Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Oznamkova fotografia

Marko333
2010-11-27 17:40:07+01
Mam problem.Potrebujem zmensit fotografie na 2,4x1,8 a tie potom umiestnit na fotku v rozmere 10x15.No problem je v tom,ze pri zmenseni fotografie(photoshop)sa mi strati vela pixelov a ked fotografiu vlozim do tej fotky 10x15 a ulozim to,tak je velmi nekvalitna a pri vytlaceni som zistil ze je velmi neostra.Neviete mi prosim poradit ako to spravne zmensit aby to nebolo rozmazane?Dakujem
 
dmedia
2010-11-27 18:14:07+01
Pixely sa nestratia same od seba, nerobis to spravne...mas jasno v rozliseniach,DPI a rozmeroch?
 
Marko333
2010-11-27 19:35:38+01
príspevok od: dmedia
Pixely sa nestratia same od seba, nerobis to spravne...mas jasno v rozliseniach,DPI a rozmeroch?
Robim to prvy krat,cize o DPI nemam ponatia.
 
Marko333
2010-11-27 19:38:11+01
Potrebujem v tom mat cim skor jasno,nech sa to aj cim skor naucim a nabuduce nech uz v tom chybu nespravim.
 
inkubbus
2010-11-27 19:47:28+01
ja si kladiem taku recnicku otazku. preco clovek zoberie nejaky job, ked to nikdy nerobil a vobec sa v tom nevyzna. keby som ta oslovil, ze potrebujem vyoperovat slepak, tiez to vezmes a hodinu pred operaciou budes zakladat diskusne temy, kde budes prosit o pomoc?
 
Marko333
2010-11-27 19:58:00+01
príspevok od: inkubbus
ja si kladiem taku recnicku otazku. preco clovek zoberie nejaky job, ked to nikdy nerobil a vobec sa v tom nevyzna. keby som ta oslovil, ze potrebujem vyoperovat slepak, tiez to vezmes a hodinu pred operaciou budes zakladat diskusne temy, kde budes prosit o pomoc?
nieje nic rozobrate robim to sam pre seba a potrebujem sa to naucit do buducna.A milujem ludi ako si ty,ale neber to v zlom.Je to tu zalozene na tom,aby mi tu ludia napisali radu ako to spravit a poucit sa.nieje to tu na to,aby tu kazdy pisal naco robis hento,tamto a podobne.Ak vies ako to mam spravit,prosim.Inac nemusis dalej na temu reagovat.
 
Big Lebowski
2010-11-27 19:58:14+01
príspevok od: inkubbus
ja si kladiem taku recnicku otazku. preco clovek zoberie nejaky job, ked to nikdy nerobil a vobec sa v tom nevyzna. keby som ta oslovil, ze potrebujem vyoperovat slepak, tiez to vezmes a hodinu pred operaciou budes zakladat diskusne temy, kde budes prosit o pomoc?
Krajšiu analógiu si už nemohol vymyslieť. :)
 
micuro
2010-11-27 20:00:08+01
inkubbus neako sa to predsta musi naucit :) a inak Subor - Nový - roslisenie 10x15cm a 300obr. bodu/palec. Tuto ked poukladas fotky 2,4x1,8cm tak bx sa nemala zmensit kvalita po vytlaceni (aj to fotolab neposerie,ale vsade to asi tlacia pri 300dpi. )
 
Marko333
2010-11-27 20:05:48+01
Dikes..a este posledna vec.Pri zmensovani norm.fotografie do tych 2,4x1,8 ako to spravit tak,aby som dosiahol co najvacsiu kvalitu.mozno bola chyba v tom.Lebo vtedy som si zapol photoshop dal si fotku 10x15 a hned zo zlozky(kde uz boli zmensene fotky)som ich ukladal vedla seba.Potom som to ulozil ako JPG.pri malom zoomnuti uz bolo jasne ze je to zle.Bolo to moc kockovane a rozmazane
 
eiger33
2010-11-27 20:14:25+01
tak tak, tych 300dpi musis mat nastavenych v oboch suboroch, aj 10x15 aj na 2,4x1,8.
A 300dpi v pripade, ze si to das tlacit niekde vo fotolabe, ak by si to chcel doma, tak podla toho, s akym nastavenim dpi tlaci tvoja tlaciaren.
A ked si nastavis spravne rozmery a rozlisenie, tak to bude najkvalitnejsie, aj ak by to bolo na monitore ´vacsie´, na tlac to uz nema vplyv - ak sa nemylim :)
 
micuro
2010-11-27 20:15:32+01
no odporucam ti najst nieco o dpi :) tak jednoducho povedane, fotka 10x15 pri 300dpi ma rozlisenie 1181x1772pixelov,pri mensom dpi napr. 72 (ako standartne photoshop dava) ma pri tom istom rozmere 10x15 rozlisenie len 283x425.Sam vidis v com je rozdiel,pri vyssom dpi je vyssie rozlisenie co ma za nasledok vyssiu kvalitu (zachovanie detailov) fotky.Myslim ze kazdy fotolab tlaci max. v kvalite 300dpi. Jedine zeby si sa informoval aj o vyssich hodnotach ale neviem ci by si to vobec videl...a samozrejme ked to budes ukladat do jpg tak daj max. kvalitu 12.
 
Marko333
2010-11-27 20:26:53+01
príspevok od: micuro
no odporucam ti najst nieco o dpi :) tak jednoducho povedane, fotka 10x15 pri 300dpi ma rozlisenie 1181x1772pixelov,pri mensom dpi napr. 72 (ako standartne photoshop dava) ma pri tom istom rozmere 10x15 rozlisenie len 283x425.Sam vidis v com je rozdiel,pri vyssom dpi je vyssie rozlisenie co ma za nasledok vyssiu kvalitu (zachovanie detailov) fotky.Myslim ze kazdy fotolab tlaci max. v kvalite 300dpi. Jedine zeby si sa informoval aj o vyssich hodnotach ale neviem ci by si to vobec videl...a samozrejme ked to budes ukladat do jpg tak daj max. kvalitu 12.
naozaj dik.idem to vyskusat.Ano pri ukladani JPG davam maximum kvality.dneska som si nainstalovat CS5 tak sa len s nou oboznamujem:DSnad to uz pojde.Som fakt uplny laik.takze ked dam tych 10x15 ta ihned pod tym dalsie policko co mam tak don mam vlozit 300vku?
 
Palso
2010-11-27 20:49:05+01
príspevok od: inkubbus
ja si kladiem taku recnicku otazku. preco clovek zoberie nejaky job, ked to nikdy nerobil a vobec sa v tom nevyzna. keby som ta oslovil, ze potrebujem vyoperovat slepak, tiez to vezmes a hodinu pred operaciou budes zakladat diskusne temy, kde budes prosit o pomoc?
A ja si kladiem otázku, prečo keď sa chce niekto niečo naučiť a spýta sa normálnu otázku na fóre, musíš reagovať ako nedospelý 15 ročný pubertiak? Nemáš ani len poňatia, prečo to potrebuje vedieť a aj tak je to úplne jedno. Ak mu chceš poradiť, tak poradíš, ak chceš frflať, tak budeš. Obvious troll is obvious.
 
Radko.com
2010-11-27 20:53:54+01
príspevok od: inkubbus
ja si kladiem taku recnicku otazku. preco clovek zoberie nejaky job, ked to nikdy nerobil a vobec sa v tom nevyzna. keby som ta oslovil, ze potrebujem vyoperovat slepak, tiez to vezmes a hodinu pred operaciou budes zakladat diskusne temy, kde budes prosit o pomoc?
Namiesto toho, aby si chlapovi pomohol sa tu hráš na pána a začneš mudrovať, milujem takéto tipy... no bain kamoš, maj sa.
 
inkubbus
2010-11-27 21:05:03+01
v poslednej dobe sa tu tento problem riesi dost casto. preco asi? zeby mali studenti stuzkove? to sa len tak do luftu pytam :DDD

ale hlavne ze vy ste pomohli chlapci zlati :D
 
spidercek
2010-11-27 21:15:02+01
Chapem ze to nevies, chapem aj ze sa to chces naucit. Ale instalovat si CS5 Photoshopa ked to robi prvy krat? Radsej si daj Elements ked uz chces Adobe http://www.adobe.com/products/photoshopel/, je to user friendly, bude sa ti v tom lepsie robit. Ale ked chces pokracovat vo Photoshope tu mas stranku http://www.grafika.cz/serial14.html a verim ze najdes co potrebujes. Drzim palce
 
conan7
2010-11-27 21:27:11+01
príspevok od: Palso
A ja si kladiem otázku, prečo keď sa chce niekto niečo naučiť a spýta sa normálnu otázku na fóre, musíš reagovať ako nedospelý 15 ročný pubertiak? Nemáš ani len poňatia, prečo to potrebuje vedieť a aj tak je to úplne jedno. Ak mu chceš poradiť, tak poradíš, ak chceš frflať, tak budeš. Obvious troll is obvious.
serus Palso :) prišiel si rozvíriť prach? :)))))
inkubbus má 100%nú pravdu. ked dovolíš rozviniem to, ale to asi tiež vieš. tieto oznamká sú samostatnou kapitolou v praxi. stačí najnižši low end, objektív 18-55, jedno svetlo 150Ws a najlacnejši statív s najlacnejším softboxom. A je tu aj vidina zárobku čo je hlavná vec. tak idem do toho ako skalnatý profesionál nafotím celú triedu a (teraz nasleduje to velké A) viem prd o tlači, dpi, rozlíšení pre tlač a podobne. Zaujímavé, že toto sa objavuje len pri fotení na oznamká. Chápeš že na čo narážam nie? Proste mám vidinu nejakého zárobku ale nemám ani šajnu ako celý proces dotiahnuť. v zjednodušenej forme ideš si spraviť vlastný film ale ani nevieš že nejaká strižňa existuje. (dúfam že som dal dobrý príklad)

a na koniec rečnícka otázka. čo myslíš prečo skoro nikto nechce fotiť stužkové?
 
conan7
2010-11-27 21:28:08+01
príspevok od: inkubbus
ja si kladiem taku recnicku otazku. preco clovek zoberie nejaky job, ked to nikdy nerobil a vobec sa v tom nevyzna. keby som ta oslovil, ze potrebujem vyoperovat slepak, tiez to vezmes a hodinu pred operaciou budes zakladat diskusne temy, kde budes prosit o pomoc?
ja s tebou na 100% súhlasím. viď. príspevok vyššie.
 
eiger33
2010-11-27 21:50:09+01
A ako vies ze to chce ako zarobok a ze to nechce len pre seba. Ked som ja maturoval, tak zacinali dig. fotaky. O foteni som nevedel nic, nemal som sajnu ze existuje clona alebo cas, nevedel som co je kompozicia a expozicia... V celej triede mal len jeden spoluziak digital (teda mali ho doma). Tak som si ho pozical na vikend a nafotil som sa doma sam. A fotky z terajsieho pohladu boli hrozne, ale vtedy sa mi pacili a bol som spokojny...
Takze kludne to moze chciet len pre seba!!! Bojis sa ze sa nieco nauci a raz bude lepsi ako ty? :)))
 
conan7
2010-11-27 21:55:33+01
nemôžem vedieť samozrejme. ale podľa teba, úprimne, ktorý je reálny scenár? podľa mňa ten, že sa im zdalo veľa zaplatiť za hotového fotografa a on sa toho chytil. len to nemal domyslené.

odo mňa lepší môže byť, lebo ja som slabý. a ked niečo neviem alebo neviem ako by som to dokonca dotiahol, tak to nezoberiem. aj ked náhodou zoberiem, tak vo dne v noci študujem problematiku a snažím sa to dostať pod kontrolu. a nie tak že si založím vlákno na ephoto.sk a čakám.
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()