Hore
Fórum » Video
 

Hudba vo videu a autorské práva

MatejBotansky
2012-11-25 21:00:01+01
Dobrý den.
Prosím o radu, v poslednom čase som počul za to že ked niekde spievali tak dostali pokutu že porušuje autorské práva alebo na verejnosti hralo rádio a majitel toho rádia tiež dostal pokutu cca 100 euro za to že porušuje autorské práva. Idem k veci : žial väčšina filmov sa nezaobíde bez hudby a keď tam pridám nejakú pesničku - už porušujem autorské práva a riskujem pokutu . Mám pokušenie sa prestať venovať ďalšej videotvorbe. Používam program Pinnacle Studio 16 + a ten program má možnosť vygenerovať hudbu no v mnohých prípadoch mi tam nepasuje a viac sa mi tam hodí napríklad od Enigmi alebo Jeana Michela Jarrého.
Ak niekto sa vtom vyznáte v tejto problematike tak prosím poradťe.
 
netmouse
2012-11-25 21:19:05+01
príspevok od: MatejBotansky
Dobrý den.
Prosím o radu, v poslednom čase som počul za to že ked niekde spievali tak dostali pokutu že porušuje autorské práva alebo na verejnosti hralo rádio a majitel toho rádia tiež dostal pokutu cca 100 euro za to že porušuje autorské práva. Idem k veci : žial väčšina filmov sa nezaobíde bez hudby a keď tam pridám nejakú pesničku - už porušujem autorské práva a riskujem pokutu . Mám pokušenie sa prestať venovať ďalšej videotvorbe. Používam program Pinnacle Studio 16 + a ten program má možnosť vygenerovať hudbu no v mnohých prípadoch mi tam nepasuje a viac sa mi tam hodí napríklad od Enigmi alebo Jeana Michela Jarrého.
Ak niekto sa vtom vyznáte v tejto problematike tak prosím poradťe.
Ak si videa robis pre seba tak si to rob ... je to tvoja vec
Ale ak by si videa predaval, dostaval za to peniaze, tak uz musis platit za autorske prava ... ak to chces robit podla zakona
 
rk.
2012-11-25 21:29:51+01
Napodobne ak planujes videa zverejnovat (napr youtube), tak moze byt vymazane, ak pouzijes hudbu na ktore ma niekto iny autorske prava. Kamos robi videa a snazi sa ist cestou podmazu od nekomercnych autorov (vzdy si ale pyta povolenie), alebo na velke projekty si hudbu dava priamo skladat.
 
JakubCibik
2012-11-25 21:33:37+01
príspevok od: MatejBotansky
Dobrý den.
Prosím o radu, v poslednom čase som počul za to že ked niekde spievali tak dostali pokutu že porušuje autorské práva alebo na verejnosti hralo rádio a majitel toho rádia tiež dostal pokutu cca 100 euro za to že porušuje autorské práva. Idem k veci : žial väčšina filmov sa nezaobíde bez hudby a keď tam pridám nejakú pesničku - už porušujem autorské práva a riskujem pokutu . Mám pokušenie sa prestať venovať ďalšej videotvorbe. Používam program Pinnacle Studio 16 + a ten program má možnosť vygenerovať hudbu no v mnohých prípadoch mi tam nepasuje a viac sa mi tam hodí napríklad od Enigmi alebo Jeana Michela Jarrého.
Ak niekto sa vtom vyznáte v tejto problematike tak prosím poradťe.
Škoda, že u nás nefunguje creative commons, ale myslím že v čechách už hej. Možno by sa takýmto spôsobom dal nájsť nejaký alternatívny hudobník, ktorý by bol ochotný poskytnúť hudbu, napríklad výmenou za natočenie videoklipu k jeho hudbe (podobný prípad tu bol nedávno rozoberaný). Takže asi by som skúsil túto cestu.
 
Bruce
2012-11-25 21:43:08+01
Mam dost veci na Youtube, ale nic sa nemaze su 2 typy licencii. S uvedenim zdroja . alebo standard. Ani jedno ano druhe nie je na 100 prcent, zalezi od vyhladavacieho systemu spolocnosti Youtube. Kedysi som to odpalil tym, ze som ponechal medzeru na zaciatku, to uz ale neplati. Sw sa zdokonaluje. Nekomercny autor je jedna z moznosti. Moze byt rad , ze sa spropaguje, ale ani to neplati, pokial je pod ochrannou znamkou spolocnosti Sony, Emi a pod. V poslednom case si odskusam autora pridanim sekvencie na svoj kanal s vybranou hudbou, ak sa nic nestane, pouzijem ju vo videu. Niekedy je video blokovane v niektorych krajinach, no v nasich zemepisnych sirkach nie. Takze mi to nevadi... Je potrebne vyhnut sa komercnym veciam, jednoducho to nie je mozne. Alebo zmenit kanal na VIMEO a podobne. Ak robis video podla hudby, je to dolezity faktor. Nalada a emocie pri sledovani su nesmierne dolezite. Clovek vnima vsetko , musi to posobit kompaktne... Aj ked mam niekedy divnu naladu pri vybere zvuku...
 
Harry
2012-11-25 22:02:21+01
príspevok od: MatejBotansky
Dobrý den.
Prosím o radu, v poslednom čase som počul za to že ked niekde spievali tak dostali pokutu že porušuje autorské práva alebo na verejnosti hralo rádio a majitel toho rádia tiež dostal pokutu cca 100 euro za to že porušuje autorské práva. Idem k veci : žial väčšina filmov sa nezaobíde bez hudby a keď tam pridám nejakú pesničku - už porušujem autorské práva a riskujem pokutu . Mám pokušenie sa prestať venovať ďalšej videotvorbe. Používam program Pinnacle Studio 16 + a ten program má možnosť vygenerovať hudbu no v mnohých prípadoch mi tam nepasuje a viac sa mi tam hodí napríklad od Enigmi alebo Jeana Michela Jarrého.
Ak niekto sa vtom vyznáte v tejto problematike tak prosím poradťe.
Existuje niekolko webov, ktore postkytuju hudbu zdarma prave pre pouzite vo videach/filmoch. Najdes urcite aj weby, ktore postkyju hudbu sa celkom rozumne poplatky s obmedzenymi licenciami (nekomercne pouzitie pre Vimeo, YouTube, atd.). Aj samotme Vimeo uz ponuka hudbu zadarmo, resp. za urcity poplatok.
Okrem toho aj niektori umelci poskytuju svoje vytvori na nekomercne pouzitie zdrarma. Napr. Moby, Sigur Ros a tak Cize ked mas hudbu z takychto zdrojov nemusis sa obavat mazania, bolokovania atd.
 
MatejBotansky
2012-11-26 18:35:34+01
príspevok od: rk.
Napodobne ak planujes videa zverejnovat (napr youtube), tak moze byt vymazane, ak pouzijes hudbu na ktore ma niekto iny autorske prava. Kamos robi videa a snazi sa ist cestou podmazu od nekomercnych autorov (vzdy si ale pyta povolenie), alebo na velke projekty si hudbu dava priamo skladat.
Ako rozlíšim komerčných autorov od nekomerčných?
 
total empty
2012-11-26 20:28:49+01
Ak máš otázky ohľadom autorských práv,tak na youtube sa dozvieš všetko ak máš účet a vieš behať v menu.
Ďalšia vec: videa nemažú.len upozornia ,že si práva narokuje autorské právo,nič sa nedeje a video je tam,šupňu ti doň reklamu alebo zablokujú v nejakej krajine.
Ak chceš zaplatiť autorské práva za použitú skladbu, musíš kontaktovať priamo hudobnú spoločnosť, ktorá vlastní práva na danú skladbu,väčšinou je to jedná španielská spoločnosť,pod ktorú patria iné-známejšie značky-čo sa týka disco hudby.To asi neprichádza do úvahy,takže zaklikneš tam,že si toho vedomí a video existuje ďalej.
Na yuotube máš možnosť dosadiť aj hudbu zadarmo z ich archývu,tam si môžeš vybrať.
Ak máš skladby mixované,sú tam efekty,prípadne tam pridáš do pozadia dážď a šumenie a tak,nevedia skladbu identifikovať. Ale to by si musel byť DJ aspoň ako ja.
Pokiaľ zverejníš časť komerčného filmu z dvd na yuotube, tak máš prúser,ihneď ho zablokujú na celom svete,musíš žiadať firmu o autorské práva a čas je limitovaný,takže najlepšie je ho ihneď zmazať,lebo budeš zmazaný.Vieš aké čiarky píše EKG na papier pri vyšetrení srdca,to isté je aj pri spektrálnej analíze analog. zaznamu.čiarky behajú hore dole cez graf a to je ten odtlačok podľa ktorej zistia o akú skladbu sa jedná. Ak tam niečo pridáš,už je skladba neidentifikovateľná.
Najlepšie je ak získaš účet,keď môžeš davať video neobmedzenej dlžky a veľkosti,vtedy ti určité prešľapy prepáčia. Ak nemáš peniaze na taký účet,sprav video nejakej skupine,aby si ho pozrelo za pol roka aspoň 10tisíc ľudí a získaš ho zdarma.
Takže tak. Ja dám do videa mixovanú hudbu trebars10-12 skladieb a sú schopný identifikovať maximálne 2-3 skladby.
 
Artpraktik
2012-11-26 21:39:09+01
Tiež som zistil, že ak sa mierne upraví rýchlosť a podmaz sa premixuje s reálnymi zábermi a nepotrebné kanály nestíšim úplne, ale nechám ich len utlmené - nedokáže to skladbu porovnať s chránenou verziou. Lenže mne to v minulosti identifikovalo aj skladby autorov sedemdesiat rokov po ich smrti (trvanie práv) a v podaní interpreta, ktorý mi dal súhlas a nahrávka nebola z nahrávacieho štúdia. Je ale pravda, že keď som sa ohradil a uviedol zdroj - bol nárok stiahnutý. Na druhú stranu, použil som aj hudbu známeho autora a skladby, ale v inom prevedení je to tolrované. Teraz mi po viac ako roku prišlo oznámenie na túto hudbu http://www.youtube.com/watch?v=KDWvWSOnyYc&list=UUFWzPCKT9VwDYeJwlzx2f7Q&index=14&feature=plcp , video je nekomerčné, nahrávku urobil detský akordeónový súbor - so súhlasom zbormajstra - uvidíme, či bude námietka stiahnutá. Inak neviem čo by som tam dal... Teda hudba so súhlasom interpreta na nekomerčný účel je možno riešením, ale nie dokonalým všeliekom. Obávam sa že s hudbou to bude čoraz viac problematické, preto začínam robiť hudobné smyčky krátkej sekvencie, upravím rýchlosť, pridám nejaký zvukový efekt a prakticky tak vytvorím novú hudbu. Tu som premixoval zoom objektívu so zvukovou slučkou http://www.youtube.com/watch?v=9i6Bg7S1Vy4&feature=autoplay&list=UUFWzPCKT9VwDYeJwlzx2f7Q&playnext=1 - a zatiaľ to systém nerozpoznal. Či sa jedná o komerčné, alebo nekomerčné použitie - to asi nikto neskúma. Na Youtube je inak kopa chránenej hudby - pokiaľ by niekto chcel peniaze zrovna za moje prevažne bezplatné inštruktážne videa - všetko zmažem a skúsenosti si nechám pre seba. Že to tam niekedy dospeje - o tom som presvedčený.
 
Artpraktik
2012-11-27 00:02:52+01
príspevok od: Artpraktik
Tiež som zistil, že ak sa mierne upraví rýchlosť a podmaz sa premixuje s reálnymi zábermi a nepotrebné kanály nestíšim úplne, ale nechám ich len utlmené - nedokáže to skladbu porovnať s chránenou verziou. Lenže mne to v minulosti identifikovalo aj skladby autorov sedemdesiat rokov po ich smrti (trvanie práv) a v podaní interpreta, ktorý mi dal súhlas a nahrávka nebola z nahrávacieho štúdia. Je ale pravda, že keď som sa ohradil a uviedol zdroj - bol nárok stiahnutý. Na druhú stranu, použil som aj hudbu známeho autora a skladby, ale v inom prevedení je to tolrované. Teraz mi po viac ako roku prišlo oznámenie na túto hudbu http://www.youtube.com/watch?v=KDWvWSOnyYc&list=UUFWzPCKT9VwDYeJwlzx2f7Q&index=14&feature=plcp , video je nekomerčné, nahrávku urobil detský akordeónový súbor - so súhlasom zbormajstra - uvidíme, či bude námietka stiahnutá. Inak neviem čo by som tam dal... Teda hudba so súhlasom interpreta na nekomerčný účel je možno riešením, ale nie dokonalým všeliekom. Obávam sa že s hudbou to bude čoraz viac problematické, preto začínam robiť hudobné smyčky krátkej sekvencie, upravím rýchlosť, pridám nejaký zvukový efekt a prakticky tak vytvorím novú hudbu. Tu som premixoval zoom objektívu so zvukovou slučkou http://www.youtube.com/watch?v=9i6Bg7S1Vy4&feature=autoplay&list=UUFWzPCKT9VwDYeJwlzx2f7Q&playnext=1 - a zatiaľ to systém nerozpoznal. Či sa jedná o komerčné, alebo nekomerčné použitie - to asi nikto neskúma. Na Youtube je inak kopa chránenej hudby - pokiaľ by niekto chcel peniaze zrovna za moje prevažne bezplatné inštruktážne videa - všetko zmažem a skúsenosti si nechám pre seba. Že to tam niekedy dospeje - o tom som presvedčený.
Pardon, tá slučka s namixovaným zvukom je tu http://www.youtube.com/watch?v=XAP2_xx1u08&list=UUFWzPCKT9VwDYeJwlzx2f7Q&index=2&feature=plcp , ten druhý link v príspevku patrí inému videu.
 
MatejBotansky
2012-11-28 18:36:23+01
príspevok od: total empty
Ak máš otázky ohľadom autorských práv,tak na youtube sa dozvieš všetko ak máš účet a vieš behať v menu.
Ďalšia vec: videa nemažú.len upozornia ,že si práva narokuje autorské právo,nič sa nedeje a video je tam,šupňu ti doň reklamu alebo zablokujú v nejakej krajine.
Ak chceš zaplatiť autorské práva za použitú skladbu, musíš kontaktovať priamo hudobnú spoločnosť, ktorá vlastní práva na danú skladbu,väčšinou je to jedná španielská spoločnosť,pod ktorú patria iné-známejšie značky-čo sa týka disco hudby.To asi neprichádza do úvahy,takže zaklikneš tam,že si toho vedomí a video existuje ďalej.
Na yuotube máš možnosť dosadiť aj hudbu zadarmo z ich archývu,tam si môžeš vybrať.
Ak máš skladby mixované,sú tam efekty,prípadne tam pridáš do pozadia dážď a šumenie a tak,nevedia skladbu identifikovať. Ale to by si musel byť DJ aspoň ako ja.
Pokiaľ zverejníš časť komerčného filmu z dvd na yuotube, tak máš prúser,ihneď ho zablokujú na celom svete,musíš žiadať firmu o autorské práva a čas je limitovaný,takže najlepšie je ho ihneď zmazať,lebo budeš zmazaný.Vieš aké čiarky píše EKG na papier pri vyšetrení srdca,to isté je aj pri spektrálnej analíze analog. zaznamu.čiarky behajú hore dole cez graf a to je ten odtlačok podľa ktorej zistia o akú skladbu sa jedná. Ak tam niečo pridáš,už je skladba neidentifikovateľná.
Najlepšie je ak získaš účet,keď môžeš davať video neobmedzenej dlžky a veľkosti,vtedy ti určité prešľapy prepáčia. Ak nemáš peniaze na taký účet,sprav video nejakej skupine,aby si ho pozrelo za pol roka aspoň 10tisíc ľudí a získaš ho zdarma.
Takže tak. Ja dám do videa mixovanú hudbu trebars10-12 skladieb a sú schopný identifikovať maximálne 2-3 skladby.
Vidím že je to poriadne komplikované, niesom moc zbehlý na internete, jedine čo viem dobre ovládať na počítači tak len videoeditor ktorý používam. Podla tohto asi budem len naďalej vytvárať filmi len pre seba a blýzkych a nie komerčne. Na Youtube ani nič nemám.
 
total empty
2012-11-28 20:01:57+01
príspevok od: MatejBotansky
Vidím že je to poriadne komplikované, niesom moc zbehlý na internete, jedine čo viem dobre ovládať na počítači tak len videoeditor ktorý používam. Podla tohto asi budem len naďalej vytvárať filmi len pre seba a blýzkych a nie komerčne. Na Youtube ani nič nemám.
Nezúfaj,časom do toho prídeš,pokiaľ chceš niečo tvoriť.
 
Sanfu
2012-11-28 20:25:07+01
Existuje aj veľa skladateľov, ktorí žiadajú za použitie vo videu len aby si im to oznámil (http://www.youtube.com/user/FreeFilmMusic1) .. ale ja zvyknem (nelegálne) používať normálne pesničky, zatiaľ som žiadny problém nemal. Komerčné videá nerobím.
 
Sanfu
2012-11-28 20:30:08+01
Ešte si pozri toto, väčšina sú stránky, ktoré ponúkajú hudbu za menší poplatok (existujú aj rôzne balíčky skladieb): http://www.cinema5d.com/viewtopic.php?f=20&t=4905&start=40&sid=968a2d5142cab0e3b0c9f4db3a476dec
 
Artpraktik
2012-11-28 23:02:20+01
Áno, je veľa hudobníkov, ktorí majú vynikajúce pozaďovky. Využil som napríklad skladby od tohto interpreta (Lost In Scores) http://www.youtube.com/watch?v=LLq0fY_9Lgo&feature=plcp pozrite si aj iné od tohto autora. Má uvedené podmienky použitia na svojom profile.

U nás začínajúci hudobníci, či menej náročné hudobné telesá využívajú tento systém:
Dajú Vám súhlas na použitie vo videu, za link na ich web. Ak sa niekomu páčia, je tu šanca, že si ich pozve na akciu. Uviedol som napríklad Akordeoniku - použil som ich hudbu niekoľko krát a už mali aj platený vianočný koncert u nás v obci a použijeme ich aj na akciu s účasťou cca 5000 ľudí. No a ak má zoskupenie aj CD-čka, tiež niečo predá. Tento spôsob je teda obojstranne výhodný a pomôže hudobníkom viac, ako napríklad SOZA, ktorá síce údajne pomáha začínajúcim hudobníkom, lenže žiadny takýto hudobník mi nevedel povedať ako. Zato príbehov kde kasírovali je neúrekom...
 
FrantisekK
2016-05-12 11:20:07+02
Najjednoduchší spôsob je použiť hudbu priamo z hudobnej knižnice na YouTube. Sú tam stovky skladieb a rôznych zvukových efektov. Všetko môžeš zdarma a legálne použiť vo svojich projektoch. Viac o tejto knižnici si môžete pozrieť v tomto videu: https://www.youtube.com/watch?v=vjlXLBTPxyQ
 
kristián.kaprálik
2016-07-05 12:43:13+02
Dobrý deň chcel by som sa opýtať že ako môžem zistiť na YouTube či sú tam autorské práva alebo nie ? za odpoveď ĎAKUJEM
 
Gino
2016-07-05 13:15:30+02
príspevok od: kristián.kaprálik
Dobrý deň chcel by som sa opýtať že ako môžem zistiť na YouTube či sú tam autorské práva alebo nie ? za odpoveď ĎAKUJEM
https://www.youtube.com/audiolibrary/music
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()