Hore
Fórum » Spracovanie fotografie
 

Váš workflow (rady, tipy, odporúčania, inšpirácia...)

GHPArt-JurajHanakovič
2012-11-26 17:37:03+01
Zdravím všetkých.
V poslednej dobe trochu dúmam nad čo najrýchlejším a najefektívnejším (a najkvalitnejším) workflow-om.
V dnešnej dobe rýchlych spúští sa často ocitáme pri pc so stovkami/tisíckami fotkami na spracovanie. Ako na to? Aký je váš postup práce pri zachovaní čo najvyššej kvality a pri strávení čo najkratšieho času za pc?

Prikladám na ukážku svoj workflow. Pred časom som robil tieto veci inak a je dosť možné, že sa môj systém bude ešte meniť ale súčasný stav je takýto:

Po samotnom fotení a skopírovaní fotiek z karty na disk nastáva takáto postupnosť krokov:

1. Render preview v Lightroom-e 1:1 - trvá to síce chvíľu, ale následne sa s fotkami podstatne rýchlejšie pracuje (Lightroom nerobí pri každej fotke niekoľkosekundový "Loading...")

2. Prvé triediace kolo - prebehnúť všetky fotky pomerne rýchlo a rovno vymazať úplne nepodarené - focus úlne mimo, neblýskol blesk, úplne mimo expozícia, divný výraz modelky apod...

3. Druhé triediace kolo - taktiež veľmi rýchle - vymazať fotky kde sa úplne nepodarila kompozícia (useknutá hlava apod), prípadne ak som fotil sekvenciu tak vymazať tie zábery "pred" a "po" tom zábere čo som chcel dosiahnuť... Nevydarené rovno mažem. Sú mi zbytočné.

4. Tretie triediace kolo - nastaviť lupu na 1:1 a detailne skontrolovať či je presný focus. Teraz sa fest hodí ten rendering previews z kroku 1. V prípade zlého focusu mažem (ak to nie je nejaká inak zaujímavá fotka) alebo nastavím "Reject" (klávesa "x") vlajku.

5. Po technickej stránke mám pretriedenú kolekciu. Teraz nastáva kreatívne triedenie. Tu si kladiem otázku "Som ochotný poslať túto fotku klientovi bez nejakých špeciálnych úprav? Bez nejakého photoshopového pozlátka a stále bude fotka vyzerať fpohode?". Jednoducho či je fotka dosť dobrá na to aby keď vyšla do sveta aj neupravená tak mi nenarobila zlé meno. S tým samozrejme, že sa jedná o surovú a takmer neupravenú fotku, ktorá má funkciu náhľadu. Ak si neviem predstaviť podobnú fotku ukázať klientovi tak označujem ako "Reject".

6. V tejto chvíli posielam všetky fotky čo doteraz neboli vymazané alebo vyradené klientovi v náhľadovej veľkosti na výber tých top, ktoré sa mu najviac páčia po stránke výrazu/pózy apod. Prípadne vyberám sám tie čo sa mne najviac páčia. Všetko v závislosti od akcie/klienta. Vybrané fotky označujem "White Flag" (klávesa "P" v Lighroom-e).

7. Vybrané fotky prebiehajú základnými úpravami v Lightroom-e - prípadný orez, doostrenie, lens correction apod... Taktiež robím retuš ak je treba. To je kategória sama o sebe a každý má svoje spôsoby ako robiť retuš takže o tom možno niekedy inokedy...

8. V tomto kroku vyberám/tvorím celkový štýl, do ktorých fotky budem ladiť. V tomto štádiu úpravy fotiek už mám väčšinou v hlave jasnú predstavu aký štýl bude fotkám pasovať. Či už niečo skôr jemnejšie a snové alebo riadny grunge. Vytváram v lightroome preset na úpravu celej kolekcie alebo jej časti a aplikujem na fotky.

9. Fotky, ktoré si vyžadujú špeciálnu pozornosť upravujem v psd-čku vo photoshope. Či už ide o detailnú retuš, ktorá sa v Lightroom-e moc nedá robiť alebo o kreatívne efekty...

10. Finálna kontrola všetkých upravených fotiek. Či je všetko tak ako má byť. Na každú fotku sa zahľadím na pár sekúnd, prípadne doľadím nejaké drobnosti ak je treba.

11. Export fotiek v požadovanej veľkosti a formáte. Posielanie klientovi. Rating fotiek v rámci hviezdičkového hodnotenia (pre moje vlastné potreby aby som mal hneď prístup ku svojim najlepším prácam v Lightroom katalógu), publikovanie na mojej stránke tých najlepších záberov. Prípadná záloha na externý disk apod.


Asi takýto štýl workflow-u sa mi v poslednej dobe osvedčil pri úpravach väčších objemov fotiek.
Aké sú vaše postupy/nápady/vylepšenia/tipy?
Ako som hovoril, celý systém je vo vývoji a rád si nechám poradiť od skúsenejších.
Ďakujem.

Juraj
 
zVratko
2012-11-26 18:01:09+01
Render 1:1 je fajn ale najprv robim u teba druhy/treti krok. Zbytocne budem renderovat nahlady pre fotky ktore viem ze nepouzijem - ak ide prec 30-40% fotiek na zaciatku tak to je vcelku slusne urychlenie prace. A "najhorsie" fotky urcis aj bez detailneho preview
 
GHPArt-JurajHanakovič
2012-11-26 18:04:50+01
príspevok od: zVratko
Render 1:1 je fajn ale najprv robim u teba druhy/treti krok. Zbytocne budem renderovat nahlady pre fotky ktore viem ze nepouzijem - ak ide prec 30-40% fotiek na zaciatku tak to je vcelku slusne urychlenie prace. A "najhorsie" fotky urcis aj bez detailneho preview
To dáva zmysel. Vyskúšam pri najbližšej práci. Ďakujem
 
slavmiro
2012-11-26 18:44:12+01
Este nulty efektivny krok. Fotim len raw, skopirujem obsah pamatovych kariet na HDD. Kopirujem, teda SD/CF karty su backup v danom momente. Rychle prezriem z HDD celu seriu priamo v RAWe, IrfanView. Na +21' monitore viem na 95% odcitat aj neostrost. Mazem nepodarky, neostre, zly moment, zle kompo a pod.

2 kolo, robim prehliadku raw z celej serie zbavenej nepodarkov znova cez Irfan, presuvam (move/ F7) do urceneho adresara, zvycajne v danom adresari podadresar SELECT.
Ked toho mam v SELECTe viac nez sa mi ziada, prebehnem aj ten a posudzujem eventualne duplicity, tie presuvam spat do hlavneho adresara.
Potom spracuvam uz v raw editore, snazim sa kopirovat nastvenia uprav a aplikovat na dalsie, svadby v davke. Upravene exportujem do JPEG, do samostatneho adresara na urovni SELECT.

Pomerne dolezite, adresare s nazvom YYYY-MM-DD-Meno_Akcie, napr. 2012-07-07 Svadba Matus a Sona
Co sa tyka zalohy, zasada vzdy na 2 mediach/miestach.
Prve dni prve dni SD/CF karty a lokalny HDD.
Po cca tyzdni kopia z HDD na ext. HDD a zmazanie z CF/SD.
Po roku kopia na DVD-R a zmazanie z lokalneho HDD.
Po 4 rokoch 2. kopia na DVD-R a zmazanie z ext. HDD.

Takto mam archiv od r. 1996 a cca 150 archivnych DVD momentalne.

Este dolezite, na externom HDD uchovavam vsetky adresare od spomenuteho r. 1996. Aj tie prazdne, napalena na 2 DVD. V pripade defintivneho archivovania obsahu adresara na druhe DVD, doplnim do nazvu adresara cislo archivneho DVD. Takze na externom HDD sa stale mozem rychlo orientovat a hladat fotky podla tematickeho nazvu, aj ked bez obsahu. Dam hladat napr. slovo svadba a mam okamzite prehlad adresarov s tymto slovom. Ak mi najde adresar s indexom na konci (napr. 2007-05-10 Svadba Adam a Eva.88), vytiahnem zo zakladaca pozadovane DVD, tu c.88. Netrva to viac ako 30 sec.
 
katjo
2012-11-26 20:57:34+01
Tiež si myslím, že je zbytočné hneď ísť s kanonom, či nikonom na vrabce.
Chcel som povedať, či vlastne napísať , že na prvé 4 body postačuje FastStone Image Viewer.

V ňom sa dajú krásne a rýchlo prehliadať adresáre na celej obrazovke (hore - po presunutí myšou zoznam fotiek, vpravo expozičné parametre - taktiež po "narazení myškou", dolu zas zjednodušené možnosti editácie, orez, farebné kanály atď), netreba pritom brutálny výkon PC - vhodné aj na notebooku bez ďalšieho prof. software.
Po kliknutí myšou (pridržaní) sa zobrazí 100%-ný náhľad, takže sa dá okamžite zhodnotiť aj (ne)presnosť zaostrenia. Ak je fotka nevhodná - dá sa označiť červeným štvorčekom a pokračovať ďalej v prehliadaní. Na konci potom "vyskočiť" z celoobrazovkového režimu (Esc)
a stlačiť červený štvorček - výber priamo v menu - zobrazia sa už len vyfiltrované fotky - na vyhodenie - rýchla kontrola, či nie je niečo nechcené na vymazanie a potom už len kôš.

Ďalšie spracovanie podľa vlastného uváženia, RAW softvérom.
Čo sa týka zálohovania - priamo nakopírované na linux desktop/server - používa RAID1, takže sú fotky istené, samozrejme vhod príde ďalšia možná záloha - externý disk, či neskôr DVD.
Filozofia označovania - spominana klasika YYMMDD_udalost.
 
GHPArt-JurajHanakovič
2012-11-26 21:07:58+01
príspevok od: katjo
Tiež si myslím, že je zbytočné hneď ísť s kanonom, či nikonom na vrabce.
Chcel som povedať, či vlastne napísať , že na prvé 4 body postačuje FastStone Image Viewer.

V ňom sa dajú krásne a rýchlo prehliadať adresáre na celej obrazovke (hore - po presunutí myšou zoznam fotiek, vpravo expozičné parametre - taktiež po "narazení myškou", dolu zas zjednodušené možnosti editácie, orez, farebné kanály atď), netreba pritom brutálny výkon PC - vhodné aj na notebooku bez ďalšieho prof. software.
Po kliknutí myšou (pridržaní) sa zobrazí 100%-ný náhľad, takže sa dá okamžite zhodnotiť aj (ne)presnosť zaostrenia. Ak je fotka nevhodná - dá sa označiť červeným štvorčekom a pokračovať ďalej v prehliadaní. Na konci potom "vyskočiť" z celoobrazovkového režimu (Esc)
a stlačiť červený štvorček - výber priamo v menu - zobrazia sa už len vyfiltrované fotky - na vyhodenie - rýchla kontrola, či nie je niečo nechcené na vymazanie a potom už len kôš.

Ďalšie spracovanie podľa vlastného uváženia, RAW softvérom.
Čo sa týka zálohovania - priamo nakopírované na linux desktop/server - používa RAID1, takže sú fotky istené, samozrejme vhod príde ďalšia možná záloha - externý disk, či neskôr DVD.
Filozofia označovania - spominana klasika YYMMDD_udalost.
S nikonom ísť na vrabce môže byť sranda .)) ... Nevidím v rýchlom triedení s LR žiadny problém. Bez približovania mi funguje LR bleskovo a keď chcem skontrolovať presný focus tak vytvorím 1:1 náhľad, ktoré potom aj tak využijem pri celej ostatnej úprave. Práveže mi príde trochu nelogické trieštiť workflow medzi niekoľko programov pričom úplne gro práce sa dá spraviť v jednom jedinom.

Osobne sa mi často stáva, že mnoho fotiek spravím čisto len v LR bez toho aby som PS (alebo iné programy) vôbec otváral. Páči sa mi tá jednoduchosť jedného programu.
 
dynnamic
2012-11-26 21:11:19+01
Príde mi zvláštne aby ešte aj na prácu niekto potreboval nejaký postup alebo ešte lepšie radu od niekoho ako postupovať To ako keby sa niekto nevedel už sám ani vys**ť , zoberiem noviny a ide to samo , ved to nerobím prvý krát

Nič v zlom ale je to môj názor na danú vec ...

 
GHPArt-JurajHanakovič
2012-11-26 21:16:18+01
príspevok od: dynnamic
Príde mi zvláštne aby ešte aj na prácu niekto potreboval nejaký postup alebo ešte lepšie radu od niekoho ako postupovať To ako keby sa niekto nevedel už sám ani vys**ť , zoberiem noviny a ide to samo , ved to nerobím prvý krát

Nič v zlom ale je to môj názor na danú vec ...

Keď sa bavíme o úpravach väčších objemov fotiek kde nad jednou kolekciou človek trávi aj niekoľko dní tak je to trošku o niečom inom ako keď si človek spraví 20 záberov z rodinnej a hrajká sa s nimi jedno poobedie.

Tí čo fotia za prachy a musia pracovať s veľkými objemami fotiek a odovzdať ich kvalitne spracované v čo najkratšom čase pochopia.

Jasné, že každý trošku šikovný človek vie spracovať fotky. Niekomu to však trvá týždeň a niekto to má vďaka dobrým zaužívaným návykom za 2 dni. To je ten rozdiel a to čo sa snažím naučiť.
 
seifi
2012-11-26 22:24:41+01
myslím si, že nevadí takéto stereotypy odkonzultovať, zvyk je železná košeľa, môžeš niečo roky robiť nie tak, je dobre sa odladiť po rokoch; menej zabehnutí zase môžu niečo odkukať, takže ja to beriem pozitívne
 
Tomáš Muška
2012-11-26 23:05:44+01
osobne prvé kolo mazania robím často už vo foťáku...

inak prvé 3 kolá triedenia robím v jednom kroku a zbytok mám viac menej rovnako ako si popísal... ono imho to už veľmi nevylepšíš... ak teda neberieš do úvahy to čo tu už bolo napísané - že nepodarky ani neimportuješ
 
GHPArt-JurajHanakovič
2012-11-26 23:26:12+01
príspevok od: Tomáš Muška
osobne prvé kolo mazania robím často už vo foťáku...

inak prvé 3 kolá triedenia robím v jednom kroku a zbytok mám viac menej rovnako ako si popísal... ono imho to už veľmi nevylepšíš... ak teda neberieš do úvahy to čo tu už bolo napísané - že nepodarky ani neimportuješ
Tiež som robil prvé triedenie v jednom kroku pred časom. A nulté triedenie vo foťáku v prestávkach pri fotení je samozrejmosť .

Problém bol pre mňa keď som robil to triedenie na jedenkrát, že som sa pri každej fotke dlho zastavoval a zamýšlal sa nad tými rôznymi kritériami a pre môj mozog to bola proste pomalšia práca ako keby som riešil iba jedno kritérium. A to sa považujem za inteligentného rýchlo rozmýšľajúceho človeka . Jednoducho takto postupne mi to viac vyhovuje.

Samozrejme, každé pravidlá majú svoje výnimky. A ja to tiež nerobím ako stroj. Toto je skôr taký všeobecný postup
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()