Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Fotenie luny

Roninus
2010-11-22 20:50:09+01
Ako sa da odfotit mesiac,tak aby aj tak vyzeral?Vcera som sa pokusal odfotit spln mesiaca a na fotke vyzeral skor ako zapadajuce slnko.
 
bonifacko
2010-11-22 20:54:54+01
Si to nechal na plnu automatiku, že?
 
bonifacko
2010-11-22 20:57:49+01
http://cimpo.blogspot.com/2006/05/ako-fotit-mesiac.html
 
Roninus
2010-11-22 20:59:31+01
príspevok od: bonifacko
Si to nechal na plnu automatiku, že?
Nie skusal,som aj automat ale vacsinou som sa bavil s clonou,a stale ziaden poriadny zaber
 
viking81
2010-11-22 21:12:19+01
príspevok od: Roninus
Nie skusal,som aj automat ale vacsinou som sa bavil s clonou,a stale ziaden poriadny zaber
a bavil si sa s manualnom rezime ci v rezime ´A´ ?
 
Roninus
2010-11-22 21:15:27+01
V rezime A
Asi som tom mal dat na manual,co?
 
Daniel.U
2010-11-22 21:22:21+01
stiahni si nejaky obrazok Luny z internetu :-)
 
Roninus
2010-11-22 21:28:25+01
príspevok od: Daniel.U
stiahni si nejaky obrazok Luny z internetu :-)
Hej a potom,ho dolepim k tej mojej fotke.Svely napad:-)
 
bonifacko
2010-11-22 21:29:20+01
Ano, M.
 
mato.draho
2010-11-22 21:30:35+01
Pri takýchto záberoch si musíš vybrať, čo chceš mať vykreslené. Ak Mesiac, okolo budeš mať čierno-čiernu tmu. A keď chceš mať aspoň čo-to z krajiny, Mesiac bude beznádejne prepálený, ako na tvojej fotke. Ide o to, že na Mesiac ti stačí aj veľmi krátky čas (kľudne F5.6 1/125s a ISO100), kým na nočnú krajinu potrebuješ vysoké ISO a čas v desiatkach sekúnd.
Na ukážku:
expo Mesiaca - http://www.pbase.com/matodraho/image/120445641
expo krajiny počas splnu Mesiaca - http://www.pbase.com/matodraho/image/120751654
 
Big Lebowski
2010-11-22 21:33:27+01
Ak chceš fotiť krajinku s vychádzajúcim mesiacom, tak by sa hodil aj prechodový filter. Tiež nesmieš zabúdať že sa mesiac pohybuje, tak nesmieš použiť príliš dlhý čas.
Ak chceš fotiť, nazvime to astro mesiac, budeš potrebovať poriadny teleobjektív alebo teleskop s redukciou na foťák.
Priložená fotka: 400mm + TC 1.5x = 600mm x croop 1.6x = necelích 1000mm. Na to aby mi mesiac vyplnil celé políčko a dostal s toho čo najviac detailov, by som potreboval ohnisko okolo 2000mm.
 
Daniel.U
2010-11-22 21:34:05+01
príspevok od: Roninus
Hej a potom,ho dolepim k tej mojej fotke.Svely napad:-)
ale inak nemas to take zle, ja tam vidim trochu aj kratery, len mas tu Lunu malo v strede :-)
 
NemesiS
2010-11-22 21:35:35+01
pozerám že je to aj neostré. t.j. nezaostrené na nekonečno.
škoda že si nenapísal aký máš fotoaparát/objektív
ak máš statív tak by to bolo o dosť jednoduchšie.
skúsim dva mini návody, so statívom a bez neho.
tak najprv so statívom:
nahoď foťák na statív, namier si to v hľadáčiku na mesiac, zapni Live View ak takú funkciu máš, a na display-i si priblíž maximálne na mesiac v live view režime.
malo by ti to zobraziť na displayi mesiac dostatočne veľký na to aby si vedel manuálne zaostriť. prepni si ostrenie na manuál a podľa display-u si sleduj kedy to bude najostrejšie.
zaostrené už máme, už len kombinácia čas/clona/iso

mesiac žiari celkom silno, iso môžeš pokojne nechať 200 či aj stiahnuť na 100, clonu si kôli ostrosti stiahni tak na F6-F9, no nie je to nevyhnutnosť, môže byť aj plne otvorená.
expozičný režim si daj manuálny a skúšaj časy. mal by si dostať tak okolo 1/100 - 1/200 sekundy aby mesiac nebol prepálený. ak to bude veľa/málo, pokojne experimentuj, do piatich minút zaručene nájdeš najvhodnejšiu kombináciu čas + clona.

bez statívu to je troška komplikovanejšie, mal by si poznať svoj objektív, či ostriaci prstenec končí na nekonečne alebo až za ním. všeobecne sa odporúča manuálne zaostriť na nekonečno a potom pootočiť o pár milimetrov späť. treba len skúšať. prídeš na to rýchlo. v podstate ostrenie je jediný rozdiel pri statíve a bez neho.
lebo v ruke to neudržíš pri dostatočnom priblížení cez live view na display-i.

prajem veľa zdaru.
 
Roninus
2010-11-22 21:37:38+01
No skvele photos,mam sa co ucit.Ta druha je fotena za tmy?Super
 
Roninus
2010-11-22 21:49:35+01
príspevok od: Daniel.U
ale inak nemas to take zle, ja tam vidim trochu aj kratery, len mas tu Lunu malo v strede :-)
Hej,a ja tam vidim aj stopy Gagarina:-)
Inak fotene to bolo so stativu,Alfou 200, set objektiv 18-70 s casom 20 sec.
Pozeram ze je naozaj zle zaostrena.Ale tie druhe su trosku lepsie.Nemal som moc casu experimentovat,lebo na tu luku chodia macovia sexovat:-)
 
mato.draho
2010-11-22 21:59:38+01
príspevok od: Roninus
No skvele photos,mam sa co ucit.Ta druha je fotena za tmy?Super
Foťák nemáš najhorší, chce to len veľa fotiť a experimentovať :) Prípadne popozeraj iné fotky. Pri väčšine z nich je aj EXIF s údajmi o expozícii - dá sa z toho dosť naučiť. Inak zima nočnému foteniu praje, sneh a spln Mesiaca vedia urobiť divy. To je aj prípad tej druhej fotky :)
 
Daniel.U
2010-11-22 22:03:09+01
Gagarin nepristal na mesiaci, ale keby si este lepsie zaostril, videl by si aj americku zastavu. Premenuj to na zapad Slnka, nikto zo nepozna :-) Sexovat by tam bavilo aj mna, len bez maca :-)
 
Roninus
2010-11-22 22:19:45+01
príspevok od: Daniel.U
Gagarin nepristal na mesiaci, ale keby si este lepsie zaostril, videl by si aj americku zastavu. Premenuj to na zapad Slnka, nikto zo nepozna :-) Sexovat by tam bavilo aj mna, len bez maca :-)
Naco potom lietal ked sa ani na mesiac nesiel pozriet.Nabuduce doostrim a tie zastavy si pozriem.Potom ti poslem.
Tam to bavi asi vsetkych:-)
 
bonifacko
2011-06-14 08:42:20+02
Úplné zatmenie Mesiaca nastane 15. júna 2011
V stredu večer 15. júna nastane úplné zatmenie Mesiaca. V prípade priaznivého počasia bude takmer celý priebeh zatmenia pozorovateľný aj zo Slovenska, a to krátko po západe Slnka. Údaje o priebehu zatmenia sú v tabuľke.
hod:min
LSEČVýška Mesiaca
nad horizontom
Začiatok čiastočného zatmenia20:22-3°
Východ Mesiaca20:450°
Západ Slnka20:521°
Začiatok úplného zatmenia21:224,5°
Fáza najväčšieho zatmenia22:1310°
Koniec úplného zatmenia23:0314°
Koniec čiastočného zatmenia (16.6.)00:0317°

Ako vidno z údajov v tabuľke, Mesiac začne vstupovať do tieňa Zeme ešte v čase, keď bude pod obzorom. Z posledného stĺpca vidno, že Mesiac bude pomerne nízko nad juhovýchodným a južným obzorom, čím bude zatmenie mimoriadne fotogenické. Práve táto skutočnosť môže inšpirovať fotografov a filmárov, ktorým obloha ponúka možnosť získať pekné snímký a videá nočnej krajiny a oblohy so scenériou obohatenou o Mesiac v zatmení. Jedinečným však robí toto zatmenie veľká dĺžka fázy úplného zatmenia od 21:22 do 23:03, kedy bude Mesiac celkom ponorený v tieni Zeme až 101 minút. To je spôsobené tým, že bude prechádzať takmer stredom zemského tieňa. Vzhľadom na dĺžku trvania je toto piatym najdlhším zatmením Mesiaca v tomto storočí. Najdlhšie úplné zatmenie Mesiaca v 21. storočí nastane 27. júla 2018 a potrvá takmer 104 minút.

Cestu Mesiaca polotieňom (penumbrou) a tieňom (umbrou) Zeme znázorňuje animácia z webovej stránky www.shadowandsubstance.com

V čase zatmenia bude Mesiac v južnej časti súhvezdia Hadonoš a na západ (vpravo od Mesiaca) bude žiariť červenkastý Antares - najjasnejšia hviezda súhvezdia Škorpión. Zatmenie sa bude odohrávať v hustých oblastiach Mliečnej dráhy, ktorá bude zvlášť nápadnou v čase úplnej fázy. To iba v prípade jasnej bezoblačnej oblohy bez rušivého svetelného znečistenia. Z planét bude v čase zatmenia nad západným obzorom Saturn v súhvezdí Panna, ktorý vytvori s dvojhviezdou Porima (Gama Virginis) tesný pár. Uhlová vzdialenosť medzi Saturnom a Porimou bude len necelých 0,3°.
V čase zatmenia má Mesiac oranžovo- až hnedočervené sfarbenie, ktoré je spôsobené ohybom a rozptylom slnečného svetla na prachových a aerosolových častiaciach vo vysokých vrstvách zemskej atmosféry. V závislosti od zaprášenosti vysokých vrstiev zemskej atmosféry sa mení aj odtieň Mesiaca od svetločerveného pri malom zaprášení až po tmavohnedé pri veľkom stupni zaprášenia. Bude zaujímavé pozorovať, ako sa prejaví na vzhľade zatmenia kombinácia malej výšky Mesiaca nad obzorom a popola vyvrhnutého nedávno islandskou sopkou Grimsvötn. Pekný zážitok z pozorovania zatmenia poskytne pohľad cez triéder, teda poľovnícky alebo turistický ďalekohľad, ktorý je vhodné upevniť na statív alebo iný improvizovaný stojan alebo záves. Za dobrých podmienok (priezračná obloha bez svetelného znečistenia) sa môžete pokúsiť pomocou triedra vyhľadať emisnú hmlovinu Laguna vľavo od Mesiaca. Ak vám zamračená obloha zabráni pozorovať zatmenie, skúste nasledujúci odkaz, na ktorom by mal prebiehať priamy prenos zatmenia: University of Applied Sciences, Offenburg, Germany

Ďalšiu šancu uvidieť zatmenie Mesiaca budeme mať v tomto roku ešte raz, a to 10. decembra. V tomto prípade však budeme môcť pozorovať len jeho druhú polovicu, pretože Mesiac vtedy u nás vyjde v čase blízko najväčšej fázy zatmenia.


Informačný portál SAV
Zdroje: Astronomická ročenka 2011
www.astro.sci.muni.cz/zatmeni/
www.astrovm.cz/cz/na-obloze/ukazy/zatmeni-mesice-15-6-2011.html
 
unkasr
2011-06-14 10:03:15+02
kde pri ba by sa dalo taketo nieco pozorovat bez zbytocneho svetla?
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()