Hore
Fórum » Video
 

Šum vo videu pri nízkom ISO

Rigel
2018-12-19 00:39:56+01
Zdravím
Viem že tu už podobné témy boli, no zatiaľ som nenašiel žiadne riešenie. Snažím sa natočiť video na Nikon D3100, ale má v sebe dosť veľa šumu. Objekt je dobre nasvietený z viacerých zdrojov, a ISO je nastavené na 100 (automatická úprava ISO je vypnutá). Skúšal som všetky možné nastavenia clony, expozičného času a redukcie šumu ale zmena nie je žiadna. Používam kitové objektívy 18-55mm a 55-200mm. Je možné s tým niečo urobiť? Poprípade, pomohlo by vymeniť objektív za nejaký iný so svetelnosťou okolo f/1,8?

Díky
 
Fuser
2018-12-19 19:13:29+01
A vies vobec naco sluzi "ISO"? Preco ho chces mat na 100?
 
scientific
2018-12-19 19:29:22+01
Ja by som skúsil urobiť fotku tej scény na ISO100 a pozrieť aké časy dávajú tie objektívy. Nemôžu byť pod 1/100s. Pri filmovaní mám automatiku obmedzenú na ISO1600, len vonku na slnku idem na manuál. Video treba dať na youtube a pozrieť výsledok ako ho upravia.
 
Rigel
2018-12-19 19:34:11+01
príspevok od: Fuser
A vies vobec naco sluzi "ISO"? Preco ho chces mat na 100?
Neide o to aby bolo práve na 100 (skúšal som viac variant). Iba som chcel povedať že je nastavené na takej hodnote kde by nemalo spôsobovať šum, pretože ak sa nemýlim tak tento problém je väčšinou zapríčinený práve vysokým ISOm.
 
Rigel
2018-12-19 19:59:11+01
príspevok od: scientific
Ja by som skúsil urobiť fotku tej scény na ISO100 a pozrieť aké časy dávajú tie objektívy. Nemôžu byť pod 1/100s. Pri filmovaní mám automatiku obmedzenú na ISO1600, len vonku na slnku idem na manuál. Video treba dať na youtube a pozrieť výsledok ako ho upravia.
Tak som skúsil urobiť tú fotku. Pri ISO 100 a clone 3.5 mi to dalo absolútne strašný čas 1/25s. Takže by to mal nejaký iný objektív spraviť?
 
Fuser
2018-12-19 20:55:58+01
Neviem co znamen "dobre nasvietený z viacerých zdrojov" - treba vidiet... ale
z D3100 z roku 2010 pri videu necakaj dobry vysledok. Na foto este OK ale na video to je skratka stare zelezo, natacanie videii bolo na tom druhorade, za dobreho svetla sa to este dalo.
Kvalitny objektiv tomu pomoze ale vacsi a lepsi roziel uvidis napr. pri starom Panasonuku GH3.

 
Rigel
2018-12-20 12:05:13+01
príspevok od: Fuser
Neviem co znamen "dobre nasvietený z viacerých zdrojov" - treba vidiet... ale
z D3100 z roku 2010 pri videu necakaj dobry vysledok. Na foto este OK ale na video to je skratka stare zelezo, natacanie videii bolo na tom druhorade, za dobreho svetla sa to este dalo.
Kvalitny objektiv tomu pomoze ale vacsi a lepsi roziel uvidis napr. pri starom Panasonuku GH3.

Problém je ten, že šum je viditeľný aj počas denných záberov v presvetlenej miestnosti s piatimi oknami. Jedine na priamom slnku som nenašiel žiadny, no stačí že je trochu pod oblakom, a už je viditeľný. Na YouTube som našiel veľa záberov z D3100vky ktoré aj pri slabom svetle vyzerali celkom dobre, ale je pravdepodobné že v nich šum odstraňovali v postprodukcii. Nepotrebujem žiadne dychberúce video, len ho chcem mať bez šumu. Uvažujem nad kúpou objektívu Nikon 35mm f/1.8G AF-S DX, iba neviem či mi pomôže tento problém odstrániť.
 
PeCh
2018-12-20 12:25:48+01
Čo takto dať príklady? Fotku i video.

Btw pri tomto foťáku by ti na videu nemal vadiť šum ani 800, pri dynamických scénach ani 1600 ISO.
 
Rigel
2018-12-20 13:14:46+01
Na ukážku som urobil takýto improvizovaný setup. Myslím si že svetla je tam až až (v miestnosti je zasvietené svetlo a roztiahnuté všetky rolety). Uploadol som video na YouTube ale tam to nie je až také viditeľné ako keď som to pustil normálne z PC. Každopádne, aj na YT je šum vždy viditeľný v tieni napravo od objektívu. ISO je na 100vke, clona 3.5 a expozičný čas 1/30s
Video: https://youtu.be/ECMojaG6qko
 
JohnNewton
2018-12-20 17:23:46+01
príspevok od: Fuser
Neviem co znamen "dobre nasvietený z viacerých zdrojov" - treba vidiet... ale
z D3100 z roku 2010 pri videu necakaj dobry vysledok. Na foto este OK ale na video to je skratka stare zelezo, natacanie videii bolo na tom druhorade, za dobreho svetla sa to este dalo.
Kvalitny objektiv tomu pomoze ale vacsi a lepsi roziel uvidis napr. pri starom Panasonuku GH3.

Ak je na min. ISO, (100) žiadny iný objektív mu nepomôže. Najdlhší exp. čas je pri 25 FPS 1/25 sec
a pri 50 FPS 1/50 sec. Exp. trojuholník sa musí dodržať, svetelnejšie sklo spôsobí iba skrátenie exp. času. otázne je aký je tam dátový tok. Na tom obraze sú aj iné vady (moiré) . Toto asi nie je fotoaparát príliš vhodný na video.
 
Fuser
2018-12-20 18:15:16+01
To video s fotakom mi nepride az take hrozne - nad logom PRAKTICA su zelene pasiky co vadia ak je to staticke video.
Ako prve by som este skusil dat novy FIRMWARE do fotaku.
A ako pisal JohnNewton aj od datoveho toku zalezi + kompresie H.264 / MPEG-4.

https://www.diyphotography.net/nikon-hacker-bit-rate-nikon-cameras-1080-64mbps/
 
Rigel
2018-12-21 00:09:45+01
príspevok od: Fuser
To video s fotakom mi nepride az take hrozne - nad logom PRAKTICA su zelene pasiky co vadia ak je to staticke video.
Ako prve by som este skusil dat novy FIRMWARE do fotaku.
A ako pisal JohnNewton aj od datoveho toku zalezi + kompresie H.264 / MPEG-4.

https://www.diyphotography.net/nikon-hacker-bit-rate-nikon-cameras-1080-64mbps/
tak som doňho natiahol nový firmware. Bitrate som dal na 36mbps a výsledok je o trošku lepší. No vždy to nie je nič moc, a k tomu sa mi niekedy po pár sekundách točenia na 1080p vypne nahrávanie, čo je dosť otravné (takže to možno naspäť downgradnem). Skúšal som aj video upravovať v Premiere, no ešte vždy si myslím že to je dosť slabé.... Takže záver je taký, že je to proste zlá zrkadlovka a nič s tým neurobím????
 
JohnNewton
2018-12-21 08:29:06+01
Neurobíš, súčasné MFT alebo 1" snímače dnes točia podstatne lepšie video .
 
Fuser
2018-12-21 16:49:32+01
Napriklad iPhone 6,7,8,X maju velmi pekny obraz, cim je novsi tym je lepsi a to maju proti D3100 o dost mensi chip. Stracat zacnu az ked je tmava/nocna scena.
Velku cast obrazu dnes spracovava aj software v "kamere", ktory je z roka na rok lepsi.
D3100 - je uz "stara" a preto to video nieje dost pekne aj ked mne nepride take hrozne. Otazne je ale co chces natacat....
 
Rigel
2018-12-22 14:20:02+01
príspevok od: Fuser
Napriklad iPhone 6,7,8,X maju velmi pekny obraz, cim je novsi tym je lepsi a to maju proti D3100 o dost mensi chip. Stracat zacnu az ked je tmava/nocna scena.
Velku cast obrazu dnes spracovava aj software v "kamere", ktory je z roka na rok lepsi.
D3100 - je uz "stara" a preto to video nieje dost pekne aj ked mne nepride take hrozne. Otazne je ale co chces natacat....
No, pôvodne som plánoval točiť kontrastné interiérové scény, ale očividne budem musieť celý tento koncept premyslieť ... Každopádne, všetkým ďakujem veľmi pekne za radu a ochotu
 
asverusko
2018-12-22 17:52:12+01
príspevok od: Rigel
No, pôvodne som plánoval točiť kontrastné interiérové scény, ale očividne budem musieť celý tento koncept premyslieť ... Každopádne, všetkým ďakujem veľmi pekne za radu a ochotu
Cenou i kvalitou doporučujem Panasonic LX100. Dopredáva sa za 500 E. Som z Topoľčian. Ochotne predvediem.
 
Rigel
2018-12-22 19:06:31+01
príspevok od: asverusko
Cenou i kvalitou doporučujem Panasonic LX100. Dopredáva sa za 500 E. Som z Topoľčian. Ochotne predvediem.
Ako na jednu z alternatív som sa na tento model pozeral už skôr, no musím uznať že osobne ma odrádza pevný objektív. Keďže u mňa nie je 4K vôbec prioritou, tak som skôr uvažoval nad kúpou Nikonu D3400 (aj keď si nie som istý či je to zrkadlovka s obstojným videom)
 
JohnNewton
2018-12-22 19:58:50+01
príspevok od: Rigel
Ako na jednu z alternatív som sa na tento model pozeral už skôr, no musím uznať že osobne ma odrádza pevný objektív. Keďže u mňa nie je 4K vôbec prioritou, tak som skôr uvažoval nad kúpou Nikonu D3400 (aj keď si nie som istý či je to zrkadlovka s obstojným videom)
GX 80 za približne rovnakú cenu, zabudni na staré modely zrkadiel na video, iba ak by si bol masochista
 
PeCh
2018-12-22 23:37:15+01
V zásade ti už odpísali, ale kvalita zodpovedá použitému fotoaparátu a kvalite svetla. S iným objektívom to nebude lepšie.

BTW tamtomu nehovorím šum, sú tam len artefakty kompresie zvýraznené nekvalitným svetlom.

BTW šumu sa neboj. Šum pri kvalitnom nasvietení pôsobí lepšie ako scéna bez šumu ale s nekvalitným osvetlením. Inak trochu off-topic, taký Votrelec z 1979 bol nakrútený s horšou technikou, na vyššom ISO, šumu tam je požehnane a stále vyzerá kvalitnejšie. Ale bol lepšie nasvietený a použitý bol dobrý analógový film (síce šumiaci ale s charakterom).
 
JohnNewton
2018-12-23 11:50:27+01
príspevok od: PeCh
V zásade ti už odpísali, ale kvalita zodpovedá použitému fotoaparátu a kvalite svetla. S iným objektívom to nebude lepšie.

BTW tamtomu nehovorím šum, sú tam len artefakty kompresie zvýraznené nekvalitným svetlom.

BTW šumu sa neboj. Šum pri kvalitnom nasvietení pôsobí lepšie ako scéna bez šumu ale s nekvalitným osvetlením. Inak trochu off-topic, taký Votrelec z 1979 bol nakrútený s horšou technikou, na vyššom ISO, šumu tam je požehnane a stále vyzerá kvalitnejšie. Ale bol lepšie nasvietený a použitý bol dobrý analógový film (síce šumiaci ale s charakterom).
No filmové zrno a digitálny šum nevyzerajú práve podobne Hlavne keď ho vyprodukoval snímač a nebol umelo pridaný v PP.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()