som v LR zaciatocnik. po importovani fotografii(raw) a ich uprave ich nasledne exportujem do pozadovanych jpeg. ibaze... co robit s raw subormi, ktore ostavaju v LR po exporte? maze sa to? alebo sa to niekde premiestnuje? aleo sa nimi prepisuju povodne raw-i? radd by som si tam tie raw-i ponechal, ale zda sa mi ze cim viac ich tam takto mam, tak ty dlhsie trva LR nacitavanie jednotlivych fotiek. zrejme je to zakldna vec, ale neviem si s tym rady tak, aby sa aj vlk nazral aj ovca ostala cela...
Vdaka
tiez by ma zaujimali odpovede, kedze sice lr pouzivam, ale nie dlho a viem tam zakladne upravy, uplne mi ulahcil robotu a vela veci v nom neviem ako funguju, ako aj ta v otazke. ja osobne kvoli miestu na disku si nechavam uz len exportovane upravene jpg z lightroomu a rawka z disku vymazavam, pri reportoch co fotim mi ich netrebalo zatial a ked aj niekto cel niektoru foto vo farbe a mala som ju cb islo ju v LR naist v all photos a vratit ju spat do farby. ale v poslednej dobe mi zacalo vypisovat pri importe ze malo miesta na disku a nevedela som pre co a zistila som, ze neviem ako, ale mi LR rawka ukladal do priecinku 2010 a to malo mrte giga. Teda vedela som,z e existuje nieco ako LR kniznica, kam si on uklada fotky, ale pocula som, ze to zabera malo miesta... A este ma zaujima ze co znamena to, ked sa ma pri zapnuti spyta backup, backup this week, ci ako to tam je.
tiez by ma zaujimali odpovede, kedze sice lr pouzivam, ale nie dlho a viem tam zakladne upravy, uplne mi ulahcil robotu a vela veci v nom neviem ako funguju, ako aj ta v otazke. ja osobne kvoli miestu na disku si nechavam uz len exportovane upravene jpg z lightroomu a rawka z disku vymazavam, pri reportoch co fotim mi ich netrebalo zatial a ked aj niekto cel niektoru foto vo farbe a mala som ju cb islo ju v LR naist v all photos a vratit ju spat do farby. ale v poslednej dobe mi zacalo vypisovat pri importe ze malo miesta na disku a nevedela som pre co a zistila som, ze neviem ako, ale mi LR rawka ukladal do priecinku 2010 a to malo mrte giga. Teda vedela som,z e existuje nieco ako LR kniznica, kam si on uklada fotky, ale pocula som, ze to zabera malo miesta... A este ma zaujima ze co znamena to, ked sa ma pri zapnuti spyta backup, backup this week, ci ako to tam je.
Ja teraz čo mam verziu 3, tak si určujem adresar exportovenych raw suborov, napr. na C particiu, D part a...atd. 2-ka to mala implicitne nastavene niekde do dokumentov, ale nechcem sa hadat, možno to islo aj v 2-ke menit. Co sa tyka raw suborov, niekedy to musim prečistit, najlepsie cez Zoner Photo Studio, lebo v spravcovi mas nahlad fotografii a vies napr. po pol roku, čo si chces, alebo nechces nechat.
Ja teraz čo mam verziu 3, tak si určujem adresar exportovenych raw suborov, napr. na C particiu, D part a...atd. 2-ka to mala implicitne nastavene niekde do dokumentov, ale nechcem sa hadat, možno to islo aj v 2-ke menit. Co sa tyka raw suborov, niekedy to musim prečistit, najlepsie cez Zoner Photo Studio, lebo v spravcovi mas nahlad fotografii a vies napr. po pol roku, čo si chces, alebo nechces nechat.
[reply0=duves]Ja teraz čo mam verziu 3, tak si určujem adresar exportovenych raw suborov, napr. na C particiu, D part a...atd. 2-ka to mala implicitne nastavene niekde do dokumentov, ale nechcem sa hadat, možno to islo aj v 2-ke menit. Co sa tyka raw suborov, niekedy to musim prečistit, najlepsie cez Zoner Photo Studio, lebo v spravcovi mas nahlad fotografii a vies napr. po pol roku, čo si chces, alebo nechces nechat.[/reply0]V LR nemas nahlad ??? ;-)
mazat rawy asi nie je to prave orechove. lightroom vedla rawu vytvara xmp file, v ktorom su ulozene vsetky upravy, raw inak zostava stale taky aky bol. z toho xmp sa iba nacitaju upravy. import robim tak, ze fotky najprv stiahnem na disk tam kam potrebujem a potom v lightroome vyberiem iba moznost ´add´ teda fotky zostavaju tam kde su, neduplikuju sa, len sa vytvori pre lightroom v katalogu informacia, kde su ulozene.
backup je len ulozenie vsetkych tychto info v katalogu.
mazat rawy asi nie je to prave orechove. lightroom vedla rawu vytvara xmp file, v ktorom su ulozene vsetky upravy, raw inak zostava stale taky aky bol. z toho xmp sa iba nacitaju upravy. import robim tak, ze fotky najprv stiahnem na disk tam kam potrebujem a potom v lightroome vyberiem iba moznost ´add´ teda fotky zostavaju tam kde su, neduplikuju sa, len sa vytvori pre lightroom v katalogu informacia, kde su ulozene.
backup je len ulozenie vsetkych tychto info v katalogu.
Pani, vymazavat negativy!? To najcenejsie, co fotograf ma hadzat do kosa nechavat si komprimovane JPG. Fotograf investuje nemale prostriedky do techniky, vyjazdov za fotenim, do pocitaca, nehovoriac o case a potom vymaze RAW, lebo je mu vela dokupit si lacny zalohovaci HDD.
Pani, vymazavat negativy!? To najcenejsie, co fotograf ma hadzat do kosa nechavat si komprimovane JPG. Fotograf investuje nemale prostriedky do techniky, vyjazdov za fotenim, do pocitaca, nehovoriac o case a potom vymaze RAW, lebo je mu vela dokupit si lacny zalohovaci HDD.
[reply0=Karol Srnec]Pani, vymazavat negativy!? To najcenejsie, co fotograf ma hadzat do kosa nechavat si komprimovane JPG. Fotograf investuje nemale prostriedky do techniky, vyjazdov za fotenim, do pocitaca, nehovoriac o case a potom vymaze RAW, lebo je mu vela dokupit si lacny zalohovaci HDD. [/reply0]Dobre napisane, Karol ma pravdu ;-)
Ja pouzivam Lightroom ako kniznicu, cize na komplet prehiadanie + prezentaciu a ak potrebujem jpegy tak vyexportujem a chvilku ich mam este v zlozke exporty kam sa mi ukladaju zoradene do jednotlivych podadresarov. Uz som velakrat odporuacal zakupit o Lightroome literaturu na pochopenie celej filozofie - je to mocny nastroj :)
Ja pouzivam Lightroom ako kniznicu, cize na komplet prehiadanie + prezentaciu a ak potrebujem jpegy tak vyexportujem a chvilku ich mam este v zlozke exporty kam sa mi ukladaju zoradene do jednotlivych podadresarov. Uz som velakrat odporuacal zakupit o Lightroome literaturu na pochopenie celej filozofie - je to mocny nastroj :)
Dokonala zaloha (neosetruje uz len stratu, kradez a poziar) je mirrorovany externy HDD WD Mirror Edition http://www.notebookreview.com/default.asp?newsID=4470 , ktory obsahuje 2 kusy 1TB HDD, mozu pracovat v serii kedy je vyslednou kapacitou 2TB priestor, alebo paralelne v takzvanom mirror rezime, kedy je vysledna kapacita 1TB no data su ulozene 2x. Jednotlive disky su standardne internet wd disky, ktore mozete jednoducho vymienat.
Je to trosku off-topic k povodnej otazke, no mozno to vzbudi vyssiu prioritu a vaznost k RAW suborom :-)
Dokonala zaloha (neosetruje uz len stratu, kradez a poziar) je mirrorovany externy HDD WD Mirror Edition http://www.notebookreview.com/default.asp?newsID=4470 , ktory obsahuje 2 kusy 1TB HDD, mozu pracovat v serii kedy je vyslednou kapacitou 2TB priestor, alebo paralelne v takzvanom mirror rezime, kedy je vysledna kapacita 1TB no data su ulozene 2x. Jednotlive disky su standardne internet wd disky, ktore mozete jednoducho vymienat.
Je to trosku off-topic k povodnej otazke, no mozno to vzbudi vyssiu prioritu a vaznost k RAW suborom :-)
Ja osobne si najlepsie zabery exportujem do FullHD fotografii a naimportujem do iPhoto (Mac) a odtial ho zosynchronizujem z iPhonom. Fotky mozem ukazovat na celu obrazovku monitora, televizora a aj v telefone.
LR - co robit s upravenymi fotkami
backup je len ulozenie vsetkych tychto info v katalogu.
backup je len ulozenie vsetkych tychto info v katalogu.
Je to trosku off-topic k povodnej otazke, no mozno to vzbudi vyssiu prioritu a vaznost k RAW suborom :-)
Je to trosku off-topic k povodnej otazke, no mozno to vzbudi vyssiu prioritu a vaznost k RAW suborom :-)
zaregistrujte sa a presvedčte o mnohých z výhod byť členom
- moj profil
- albumy
- pošta
- pridávanie fotografií
- komentáre
- záložky
- notifikácie
- diskusie
- hodnotenie
Zaregistrujte sa