Hore
Fórum » Spracovanie fotografie
 

pomoc v lightroome

bongacuckoo2
2012-09-22 12:11:17+02
ahojte..
ked otvorim v lightroome fotku je normalna,potom ukazuje loading.. a zrazu to fotku zmeni,niekedy menej ale niekedy hrozne a ajked dam reset fotka ostane tak a je nepouzitelna,to hrozne myslim hlavne pri koncertoch mito robi modre flaky,,skusala som povypinat nieco ale zatial neuspesne. prosim vas vsetkych o rady,som ztoho dost zufala,dakujem..
najhorsie je ze ked aj otvorim zlozku na sd karte,uz je to aj tam tak,hoci som upravovala len importovane fotky do pc..vo fotaku boli tiez fotky normalne
 
valec86
2012-09-22 12:25:17+02
nemas nastavene v develope automaticku upravu? ak ano jednoducho nastav reset nastavenie
 
bongacuckoo2
2012-09-22 12:48:22+02
no podla mna nemam
ked dam reset,tak sa nic nestane,teda je furt pokazena ta fotka
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-09-22 13:31:59+02
Fotka nie je pokazena, len je bez uprav. Po nacitani Rawu sa ti ukaze nahlad fotky tak ako ju upravil fotak, ten je ale vzapati nahradeni nahladom, ktory vygeneruje LR s profilom Adobe Standard. Je to surovy material, ktory musis upravit.
 
Michal Matloň
redakcia ephoto.sk
- moderator
2012-09-22 15:31:01+02
A ak chceš aby sa ti zobrazila tak ako vo foťáku, vyber pod kartou Camera Calibration profil Camera Standard (prípadne s ktorým si to fotila). To isté ale môžeš sama spraviť cez úpravu fotky a ešte si to viac prispôsobiť.
 
wlad
2012-09-22 15:37:31+02
príspevok od: Michal Matloň
A ak chceš aby sa ti zobrazila tak ako vo foťáku, vyber pod kartou Camera Calibration profil Camera Standard (prípadne s ktorým si to fotila). To isté ale môžeš sama spraviť cez úpravu fotky a ešte si to viac prispôsobiť.
dokoncim: ...ale samozrejme necakaj zazraky - lebo Camera Standard / Neutral v LR nema absolutne nic spolocne s originalnymi profilmy a nastaveniami z fotoaparatu, takze fotka bude aj tak vyzerat uplne inak ako nahlad z fotaku.... teda aspon pri Nikone...
 
StefanB
2012-09-22 17:50:50+02
Zdravym Vsetkych... Nechcem zakladat novu temu..
Len mam jednu otazku.. ako zrusim automaticke otvaranie LR po zapojeni usb alebo karty ? Dakujem
 
The_Apple
2012-09-22 17:54:05+02
Trosku od veci ale to je Parov Stelar zo vcera alebo sa mi to len zda?
 
pufko
2012-09-22 18:55:04+02
Ja som kedysi skúsil Lightroom, ked o nom tak všetci básnili, výsledok bol ten že ja som videl hotové foto tak ako sa mi páčili a ak som nahral kdekolvek na web, či doniesol na iný PC tak tam bol dosť výrazný rozdiel, tomu som nikdy nepochopil a preto som s ním skončil a hotovo. Je kopec iných programov ktoré dokažu to isté...

Ako je vidieť podla dátumu v lište, zožieral som sa s tým v 2009 a tento problém som mal následne s každým dalším softom ktorý som skúsil, pomohol až reinstall a Lightroom zahodiť za hlavu
 
Dominik Bugár
redakcia ephoto.sk 2012-09-22 20:39:27+02
príspevok od: StefanB
Zdravym Vsetkych... Nechcem zakladat novu temu..
Len mam jednu otazku.. ako zrusim automaticke otvaranie LR po zapojeni usb alebo karty ? Dakujem
V menu:

Edit --> Preferences v zalozke General
treba odskrtnut polozku: Show import dialog when a memory card is detected

(takto je to v LR3, ale nejak podobne to bude zrejme aj vo ver. 4)
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-09-22 20:48:18+02
príspevok od: pufko
Ja som kedysi skúsil Lightroom, ked o nom tak všetci básnili, výsledok bol ten že ja som videl hotové foto tak ako sa mi páčili a ak som nahral kdekolvek na web, či doniesol na iný PC tak tam bol dosť výrazný rozdiel, tomu som nikdy nepochopil a preto som s ním skončil a hotovo. Je kopec iných programov ktoré dokažu to isté...

Ako je vidieť podla dátumu v lište, zožieral som sa s tým v 2009 a tento problém som mal následne s každým dalším softom ktorý som skúsil, pomohol až reinstall a Lightroom zahodiť za hlavu
Ak fotka inde vyzera inak, tak to nie je Lightroomom, ale tym, ze iny pocitac ma inak nastaveny monitor, spravu farieb a pod. LR vyuziva Adobe RG standard. Pre pozeranie fotiek na inych pocitacoch a v programoch bez podpory colormanagementu je nutne previes fotku do sRGB. ALe nikomu tym nespravis zo zleho monitoru s nenastavenym OS, dobry.
Zakldaom je mat vlastny monitor kvalitny, skalibrovany a zvladnyuty colormanagement. Potom fotka bude u teba vyzerat presne tak ako ma. Na ostatnych kaslat, ked dobru fotku vidia zle. Je to ich chyba, ze nemaju HW a SW, ktory korektne zobrazuje farby a jasy. Nie chyba fotky, ci LR.
 
Dominik Bugár
redakcia ephoto.sk 2012-09-22 20:57:56+02
príspevok od: pufko
Ja som kedysi skúsil Lightroom, ked o nom tak všetci básnili, výsledok bol ten že ja som videl hotové foto tak ako sa mi páčili a ak som nahral kdekolvek na web, či doniesol na iný PC tak tam bol dosť výrazný rozdiel, tomu som nikdy nepochopil a preto som s ním skončil a hotovo. Je kopec iných programov ktoré dokažu to isté...

Ako je vidieť podla dátumu v lište, zožieral som sa s tým v 2009 a tento problém som mal následne s každým dalším softom ktorý som skúsil, pomohol až reinstall a Lightroom zahodiť za hlavu
Ja si myslim, ze na vine nebol samotny Lightroom ako taky.

Trochu je problem v tom, ze Lightroom ma dost inu filozofiu ako ine, bezne pouzivane aplikacie na spracovanie fotiek a ked sa to clovek nenauci a neskamarati sa s nim, tak nechape preco sa nieco deje tak ako sa deje. Su ludia, ktori sa sami naucia Zoner, Paint Shop Pro, Photoshop ale na LR "stroskotaju", odradi ich to a vzdaju to. Proste sa to obcas stava. Je to moja skusenost, ktora vzplzva z prace s ludmi, ktorzch som LR ucil.

Nechcem tvrdit, ze LR je najlepsi, je to aj otazka individualnych preferencii, ale pouziva ho v celosvetovom meradle obrovske mnozstvo fotografov a ked niekomu nieco fatalne nefunguje, tak to byva vacsinou problem uzivatela nie LR.

A zase tak efektivnych raw-konvertorov s takymi premakanymi katalogizacnymi funkciami, ako je LR, nie je az tak vela. Photoshop je super, ale LR je trochu na iny styl prace, optimalizovany pre workflow profikov, reps. vyspelych fotoamaterov s podobnym workflow.
 
pufko
2012-09-22 21:08:45+02
No práve mna ten LR pekne vytáčal, ako som nainštaloval LR , tak sa hned objavil spomínaný problém, ja už som nevedel kde mám hladať problém či u grafickej karty nemám nastavený nejaký profil. A takúto korekciu mi to robilo nasledné cez ktorýkolvek soft. To že fotky vyzerali akože na inom PC inak ako u mna bol problém u mna nie u iných. Ja som si fotením nezarábal a ani nezarábam, ale za taký postproces som sa hanbil. Najskôr som si myslel , že problém je na webe, skrátka ak som nahral príliš velkú fotku, tak mi ju to jednoducho osekalo, mohol som resetovať všetky nastavenia stále to bolo rovnaké
 
Dominik Bugár
redakcia ephoto.sk 2012-09-22 21:11:53+02
príspevok od: bongacuckoo2
no podla mna nemam
ked dam reset,tak sa nic nestane,teda je furt pokazena ta fotka
Nemas nahodou nejako rozhaseny zakladny default preset Lightroomu?

Skus v menu Edit --> Preferences kliknut na Reset all default develop settings.
Potom ked importujes, mali by sa pouzit default hodnoty - nemusi vyzerat potom fotka presne ako vo fotaku, ale nemala by sa uplne rozhasit.

Ked si vyberies taku jednu fotku, ktora je typicka, cize vacsinou take lezu z tvojho fotaku a upravis ju, da sa takato uprava ulozit ako zakladny preset a to sa potom pouzije od tej chvile na vsetky fotky, ktore budes importovat.
 
Michal Matloň
redakcia ephoto.sk
- moderator
2012-09-22 21:29:49+02
príspevok od: pufko
No práve mna ten LR pekne vytáčal, ako som nainštaloval LR , tak sa hned objavil spomínaný problém, ja už som nevedel kde mám hladať problém či u grafickej karty nemám nastavený nejaký profil. A takúto korekciu mi to robilo nasledné cez ktorýkolvek soft. To že fotky vyzerali akože na inom PC inak ako u mna bol problém u mna nie u iných. Ja som si fotením nezarábal a ani nezarábam, ale za taký postproces som sa hanbil. Najskôr som si myslel , že problém je na webe, skrátka ak som nahral príliš velkú fotku, tak mi ju to jednoducho osekalo, mohol som resetovať všetky nastavenia stále to bolo rovnaké
Je to tak ako hovorí Karol, je to o exportovaní správnym spôsobom a úprave pod istým štandardom (monitorom, správne nastavenom color managemente, atď..). Keď som prešiel na pokročilý monitor, zrazu som zistil, že štvrtinu fotiek mám jednoducho upravených zle, lebo som to robil na starom, lacnom kancelárskom monitore. Pokiaľ ide o web, aj tak ti fotku zobrazia často inak rôzne prehliadače, prípadne rôzne webové systémy. Nehovoriac o tom ako všelijak to môžu vidieť rôzni ľudia na svojich počítačoch.

A podobne ako povedal Dominik, väčšinou je problém jednoducho v niečom inom ako v základnej podstate LR.
 
StefanB
2012-09-22 23:01:22+02
príspevok od: Dominik Bugár
V menu:

Edit --> Preferences v zalozke General
treba odskrtnut polozku: Show import dialog when a memory card is detected

(takto je to v LR3, ale nejak podobne to bude zrejme aj vo ver. 4)
Dakujem Ti za pomoc... hned vyskusam...
 
Michal Matloň
redakcia ephoto.sk
- moderator
2012-09-23 01:21:04+02
príspevok od: StefanB
Dakujem Ti za pomoc... hned vyskusam...
Dá sa to aj cez Windows v nastavení Prevdolené programy v menu Štart.
 
bongacuckoo2
2012-09-23 09:12:30+02
príspevok od: Michal Matloň
A ak chceš aby sa ti zobrazila tak ako vo foťáku, vyber pod kartou Camera Calibration profil Camera Standard (prípadne s ktorým si to fotila). To isté ale môžeš sama spraviť cez úpravu fotky a ešte si to viac prispôsobiť.
diki a prosim ta kde sa da dat to camera calibration?
 
bongacuckoo2
2012-09-23 09:14:02+02
príspevok od: The_Apple
Trosku od veci ale to je Parov Stelar zo vcera alebo sa mi to len zda?
hej je
 
bongacuckoo2
2012-09-23 09:22:08+02
príspevok od: Karol Srnec
Fotka nie je pokazena, len je bez uprav. Po nacitani Rawu sa ti ukaze nahlad fotky tak ako ju upravil fotak, ten je ale vzapati nahradeni nahladom, ktory vygeneruje LR s profilom Adobe Standard. Je to surovy material, ktory musis upravit.
dakujem ale,ako mam zmenit nastavenie?alebo ako to mam upravit nech tam ten flak nieje?
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()