Hore
Fórum » Spracovanie fotografie
 

Capture One Pro

dodo_bb
2012-12-06 21:28:45+01
Prehľadal som fórum, ale o tomto programe som tam viacmenej nič nenašiel. Skúšam ho na spracovanie RAW dát v trial verzii. Na webe PhaseOne v shope majú dve verzie RAW konvertoru - CaptureOne Pro a Capture One Express. Cena je dosť rozdielna, prvý stojí 229 €, druhý 69€. Nikde ale neviem nájsť, aký je medzi nimi rozdiel. Pokiaľ sa pokúsim stiahnuť trial, u obidvoch programov sa stiahne Pro verzia. Skúsil som aj gúgl, ale nič presné som nenašiel. Vie mi niekto povedať, aký je medzi nimi rozdiel a robí niekto v tomto programe? V zásade sa mi veľmi páči, z toho čo som skúšal asi najviac, ale 229 € je dosť, možno by mi stačila tá verzia Express.
 
zolec
ocenenie redakciou 2012-12-06 21:41:43+01
Podla mna je to to iste, len to pro je verzia 7 a expres je verzia 6.Takze ta 7. je nova verzia programu, ktoru premenovali na pro..
 
martin.jakubik
2012-12-06 21:49:01+01
porovnanie verzii
http://www.phaseone.com/en/Imaging-Software/Capture-One-7/Pricing.aspx
ja mam Express, to je uz tretia verzia, zacinal som na C1-4. velmi dobre vysledky, skvely interface.
nova verzia 7 ma dost podstatnych rozdielov oproti Express 6, ale ci upgrade stoji za to? v mojom pripade nie.
 
zolec
ocenenie redakciou 2012-12-06 21:50:49+01
príspevok od: zolec
Podla mna je to to iste, len to pro je verzia 7 a expres je verzia 6.Takze ta 7. je nova verzia programu, ktoru premenovali na pro..
..ale mozno sa mylim, nepouzivam ho.. Lightroom 4 za 134€ sa mi zda ako zlata stredna cesta
 
dodo_bb
2012-12-06 22:04:53+01
príspevok od: martin.jakubik
porovnanie verzii
http://www.phaseone.com/en/Imaging-Software/Capture-One-7/Pricing.aspx
ja mam Express, to je uz tretia verzia, zacinal som na C1-4. velmi dobre vysledky, skvely interface.
nova verzia 7 ma dost podstatnych rozdielov oproti Express 6, ale ci upgrade stoji za to? v mojom pripade nie.
Vďaka, hrabem sa na tej stránke už pol hodiny a toto som nenašiel. Pozerám tie rozdiely a jediné, čo ma tam oslovilo je nemožnosť kopírovať nastavenia jednej fotografie na ostatné. Je tam teda možné spracovať väčšie množstvo fotiek dávkou? Ak sa nedá kopírovať nastavenie, treba každú ručne upraviť a potom spustiť dávku? Vďaka za info.
 
martin
2012-12-06 22:32:17+01
Dodo daju sa samozrejme upravy kopirovat aj na vacsie mnozstvo fotiek , skus tutorialy na youtube, to som len tak narychlo vygooglil http://www.youtube.com/watch?v=6dQg_UqiAhY
Celkom by ma zaujimalo porovnanie s LR. Budem rad ak napises casom osobnu skusenost
 
atlantel
2012-12-06 23:23:04+01
príspevok od: dodo_bb
Vďaka, hrabem sa na tej stránke už pol hodiny a toto som nenašiel. Pozerám tie rozdiely a jediné, čo ma tam oslovilo je nemožnosť kopírovať nastavenia jednej fotografie na ostatné. Je tam teda možné spracovať väčšie množstvo fotiek dávkou? Ak sa nedá kopírovať nastavenie, treba každú ručne upraviť a potom spustiť dávku? Vďaka za info.
V C1 robim asi 4 roky, je to excelentny RAW konvertor. Tou Express verziou sa nenechaj obalamutit. Chybaju v nej klucove veci bez ktorych sa neda existovat. Je to v podstate orezana verzia 6. Plna 6-ka ma vsetko co 7-ka, okrem noveho HDR Highlights/Shadows a par dalsich veci.... Vseobecne ma C1 najlepsi demosaicing a doostrovaci algoritmus sucasnosti - samozrejme s prirodzene vyzerajucim vystupom. Ten je pochopitelne chraneny priemyselnym U.S. patentom. Mam aj LR 4.2 a DXO Optics 8 takze to viem realne zhodnotit. Ziadny zufaly "crystalize efekt" ako ma napr. LR 4.
 
Marek Janicko
2012-12-07 07:48:37+01
príspevok od: atlantel
V C1 robim asi 4 roky, je to excelentny RAW konvertor. Tou Express verziou sa nenechaj obalamutit. Chybaju v nej klucove veci bez ktorych sa neda existovat. Je to v podstate orezana verzia 6. Plna 6-ka ma vsetko co 7-ka, okrem noveho HDR Highlights/Shadows a par dalsich veci.... Vseobecne ma C1 najlepsi demosaicing a doostrovaci algoritmus sucasnosti - samozrejme s prirodzene vyzerajucim vystupom. Ten je pochopitelne chraneny priemyselnym U.S. patentom. Mam aj LR 4.2 a DXO Optics 8 takze to viem realne zhodnotit. Ziadny zufaly "crystalize efekt" ako ma napr. LR 4.
Ako dokaze spolupracuje Capture one s Photoshopom? Je ten proces natolko prijemne zvladnuty ako v Lightroom? Zaujima ma konkretne ci dokaze nielen fotku poslat na upravu do Photoshopu alebo ci sa i automaticky nacita po zmenach do Library?
 
dodo_bb
2012-12-07 09:44:20+01
Zatiaľ to vyzerá, že je to proste raw konvertor. Načítaš tam adresár s raw dátami a skonvertuješ ich na jpg alebo tiff po aplikácii požadovaných korekcií. obrázky sa uložia do adresára, ktorý si zvolíš a potom s nimi môžeš robiť ďalej. Nenašiel som zatiaľ nič o nejakej priamej spolupráci s fotošopom. PhaseOne nemá nič spoločné s Adobe. LR a PS sú produkty jedného softwarového výrobcu... Zatiaľ som kúpil verziu EXPRESS, ak mi nebude stačiť, dá sa kedykoľvek upgradovať na plnú verziu za doplatok. Môžem sem hodiť nejaké výsledky a skúsenosti, ale asi ich nebudem vedieť nejak posúdiť a ani porovnať, Lightroom som nikdy nepoužíval Keď som sa rozhodoval o kúpe, porovnával som niekoľko konvertorov - ACR z fotošopu, Zoner, Capture NX2 od Nikonu, CaptureOne a ešte tuším nejaký. CaptureOne mi pripadá najprýchlejší na mojej zostave, kvalita výstupov výborná, prehľadný interface v českom jazyku a jednoduché ovládanie. Tieto veci rozhodli pri výbere.
 
Tomáš Machara
2012-12-07 09:59:31+01
Presne som aj ja tento tyzden hladal nejaku temu na C1 a nenasiel som tu nic. Zda sa, ze moc popularny ten converter v radoch uzivatelov na tomto fore nieje. A to aj napriek tomu, ze sa jedna snad o jeden z naj converterov vobec (tak som to pocul od niekoho mudrejsieho a skusenejsieho, ako som ja Kazdopadne, skusal som convertovat tie iste fotky cez ACR, capture nx and C1. Mozno nebude prekvapujuce, ze ACR mi prislo vystupom ako najhorsie. No praca v LR/ACR je mozno trochu sviznejsia, mozno kvoli tomu, ze som na LR viac nez zvyknuty. Capture NX a jeho interface mi pride dost tazkopadny a C1 len spoznavam. Mam ale pocit, ze mu dam sancu a skusobnu periodu 60 dni vyuzijem pokial mozno co najviac
 
Tomáš Machara
2012-12-07 10:03:20+01
príspevok od: atlantel
V C1 robim asi 4 roky, je to excelentny RAW konvertor. Tou Express verziou sa nenechaj obalamutit. Chybaju v nej klucove veci bez ktorych sa neda existovat. Je to v podstate orezana verzia 6. Plna 6-ka ma vsetko co 7-ka, okrem noveho HDR Highlights/Shadows a par dalsich veci.... Vseobecne ma C1 najlepsi demosaicing a doostrovaci algoritmus sucasnosti - samozrejme s prirodzene vyzerajucim vystupom. Ten je pochopitelne chraneny priemyselnym U.S. patentom. Mam aj LR 4.2 a DXO Optics 8 takze to viem realne zhodnotit. Ziadny zufaly "crystalize efekt" ako ma napr. LR 4.
Vsimam, ze si tu asi jeden z mala, co C1 pouziva. Na zaklade tvojich skusenosti, nemas pocit, ze zelenej to dava divny odtien? Ked som porovnaval farebnost medzi ACR, C1 an Capture NX, vyslo mi, ze Capture NX s ACR maju podobne podanie zelenej, C1 ako keby ubralo na kontrastnosti a zelenu potiahlo do teplejsich farieb.
 
Bobo2sk
2012-12-07 10:13:39+01
Capture je fakt rychlejsi a menej narocny na soft ako LR( aj vo verzii LR3.x). Ja som od capture skusal vo verzii 6 a jedine (ale o to vaznejsie) co som tomu vytykal bolo zachrana highlights a vytiahnutie tienov.
Inac rychly a kvalitny soft. Ale z LR uz nazad neprejdem... aj kvoli cene
 
atlantel
2012-12-07 10:51:36+01
príspevok od: Marek Janicko
Ako dokaze spolupracuje Capture one s Photoshopom? Je ten proces natolko prijemne zvladnuty ako v Lightroom? Zaujima ma konkretne ci dokaze nielen fotku poslat na upravu do Photoshopu alebo ci sa i automaticky nacita po zmenach do Library?
Uprava a archivacia RAW-ov je nedestruktivna a funguje identick yako v LR co sa tyka ukladania zmien. Tie prebiehaju na pozadi automaticky bez nutnosti nieco "sejvovat". Verzia 6 fungovala na systeme Sessions a 7-micka ma rozsirenie aj o katalogy, sessions nadalej funguju. Spolupraca s PS je taka, ze pri exporte snimku napr. do TIFF-u si mozes zvolit v com sa ma nasledne otvorit. Takze cely ukon moze byt ONE CLICK - od exportu az po otvorenie vo PS.
 
atlantel
2012-12-07 10:55:24+01
príspevok od: Bobo2sk
Capture je fakt rychlejsi a menej narocny na soft ako LR( aj vo verzii LR3.x). Ja som od capture skusal vo verzii 6 a jedine (ale o to vaznejsie) co som tomu vytykal bolo zachrana highlights a vytiahnutie tienov.
Inac rychly a kvalitny soft. Ale z LR uz nazad neprejdem... aj kvoli cene
Ano, Highlights a tiene ma LR zvladnute lepsie ako C1 aj ked Phase One proklamuju, ze 7-micka prichadza s revolucnym riesenim vytahovania tienov a zachrany prepalov, no LR 4.2 to nieje, ale furt lepsie ako C1 v.6.
 
atlantel
2012-12-07 11:22:39+01
príspevok od: Tomáš Machara
Vsimam, ze si tu asi jeden z mala, co C1 pouziva. Na zaklade tvojich skusenosti, nemas pocit, ze zelenej to dava divny odtien? Ked som porovnaval farebnost medzi ACR, C1 an Capture NX, vyslo mi, ze Capture NX s ACR maju podobne podanie zelenej, C1 ako keby ubralo na kontrastnosti a zelenu potiahlo do teplejsich farieb.
No ja praveze C1 za jeho farebnost chvalim, posobi na mna prirodzene a hlavne sa farebnemu podaniu da roznymi sposobmi pomoct. Mam zvolenu Perceptualnu kolorimetriu. Napr. volba ICC profilu, alebo moznost vytvorit si svoj vlastny. Mne naopak niekedy LR pripada svojou farebnostou "kolotočovo" a DXO optics zas vnasa do procesu viditelny HDR mapping. Ak mas pocit ze zelena niekam tiahne, skus zmeny v palete Farebny nadych, pripadne pokrocile farebne upravy farebnych "vysekov". Kontrast si musis upravit krivkou a urovnami. So zelenou naozaj nemam problem to skor niekedy s Magentou v pleti. Ale to je len v pripade konkretnych objektivov s teplejsim podanim. C1 ma genialne vymyslenu spravu pletovej tonality.
 
Martin Školiak
2012-12-07 11:40:43+01
príspevok od: dodo_bb
Zatiaľ to vyzerá, že je to proste raw konvertor. Načítaš tam adresár s raw dátami a skonvertuješ ich na jpg alebo tiff po aplikácii požadovaných korekcií. obrázky sa uložia do adresára, ktorý si zvolíš a potom s nimi môžeš robiť ďalej. Nenašiel som zatiaľ nič o nejakej priamej spolupráci s fotošopom. PhaseOne nemá nič spoločné s Adobe. LR a PS sú produkty jedného softwarového výrobcu... Zatiaľ som kúpil verziu EXPRESS, ak mi nebude stačiť, dá sa kedykoľvek upgradovať na plnú verziu za doplatok. Môžem sem hodiť nejaké výsledky a skúsenosti, ale asi ich nebudem vedieť nejak posúdiť a ani porovnať, Lightroom som nikdy nepoužíval Keď som sa rozhodoval o kúpe, porovnával som niekoľko konvertorov - ACR z fotošopu, Zoner, Capture NX2 od Nikonu, CaptureOne a ešte tuším nejaký. CaptureOne mi pripadá najprýchlejší na mojej zostave, kvalita výstupov výborná, prehľadný interface v českom jazyku a jednoduché ovládanie. Tieto veci rozhodli pri výbere.
Je to jeden s najlepších raw konvertorov. Viac sa nepresadil hádam len kvôli vysokej cene. Kedysi stál ešte oveľa viac. Zrejme tá základná verzia bude o dačo osekaná. Viem že kedysi nepodporovala výstupy zo strednoformátových zadných stien o ostatných rozdieloch neviem. čo už aj ty si podľahol kúzlu rawu?
 
dodo_bb
2012-12-07 12:04:19+01
príspevok od: Martin Školiak
Je to jeden s najlepších raw konvertorov. Viac sa nepresadil hádam len kvôli vysokej cene. Kedysi stál ešte oveľa viac. Zrejme tá základná verzia bude o dačo osekaná. Viem že kedysi nepodporovala výstupy zo strednoformátových zadných stien o ostatných rozdieloch neviem. čo už aj ty si podľahol kúzlu rawu?
Základná verzia stojí teraz 69€, to nie je vysoká cena. A kúzlu ani nie, skôr nutnosti. Začal som robiť obrázky, kde fotenie do rawu je žiadúce Na šport to bola holá zbytočnosť Nepresadil sa viacmenej preto, že všetci majú ukradnutý fotošop, kde je raw konvertor zadara a tak nikto nerieši nič iné. Prípadne si kúpia Lightroom, kde je to tiež v cene. Prečo priplácať za iný. Má to logiku.
 
Martin Školiak
2012-12-07 12:15:07+01
Plná verzia stála aj 20000 korún niekedy, nepamätám presne ale bola to strašne premrštená cena. Tých 69€ za túto základnú by sa aj dalo, neviem ale o čo to je ochudobnené aby tam zas niečo podstatné nechýbalo.
 
dodo_bb
2012-12-07 12:17:55+01
príspevok od: atlantel
No ja praveze C1 za jeho farebnost chvalim, posobi na mna prirodzene a hlavne sa farebnemu podaniu da roznymi sposobmi pomoct. Mam zvolenu Perceptualnu kolorimetriu. Napr. volba ICC profilu, alebo moznost vytvorit si svoj vlastny. Mne naopak niekedy LR pripada svojou farebnostou "kolotočovo" a DXO optics zas vnasa do procesu viditelny HDR mapping. Ak mas pocit ze zelena niekam tiahne, skus zmeny v palete Farebny nadych, pripadne pokrocile farebne upravy farebnych "vysekov". Kontrast si musis upravit krivkou a urovnami. So zelenou naozaj nemam problem to skor niekedy s Magentou v pleti. Ale to je len v pripade konkretnych objektivov s teplejsim podanim. C1 ma genialne vymyslenu spravu pletovej tonality.
Je vidieť, že ho používaš a je vidieť, že vec ako farebnosť a podobne je veľmi subjektívna Mne napríklad po úprave obrázku v C1 a jeho otvorení v inom programe sa zdajú výsledné jpg tmavé. Akoby ich C1 zobrazoval v náhľade svetlejšie, ako napr. Zoner alebo PS. Asi to tiež treba len nejak nastaviť, alebo si na to zvyknúť a prispôsobiť tomu úpravy...
 
martin.jakubik
2012-12-07 16:51:17+01
prave som sa domordoval s jednou fotkou, nedalo sa mi ju spravne farebne vytlacit. zacal som v Canon DPP, cez PS5 a skoncil v C1. jedine tam sa mi podarilo dosiahnut verne podavie celeho spektra. je to mozno dane aj neskalibrovanym workflow.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()