Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

ako správne exponovat v ateliéri ?

jimmy_rs
2011-12-06 23:14:27+01
chcel by som sa opytat skusenejsich ako spravne exponovat v atelieri ked nemam k dispozicii expozimeter, co sledovat na fotke alebo ako postupovat pri nastaveni clony resp vykon zableskovych svetiel, mám na mysli studiove zableskové blesky
doteraz som to nastavoval odhadom podla vysledku histogramu

este par mesiacov musim posporit na expozimeter alebo je aj ina cesta, ako fotit bez neho ?

dakujem za rady
 
JOK3R
2011-12-06 23:24:54+01
príspevok od: jimmy_rs
chcel by som sa opytat skusenejsich ako spravne exponovat v atelieri ked nemam k dispozicii expozimeter, co sledovat na fotke alebo ako postupovat pri nastaveni clony resp vykon zableskovych svetiel, mám na mysli studiove zableskové blesky
doteraz som to nastavoval odhadom podla vysledku histogramu

este par mesiacov musim posporit na expozimeter alebo je aj ina cesta, ako fotit bez neho ?

dakujem za rady
Nemám skúsenosti s fotením v ateliéri, ale postupoval by som asi takto:
0. prepnem na režim M
1. nastavím clonu podľa zámeru
2. nastavím čas na niekde medzi 1/60-1/250 (max sync)
3. ISO nastavím podľa fotoaparátu, čím vyššie tým viac šumu, ale svetlá môži ísť na menší výkon
4. potom už pracujem iba s intenzitou jednotlivých svetiel a pozerám na histogram (prepaly)

Dúfam že som pomohol aspoň teoretickým zamyslením
 
WildSammy
2011-12-06 23:32:38+01
Pri foteni so zableskami nastavis v mode M cas X-sync tvojho fotoaparatu.. napr. 1/125, 1/160, 1/200 a podobne.. iso 100-200, clonu tak od f/7.1 - 16, spravis par kontrolnych fotiek.. uvidis ako ti bliskaju blesky, bud na nich pridas/uberies vykon, aby si mat osvetlene tam, kde chces a tiene tiez tam, kde chces a aby tam neboli vyslovene prepaly.. potom uz len clonou na fotaku kontrolujes expoziciu.. a stmavujes nou/zosvetlujes foto, aby si mal expoziciu OK.. WB na flash a histogram si pozeraj RGB, aby si nemal niektory z kanalov vyslovene prepaleny.. expozimeter treba pri foteni so stalymi svetlami a flashmeter pri zableskoch..
 
jimmy_rs
2011-12-07 08:18:07+01
príspevok od: WildSammy
Pri foteni so zableskami nastavis v mode M cas X-sync tvojho fotoaparatu.. napr. 1/125, 1/160, 1/200 a podobne.. iso 100-200, clonu tak od f/7.1 - 16, spravis par kontrolnych fotiek.. uvidis ako ti bliskaju blesky, bud na nich pridas/uberies vykon, aby si mat osvetlene tam, kde chces a tiene tiez tam, kde chces a aby tam neboli vyslovene prepaly.. potom uz len clonou na fotaku kontrolujes expoziciu.. a stmavujes nou/zosvetlujes foto, aby si mal expoziciu OK.. WB na flash a histogram si pozeraj RGB, aby si nemal niektory z kanalov vyslovene prepaleny.. expozimeter treba pri foteni so stalymi svetlami a flashmeter pri zableskoch..
to mi je jasne fotieval som na 1/160 , iso 100, clona okolo 8 - 11 len som chcel vediet co sledovat ci staci ten histogram alebo existuju este nejake finty aby boli vysledky dokonalejsie
tym expozimetrom som myslel flashmeter len som si pomylil vyraz
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2011-12-07 08:35:05+01
príspevok od: jimmy_rs
to mi je jasne fotieval som na 1/160 , iso 100, clona okolo 8 - 11 len som chcel vediet co sledovat ci staci ten histogram alebo existuju este nejake finty aby boli vysledky dokonalejsie
tym expozimetrom som myslel flashmeter len som si pomylil vyraz
ja to robím tak že sa snažím mať naexponované s veľmi jemnými prepalmi na svetlých miestach (biela košela, pleť a pod. (tak o +0,3-0,7 EV) - zapni si indikáciu prepalov potom sa vrátim/pricloním o tretinu clony a mám 100% presnú expo, bez prepalov ešte presnejšiu ako s flahmetrom. (flashmeter je dobrý skôr pre mňa na nastavenie svetelného pomeru sveteil )Takto dostaneš maximálny možný rozsah jasov, pekné prekreslené tiene aj svetlá s veľkou rezervou. Nerád zbytočne podexponovávam - podexponované fotky sú slabo prekreslené v stredoch a tienoch..

Fotím do RAW tam nie je problém skorigovať do -1 EV a odstrániť jemný prepal na hocakom foťáku (vyskúšané Nikon Canon) takže aj tak tam mám rezervu. Ešte je veeelmi dobré vypnúť si optimalizácie jasu DRO, d-lightning a podobné kraviny ktoré ti upravujú jasy, s povypínanými somarinkami môžeš začať miešať podla LCD aj ten svetelný pomer s trochou skúseností to nie je problém...
 
lubco
2011-12-07 14:21:34+01
Podľa mňa sa na toto nedá odpovedať resp. neexistuje žiadna správna expozícia.
 
jimmy_rs
2011-12-07 16:25:47+01
príspevok od: lubco
Podľa mňa sa na toto nedá odpovedať resp. neexistuje žiadna správna expozícia.
no mozno si iba zle pochopil otazku,, opytam sa takto : ako co najspravnejsie exponovat bez flashmetra ?
ked ho budem mat tak mi hodnoty ukaze on,či ?
 
slavmiro
2011-12-07 17:33:39+01
príspevok od: jimmy_rs
no mozno si iba zle pochopil otazku,, opytam sa takto : ako co najspravnejsie exponovat bez flashmetra ?
ked ho budem mat tak mi hodnoty ukaze on,či ?
aky problem je robit to empiricky, na digitale? Odfotim a pozriem na LCD komplexny histogram, ak chcem byt co najpresnejsi, staci pozriet histogram pre kazdy RGB kanal zvlast.
 
lubco
2011-12-07 21:58:35+01
príspevok od: jimmy_rs
no mozno si iba zle pochopil otazku,, opytam sa takto : ako co najspravnejsie exponovat bez flashmetra ?
ked ho budem mat tak mi hodnoty ukaze on,či ?
no on ti niečo ukáže, ale nebude to hodnota za pomoci ktorej by si naexponoval vždy tak ako ty chceš .
Ako už bolo vyššie spomenuté tak flashmeter je dobrý skôr na premeranie pomeru svetiel a pod.
Ja som ešte nikdy nepoužil flashmeter pre nastavenie expozície v ateliéri a to ho aj mám.
Exponuj ako chceš alebo skôr ako potrebuješ resp. aký máš zámer.
Takže stále si za tým stojím - nedá sa povedať aká je správna expozícia, neexistuje správna expozícia.
Praxou na to dostaneš cit, lebo riadiť sa len podľa LCD na foťáku alebo histogramom je občas tiež blbosť, pokiaľ nefotíš priamo do JPEG alebo TIFF, Aj ten histogram je len histogram vygenerovaného JPEGu foťákom (nie RAWu!!!). Rovnako aj prepaly, ktoré ti môže foťák ukazovať, budú len prepaly v ním vygenerovanom JPEGu.
 
EFAK
2012-03-14 17:40:38+01
-myslím si , že dosť svetlá do tvojho problému by mohla vniesť stránka:
www.fotovideoshop.sk ,potom si vyberieš "poradňa" , a tam si nájdeš " ako správne zvoliť výkon zábleskových svetiel ".
Čiže , iso ,clona ,exp.čas ,.....
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()