Hore
Fórum » Video
 

Vas nazor/kritika na moje video plus par otazok

Pietttro
Pietttro 2023-07-18 14:10:45+02
Ahojte, Nedavno som tu prispieval ohladom vyberu kamery a aj vdaka radam som si na zaciatky zakupil Panasonic GX9 (k tomu mam Oly 17mm f1.8 a Pana 12-35mm f3.5-5.6 ). Ono povodne som si kupoval kameru na svoje napady na videa, a hranie sa...

Nedavno ma ale svagrina poprosila ci jej nenatocim svadbu - videla ze ma tocenie bavi a oni kameramana neplanovali koli peniazkom. Tak si hovorim rodina, rad pomozem preco nie aj sa nieco priucim. Tak aj bolo...bola to velka skusenost a rad by som aby mi skusenejsi uzivatelia dali konstruktivnu kritiku co zlepsit. video je tu : https://youtu.be/Y6Kv6f0DAe4
Poznamka pod ciarou, mal som zlomeninu clenku tak vela zaberov som nestihol ale snazil som sa mat tam aspon zaklad. Co ale viem je ze mi tam chyba variabilita zaberov napr. portretove blizsie, sirokouhle, nemam tam vela B-roll zaberov koli nohe a casu....atd

Musim povedat ale ze ma to clekom bavilo a ze mozno by som sem tam skusil nejaku svadbu natocit a za peniazky si mozno kupil dalsi equipment...

Otazka 1: Je vobec MFT vhodne na svadby? Pri 17mm co je vlastne 34mm pri full senzore...bolo celkom tazke zachtit niektore situacie, hlavne parket, alebo celu postavu atd....lepsie dokupit sirokouhlac alebo to na videu nevadi a je to len vecou strihu?

2. 60fps mi celkom stacilo co sa svadby tyka...ale myslite ze na niektore zabery treba viac? a celkovo, bolo by vhodne kameru vymenit za napr Sony s vacsim senzorom koli svadbam ?

3. Neviete ako funguju videa a GDPR?? (nie len svadobne) ale napr. propagacne video sidliska kde sa mihnu tvare ludi? treba to riesit?

Dakujem za Vas cas a odpovede.
 
Paladin25
2023-07-19 15:35:40+02
príspevok od: jozef84
Hej rozumiem ti. Už tu mal takú radu ohľadne objektívov a potom sa z toho vyzúval, keď dotyčný podľa jeho rád kúpil. Aj teraz tu radil pokročilému amatérovi profesionálnu kameru za 2400 eur s ohniskom začínajúcim na 35mm(FF formát). Nie zlá kamera, ale na fakt iný účel, kde máš kopec priestoru a máš kde ustúpiť dozadu(a to na svadbe sa dá len málokedy). A teraz Pietrrro má snímač 4/3 a tam by šiel do 1" snímača. Stabilizátor má tiež. Len širokáč doplniť, vonku pár ND a prechodových filtrov, led svetlo a s Panasonicom sa dajú robiť skvelé videá. A nielen s ním. Ja som začínal s VHS - kou. To už ani pravda nie je...
Keby len to už tu propagoval akciu na "doživotný" LR - tiež niekto písal že prišiel o peniaze.

P.S. Pod všetky tvoje rady v tejto téme sa podpisujem.
 
Paladin25
2023-07-19 15:38:24+02
príspevok od: gytheio
urazat ludi na fotografiach s tym problem vobec nemas? co na to tvoje srdce? on je novy uzivatel? zabudol si si apatieku zobrat?
Prosím ťa neklam!! ZASA!

Kde som urážal ľudí na fotografiách? Nech sa páči poprosím jasný dôkaz.

Či náš zasa budeš krmiť svojimi klamstvami?
 
gytheio
2023-07-19 15:57:05+02
Pietttro nechavas si radit skutocne tym najvacsim hnojom na tomto webe, im je naozaj jedno hlavne, ze je to proti mne.. preto som ti na zaciatku napisal, pozri sa do portfolia.
 
jozef84
2023-07-19 16:10:20+02
príspevok od: gytheio
ten potkan s ktorym si tu dopisujes urazal ludi na mojich fotografiach a ty si sa ho zastal

vobec tu nie si preto aby si niekomu radil, si tu preto lebo ja som zareagoval a aj s tym potkanom vzdy pisete opak, keby som ja napisal, ze Lumix ok tak vy by ste pisali videokamera je lepsia... toto sa odohrava uplne vzdy
ani jeden svadby nefotite je vam jedno ako radite, hlavne, ze je to proti mne
Takže pán "fotograf" a prečo teda radíš takto "fundovane", čo sa týka filmovania? Ak prečítaš o čom je toto vlákno, tak hádam budeš konečne aj v obraze. Chce konštruktívne poradiť ohľadne videa. A pokiaľ viem, ty si "odborník" na fotografovanie. (aj na urážanie). Či si presedlal z Xiaomi a Gopra na drahú, ťažkú Canon kameru, ktorú si tu Petrovi poradil? A daj si druhýkrát aj námahu, že si prečítaš s čím natáča a ostatné detaily, aby si sa nestrápňoval svojou "odbornosťou" na video.
 
Paladin25
2023-07-19 16:40:44+02
príspevok od: gytheio
Pietttro nechavas si radit skutocne tym najvacsim hnojom na tomto webe, im je naozaj jedno hlavne, ze je to proti mne.. preto som ti na zaciatku napisal, pozri sa do portfolia.
Presne tak tvoje svadobné portfólio je nedostihnuteľné (a žiaľ aj neviditeľné).
 
Paladin25
2023-07-19 16:47:44+02
príspevok od: gytheio
potkan keby ta naucili citat tak by si si precital, ze som to tam dal narychlo orientacne a spomenul som tam aj ostatne znacky
Pietttro nevidis co pise?
Opäť si tu jediný čo uráža ty.... ale áno ty sa máš cítiť urazene. Smutné.
 
Pietttro
2023-07-20 09:41:14+02
Dakujem za plodnu debatu ludia ...

Este sa spytam...neviete ci je nejaka FB skupina ohladom videa? nic seriozne som nenasiel
 
jozef84
2023-07-20 18:08:14+02
príspevok od: Pietttro
Dakujem za plodnu debatu ludia ...

Este sa spytam...neviete ci je nejaka FB skupina ohladom videa? nic seriozne som nenasiel
Tiež som hľadal, ale Slovensko je malý trh. Ak niečo k veci nájdeš aj na českých, nemeckých alebo poľských, daj vedieť. Čo som našiel, tak nie na FCB ale skús fóra(anglické) tam vedia dosť poradiť aj v zložitejších veciach. A dosť je aj na Youtube. Čo používaš na strihanie videa?Čo ma prekvapilo, tak dobrá podpora spracovania videa na Androide, oproti Windowsu. Nech sa darí.
 
hood
2023-07-22 11:45:37+02
príspevok od: Pietttro
Dakujem za plodnu debatu ludia ...

Este sa spytam...neviete ci je nejaka FB skupina ohladom videa? nic seriozne som nenasiel
Síce platené ale skús pozrieť na lensbrothers.sk masterclass začíname s videom
 
Fuser
2023-07-24 16:20:34+02
príspevok od: Pietttro
Dakujem za plodnu debatu ludia ...

Este sa spytam...neviete ci je nejaka FB skupina ohladom videa? nic seriozne som nenasiel
A) Kazdy kto roby videa tam ma chyby, ktore by tam nemuseli byt cim viac skusenosti tym menej, to je prirodzene t.j. nema vyznam ti ich tu vsetky naraz hovorit co by mohlo aj demotivovat...

B) Ak to je tvoje "prve" vacsie video tak je to bolo fajn, takze treba sa naucit robit stym co mas a zlepsovat to; nieje potrebne nieco hned nakupovat.

C) Par postrehov:
Preco 60fps? nestaci ti 25fps? Frekvencie prenosovej elekt. siete je 50 Hz vs. umele svetlenie - hovori ti nieco?
Vyvazenie bielej nechat na automatiku nemusi byt vzdy vyhra: priklad snimas prechod svadobcanov a zrazu sa ti zmeni "farba zaberu" ...
Mne sa osvecilo vsetko dat na manual: ISO,Clonu,cas, zaostrovanie, niekedy aj WB. Zalezi od kompozicie ale niekedy mas hlavny prvok obrazu rozmazany a v dialke je maly objekt ostry.... Pri tancovani ak su ludia v kruhu tak sa vsetko kazdym tvojim uhlom zmeni nastavenie sceny .. (okna-umele svetla, dmave miesta, zrazu svetle ...)
Strih: tak ako si pisal nemas tam detal napr. na ruky, kvety, tvare, nohy, jedla ..atd. takze na zaciatku videa tam chces mat vsetky objatia ale nemas tam tu "vatu" a zaber sa opakuje ako keby zo "seknutim" ...

D) Objektivy: Preco sirsi zaber? Co je meta zacinajucich "kameramanov"? Napr. natocit to tak ako americke ackove filmy ... Takze ak sa nane pozries nepouzivaju casto siroky zaber t.j. dostanes tam kopec veci co bude odputavat pozornost, taktiez to deformuje tvare/ludi ...

E) Vo videu-fotografii sa neda povedat, tato kombinacia - techniky, kompozicie, podmienok je zla len treba vediet to spojit a vyuzit aby bol pekny zaber.

Na zaver: Tocil som svadbu s Olympusom 2ks (kazdy iny objektiv), v exterieri sa da pouzit aj 150mm v interieri na detail. Ak to robis za € nebude pristor na chybu, strih zabrie velmi vela casu tj. napr. za 400€ sa ti to nebude chciet robit ale 800€ ti nik nebude chciet dat ...

Uc sa, vela skusaj ...
Cauko
 
jozef84
2023-07-28 10:10:37+02
príspevok od: Fuser
A) Kazdy kto roby videa tam ma chyby, ktore by tam nemuseli byt cim viac skusenosti tym menej, to je prirodzene t.j. nema vyznam ti ich tu vsetky naraz hovorit co by mohlo aj demotivovat...

B) Ak to je tvoje "prve" vacsie video tak je to bolo fajn, takze treba sa naucit robit stym co mas a zlepsovat to; nieje potrebne nieco hned nakupovat.

C) Par postrehov:
Preco 60fps? nestaci ti 25fps? Frekvencie prenosovej elekt. siete je 50 Hz vs. umele svetlenie - hovori ti nieco?
Vyvazenie bielej nechat na automatiku nemusi byt vzdy vyhra: priklad snimas prechod svadobcanov a zrazu sa ti zmeni "farba zaberu" ...
Mne sa osvecilo vsetko dat na manual: ISO,Clonu,cas, zaostrovanie, niekedy aj WB. Zalezi od kompozicie ale niekedy mas hlavny prvok obrazu rozmazany a v dialke je maly objekt ostry.... Pri tancovani ak su ludia v kruhu tak sa vsetko kazdym tvojim uhlom zmeni nastavenie sceny .. (okna-umele svetla, dmave miesta, zrazu svetle ...)
Strih: tak ako si pisal nemas tam detal napr. na ruky, kvety, tvare, nohy, jedla ..atd. takze na zaciatku videa tam chces mat vsetky objatia ale nemas tam tu "vatu" a zaber sa opakuje ako keby zo "seknutim" ...

D) Objektivy: Preco sirsi zaber? Co je meta zacinajucich "kameramanov"? Napr. natocit to tak ako americke ackove filmy ... Takze ak sa nane pozries nepouzivaju casto siroky zaber t.j. dostanes tam kopec veci co bude odputavat pozornost, taktiez to deformuje tvare/ludi ...

E) Vo videu-fotografii sa neda povedat, tato kombinacia - techniky, kompozicie, podmienok je zla len treba vediet to spojit a vyuzit aby bol pekny zaber.

Na zaver: Tocil som svadbu s Olympusom 2ks (kazdy iny objektiv), v exterieri sa da pouzit aj 150mm v interieri na detail. Ak to robis za € nebude pristor na chybu, strih zabrie velmi vela casu tj. napr. za 400€ sa ti to nebude chciet robit ale 800€ ti nik nebude chciet dat ...

Uc sa, vela skusaj ...
Cauko
Ku bodu C :súhlas čo sa týka 25 fps. Čo sa týka manuálu, tak na to už treba fakt prax, mať to v ruke a aj tak si myslím, že nebudeš stíhať všetko korektne nastaviť. Hlavne v miestnosti, kde sú rôzne zdroje svetla, kde WB nastaviť korektne sa skoro nedá (neónky, žiarovky, led svetlá atď.) Niektoré automatiky sú ok, a netreba do toho rýpať, lebo výsledok je väčšinou horší(len ISO horné limitovať a postrážiť si hlavne časy)
K bodu D: je to trochu zložitejšie ako píšeš. Používajú anamorfické objektívy, ktoré opticky pri zázname zbierajú viac informácií na šírku a vytvárajú filmový "širokouhlý" look s iným formátom strán pri premietaní. S ostatnými bodmi súhlas. A možno sa časom dostane k "neklikajúcemu" manuálnemu anamorfickému objektívu...
 
gytheio
2023-07-28 10:55:14+02
Nikdy sa nedostane na inu kvalitu videa nez na tu co tu ukazal, chce sa orientovat cisto na video ale chce to robit fotoaparatom😁
Nevidi chyby ktore ma v tom videu ale tvrdi, ze svadobne video sa ma tocit fotoaparatom...
Svadba by sa mala tocit v A rezime a fotoaparat v tom ani zdaleka nie je taky dobry ako videokamera. Je v tom taky rozdiel ako fotit svadbu mobilom a napr R5.
 
Strana 3 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()