Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Hyperfokalna vzdialenost

mishik
2011-01-04 19:33:32+01
Rad by som sa spytal hlavne krajinarov, ktori predpokladam vyuzivaju tento udaj, ako zameraju vzdialenost, ktoru mam vypocitanu na danu clonu a ohnisko?
 
tomasqo
2011-01-04 19:37:23+01
Opytaj sa Jozka Orntha (dodo_bb), on je geodet D
Ale teraz vazne... aktivne s vypoctami nepracujem, iba priblizne, sledujem si len ci mam nekonecno ak treba (pri krajinke) a pri inych zanroch aka \"hruba\" je rovina ostrosti. Ale to je len moja myslienka tak do vetra, Ako pisem, v hyperfokalnej vzdialenosti co sa tyka vypoctov a praktickeho pouzivania som zaciatocnik.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-01-04 19:52:20+01
Nikdy som to nepouzil. Ziaden vypocet, ziadne meranie. Nerobi to ani nikto, koho poznam. Staci, ze vieme, vlastnosti nasich objektivov a hodnoty nastavujeme intuitivne.

Je blbost davat F32, kvoli hlbke ostrosti, ked ti fotku znici difrakcia.
 
mishik
2011-01-04 19:56:48+01
dakujem za odpovede. jasne ze je blbost davat F32, ked je najlepsia kresba objektivu povedzme na F8. len ma to prakticky zaujima, priklad:

Vyjdem na kopec. Predo mnou krajina. Nahodim techniku na stativ, nastavim kompoziciu, expoziciu a teraz akoze na ktory bod je najlepsie zaostrovat, aby som mal co najostrejsiu foto? Je potom hyperfokalna vzdialenst ako udaj iba zbytocna teoreticka pomocka?
 
branislavbuzek
ocenenie redakciou 2011-01-04 20:06:13+01
skús si pohľadať na getjar.com dof calculator alebo dofmaster. Môžeš si to stiahnuť ako aplikáciu do telefónu. Takto budeš mať jednoduchú dof kalkulačku stále pri sebe :o)
 
tomasqo
2011-01-04 20:23:31+01
príspevok od: mishik
dakujem za odpovede. jasne ze je blbost davat F32, ked je najlepsia kresba objektivu povedzme na F8. len ma to prakticky zaujima, priklad:

Vyjdem na kopec. Predo mnou krajina. Nahodim techniku na stativ, nastavim kompoziciu, expoziciu a teraz akoze na ktory bod je najlepsie zaostrovat, aby som mal co najostrejsiu foto? Je potom hyperfokalna vzdialenst ako udaj iba zbytocna teoreticka pomocka?
Tusim tu na ephoto som cital take pekne prirovnanie, ze je zbytocne aby niekomu slo o to, aby mal fotku ostru od nohy stativu az po oblaciky nad horizontom Tak ako pisal Karol treba si najst to \"svoje\" nastavenie clony ohniska a zaostrenia...

Ja ked sa tak hlbsie zamyslim, tak vypocty by som este pouzil ak by bola hra s rovinou ostrosti zamerom pri foteni produktov... ale aj to sa da zistit stylom pokus omyl.

Potom tu je este metoda \"Vsetko ostre prostrednictvom HDR\" ale to je uz vyssia poitika
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-01-04 20:27:50+01
príspevok od: mishik
dakujem za odpovede. jasne ze je blbost davat F32, ked je najlepsia kresba objektivu povedzme na F8. len ma to prakticky zaujima, priklad:

Vyjdem na kopec. Predo mnou krajina. Nahodim techniku na stativ, nastavim kompoziciu, expoziciu a teraz akoze na ktory bod je najlepsie zaostrovat, aby som mal co najostrejsiu foto? Je potom hyperfokalna vzdialenst ako udaj iba zbytocna teoreticka pomocka?
To su skusenosti. Vytiahnem sirokac, intuitivne zaostrim na odhadovanu vzdialenost, zaclonim max. do F16 a dalej neriesim. No akedze mam digital, kde ma zaber nic nestoji, tak si aj tak urobi viacero fotiek s roznou clonou, ci zaostrenou vzdialenostou. Ked zoberiem do krajiny teleobjektiv, tak mi je nejak HF nanic.
DOF kalkulator mam ako aplikaciu v iPhone a nikdy som ju nepouzil.
 
seifi
2011-01-04 20:50:54+01
Pozri si toto a máš to jasné, poklikaj aj po menu v ľavom stĺpci.
http://www.dofmaster.com/dofjs.html


 
kralik_j
2011-01-04 20:53:07+01
príspevok od: tomasqo
Tusim tu na ephoto som cital take pekne prirovnanie, ze je zbytocne aby niekomu slo o to, aby mal fotku ostru od nohy stativu az po oblaciky nad horizontom Tak ako pisal Karol treba si najst to \"svoje\" nastavenie clony ohniska a zaostrenia...

Ja ked sa tak hlbsie zamyslim, tak vypocty by som este pouzil ak by bola hra s rovinou ostrosti zamerom pri foteni produktov... ale aj to sa da zistit stylom pokus omyl.

Potom tu je este metoda \"Vsetko ostre prostrednictvom HDR\" ale to je uz vyssia poitika
Tak to mi prosim vysvetli ako aplikovat tu metodu HDR v suvislosti s vyssou hlbkou ostrosti
 
jimmy_rs
2011-01-04 20:57:58+01
príspevok od: kralik_j
Tak to mi prosim vysvetli ako aplikovat tu metodu HDR v suvislosti s vyssou hlbkou ostrosti
asi pospajas rozne zaostrenia do jednej fotky

z kazdej si vyberies to ostre,,,ale je to podla mna blbost takto robit
 
Marcel Rebro
2011-01-04 20:58:13+01
príspevok od: kralik_j
Tak to mi prosim vysvetli ako aplikovat tu metodu HDR v suvislosti s vyssou hlbkou ostrosti
asi myslel focus stacking ...
 
kralik_j
2011-01-04 21:02:32+01
príspevok od: Marcel Rebro
asi myslel focus stacking ...
ved a ci ten jeho navrh, ci to co pises ty je uplna blbost pri krajine
 
Marcel Rebro
2011-01-04 21:07:14+01
príspevok od: kralik_j
ved a ci ten jeho navrh, ci to co pises ty je uplna blbost pri krajine
blobost to (mozno) je, ale focus stacking je kazdopadne sposob ako dosiahnut maximalnu HO ...
 
kralik_j
2011-01-04 21:10:13+01
príspevok od: Marcel Rebro
blobost to (mozno) je, ale focus stacking je kazdopadne sposob ako dosiahnut maximalnu HO ...
ale nie na krajinu
 
kralik_j
2011-01-04 21:22:53+01
rad si pozriem ukazku nejakej krajiny s jeho vyuzitim..
Som zvedavy na tu pracu a nie len na nejakej 10metrovej \"krajinke\"
 
tomasqo
2011-01-05 16:28:57+01
príspevok od: kralik_j
Tak to mi prosim vysvetli ako aplikovat tu metodu HDR v suvislosti s vyssou hlbkou ostrosti
Ano mal som na mysli focus stacking, ale len v teoretickej rovine nikdy som to neskusal, len som o tom cital ))
 
Sd108
2011-01-05 17:41:39+01
najlepsie bude, ked vytiahnes niekde zo suflika staru praktiku, zenit a pod, alebo si pozicaj starsie objektivy (od sirokych po tele), kde to je vyznacene - cvakaj a pouzivaj pri tom mozog, po x fotkach to budes mat \"v krvi\".
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()