Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

väčší šum/zrnitosť v cr2 ako v jpeg?

miamia
2010-11-14 12:38:12+01
Dobrý deň, ako newbie by som sa chcel opýtať, či je normálny rakýto rozdiel v šume/zrnitosti rovnakej fotky vo formáte CR2 vs JPEG? Je to tým, že jpeg si pixle vyhladí alebo prečo? keď sa pozriem na fotku v CR2 (resp.dng), tak vidím dosť veľa zrnitosti, avšak simultánne foťák ukladal aj do jpeg a tam to vyzerá lepšie...
 
inkubbus
2010-11-14 12:54:51+01
mas nastavenu nejaku redukciu sumu vo fotaku a tu aplikuje len na jpg. raw zostava v povodnom stave. odporucam fotit len do raw-u a nasledne ho upravovat v nejakom editore.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2010-11-14 14:59:55+01
A vsimol si si aj ako sa v tom JPG degradovali detaily?
Aj v RAWe si mozes vyhladit sum a doostrit, navyse presne podla seba. Ak sa ti to paci, ze sa tistratia detaily v kresbe, mozes to vyhladit aj 2x tolko, co v JPG.
 
tomis.ales
2010-11-16 21:37:48+01
JPG ako stratovy format ma vzdy nejaku stratu ostrosti, resp. detailov. Navyse Jpg ma defaultne nastavenu nejaku tu redukciu sumu. Je to normalne. Ja fotim iba RAW a potom odsumim bud v Lightroome, alebo poriadne v napr. PS plugine Topaz de noise, alebo inych, je ich viacej kvalitnych.
 
rbr69
2010-11-16 21:57:14+01
príspevok od: tomis.ales
JPG ako stratovy format ma vzdy nejaku stratu ostrosti, resp. detailov. Navyse Jpg ma defaultne nastavenu nejaku tu redukciu sumu. Je to normalne. Ja fotim iba RAW a potom odsumim bud v Lightroome, alebo poriadne v napr. PS plugine Topaz de noise, alebo inych, je ich viacej kvalitnych.
no s tymto si dovolim ohladne jpeg nesuhlasit ... jpeg je stratovy 8bit format urceny pre web ... kopa info na webe napr. http://sk.wikipedia.org/wiki/JPEG

s redukciou sumu to nema nic spolocne ... redukcia sumu je jedna z metod/casti/krokov v postprocessingu, moze byt alebo nemusi byt aplikovana

JPEG je aj najrozsirenejsim vystupnym formatom z digitalnych fotoaparatov ... ulozenie do JPEG v tele fotoaparatu je poslednym z krokov postprocessingu, ktory si nerobi fotograf sam, ale nechava ho na spracovani fotoaparatu s jeho navolenymi hodnotami/parametrami ... tieto su ovplyvnene napr. vyuzivanim automatickych rezimov, nastavenim obrazovych stylov, zapnutim high iso redukcie sumu, stupnom zaostrenia, atd atd atd ... jednou z uloh (a hlavnych) digitalneho procesora v tele fotoaparatu je prave postprocessing ...

... s ostatnym okolo raw suhlasim, citil som potrebu sa vyjadrit bo JPEG je o komprimacii a nie o redukcii sumu, mohlo by to byt zavadzajuce
 
tomis.ales
2010-11-17 00:55:58+01
príspevok od: rbr69
no s tymto si dovolim ohladne jpeg nesuhlasit ... jpeg je stratovy 8bit format urceny pre web ... kopa info na webe napr. http://sk.wikipedia.org/wiki/JPEG

s redukciou sumu to nema nic spolocne ... redukcia sumu je jedna z metod/casti/krokov v postprocessingu, moze byt alebo nemusi byt aplikovana

JPEG je aj najrozsirenejsim vystupnym formatom z digitalnych fotoaparatov ... ulozenie do JPEG v tele fotoaparatu je poslednym z krokov postprocessingu, ktory si nerobi fotograf sam, ale nechava ho na spracovani fotoaparatu s jeho navolenymi hodnotami/parametrami ... tieto su ovplyvnene napr. vyuzivanim automatickych rezimov, nastavenim obrazovych stylov, zapnutim high iso redukcie sumu, stupnom zaostrenia, atd atd atd ... jednou z uloh (a hlavnych) digitalneho procesora v tele fotoaparatu je prave postprocessing ...

... s ostatnym okolo raw suhlasim, citil som potrebu sa vyjadrit bo JPEG je o komprimacii a nie o redukcii sumu, mohlo by to byt zavadzajuce
Suhlasim. Ja som mal na mysli, ze pokial si nezrusis vo fotaku redukciu sumu, tak bude automaticky aplikovany.Samozrejme od tebou nastaveneho ISO. Ale zalezi aj od fotaku.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()