĺňajú, nie je to buď-alebo, každý z nich má iný primárny účel.
blbost ... ak mas PS nepotrebujes LR lebo mas ACR
 
Michal Matloň
redakcia ephoto.sk
- moderator
2010-11-06 20:25:20+01
príspevok od: rbr69
blbost ... ak mas PS nepotrebujes LR lebo mas ACR
Ako som už hovoril, hlavnú výhodu Lightroomu vidím v tom, že úprava fotografií je naozaj pohodlná, tzn. nemusíš ich upravovať štýlom ´otvorím jednu, upravím, uložím, zatvorím, atď...´. Perfektná je tiež organizácia - metadáta, triedenie, virtuálne kópie a kolekcie. Tak isto rýchle synchronizovanie nastavení viacerych fotografií a pod.

Pokiaľ chceš používať PS ako svoj jediný nástroj na úpravu fotografií (čiže organizovať si to chceš sám podľa priečinkov), tak budeš mať úpravu aj organizáciu veľmi ťažkopádnu.
 
staleusmiaty
2010-11-06 20:59:09+01
príspevok od: rbr69
blbost ... ak mas PS nepotrebujes LR lebo mas ACR
Podľa takéhoto názoru usudzujem, že buď nevieš LR plnohodnotne používať alebo si nepochopil, načo je určený.
http://www.adobe.com/products/photoshop/family/prosolutions/
 
IceDive1
2010-11-06 21:09:41+01
Ja si myslim ze obe moznosti su spravne. :)
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2010-11-06 21:18:57+01
LR3 je dobrý ako prehliadač a organizér + vyvolávanie RAW, v PS sa pracuje s retušou a dolaďovaním tonality, lokálnymi kontrastmi. TA také že hromadné upravy a akcie čo sa týka orezov a pod.kravím. Treba mať oba programy si myslím..
 
Michal Matloň
redakcia ephoto.sk
- moderator
2010-11-06 21:25:14+01
Pokiaľ by si ich kupoval, tak rozhodne najprv Lightroom.
 
rbr69
2010-11-06 21:56:19+01
Adobe zacalo robit LR 1.x v case PSCS3, kedy PSCS3 mal k dispozicii ACR 4.x ... nasledne to islo LR 2.x a PSCS4 a LR 3.x a PSCS5 s ACR 6.x ... LR 3 je hlavne zaujimavy novym prepracovanym raw konvertorom postavenym na Adobe Camera Raw 6 ... nove verzie/upgrady ACR su na zaklade doplnenia o nove typy fotakov/tiel a ich citania rawov + ich profilov a o doplnenie databazy profilov objektivov ... tak ako sa pocas zivota verzie 6.x (6.1, 6.2 aktualne 6.3) ACR nic v ostatnej funkcionalite nezmeni nezmeni sa ani pri upgradeoch LR na 3.3 aktualne ... v jadre je LR uplne rovnaky ako ACR ... niektore tretie strany zacali robit pre LR implementaciu svojich pluginov primarne urcenych pre PS, aby uzivatel si mohol rozsirit funkcionalitu aj o pluginy ... je to len biznis ... a ze ma LR organizer a nejake dalsie veci, aby nemusel mat Adobe Bridge, hromadne spracovanie (davkove), ... atd ... to je mne jedno, ja nerobim hromadne prevody a upravy ... pre mna zostava vyvoj a predaj LR len ako camera raw s trosku rozsirenou funkcionalitou a moznostou samostaneho spustania + podstatne, ze sa na trhu objavil ako samostatny predavany produkt, podstatne lacnejsi od PS, a zaplata dieru pre tych, ktori pouzivali PS na 20% ...
 
staleusmiaty
2010-11-06 22:13:55+01
príspevok od: rbr69
Adobe zacalo robit LR 1.x v case PSCS3, kedy PSCS3 mal k dispozicii ACR 4.x ... nasledne to islo LR 2.x a PSCS4 a LR 3.x a PSCS5 s ACR 6.x ... LR 3 je hlavne zaujimavy novym prepracovanym raw konvertorom postavenym na Adobe Camera Raw 6 ... nove verzie/upgrady ACR su na zaklade doplnenia o nove typy fotakov/tiel a ich citania rawov + ich profilov a o doplnenie databazy profilov objektivov ... tak ako sa pocas zivota verzie 6.x (6.1, 6.2 aktualne 6.3) ACR nic v ostatnej funkcionalite nezmeni nezmeni sa ani pri upgradeoch LR na 3.3 aktualne ... v jadre je LR uplne rovnaky ako ACR ... niektore tretie strany zacali robit pre LR implementaciu svojich pluginov primarne urcenych pre PS, aby uzivatel si mohol rozsirit funkcionalitu aj o pluginy ... je to len biznis ... a ze ma LR organizer a nejake dalsie veci, aby nemusel mat Adobe Bridge, hromadne spracovanie (davkove), ... atd ... to je mne jedno, ja nerobim hromadne prevody a upravy ... pre mna zostava vyvoj a predaj LR len ako camera raw s trosku rozsirenou funkcionalitou a moznostou samostaneho spustania + podstatne, ze sa na trhu objavil ako samostatny predavany produkt, podstatne lacnejsi od PS, a zaplata dieru pre tych, ktori pouzivali PS na 20% ...
Nechcem začínať nekonečné debaty... je pravda, LR aj PS používajú rovnaký engine na vyvolávanie RAW - ACR. Tu ale spoločné vlastnosti končia. LR je nástroj na komplexný manažment fotografií - od vyvolania, cez katalogizáciu až po prezentáciu, PS je špičkový editor na pokročilé úpravy a retuše. Kto nepotrebuje katalóg či hromadné spracovanie, na vyvolávanie RAWu si vystačí len s PS. Naopak, kto nepotrebuje pokročilé úpravy, vystačí si s LR. Neviem si však napr. predstaviť len pomocou PS pretriediť 1000 fotografií a spracovať ich.
 
rbr69
2010-11-06 22:21:58+01
príspevok od: staleusmiaty
Nechcem začínať nekonečné debaty... je pravda, LR aj PS používajú rovnaký engine na vyvolávanie RAW - ACR. Tu ale spoločné vlastnosti končia. LR je nástroj na komplexný manažment fotografií - od vyvolania, cez katalogizáciu až po prezentáciu, PS je špičkový editor na pokročilé úpravy a retuše. Kto nepotrebuje katalóg či hromadné spracovanie, na vyvolávanie RAWu si vystačí len s PS. Naopak, kto nepotrebuje pokročilé úpravy, vystačí si s LR. Neviem si však napr. predstaviť len pomocou PS pretriediť 1000 fotografií a spracovať ich.
suhlasim ... a dodam trosku fantazie .. skoda ze ACR nie je opensource, to by boli editory+organizery ;-)
 
IceDive1
2010-11-06 22:32:09+01
tak ked uz tu fantazirujete tak ja snivam o rendery z capture NX zabudovanom do LR. :)
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()