Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Ako na prepaly?

sony123
2008-08-01 20:23:21+02
Mám fotoaparát Canon 450D a knemu objektív 18-55IS. Neviem akona prepaly,niekedy ich je dosť na fotke hlavne kde je velký kontrast.Ako to robíte aby tam tie prepaly neboli?Vyššia clona a dlhší čas alebo anopak alebo ako? Dik.
 
2008-08-01 20:43:18+02
ak je na fotke vysoky dynamicky rozsah, nikdy nebudes mat fotku, ktora by bola bez prepalov, alebo s kresbou v tmavych castiach. pomocou nastaenia kompenzacie expozicie dokazes potlacit prepaly na ukor kresby v tmavych castiach. pekne si zober manual, nastuduj a otestuj ;)
 
sony123
2008-08-01 20:59:04+02
Lenže ja som mal prípady,kde boli niektoré veci prepálené a iné zase tmavé bez krezby,tak sa to nedá kompenzáciou expozície upraviť.
 
2008-08-01 21:05:25+02
no tak tam si nepomozes - nizky dynamicky rozsah chipu
 
2008-08-01 21:06:10+02
vlastne, ak mozes urobit viac fotiek, tak urob par podexponovanych, par preexponovanych, jednu dobre exponovanu a urob HDR sendvic. inak to nepojde
 
SHoDaN
2008-08-01 22:29:06+02
snimac na fotaku ma cca 8EV a ludske oko zvladne okolo 30EV. takze to co vidis ty, fotak nemusi zvladnut a preto budes mat bud prepal alebo podpal (ako som niekde cital). cize bud kompromis, prechodove ND filre alebo vyssie spominane HDR.
 
janek
2008-08-03 09:46:20+02
Poradte mi, preco je tam tolko prepalov? Vsetko bolo na nule, ISO 100, clona 5,6. Skoro pod mrakom. Dakujem
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-08-03 10:22:58+02
príspevok od: janek
Poradte mi, preco je tam tolko prepalov? Vsetko bolo na nule, ISO 100, clona 5,6. Skoro pod mrakom. Dakujem
Automatika tvojo fotaku je nastavena tak, aby prekreslila tiene, pripadne je mozne, ze ju pomylilo to slnko v protisvetle. Scenu na obrazku mozes nafotit niekolkatimi sposobami.
1. Tak ako je to teraz, chata je dobre prekreslena, ale casti na slnku su prepalene.
2. Nastavis korekciu expozicie do minusu, cize to podexponujes. Caha bude tmava ale vyhnes sa prepalom.
3. Najlepsie je si pockat na lepsie svetlo, ktore nebude tak kontrastne
4. Fotofrafiu statickeho objektu mozes nasnimat s odstupnovanou expoziciou (bracketing pri pevne nastavenej clone) a nasledne ju zlozit pomocou HDR.
5. Ciastocne by mozno pomohlo pouzitie poarizacneho filtra a slnecna clona.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-08-03 10:29:25+02
Este vseobecne k prepalom.
Niekedy sa prepalom neda vyhnut, nie je to v moznostiach sucasnej fototechniky. Niekedy su drobne prepaly dokonca ziaduce. Vela uzivatelo tu fnuka nad prepalmi ci sumom, miesto toho, aby zvladli poriadne techniku (praca s RAW-om, HDR, pouzitie filtrov) a pracu so svetlom,pouzivali stativ... Vsetko by chceli mat rychlo, na pockanie, bez namahy a trpezlivosti. Po prvom zmacknuti spuste by mala vyliezt super fotka, ci je rano, obed alebo vecer, ci je pekne, ci prsi. Takyto postup neexzistuje. Na niektore miesta sa treba vracat roky, aby bolo svetlo kvalitne.
 
slavmiro
2008-08-03 11:59:38+02
k obrazku, tmavu chajdu a les zmeral vstavany expozimeter ako dominantne plochy a tomu prisposobil expoziciu, ktoru taha kazdu scenu programovo na priemer zodpovedajuci 18% sedej. Pravidlo v tmavom prostredi (typicky v lese) zhovori, ze treba kompenzovat do minusu (-0.3 az -1.0EV). Na dominantnych svetlych plochach treba kompenzovat do plusu (+0.3 az +1.0EV). V nocnej street fotografii niekedy kompenzujem az do -1.7EV. Vyhoda digitalov je moznost okamzitej kontroly na vstavanom LCD na prepaly v zabere ako aj okamzity pohlad na histogram. Toto ked sa pouzije, tak sa vyrazne eliminuju problemy s expoziciou. Co nezvladas na mieste v tom este pomoze RAW uprava, ktora umozni zvycajne dalsiu +/- 1EV kompenzaciu. Co sa tyka digitalu, treba sa vyvarovat scenam kde su kombinovane plochy v tieni s plochami s priamym svetlom. To je zvycajne mission impossible.. :(
 
flashPP
2008-08-03 12:06:23+02
príspevok od: janek
Poradte mi, preco je tam tolko prepalov? Vsetko bolo na nule, ISO 100, clona 5,6. Skoro pod mrakom. Dakujem
Automatika je automatika, skúsenosť fotografa nedobehne. Napríklad nebola strecha pokrytá plechovou krytinou? Darmo je síce hnedá ale má vysokú odrážavosť, ale automatika to nemôže vedieť. Preto um a skúsenosť fotografa robia fotografa fotografom.
 
Ronn
2008-08-03 16:16:51+02
Ja som tufo fotku tiez fotil 450d s 18-55mm setakom, prepaly som riesi cez raw v acdsee viackanalovou upravou svetla, co je vyborna vec
 
Jozef Krajčo
externý redaktor
- moderator
2008-08-03 17:10:39+02
príspevok od: Ronn
Ja som tufo fotku tiez fotil 450d s 18-55mm setakom, prepaly som riesi cez raw v acdsee viackanalovou upravou svetla, co je vyborna vec
no ale ked na to pozeram moc si toho zrejme neporiesil.. :)
 
Ronn
2008-08-03 17:39:33+02
to vies mam zrkadlovku treti tyzden a kompakt som pred tym nemal ;) poriesil som toho celkom dost prepal je len na jednom mraku, pred tym bola prepalena skoro cela obloha, mohol by si aj napisat ako by si to riesil ty, bol by som rad.
Nemusis citovat posledny prispevok vo fore, to je moja rada
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()