Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Predpoved sfarbenia oblohy

eiger33
2010-11-06 19:48:34+01
zaujimalo by ma, ci sa da nejak predpovedat alebo ocakavat, ako sa obloha pri zapade alebo vychode slnka sfarbi. Napr. dva dni dozadu, ked som sa vracal z prace bola obloha pekne sfarbena. Dnes, ked som siel fotit a cakal to iste, tak sa len velmi malicko zafarbila a koniec. Tiez rano, cez tyzden, takmer ziadne oblaciky, ale pri vychode sa obloha sfarbila uzasne. Inokedy, nic. Na shmu.sk si viem pozriet, aka ma byt oblacnost, ale neviem ci sa da nejako zistit zafarbenie oblohy. Od coho to zalezi? Od toho ake plyny(a ich pomer) je v atmosfere??? Alebo od coho??? A najma chcem vediet, ci sa da pekny zapad/vychod vystihnut len metdou pokus/omyl, alebo sa to da predpovedat... dik
 
Michal Matloň
redakcia ephoto.sk
- moderator
2010-11-06 19:50:28+01
http://www.spc.noaa.gov/publications/corfidi/sunset/
http://www.sciencedaily.com/releases/2007/11/071108135522.htm
 
soulfly
2010-11-06 20:12:08+01
ved tym meteorologickym sarlatanom ani len klasicke predpovede pocasia nevychadzaju mnohokrat, tak na predpovede farieb oblohy by som sa nespoliehal uz vobec..
Inac podla murphyho zakonov je ten najkrajsi zapad vzdy vtedy, ked so sebou nemas fotak:)
 
Martin Kurka
2010-11-06 20:34:14+01
Dá sa to predpovedat,ale musíš mat najmodernejšiu krištáľovú guľu a nainštalovaný najnovší firmware od výrobcu...
 
bonifacko
2010-11-07 08:18:13+01
Neda sa to na 100% vediet. Ale sfarbenie do červena je v zasade sposobene jemnymi časticami v atmosfere. Napr. pred príchodom frontu alebo zmenou počasia vobec, resp aj príchod veterneho dna to oznamuje. No a potom už zaleži, či pri vychode/zapade nebude uplne zamracene, pretože nevyfotiš nič.
 
eiger33
2010-11-07 08:48:35+01
príspevok od: bonifacko
Neda sa to na 100% vediet. Ale sfarbenie do červena je v zasade sposobene jemnymi časticami v atmosfere. Napr. pred príchodom frontu alebo zmenou počasia vobec, resp aj príchod veterneho dna to oznamuje. No a potom už zaleži, či pri vychode/zapade nebude uplne zamracene, pretože nevyfotiš nič.
To s tym upnym zamracenim mi je jasne :) A tusil som, ze to bude nejakym casticami v ovzdusi, dobre je to rozpisane aj v tom prvom odkaze hore...
Budem to este sledovat pri zmene pocasia, to ma nenapadlo
 
bonifacko
2010-11-07 09:01:03+01
http://www.ceskatelevize.cz/program/port/52-proc-je-obloha-modra-a-zapad-slunce-cerveny/video/
 
eiger33
2010-11-07 13:57:05+01
príspevok od: bonifacko
http://www.ceskatelevize.cz/program/port/52-proc-je-obloha-modra-a-zapad-slunce-cerveny/video/
pozrel som si to, ale to vsetko som vedel. Mne islo skor o tu predpoved, o moznost urcit sfarbenie oblohy vopred, ale dik
 
TermiT
2010-11-07 14:32:17+01
Nie je to sice odpoved priamo na tvoju otazku, ale moze sa ti to zist..

večerné zore pri západe slnka na skoro jasnej oblohe – naisto pekné počasie;
šedivá obloha pri východe slnka – pekné počasie;
šedivá obloha pri západe slnka – zhoršenie počasia, dážď;
Slnko je pri západe sfarbené do žlta – vietor, bez dažďa;
striebristý lesk po západe slnka – naisto pekné počasie;
obloha nad večerným obzorom je svetle žltá a postupne prechádza do modrozelenej – ochladenie bez zrážok;
po západe slnka sa nad obzorom objavia farby v poradí červená – oranžová – žltá a červeň alebo ružová farba sa objaví i na spodnej základni oblakov – nasledujúci deň dážď;
 
majster333
2010-11-07 15:27:19+01
Nemám to odskúšané, ale podľa toho čo som teraz dozvedel by si mal vedieť vyčítať z družicových snímkov oblohy. Na západ od teba by mal byť vietor ( aby rozptílil prachové a iné čiastočky); na západ o teba by nemalo byť po daždi dážď práve tie čiastočky čo potrebuješ strháva zo sebov; aj čulá ľudská činosť - autá víria prach- výfuky, fabriky a ich komíny, poľnohospodárska činosť - orba, zber úrody.... To predpokladám, len neviem ako ďaleko na západ je treba brať počasie a iné vplyvy do úvahy.
 
eiger33
2010-11-07 17:20:10+01
príspevok od: majster333
Nemám to odskúšané, ale podľa toho čo som teraz dozvedel by si mal vedieť vyčítať z družicových snímkov oblohy. Na západ od teba by mal byť vietor ( aby rozptílil prachové a iné čiastočky); na západ o teba by nemalo byť po daždi dážď práve tie čiastočky čo potrebuješ strháva zo sebov; aj čulá ľudská činosť - autá víria prach- výfuky, fabriky a ich komíny, poľnohospodárska činosť - orba, zber úrody.... To predpokladám, len neviem ako ďaleko na západ je treba brať počasie a iné vplyvy do úvahy.
ak ist tymto sposobom, tak podla mna cca. 50-100km. Lebo, ak sa nemylim, zhruba 50km je obzor, za ktory slnko zapadne a ked ides do vysky tak je to potom samozrejme viac...
 
Marcel Rebro
2010-11-07 17:28:43+01
Nuž ja si spomínam najeden recept z pred roku 1989 : červené zore sa robia tak, že sa postaví ÚV KSČ na kopec a rozstrieľa sa guľometom na mraky ...
 
bonifacko
2010-11-07 20:26:25+01
príspevok od: eiger33
pozrel som si to, ale to vsetko som vedel. Mne islo skor o tu predpoved, o moznost urcit sfarbenie oblohy vopred, ale dik
OK, ja som iba chcel ukazať, že prečo to vznika. Jednoducho niekedy su tie podmienky vhodnejsie a inokedy nie su. To zaleží od tych drobnych častíc v atmosfere. Ako vravim, treba sledovať počasie, ak chytiš vychod (či zapad) slnka pred prichodom frontu, alebo pred veternym dňom, tak máš vyhrate.
 
bonifacko
2010-11-07 20:28:14+01
Zdroj takych informacii? Vyzera to byt dobre.
 
kralik_j
2010-11-07 20:31:04+01
po západe slnka sa nad obzorom objavia farby v poradí červená – oranžová – žltá a červeň alebo ružová farba sa objaví i na spodnej základni oblakov – nasledujúci deň dážď;

TAK TO DNES S TYM DAZDOM V BB VYSLO

i mna by zaujimal zdroj
 
TermiT
2010-11-07 20:50:01+01
príspevok od: kralik_j
po západe slnka sa nad obzorom objavia farby v poradí červená – oranžová – žltá a červeň alebo ružová farba sa objaví i na spodnej základni oblakov – nasledujúci deň dážď;

TAK TO DNES S TYM DAZDOM V BB VYSLO

i mna by zaujimal zdroj
http://www.kstst.sk/pages/vht/meteo/pred.htm

a uuplne dole v casti ´Rozne´
 
tomis.ales
2010-11-09 12:11:59+01
príspevok od: bonifacko
http://www.ceskatelevize.cz/program/port/52-proc-je-obloha-modra-a-zapad-slunce-cerveny/video/
Dik. Konecne mam rukolapny dokaz pre blbečkov, ktori mi krvopotne tvrdia, ze ranne slnko ma chladnejsiu farbu ako vecerne.
 
bonifacko
2010-11-09 12:28:37+01
príspevok od: tomis.ales
Dik. Konecne mam rukolapny dokaz pre blbečkov, ktori mi krvopotne tvrdia, ze ranne slnko ma chladnejsiu farbu ako vecerne.
Oni (blbečkovia) chodia v kratkych rukavoch v decembri pozerat vychod slnka a zaiste tvrdia, že slnko malo hreje, takže z toho vyplyva, že ma aj chladnejšiu farbu.
 
bonifacko
2010-11-13 19:44:48+01
A najviac cloveka na...e, ked si povie, že dneska nestavam a potom ´čumi´ iba z balkona, že tak dneska ako naschval!
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()