Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

LR - co robit s upravenymi fotkami

goodlight
2010-12-06 23:33:19+01
som v LR zaciatocnik. po importovani fotografii(raw) a ich uprave ich nasledne exportujem do pozadovanych jpeg. ibaze... co robit s raw subormi, ktore ostavaju v LR po exporte? maze sa to? alebo sa to niekde premiestnuje? aleo sa nimi prepisuju povodne raw-i? radd by som si tam tie raw-i ponechal, ale zda sa mi ze cim viac ich tam takto mam, tak ty dlhsie trva LR nacitavanie jednotlivych fotiek. zrejme je to zakldna vec, ale neviem si s tym rady tak, aby sa aj vlk nazral aj ovca ostala cela... Vdaka
 
werdza
2010-12-07 03:10:31+01
tiez by ma zaujimali odpovede, kedze sice lr pouzivam, ale nie dlho a viem tam zakladne upravy, uplne mi ulahcil robotu a vela veci v nom neviem ako funguju, ako aj ta v otazke. ja osobne kvoli miestu na disku si nechavam uz len exportovane upravene jpg z lightroomu a rawka z disku vymazavam, pri reportoch co fotim mi ich netrebalo zatial a ked aj niekto cel niektoru foto vo farbe a mala som ju cb islo ju v LR naist v all photos a vratit ju spat do farby. ale v poslednej dobe mi zacalo vypisovat pri importe ze malo miesta na disku a nevedela som pre co a zistila som, ze neviem ako, ale mi LR rawka ukladal do priecinku 2010 a to malo mrte giga. Teda vedela som,z e existuje nieco ako LR kniznica, kam si on uklada fotky, ale pocula som, ze to zabera malo miesta... A este ma zaujima ze co znamena to, ked sa ma pri zapnuti spyta backup, backup this week, ci ako to tam je.
 
werdza
2010-12-07 03:10:31+01
tiez by ma zaujimali odpovede, kedze sice lr pouzivam, ale nie dlho a viem tam zakladne upravy, uplne mi ulahcil robotu a vela veci v nom neviem ako funguju, ako aj ta v otazke. ja osobne kvoli miestu na disku si nechavam uz len exportovane upravene jpg z lightroomu a rawka z disku vymazavam, pri reportoch co fotim mi ich netrebalo zatial a ked aj niekto cel niektoru foto vo farbe a mala som ju cb islo ju v LR naist v all photos a vratit ju spat do farby. ale v poslednej dobe mi zacalo vypisovat pri importe ze malo miesta na disku a nevedela som pre co a zistila som, ze neviem ako, ale mi LR rawka ukladal do priecinku 2010 a to malo mrte giga. Teda vedela som,z e existuje nieco ako LR kniznica, kam si on uklada fotky, ale pocula som, ze to zabera malo miesta... A este ma zaujima ze co znamena to, ked sa ma pri zapnuti spyta backup, backup this week, ci ako to tam je.
 
bonifacko
2010-12-07 06:55:41+01
Ja teraz čo mam verziu 3, tak si určujem adresar exportovenych raw suborov, napr. na C particiu, D part a...atd. 2-ka to mala implicitne nastavene niekde do dokumentov, ale nechcem sa hadat, možno to islo aj v 2-ke menit. Co sa tyka raw suborov, niekedy to musim prečistit, najlepsie cez Zoner Photo Studio, lebo v spravcovi mas nahlad fotografii a vies napr. po pol roku, čo si chces, alebo nechces nechat.
 
bonifacko
2010-12-07 06:55:41+01
Ja teraz čo mam verziu 3, tak si určujem adresar exportovenych raw suborov, napr. na C particiu, D part a...atd. 2-ka to mala implicitne nastavene niekde do dokumentov, ale nechcem sa hadat, možno to islo aj v 2-ke menit. Co sa tyka raw suborov, niekedy to musim prečistit, najlepsie cez Zoner Photo Studio, lebo v spravcovi mas nahlad fotografii a vies napr. po pol roku, čo si chces, alebo nechces nechat.
 
PaPi
2010-12-07 07:01:36+01
[reply0=duves]Ja teraz čo mam verziu 3, tak si určujem adresar exportovenych raw suborov, napr. na C particiu, D part a...atd. 2-ka to mala implicitne nastavene niekde do dokumentov, ale nechcem sa hadat, možno to islo aj v 2-ke menit. Co sa tyka raw suborov, niekedy to musim prečistit, najlepsie cez Zoner Photo Studio, lebo v spravcovi mas nahlad fotografii a vies napr. po pol roku, čo si chces, alebo nechces nechat.[/reply0]V LR nemas nahlad ??? ;-)
 
PaPi
2010-12-07 07:01:36+01
V LR nemas nahlad ??? ;-)
 
bonifacko
2010-12-07 07:34:31+01
Je, ale v ZPS to pracuje o dost rychlejsie, ten nahlad.
 
bonifacko
2010-12-07 07:34:31+01
[reply0=PaPi]V LR nemas nahlad ??? ;-)[/reply0]Je, ale v ZPS to pracuje o dost rychlejsie, ten nahlad.
 
inkubbus
2010-12-07 08:05:14+01
mazat rawy asi nie je to prave orechove. lightroom vedla rawu vytvara xmp file, v ktorom su ulozene vsetky upravy, raw inak zostava stale taky aky bol. z toho xmp sa iba nacitaju upravy. import robim tak, ze fotky najprv stiahnem na disk tam kam potrebujem a potom v lightroome vyberiem iba moznost ´add´ teda fotky zostavaju tam kde su, neduplikuju sa, len sa vytvori pre lightroom v katalogu informacia, kde su ulozene.

backup je len ulozenie vsetkych tychto info v katalogu.
 
inkubbus
2010-12-07 08:05:14+01
mazat rawy asi nie je to prave orechove. lightroom vedla rawu vytvara xmp file, v ktorom su ulozene vsetky upravy, raw inak zostava stale taky aky bol. z toho xmp sa iba nacitaju upravy. import robim tak, ze fotky najprv stiahnem na disk tam kam potrebujem a potom v lightroome vyberiem iba moznost ´add´ teda fotky zostavaju tam kde su, neduplikuju sa, len sa vytvori pre lightroom v katalogu informacia, kde su ulozene.

backup je len ulozenie vsetkych tychto info v katalogu.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2010-12-07 08:28:04+01
Pani, vymazavat negativy!? To najcenejsie, co fotograf ma hadzat do kosa nechavat si komprimovane JPG. Fotograf investuje nemale prostriedky do techniky, vyjazdov za fotenim, do pocitaca, nehovoriac o case a potom vymaze RAW, lebo je mu vela dokupit si lacny zalohovaci HDD.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2010-12-07 08:28:04+01
Pani, vymazavat negativy!? To najcenejsie, co fotograf ma hadzat do kosa nechavat si komprimovane JPG. Fotograf investuje nemale prostriedky do techniky, vyjazdov za fotenim, do pocitaca, nehovoriac o case a potom vymaze RAW, lebo je mu vela dokupit si lacny zalohovaci HDD.
 
tomasqo
2010-12-07 08:38:25+01
[reply0=Karol Srnec]Pani, vymazavat negativy!? To najcenejsie, co fotograf ma hadzat do kosa nechavat si komprimovane JPG. Fotograf investuje nemale prostriedky do techniky, vyjazdov za fotenim, do pocitaca, nehovoriac o case a potom vymaze RAW, lebo je mu vela dokupit si lacny zalohovaci HDD. [/reply0]Dobre napisane, Karol ma pravdu ;-)
 
tomasqo
2010-12-07 08:38:25+01
Dobre napisane, Karol ma pravdu ;-)
 
stano.stano
2010-12-07 08:47:56+01
Ja pouzivam Lightroom ako kniznicu, cize na komplet prehiadanie + prezentaciu a ak potrebujem jpegy tak vyexportujem a chvilku ich mam este v zlozke exporty kam sa mi ukladaju zoradene do jednotlivych podadresarov. Uz som velakrat odporuacal zakupit o Lightroome literaturu na pochopenie celej filozofie - je to mocny nastroj :)
 
stano.stano
2010-12-07 08:47:56+01
Ja pouzivam Lightroom ako kniznicu, cize na komplet prehiadanie + prezentaciu a ak potrebujem jpegy tak vyexportujem a chvilku ich mam este v zlozke exporty kam sa mi ukladaju zoradene do jednotlivych podadresarov. Uz som velakrat odporuacal zakupit o Lightroome literaturu na pochopenie celej filozofie - je to mocny nastroj :)
 
tomasqo
2010-12-07 08:50:07+01
Dokonala zaloha (neosetruje uz len stratu, kradez a poziar) je mirrorovany externy HDD WD Mirror Edition http://www.notebookreview.com/default.asp?newsID=4470 , ktory obsahuje 2 kusy 1TB HDD, mozu pracovat v serii kedy je vyslednou kapacitou 2TB priestor, alebo paralelne v takzvanom mirror rezime, kedy je vysledna kapacita 1TB no data su ulozene 2x. Jednotlive disky su standardne internet wd disky, ktore mozete jednoducho vymienat.

Je to trosku off-topic k povodnej otazke, no mozno to vzbudi vyssiu prioritu a vaznost k RAW suborom :-)
 
tomasqo
2010-12-07 08:50:07+01
Dokonala zaloha (neosetruje uz len stratu, kradez a poziar) je mirrorovany externy HDD WD Mirror Edition http://www.notebookreview.com/default.asp?newsID=4470 , ktory obsahuje 2 kusy 1TB HDD, mozu pracovat v serii kedy je vyslednou kapacitou 2TB priestor, alebo paralelne v takzvanom mirror rezime, kedy je vysledna kapacita 1TB no data su ulozene 2x. Jednotlive disky su standardne internet wd disky, ktore mozete jednoducho vymienat.

Je to trosku off-topic k povodnej otazke, no mozno to vzbudi vyssiu prioritu a vaznost k RAW suborom :-)
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2010-12-07 08:51:04+01
Ja osobne si najlepsie zabery exportujem do FullHD fotografii a naimportujem do iPhoto (Mac) a odtial ho zosynchronizujem z iPhonom. Fotky mozem ukazovat na celu obrazovku monitora, televizora a aj v telefone.
 
Strana 1 z 4
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()