Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Korekcny filter

J. Roxor
2010-11-19 14:36:23+01
Zdravím, chcel by som sa opýtať, ktorý modrý korekčný filter používate pri fotografovaní scén nasvietených sodíkovými výbojkami, koncerty, ulica a podobne, poprípade iné filtre na zlepšenie WB. Pozeral som nejaké, ale odtieňov je viacej takže ktorý sa vám konkrétne osvedčil. Vopred ďakujem za odpovede.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2010-11-19 14:43:31+01
Korekcne filtre vzhladom na funkciu WB nie je potrebne pouzivat. Pri nestandardnom osveteleni treba pouzit sedu tabulku, pripadne Colorchecker na nastavenie WB priamo na mieste, alebo dodatocne v RAW konvertore.
Pri kombinacii so svetlom z blesku sa pouzivaju korekcne filtre, ale nasadene na blesk. Tak sa prisposobi farba svetla blesku, okolitemu osveteleniu.
 
J. Roxor
2010-11-19 15:13:51+01
Ospravedlňujem sa, bola to len zvedavosť vyvolaná jedným príspevkom na tomto fóre. Zistil som že problematika sa týka asi fotografovania na film. Ak je to tak daný príspevok odstráňte.
duroslav | napísané: 28.04.2010 10:00
Ja si myslím, že korekčné filtre niekedy nájdu uplatnenie aj v digitálnej fotografii
aj napriek možnostiam nastavenia vyváženia bielej. Je to možno iba pre extrémistov,
ktorí sa pachtia za 100% technickou kvalitou, ale uvediem jeden príklad.
Pri fotení nočných scén kde je dominantný zdroj svetla sodíková výbojka, je pri
korekcii pomocou vyváženia bielej o dosť nižšia kresba/detailnosť v modrom kanáli.
Pri použití modrého korekčného filtra sa tento nedostatok eliminuje.
 
aerov
2010-11-19 15:13:53+01
mozes karol trochu viac povedat o tych korekcnich filtroch na blesk?:)
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2010-11-19 15:44:31+01
príspevok od: aerov
mozes karol trochu viac povedat o tych korekcnich filtroch na blesk?:)
Blesk ma priblizne teplotu denneho svetla. Co je osvietene bleskom (osoba v popredi) ma korektnu farbu. Ak je pozadie osvetelene zdrojom svetla inej farby (ziarovka, ziarivka), bude farebne posunute do oranzova alebo zelena. Niekedy sa nam to aj paci, ale vacsinou to je zle. Neda sa to upravit WB, to funguje len na jeden farebny zdroj.
Preto treba zjednotit farbu vsetkych svetelnych zdrojov. Jednoduchsie nez nasvietit pozadie zdrojom denneho svetla (napr. specialne ziarivky) je na blesk nasadit maly foliovy filter, ktory z denneho svetla blesku urobi umele, rovnake ako je v pozadi.
Majitelia Nikonov SB700/800/900 maju taketo filtre dokonca v cene, ostatni si ich mozu dokupit. Na ebay ic je kopec. Okrem korekcnych filtrov sa pouzivaju aj syte farebne, ale to uz je na kreativne svietenie farebnym svetlom v style ´strobist´.

Filtre najdes aj v ponuke nasho obchodu, spolu aj s univerzalnym drziakom:
http://shop.ephoto.sk/lumiquest-extra.html
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()