Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Automatické zaostrovanie v absolútnej (alebo takmer absolútnej) tme...

2008-09-15 00:37:09+02
Toto nieje otázka, ani výzva o pomoc, skor taky tip, či trik, na ktorý som prišiel pred chvílkou... Najprv som pomyslel že to dám ako článok do blogu, ale nechce sa mi slohovať :-D Takže máme absolútnu tmu, alebo takmer absolútnu, takú že sa nám AF nechytá, a ani manuálne nezaostríme, lebo v hladáčiku nevidíme ešte ani to hov... čo volným okom... Boh vie prečo, ale chceme niečo fotiť... bulb expozíciou, alebo stvárať iné nejaké experimentálne haluze... a potrebujeme zaostriť na niečo, čo je dostatočne ďaleko na to, aby nám nepomohol ani pomocný zaostrovací blikač... napríklad vežu kostola... alebo tak niečo... Čo s tým? Buď si so sebou budeme nosiť nejaký Energizer super-torch a posvietime si kým zaostríme, alebo :-) a teraz príde pointa: . . . stále nič? . . Vytiahneme z vrecka laser-pointer urobíme bodku tam kde potrebujeme zaostriť a je vybavené... :-)
 
Fotograf77
2008-09-15 01:32:28+02
A to si odkial na to prisiel?. . . myslim ze som nieco podobne uz pisal vo fore
http://www.ephoto.sk/uzivatelska-sekcia/forum/?action=showComments&id=956

neviem sice ci ti automatika chyti na tu malu svetelnu bodku a hlavne na vacsiu vzdialenost, ale na rucne zaostrenie by to malo stacit. . .
 
2008-09-15 06:34:06+02
no mne sa chytila
 
quintes
2008-09-15 08:29:28+02
a ja som sa vcera rano zobudil na to, ye sice mam digi tv odpojene, ale karta ktora tam bola musi fungovat aspon na zakladne programy volne siritelne.. tak mozem si dat parabolu a antenu naspat na strechu :)
a som minule kukal po kolko a kde pozhanam zeleny laser, aspon 150mW nech to aj diery robi tak len dovoz :(
 
2008-09-15 11:14:57+02
Otázka je irelevantná - pokiaľ to má byť naozaj *dostatočne ďaleko* tak stačí vykrútiť manuálne ostrenie nadoraz - od ´niekoľko metrov´ ostrí každé sklo na nekonečno ...
 
marianz
2008-09-16 08:59:18+02
s tym vykrutenim na doraz si dovolim nesuhlasit, niektore objektivy totiz dovoluju zaostrit aj kusok za nekonecno. Kedysi davno v dobe filmu a manualneho ostrenia to platilo no v digitalnej dobe vyrobcovia nechavaju istu rezervu a automatickemu ostreniu to je jedno ci je tam doraz alebo nie. A pri dlhom ohnisku a otvorenej clone ani 100m nie je este nekonecno.
 
dusan1973
2008-09-16 09:52:24+02
príspevok od: marianz
s tym vykrutenim na doraz si dovolim nesuhlasit, niektore objektivy totiz dovoluju zaostrit aj kusok za nekonecno. Kedysi davno v dobe filmu a manualneho ostrenia to platilo no v digitalnej dobe vyrobcovia nechavaju istu rezervu a automatickemu ostreniu to je jedno ci je tam doraz alebo nie. A pri dlhom ohnisku a otvorenej clone ani 100m nie je este nekonecno.
to nekonečno je relatívne keď som fotil mesiac na 300mm ohnisko a vykrútil som ostrenie na doraz tak bol rozmazaný musel som kúštik pootočiť naspäť. použitá bola sigma 70-300/4-5,6
 
2008-09-16 09:58:20+02
a co tak pouzit hyperfokalnu vzdialenost ;)
vela som o tom necital, ale podla toho, co viem, tak od polovice jej hodnoty po nekonecno ma byt vsetko zaostrene
 
slavmiro
2008-09-16 10:47:26+02
fotil som roje perzeidov koncom augusta na polnocnej oblohe, LED by sa samozrejme nechytila, ale zaostril som na takmer nekonecno na najjasnejsi iny bod, t.j. odhadujem ze planetu Mars (Mesiac v ten vecer nebol). Potom som prepol na manulane ostenie aby sa to nepohlo Ukazalo sa vsak ze kym s optika F1.8 alebo F2.8 sa chytala a zaznamela hvieznu oblohu v poho, tak optika F4-5.6 nezaznamela uz vobec nic. Ale napad s LED beriem.
 
anton julény
2009-01-12 23:09:32+01
Hyperfokalna vzdialenost je urcena z hlbky ostrosti, teda z troch bodov

1. hranica hlbky ostrosti medzi objektivom a bodom ostrenia
2. bod ostrenia
3. hranica hlbky ostrosti za bodov ostrenia

vzdialenost medzi bodom 1. a 2. nemusí byt rovnaka ako medzi bodom 2. a 3., a ak je bod 2. nekonecno, tak tato vzdialenost je takisto nekonecno. Preto sa ostriaci bod 2. posunie niekde medzi povodny bod 1. a 2. (spravidla sa hovori o polovici tejto vzdialenosti) a tak, aby bol bod 3. posunuty tak, aby hlbka ostrosti bola v nekonecne, a teda sa rozsiri hlbka ostrosti.

Na niektorych objektivoch su pri indikatore vzdialenosti take čiarky, ktore určujú hlbku ostrosti. Zaostri sa na pozadovany bod, vypne automaticke zaostrenie a podla tych diarok sa odhadom presunie bod ostrenia smerom k fotoaparatu. Ak tam ciarky nie su, tak odhadom. A to je cely trik hyperfokalnej vzdialenosti: vyuzit celu hlbku ostrosti pri foteni.
 
maciakba
2009-01-13 09:23:38+01
...keby ste mali kompakty tak hyperfokalnu vzdialenost mate praktivky skoro vzdy =)

tu je DOF kalkulacka http://www.cambridgeincolour.com/tutorials/DOF-calculator.htm
a tu vysvetlenie hyperfokalnej vzdialenosti http://www.cambridgeincolour.com/tutorials/hyperfocal-distance.htm


 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()