Hore
Fórum » Spracovanie fotografie
 

Aky SW do noveho PC na upravu fotiek?

shoketz
2013-01-11 09:02:22+01
Poradte mi prosim, aky program si mam zakupit do noveho PC na upravu fotografii. Fotim do RAW, PC ma procesor i5. Dakujem za rady.
 
Budy
2013-01-11 09:07:26+01
Adobe Photoshop Lightroom 4.3
 
shoketz
2013-01-11 09:18:02+01
príspevok od: Budy
Adobe Photoshop Lightroom 4.3
mam tam nainstalovany W8 a balik MS Office. Ak by som chcel Lightroom 4.3, staci ked si zakupim a nainstalujem len tento program, alebo budem potrebovat aj nieco ine?
 
Filip Bucher
2013-01-11 09:24:37+01
Tvoj rozpocet predpokladam ze bez limitu kedze si ho neuviedol. Takze:

Adobe Photoshop Lightroom 4.3
Adobe Photoshop cs6
 
total empty
2013-01-11 09:27:36+01
príspevok od: shoketz
mam tam nainstalovany W8 a balik MS Office. Ak by som chcel Lightroom 4.3, staci ked si zakupim a nainstalujem len tento program, alebo budem potrebovat aj nieco ine?
Programov je spústa, jeden nikdy nestačí,vždy sa nájde nejaký, ktorý má niečo špecifické.
Z úpravov fotiek úzsko súvisí aj fotomantáž či reklamná fotografia.Takže nielen pár programov na rastrovu grafiku (trebars HDR alebo pluginy osobitne zakúpené do photoshopu) ,ale aj nejaký dobrý na vektorovu-výroba nápisov 3D a ich texturovanie atď. (Inkscape,PhotoImpact ).
 
zelovoc
2013-01-11 09:54:35+01
GIMP 2.8 napr na zaciatok a je zadarmo. kedze v tomto nemas sajnu, je zbytocne minat stovky az tisice eur za SW ak ti staci free alternativa. na RAW sa urcite tiez da nieco najst.
 
morseee1
2013-01-11 09:56:20+01
príspevok od: zelovoc
GIMP 2.8 napr na zaciatok a je zadarmo. kedze v tomto nemas sajnu, je zbytocne minat stovky az tisice eur za SW ak ti staci free alternativa. na RAW sa urcite tiez da nieco najst.
raw therapy je free
 
wlad
2013-01-11 10:35:12+01
tie free "alternativy" stoja za tu ich "cenu"
Ano, daju sa pouzivat. Rovnako ako sa da jazdit na 25 rocnom aute.

Odporucam nainstalovat skusobne verzie Lightroom, Photoshop Elements aj velky Photoshop, a pocas tej skusobnej doby sa so vsetkym pohrat. 30 dni musi stacit kazdemu na overenie ci dany program je to prave co dotycny chce.
 
Budy
2013-01-11 11:11:03+01
príspevok od: shoketz
mam tam nainstalovany W8 a balik MS Office. Ak by som chcel Lightroom 4.3, staci ked si zakupim a nainstalujem len tento program, alebo budem potrebovat aj nieco ine?
No v principe na velku cast uprav Lightroom v pohode postacuje, ale uz ked sa jedna o upravy na baze vrstiev, klovovacky a pod tam je uz lepsie siahnut po Photoshope ako takom CS6 je pre amatera pridraha, ale Photoshop Elements 11 sa daju tiez skvele pouzit a cena je vinikajuca, ale na druhej strane obsahuje velku cast import aplikacii ktore v sebe zahrna uz Lightroom, akurat nie su tak prepracovane /na moj vkus/. Takze treba si to dobre zvazit.
 
bjogo
2013-01-11 11:53:09+01
Preco tlacit niekomu photoshop na zaciatok, ktory je dost drahy. Ja by som sa pozrel po Zoner Photo Studio, je tam komplet vsetko co na zaciatok bude treba. 30 dni na vyskusia a cena (1500CZK) velmi dobra podla mna.
 
wlad
2013-01-11 12:14:09+01
príspevok od: bjogo
Preco tlacit niekomu photoshop na zaciatok, ktory je dost drahy. Ja by som sa pozrel po Zoner Photo Studio, je tam komplet vsetko co na zaciatok bude treba. 30 dni na vyskusia a cena (1500CZK) velmi dobra podla mna.
Preto spominam Photoshop Elements - stoji okolo 80 eur (casto ho pribaluju aj zadarmo k novym fotakom), a podporuje viacej funkcii ako dokaze domaci pouzivatel vyuzit.
 
zelovoc
2013-01-28 22:48:30+01
príspevok od: wlad
tie free "alternativy" stoja za tu ich "cenu"
Ano, daju sa pouzivat. Rovnako ako sa da jazdit na 25 rocnom aute.

Odporucam nainstalovat skusobne verzie Lightroom, Photoshop Elements aj velky Photoshop, a pocas tej skusobnej doby sa so vsetkym pohrat. 30 dni musi stacit kazdemu na overenie ci dany program je to prave co dotycny chce.
a aj poznas tie free alternativy alebo si mal napr. gimpa nainstalovaneho 5 minut a kedze si to nevedel ovladat, tak si to rychlo dal prec? netvrdim ze gimp je 100% alternativa photoshopu ale vzhladom na cenu ponuka toho naozaj dost pre valnu vacsinu uprav. samozrejme ak sa s tym clovek nauci pracovat. a kedze je autor temy amater nema vyznam investovat tisic euro do PS

a az bude v ponuke auto, ktore bude zadarmo a nebude mat ani kozene kresla a ani 150kW vykon ale bude jazdit zadarmo, tak si ho veeelmi rad zaobstaram.
 
Goriot
2013-01-29 08:51:37+01
Pýtajúci nepovedal ako to „vážne“ myslí s fotením. Je to iba taká rekreačná zábavka ?
Je to skutočný koníček ktorý ho naplňuje uspokojením a nepozerá na strávený čas a vložené financie?
V prvom prípade odporúčam nejaký free program napr. ten spomenutý Gimp, ale pokiaľ sú ambície vysoké, treba jednoznačne siahnuť po Photoshope.
 
wlad
2013-01-29 09:03:25+01
príspevok od: zelovoc
a aj poznas tie free alternativy alebo si mal napr. gimpa nainstalovaneho 5 minut a kedze si to nevedel ovladat, tak si to rychlo dal prec? netvrdim ze gimp je 100% alternativa photoshopu ale vzhladom na cenu ponuka toho naozaj dost pre valnu vacsinu uprav. samozrejme ak sa s tym clovek nauci pracovat. a kedze je autor temy amater nema vyznam investovat tisic euro do PS

a az bude v ponuke auto, ktore bude zadarmo a nebude mat ani kozene kresla a ani 150kW vykon ale bude jazdit zadarmo, tak si ho veeelmi rad zaobstaram.
Gimp pouzivam od nejakych 90. rokov (kedy som zacinal s Linuxom). Raw Therapee som len nedavno (asi po roku) dal prec.

Takze ano, poznam ich, a viem ze je to smejd v porovnani s komercnym softverom. Ale je mi jasne ze sa najdu ludia ktori budu vychvalovat aj h*vno len preto, lebo je zadarmo.

Photoshop elements stoji do 90 eur, Lightroom nieco cez 100vku. Takze skutocne tisice eur...
 
Ciro
2013-01-29 10:43:44+01
Ja som si na začiatku nainštaloval Gimp a kúpil knihu o ňom na nejaké základné zaučenie sa. Postupne som potom skúšal X programov, ale nenašiel som podstatný dôvod na prechod k niečomu inému. Samozrejme nie som profesionál, ani sa nevyžívam v extrémnych úpravách. Základnou výhodou produktov Adobe je podľa mňa množstvo a dostupnosť literatúry, videa,...
 
Jastojan
2013-01-29 11:05:53+01
Lightroom je Lightroom, ja ho mám len asi mesiac a som zatiaľ spokojný. Na retuše, klonovanie a prácu s vrstvami mi na krajinu bohate stačí Gimp. Ale vyložene len s ním by som sa už teraz určite nezaobišiel. Určite Lightroom odporúčam.
 
Goriot
2013-01-29 11:07:12+01
príspevok od: Ciro
Ja som si na začiatku nainštaloval Gimp a kúpil knihu o ňom na nejaké základné zaučenie sa. Postupne som potom skúšal X programov, ale nenašiel som podstatný dôvod na prechod k niečomu inému. Samozrejme nie som profesionál, ani sa nevyžívam v extrémnych úpravách. Základnou výhodou produktov Adobe je podľa mňa množstvo a dostupnosť literatúry, videa,...
a zabudol si pridať to podstatné... jeho množstva nástrojov, teda možnosti.
 
Michal Matloň
redakcia ephoto.sk
- moderator
2013-01-29 16:30:12+01
Skúšal som všetky alternatívy Lightroomu pre PC, no žiadna sa mu zatiaľ nevyrovnala. Photoshop potrebuješ väčšinou iba v prípade, že chceš robiť montáže, alebo silné retuše, veľmi pokročilé úpravy. V mojom prípade sú to asi 2% prípadov. A keďže vtedy ide hlavne o inteligentné retušovanie, tak Gimp by mi veru nijako neposlúžil. A pokiaľ ide o Lightroom, ten je na úplne inej úrovni ako nástroje zadarmo.

Samozrejme, pokiaľ je rozpočet neobmedzený, tak Lightroom + Photoshop.
 
Dominik Bugár
redakcia ephoto.sk 2013-01-29 17:00:48+01
Ešte by som k tomu dodal, že Lightroom nie je len RAW-konvertor a nástroj na úpravy, ale veľmi prepracovaný a rýchly katalogizačný softvér. Je pravda, že toto málokto rieši na začiatku, ale časom, keď narastá počet fotiek, tak zrazu to môže byť otázka tiež podstatná.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()