Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Filtre a meranie expozicie

2008-06-28 03:54:36+02
Zdravim , ako sa meria expozicia za pouzitia filtrov napr.šedého prechodového filtra dakujem.
 
2008-06-28 12:05:48+02
no mozes skusit bodovo bez filtra namerat na tej tmavej casti ktoru chces mat dobre exponovanu (tu co nestmavujes). Ja sa s tym velmi neparam, pockam co ukaze histogram a nahlad a podla toho upravim, keby ze na kinofilm fotis tak to uz musis viac rozmyslat, ale preco nevyuzit vyhodu digitalu? ved nefotis momentku :)
 
2008-06-28 13:42:19+02
príspevok od:
no mozes skusit bodovo bez filtra namerat na tej tmavej casti ktoru chces mat dobre exponovanu (tu co nestmavujes). Ja sa s tym velmi neparam, pockam co ukaze histogram a nahlad a podla toho upravim, keby ze na kinofilm fotis tak to uz musis viac rozmyslat, ale preco nevyuzit vyhodu digitalu? ved nefotis momentku :)
Dik za odpoved takze ak som to spravne pochopil u urcitzch filtroch je lepsie namerat expoyiciu bez filtra a az potom ho nasadit dakujem.
 
2008-06-28 13:42:39+02
príspevok od:
no mozes skusit bodovo bez filtra namerat na tej tmavej casti ktoru chces mat dobre exponovanu (tu co nestmavujes). Ja sa s tym velmi neparam, pockam co ukaze histogram a nahlad a podla toho upravim, keby ze na kinofilm fotis tak to uz musis viac rozmyslat, ale preco nevyuzit vyhodu digitalu? ved nefotis momentku :)
Dik za odpoved takze ak som to spravne pochopil u urcitych filtroch je lepsie namerat expoziciu bez filtra a az potom ho nasadit dakujem.
 
2008-06-28 14:06:57+02
príspevok od:
Dik za odpoved takze ak som to spravne pochopil u urcitych filtroch je lepsie namerat expoziciu bez filtra a az potom ho nasadit dakujem.
no ja tak robim ako som napisal...istotne sa najdu dalsie postupy, chalani napisu :)
 
tulenik
2008-06-28 15:49:58+02
expozíciu merať bez filtra? so zrkadlovkou? možno pri UV/IR a pod., tam by som videl význam (zmagorený expozimeter mimo svojich bežných vlnových dĺžok), ale inak...
 
2008-06-28 16:03:59+02
príspevok od: tulenik
expozíciu merať bez filtra? so zrkadlovkou? možno pri UV/IR a pod., tam by som videl význam (zmagorený expozimeter mimo svojich bežných vlnových dĺžok), ale inak...
no neviem mne to pride logicke
 
tulenik
2008-06-29 10:14:39+02
mne teda nie
ak tam nie je tá stmavená časť tak expozícia bude fakticky nezmenená... jas sa zníži len o absorbovanú časť vo filtri (povedzme 5 %)
a ak aj je, celá jasová mapa sa jednoducho preškáluje a správne to má byť proste tak, aby si tesne nedostal prepal...ako vždy...
pri nameraní bez filtra a expozícii cez filter (tým nameraným časom) to bude vždy podexponované
 
2008-06-29 11:07:23+02
Ja to vidim takto ak je tam ta stmavena cast tak co vidi expozimeter vo fotaku , podla mna vidi scenu tmavsiu ako je a preto to bude preexponovane no a tu by pomohla uz len korekcia expozicie ktora by ale posobila na celi snimok a tak neviem aky vobec vyznam by malo pouzitie filtra.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-06-29 11:35:59+02
Nech das pred objektiv hocico (igelit, puncochu...), TTL meranie prisposobi expoziciu zmenenym podmienkam. Takze ked pouzivas filtre vacsinou nic nemenis. To sa robilo kedysi, ked sa meralo externym expozimetrom, alebo bolo meracie cidlo zrkadlovky mimo objektivu (stare Zenity), vtedy si pouzil koeficient filtra na upravu expozicie.
Sucasne fotoaparaty meraju svetlo prechadzajuce objektivom, oni vlastne nevedia, ze si tam dal filter, je im to jedno, zoberu do uvahy celu opticku sustavu a prisposobia expoziciu. Samozrejme aj tu treba niekedy korigovat (podla histogramu alebo sobnych skusenosti). V praxi to znamena, ze sa o to nemusis starat, problemom moze byt len to, ze sa ti napr. predlzi expozicia na hodnotu, ktoru neudrzis v ruke alebo bude cas prilis dlhy na zachytenie pohybu.
 
2008-06-29 11:47:26+02
príspevok od: Karol Srnec
Nech das pred objektiv hocico (igelit, puncochu...), TTL meranie prisposobi expoziciu zmenenym podmienkam. Takze ked pouzivas filtre vacsinou nic nemenis. To sa robilo kedysi, ked sa meralo externym expozimetrom, alebo bolo meracie cidlo zrkadlovky mimo objektivu (stare Zenity), vtedy si pouzil koeficient filtra na upravu expozicie.
Sucasne fotoaparaty meraju svetlo prechadzajuce objektivom, oni vlastne nevedia, ze si tam dal filter, je im to jedno, zoberu do uvahy celu opticku sustavu a prisposobia expoziciu. Samozrejme aj tu treba niekedy korigovat (podla histogramu alebo sobnych skusenosti). V praxi to znamena, ze sa o to nemusis starat, problemom moze byt len to, ze sa ti napr. predlzi expozicia na hodnotu, ktoru neudrzis v ruke alebo bude cas prilis dlhy na zachytenie pohybu.
OK dik za odpoved ked bude prilezitost odskusam oba sposoby v praxi .
 
2008-06-29 11:50:07+02
Ked tak nad tym premislam pri fotografiach blizkych stredne sedej to je naozaj asi jedno.
 
tulenik
2008-06-29 23:49:57+02
nič to nemá s nijakou stredne sivou...
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()