Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

VŠVU fotografická fakulta

Ptico1
2010-11-23 02:46:22+01
Mám dilemu, mám záujem ísť študonať na túto školu, ale neviem o nej nič. Ak by sa našiel niekto kto tam študuje/oval uvýtal by som nejaké info o forme výučbe, prístupe a aké predmety sú tam. DAKUJEM!! http://www.vsvu.sk/katedra_fotografie_a_novych_medii/index/3
 
Big Lebowski
2010-11-23 08:18:26+01
Aby si sa tam dostal, potrebuješ buď veľký talent, alebo veľa peňazí.
Čo poznám ľudí, odchádzajú odtiaľ, lebo to stráca úroveň a utekajú do Opavy na fotku.
 
jano_hruska
2010-11-25 10:30:31+01
Ja som bol minule na kurze ohladom fotografovania. Vyzera to ok. Mame este jednu nedelu. Vyucuje to taky mlady tipek, ktory studoval na sukromnej skole v Brne fotografiu. Je fakt sikovny. Teraz navyse majú nejaku zlavu, takze za to vela nedas. pozri www.adul.sk, tam sa docitas viac
 
werdza
2010-12-07 04:43:07+01
Ahoj, neviem, ci si si uz poslal prihlasku, lebo terminy uz boli, ale objavila som tuto temu az teraz. Uz sa to tu sice rozoberalo par krat. Ak ti mozem poradit, sice som tam nestudovala, len som mala podanu prihlasku, ale astma mi nedovolila ist na prijimacky. Poznam jednu holku zo strednej, co tam studovala, na strednej sme sice vtedy este nemali odbor fotka, ale uz pocas nej mala svoju foto vystavu. Pozerala som si tvoju tvorbu tu a radim ti, s takymi fotkami tam radsej ani nechod, nic v zlom, len oni hladaju ludi, co maju nejake vytvarne citenie, videnie (alebo tucnu obalku, to som sa dozvedela od jedneho mojho byvaleho profesora) Ved ked asi z 300 ludi vezmu 10. Je to jedna z mala foto skol, kde mas mat na prijimacky aj vediet kreslit, jedna z uloh co sa robi na prijimackach je kreslenie portretu, okrem tych vela domacich prac, ktore mas doniest, ake presne formaty, to ti poslu postou, po podani prihlasky a zaplateni 50 eur sa na tych papieroch aj dozvies, co este ta na prijimackach caka. Ak prejdes prvym kolom, co spociva z hodnotenia domacich prac, zadanych tem, testu z dejin vytvarnej kultury a cudzieho jazyka ides do druheho ustneho kola. A pocula som, zevraj tam sa jednej baby spytali, reco chces ist na nasu skolu a ona, ze za kadernicku ma nevzali, tak ju odtial hned poslali prec. Takze ak nemas za sebou umelecku strednu skolu, alebo si nechodil na vytvarny kruzok, kde ste kreslili aj portrety a neovladas dejiny umenia ( to je tam strasne tazky test zevraj, sice aj sa kruzkuje, ale aj tak), tak potom zvaz inu moznost, pozri si Ceske skoly, napriklad na reklamnu fotografiu tam poznam dvoch ludi z fotoportalov, co dokonca ani nemali zrkadlovku, ale mali napady a vzali ich tam.
A k predmetom, co by sa na vsvu vyucovali, urcite dejiny umenia, figuralne kreslenie, potom analogova fotka a vyvolavanie filmu an vela sposobov, prax- tam dostanete zadanie a pol roka na nom robis... Napriklad taky Jakub Klimo tam zevraj na VSVU 3x opakoval treti rocnik, odisiel a kde je teraz. Simon Kliman, somnou chodil na strednu, ako externy spoluziak na vytvarne predmety, ako kurz kreslenia, vazali ho,a j tu skolu skoncil a teraz ho vidat fotit aj v relacii zmenaren an stv1... Ale zas skola ti nemusi zarucit uspech, talent ta v nej nenaucia. Vela studentov foto skol este nevie, akemu druhu fotiek sa bude chciet venovat. Dnes je taka konkurencia, kazdy ma skoro fotak a vela krat je to aj bohuzial take, ze sikovnost prebija talent a za fotenie beru prachy aj taki, ktory si len myslia, ze vedia fotit (amatersky svadobny fotografi...).
Takze najprv, ako vyhodis peniaze za prijimackovy poplatok na nejaku foto skolu si zisti, ci a kedy maju konzultacie. Institut tvurci fotografie, www.itf.cz ti tiez neodporucam, vzhladom na to, ze este nemas svoj styl, jeden chalan co poznam z fotoportalu bol tam na konzultaciach a povedali mu, ze onicom tvorba. Takze hlavne skus rozvijat svoju kreativitu, studaovat knizky, napriklad ocima fotografa od Michaela Freemana je super. Davaj si rozne ulohy, napriklad hladaj v osarpanych stenach budov, na chodnikoch a inde rozne nieco pripominjuce tvary, smajlikov a podobne, skus si naist svojsky styl, popripade si vyhladaj ci nebude nejaky foto workshop na temu kretivita vo fotografii... Aj zivotopis je dobre mat obzvlastneny nejakymi napriklad vyhrami vo fotosutaziach, ci uverejnenymi fotkami vo fotocasopise, takze sa do fotosutazi vo fotocasopisoch aj inde, napriklad na fotoparkoch zapajaj.
Tak sorry za mega dlhy prispevok, ale dufam, ze ti aspon trochu pomohol a neodradil ta, hlavne vela fot, nos fotak pri sebe, aj ked ides von, lebo super fotky cihaju vsade naokolo. :)
 
werdza
2010-12-07 04:43:07+01
Ahoj, neviem, ci si si uz poslal prihlasku, lebo terminy uz boli, ale objavila som tuto temu az teraz. Uz sa to tu sice rozoberalo par krat. Ak ti mozem poradit, sice som tam nestudovala, len som mala podanu prihlasku, ale astma mi nedovolila ist na prijimacky. Poznam jednu holku zo strednej, co tam studovala, na strednej sme sice vtedy este nemali odbor fotka, ale uz pocas nej mala svoju foto vystavu. Pozerala som si tvoju tvorbu tu a radim ti, s takymi fotkami tam radsej ani nechod, nic v zlom, len oni hladaju ludi, co maju nejake vytvarne citenie, videnie (alebo tucnu obalku, to som sa dozvedela od jedneho mojho byvaleho profesora) Ved ked asi z 300 ludi vezmu 10. Je to jedna z mala foto skol, kde mas mat na prijimacky aj vediet kreslit, jedna z uloh co sa robi na prijimackach je kreslenie portretu, okrem tych vela domacich prac, ktore mas doniest, ake presne formaty, to ti poslu postou, po podani prihlasky a zaplateni 50 eur sa na tych papieroch aj dozvies, co este ta na prijimackach caka. Ak prejdes prvym kolom, co spociva z hodnotenia domacich prac, zadanych tem, testu z dejin vytvarnej kultury a cudzieho jazyka ides do druheho ustneho kola. A pocula som, zevraj tam sa jednej baby spytali, reco chces ist na nasu skolu a ona, ze za kadernicku ma nevzali, tak ju odtial hned poslali prec. Takze ak nemas za sebou umelecku strednu skolu, alebo si nechodil na vytvarny kruzok, kde ste kreslili aj portrety a neovladas dejiny umenia ( to je tam strasne tazky test zevraj, sice aj sa kruzkuje, ale aj tak), tak potom zvaz inu moznost, pozri si Ceske skoly, napriklad na reklamnu fotografiu tam poznam dvoch ludi z fotoportalov, co dokonca ani nemali zrkadlovku, ale mali napady a vzali ich tam.
A k predmetom, co by sa na vsvu vyucovali, urcite dejiny umenia, figuralne kreslenie, potom analogova fotka a vyvolavanie filmu an vela sposobov, prax- tam dostanete zadanie a pol roka na nom robis... Napriklad taky Jakub Klimo tam zevraj na VSVU 3x opakoval treti rocnik, odisiel a kde je teraz. Simon Kliman, somnou chodil na strednu, ako externy spoluziak na vytvarne predmety, ako kurz kreslenia, vazali ho,a j tu skolu skoncil a teraz ho vidat fotit aj v relacii zmenaren an stv1... Ale zas skola ti nemusi zarucit uspech, talent ta v nej nenaucia. Vela studentov foto skol este nevie, akemu druhu fotiek sa bude chciet venovat. Dnes je taka konkurencia, kazdy ma skoro fotak a vela krat je to aj bohuzial take, ze sikovnost prebija talent a za fotenie beru prachy aj taki, ktory si len myslia, ze vedia fotit (amatersky svadobny fotografi...).
Takze najprv, ako vyhodis peniaze za prijimackovy poplatok na nejaku foto skolu si zisti, ci a kedy maju konzultacie. Institut tvurci fotografie, www.itf.cz ti tiez neodporucam, vzhladom na to, ze este nemas svoj styl, jeden chalan co poznam z fotoportalu bol tam na konzultaciach a povedali mu, ze onicom tvorba. Takze hlavne skus rozvijat svoju kreativitu, studaovat knizky, napriklad ocima fotografa od Michaela Freemana je super. Davaj si rozne ulohy, napriklad hladaj v osarpanych stenach budov, na chodnikoch a inde rozne nieco pripominjuce tvary, smajlikov a podobne, skus si naist svojsky styl, popripade si vyhladaj ci nebude nejaky foto workshop na temu kretivita vo fotografii... Aj zivotopis je dobre mat obzvlastneny nejakymi napriklad vyhrami vo fotosutaziach, ci uverejnenymi fotkami vo fotocasopise, takze sa do fotosutazi vo fotocasopisoch aj inde, napriklad na fotoparkoch zapajaj.
Tak sorry za mega dlhy prispevok, ale dufam, ze ti aspon trochu pomohol a neodradil ta, hlavne vela fot, nos fotak pri sebe, aj ked ides von, lebo super fotky cihaju vsade naokolo. :)
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2010-12-07 09:26:44+01
[reply0=werdza]Ahoj, neviem, ci si si uz poslal prihlasku, lebo terminy uz boli, ale objavila som tuto temu az teraz. Uz sa to tu sice rozoberalo par krat. Ak ti mozem poradit, sice som tam nestudovala, len som mala podanu prihlasku, ale astma mi nedovolila ist na prijimacky. Poznam jednu holku zo strednej, co tam studovala, na strednej sme sice vtedy este nemali odbor fotka, ale uz pocas nej mala svoju foto vystavu. Pozerala som si tvoju tvorbu tu a radim ti, s takymi fotkami tam radsej ani nechod, nic v zlom, len oni hladaju ludi, co maju nejake vytvarne citenie, videnie (alebo tucnu obalku, to som sa dozvedela od jedneho mojho byvaleho profesora) Ved ked asi z 300 ludi vezmu 10. Je to jedna z mala foto skol, kde mas mat na prijimacky aj vediet kreslit, jedna z uloh co sa robi na prijimackach je kreslenie portretu, okrem tych vela domacich prac, ktore mas doniest, ake presne formaty, to ti poslu postou, po podani prihlasky a zaplateni 50 eur sa na tych papieroch aj dozvies, co este ta na prijimackach caka. Ak prejdes prvym kolom, co spociva z hodnotenia domacich prac, zadanych tem, testu z dejin vytvarnej kultury a cudzieho jazyka ides do druheho ustneho kola. A pocula som, zevraj tam sa jednej baby spytali, reco chces ist na nasu skolu a ona, ze za kadernicku ma nevzali, tak ju odtial hned poslali prec. Takze ak nemas za sebou umelecku strednu skolu, alebo si nechodil na vytvarny kruzok, kde ste kreslili aj portrety a neovladas dejiny umenia ( to je tam strasne tazky test zevraj, sice aj sa kruzkuje, ale aj tak), tak potom zvaz inu moznost, pozri si Ceske skoly, napriklad na reklamnu fotografiu tam poznam dvoch ludi z fotoportalov, co dokonca ani nemali zrkadlovku, ale mali napady a vzali ich tam.
A k predmetom, co by sa na vsvu vyucovali, urcite dejiny umenia, figuralne kreslenie, potom analogova fotka a vyvolavanie filmu an vela sposobov, prax- tam dostanete zadanie a pol roka na nom robis... Napriklad taky Jakub Klimo tam zevraj na VSVU 3x opakoval treti rocnik, odisiel a kde je teraz. Simon Kliman, somnou chodil na strednu, ako externy spoluziak na vytvarne predmety, ako kurz kreslenia, vazali ho,a j tu skolu skoncil a teraz ho vidat fotit aj v relacii zmenaren an stv1... Ale zas skola ti nemusi zarucit uspech, talent ta v nej nenaucia. Vela studentov foto skol este nevie, akemu druhu fotiek sa bude chciet venovat. Dnes je taka konkurencia, kazdy ma skoro fotak a vela krat je to aj bohuzial take, ze sikovnost prebija talent a za fotenie beru prachy aj taki, ktory si len myslia, ze vedia fotit (amatersky svadobny fotografi...).
Takze najprv, ako vyhodis peniaze za prijimackovy poplatok na nejaku foto skolu si zisti, ci a kedy maju konzultacie. Institut tvurci fotografie, www.itf.cz ti tiez neodporucam, vzhladom na to, ze este nemas svoj styl, jeden chalan co poznam z fotoportalu bol tam na konzultaciach a povedali mu, ze onicom tvorba. Takze hlavne skus rozvijat svoju kreativitu, studaovat knizky, napriklad ocima fotografa od Michaela Freemana je super. Davaj si rozne ulohy, napriklad hladaj v osarpanych stenach budov, na chodnikoch a inde rozne nieco pripominjuce tvary, smajlikov a podobne, skus si naist svojsky styl, popripade si vyhladaj ci nebude nejaky foto workshop na temu kretivita vo fotografii... Aj zivotopis je dobre mat obzvlastneny nejakymi napriklad vyhrami vo fotosutaziach, ci uverejnenymi fotkami vo fotocasopise, takze sa do fotosutazi vo fotocasopisoch aj inde, napriklad na fotoparkoch zapajaj.
Tak sorry za mega dlhy prispevok, ale dufam, ze ti aspon trochu pomohol a neodradil ta, hlavne vela fot, nos fotak pri sebe, aj ked ides von, lebo super fotky cihaju vsade naokolo. :)[/reply0]tiež odporučam podobné - v prvom rade prihlásiť za do kvalitnej sukromnej ZUŠ - veľa ich má špeciálne prípravky na prijímačky na talentovky a zvládnuť ako tak kresbu aj dejiny umenia. V druhom rade sa prihlásiť do ZUŠ na fotku. Ak máš talent tak do roka zvládneš základy aby si mohol ist na talentovky. Popri tom by som navštivil čo najviac výstav a pozrel maximum kultových filmov. Kupil by som Pentacon Six a riešil s ním rozne voľnejšie projekty. A uplne by som prestal davat/riesit fotky na fotoportáli, tie nie su vobec o výtvarnej fotke, ale o amatérskej a komercnej fotke. Po slovensky: zabudni na žúrky každý piatok voľné večery, a nebodaj víkendy, vsetok cas musíš dať do fotky/kreslenia/učenia a po roku/dvoch budeš ako tak pripravený (ak máš talent) ak nie tak je to strata času ale to do roka zistíš:)
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2010-12-07 09:26:44+01
tiež odporučam podobné - v prvom rade prihlásiť za do kvalitnej sukromnej ZUŠ - veľa ich má špeciálne prípravky na prijímačky na talentovky a zvládnuť ako tak kresbu aj dejiny umenia. V druhom rade sa prihlásiť do ZUŠ na fotku. Ak máš talent tak do roka zvládneš základy aby si mohol ist na talentovky. Popri tom by som navštivil čo najviac výstav a pozrel maximum kultových filmov. Kupil by som Pentacon Six a riešil s ním rozne voľnejšie projekty. A uplne by som prestal davat/riesit fotky na fotoportáli, tie nie su vobec o výtvarnej fotke, ale o amatérskej a komercnej fotke. Po slovensky: zabudni na žúrky každý piatok voľné večery, a nebodaj víkendy, vsetok cas musíš dať do fotky/kreslenia/učenia a po roku/dvoch budeš ako tak pripravený (ak máš talent) ak nie tak je to strata času ale to do roka zistíš:)
 
Michal Matloň
redakcia ephoto.sk
- moderator
2010-12-07 10:03:23+01
Ja osobne by som fotografiu študovať nešiel. Pretože sa tam podľa mňa naučíš kopu zbytočností a omnoho viac ti prinesie, keď tých 5 rokov sa budeš pomaly dostávať do praxe, skúšať a sám sa zdokonaľovať, prípadne pomocou kratších kurzov.
 
Michal Matloň
redakcia ephoto.sk
- moderator
2010-12-07 10:03:23+01
Ja osobne by som fotografiu študovať nešiel. Pretože sa tam podľa mňa naučíš kopu zbytočností a omnoho viac ti prinesie, keď tých 5 rokov sa budeš pomaly dostávať do praxe, skúšať a sám sa zdokonaľovať, prípadne pomocou kratších kurzov.
 
dedo Milan
2010-12-07 10:19:05+01
[reply0=Michal]Ja osobne by som fotografiu študovať nešiel. Pretože sa tam podľa mňa naučíš kopu zbytočností a omnoho viac ti prinesie, keď tých 5 rokov sa budeš pomaly dostávať do praxe, skúšať a sám sa zdokonaľovať, prípadne pomocou kratších kurzov.[/reply0]Mišo, Ty máš pocit,že ak sa naučíš niečo viac ako je potrebné ku konkrétnej veci, že to je zbytočné? Ver, že nič čo vieš nie je zbytočné.
 
dedo Milan
2010-12-07 10:19:05+01
Mišo, Ty máš pocit,že ak sa naučíš niečo viac ako je potrebné ku konkrétnej veci, že to je zbytočné? Ver, že nič čo vieš nie je zbytočné.
 
Michal Matloň
redakcia ephoto.sk
- moderator
2010-12-07 10:52:52+01
[reply0=dedo Milan]Mišo, Ty máš pocit,že ak sa naučíš niečo viac ako je potrebné ku konkrétnej veci, že to je zbytočné? Ver, že nič čo vieš nie je zbytočné. [/reply0]Pokiaľ sa na to pozrieme z hľadiska istej životnej múdrosti, tak uznávam, že máš pravdu, myslím si ale, že táto situácia je podobná tej, ktorú mi teraz aj potvrdila decembrová príloha trendu o vysokých školách. Učitelia si myslia, že absolventi sú pripravení na prax na 89%, absolventi na 45% a 53% iba čiastočne a zamestnávatelia si dokonca podľa vysokých škol väčšinou nevyberajú, používajú ten údaj iba na to, aby odfiltrovali tých, ktorí skončili školu so zlou povesťou.

Pri fotografii je menej pravdepodobné, že bude človek zamestnaný, no aj tak si myslím, že skúsenosti z praxe sú cennejšie. A pokiaľ ide konkrétne o VŠMU, myslím si, že je zameraná až príliš umelecky, je to trochu iné napr. na univerzite Tomáše Bati, kde je odbor reklamná fotografia, čo je podľa mňa viac uplatniteľné. Čoskoro o tom bude na ePhoto článok s prehľadom.
 
Michal Matloň
redakcia ephoto.sk
- moderator
2010-12-07 10:52:52+01
Pokiaľ sa na to pozrieme z hľadiska istej životnej múdrosti, tak uznávam, že máš pravdu, myslím si ale, že táto situácia je podobná tej, ktorú mi teraz aj potvrdila decembrová príloha trendu o vysokých školách. Učitelia si myslia, že absolventi sú pripravení na prax na 89%, absolventi na 45% a 53% iba čiastočne a zamestnávatelia si dokonca podľa vysokých škol väčšinou nevyberajú, používajú ten údaj iba na to, aby odfiltrovali tých, ktorí skončili školu so zlou povesťou.

Pri fotografii je menej pravdepodobné, že bude človek zamestnaný, no aj tak si myslím, že skúsenosti z praxe sú cennejšie. A pokiaľ ide konkrétne o VŠMU, myslím si, že je zameraná až príliš umelecky, je to trochu iné napr. na univerzite Tomáše Bati, kde je odbor reklamná fotografia, čo je podľa mňa viac uplatniteľné. Čoskoro o tom bude na ePhoto článok s prehľadom.
 
Michal Matloň
redakcia ephoto.sk
- moderator
2010-12-07 10:53:50+01
Oprava, VŠVU. VŠMU je zamerané hlavne na kameru, tam by som za fotografiou nešiel určite.
 
Michal Matloň
redakcia ephoto.sk
- moderator
2010-12-07 10:53:50+01
Oprava, VŠVU. VŠMU je zamerané hlavne na kameru, tam by som za fotografiou nešiel určite.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()