Hore
Fórum » Servis fototechniky
 

čistenie matnice, zrkadla

misopd15
2011-06-15 14:02:30+02
Zdravím. Nejakým nedopatrením sa mi dosť zasvinila matnica, respektíve to není už len o vyfúkaní. Je niejaký spôsob vyčistenia vo vlastnej réžii (kúpov nejakých prostriedkov) alebo by som to mal doniesť do nejakého autorizovaného servisu? Aký vplyv ma zasratá matnica na kvalitú foto? alebo je to len o tom, že mám špinavý kukáčik? Ďakujem veľmi pekne za užitočné rady.
 
inkubbus
2011-06-15 14:07:31+02
je tu jeden borec, ten by ti to vedel vycistit fenom.

na kvalitu fotiek to vplyv nema, skus hadat preco? (troska logickeho uvazovania a dojdes na to aj sam)
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-06-15 14:16:30+02
Ak si si ju skutocne dobre "vycistil", tak ti ju musia v servise vymenit za novu. Matnice sa nesmies vobec dotykat, tym ju znicis.
 
misopd15
2011-06-15 14:28:17+02
príspevok od: Karol Srnec
Ak si si ju skutocne dobre "vycistil", tak ti ju musia v servise vymenit za novu. Matnice sa nesmies vobec dotykat, tym ju znicis.
čo stojí asi výmena matnice? prípadne jej vyčistenie ak to není také kritické?
 
neox2
2011-06-15 14:36:57+02
ja ju mam tiez zasvinenu a tiez to fukanim neide dole, co stym ?
 
richardhierweg
2011-06-15 14:48:44+02
príspevok od: Karol Srnec
Ak si si ju skutocne dobre "vycistil", tak ti ju musia v servise vymenit za novu. Matnice sa nesmies vobec dotykat, tym ju znicis.
ja som tu ucistil handrickou a nevyzera ze by tym nejak utrpela. mozno mam len slabe naroky.
 
Adrian312
2011-06-15 14:53:12+02
Aký vplyv ma zasratá matnica na kvalitú foto? toto je najlepsie na tom.

no ak mas "špinavý kukáčik" tak ho skus vycistit, ale pokial dany bordel nevids na foto, skus napr rozostrist a cvaknut bielu stenu, alebo modru oblohu a ked tam nic nie je si OK. ak tam bude mas dve moznosti a to bud doma alebo servis.

Doma:
v ephoto shope najdes suchu a mokru cestu, zalezi na tebe.

Servis:
ProLaika
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-06-15 16:02:57+02
Matnica je opticke zariadenie. Tie sucasne sa robia najcastejsie laserovym lucom, ktory na povrchu vyreze mikroskopicke sosovky (raster). Pokial niekto mechanicky cisti matnicu, pskodi prave tento raster, ten strati svoje opticke vlastnosti. Matnica potom vyzera ako spinava (sede flaky), v skutocnosti prepusti na poskodenom mieste menej svetla a preto je seda. Kedze sa jedna o nenavratne poskodenie, je akekolvek dalsie cistenie zbytocne, len sa to moze este zhorsit. Preto je potrebna vymena matnice. U beznych zrkadloviek je to otazka par minut a cena je okolo 10-15€.
 
misopd15
2011-06-15 17:42:47+02
príspevok od: Karol Srnec
Matnica je opticke zariadenie. Tie sucasne sa robia najcastejsie laserovym lucom, ktory na povrchu vyreze mikroskopicke sosovky (raster). Pokial niekto mechanicky cisti matnicu, pskodi prave tento raster, ten strati svoje opticke vlastnosti. Matnica potom vyzera ako spinava (sede flaky), v skutocnosti prepusti na poskodenom mieste menej svetla a preto je seda. Kedze sa jedna o nenavratne poskodenie, je akekolvek dalsie cistenie zbytocne, len sa to moze este zhorsit. Preto je potrebna vymena matnice. U beznych zrkadloviek je to otazka par minut a cena je okolo 10-15€.
ďakujem za normálnu odpoveď, prajem pekný zvyšok dňa..
 
neox2
2011-06-15 18:13:43+02
príspevok od: Karol Srnec
Matnica je opticke zariadenie. Tie sucasne sa robia najcastejsie laserovym lucom, ktory na povrchu vyreze mikroskopicke sosovky (raster). Pokial niekto mechanicky cisti matnicu, pskodi prave tento raster, ten strati svoje opticke vlastnosti. Matnica potom vyzera ako spinava (sede flaky), v skutocnosti prepusti na poskodenom mieste menej svetla a preto je seda. Kedze sa jedna o nenavratne poskodenie, je akekolvek dalsie cistenie zbytocne, len sa to moze este zhorsit. Preto je potrebna vymena matnice. U beznych zrkadloviek je to otazka par minut a cena je okolo 10-15€.
aj aj dakujem potesily ste ma, a to jemozne v normalnom servise, keb , tak aj v ephoto to robite?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-06-15 19:08:26+02
príspevok od: neox2
aj aj dakujem potesily ste ma, a to jemozne v normalnom servise, keb , tak aj v ephoto to robite?
V redakcii ani v obchode taketo sluzby neposkytujeme. Co takto autorizovany servis?
 
neox2
2011-06-15 19:58:53+02
príspevok od: Karol Srnec
V redakcii ani v obchode taketo sluzby neposkytujeme. Co takto autorizovany servis?
a na slovensku sa nachadza nejaky nikon servis?
 
keko
2011-06-15 20:17:26+02
Ty, chalnisko, od zivota este dostanes este inych par po hlave. Toto nic nie je. Ked ta rozculuje spina na matnici, prestan fotit. Po vymene matnice (ano na Slovensku Nikon servis nie je, su len zberne miesta) sa ti zaspini znova.
A co cip? Ten mas cisty?
 
neox2
2011-06-15 20:52:16+02
príspevok od: keko
Ty, chalnisko, od zivota este dostanes este inych par po hlave. Toto nic nie je. Ked ta rozculuje spina na matnici, prestan fotit. Po vymene matnice (ano na Slovensku Nikon servis nie je, su len zberne miesta) sa ti zaspini znova.
A co cip? Ten mas cisty?
ano cip mam cisty a aj si ho cistim , zatial bez problemov, pohodka ale ako som sa vyssie docital tak matnica sa nema cistit dotykovo a mne to trochu vadi , na fotkach to neidno ale nie je mi zaz prijemne pozerat do hladacika v ktorom je prach.
 
keko
2011-06-15 21:00:44+02
príspevok od: neox2
ano cip mam cisty a aj si ho cistim , zatial bez problemov, pohodka ale ako som sa vyssie docital tak matnica sa nema cistit dotykovo a mne to trochu vadi , na fotkach to neidno ale nie je mi zaz prijemne pozerat do hladacika v ktorom je prach.
Ved vravim, zaves aparat na klinec a venuj sa vodnemu polu, ked ti to vadi .

Ale nic v zlom, myslim, ze ti to bude vadit tak prvych 30 rokov, potom pochopis, ze ked nejde o zivot, ide o hovno...
 
neox2
2011-06-16 14:54:02+02
príspevok od: keko
Ved vravim, zaves aparat na klinec a venuj sa vodnemu polu, ked ti to vadi .

Ale nic v zlom, myslim, ze ti to bude vadit tak prvych 30 rokov, potom pochopis, ze ked nejde o zivot, ide o hovno...
ked myslis
 
keko
2011-06-16 15:41:17+02
príspevok od: neox2
ked myslis
Nemyslim, viem z vlastnej skusenosti
 
javelin
2011-06-16 16:03:19+02
príspevok od: keko
Nemyslim, viem z vlastnej skusenosti
Asi tak....Amen....
 
karolq9
2011-06-30 16:50:24+02
príspevok od: keko
Ved vravim, zaves aparat na klinec a venuj sa vodnemu polu, ked ti to vadi .

Ale nic v zlom, myslim, ze ti to bude vadit tak prvych 30 rokov, potom pochopis, ze ked nejde o zivot, ide o hovno...
tak ze je to normalne ked je v hladaciku dost "bordel" ? ja tam mam aj take cierne body alebo co je to normalne? mam nikon D3100 snazil som sa to cistit a nedopadlo to moc stastne mozno som aj matricu poskriabal
 
Kaiman81
2011-06-30 16:59:26+02
Na matnicu,ak,tak jedine štetcom,robím to tak bežne,len tie stoja cca 20-30 E kus inak neodporúčam na nu ani škaredo pozrieť.
 
Strana 1 z 4
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()