Hore
Fórum » Spracovanie fotografie
 

lightroom vs photoshop vo vašej praxi

martin milo
martin milo 2013-01-18 14:15:31+01
mám lightrooom, jeho základy ovládam, prenikám hlbšie. ak sa však chcem časom (aj s postupne kupovanou kvalitnou technikou) venovať fotografii kvalitnejšie, je podľa vás nutné prejsť časom na photoshop?, čo dokáže on a lightroom nie?, čo by vám v lightroome chýbalo? (koláže, viacnásobné expozície, ....). má photoshop pridanú hodnotu úmernú rozdielu cien? - ďakujem za odpovede
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2019-01-16 12:05:53+01
príspevok od: adam99
Hmm. Nie celkom mi je jasné, či sme sa pochopili. Ak hovorím o špecifickej skupine fotografií, kde pre nejaké svoje dôvody potrebujem RAW len na vyvolanie JPEG, a potom mi je zbytočný a nepotrebujem ho držať (ani TIFF po úpravách z PS), tak LR mi príde super na organizáciu týchto JPEG a tvorbu kolekcií. Ak si otvorím z LR do PS raw súbor, a potom chcem už len JPEG, či "jedným klikom" dokážem odoslať JPEG rovno do LR, alebo to musím potom ručne naimportovať. (asi to posledné je správne). Nevadí, ja si už snáď poradím, ďakujem aj tak za odpovede.
V nastaveni LR je mozne pridat lubovony editor. Moze to byt aj PS, ktory je stndardne s LR prepojeny. V Preferences/external editing je additional external editor. Tam moze pridat Photoshop, ale uz mas k dispozicii aj JPG. Nastavenie si pomenuj napr PS JPG.Potom hobudes mat v ponuke Edit in...
 
adam99
2019-01-16 13:24:14+01
príspevok od: Karol Srnec
V nastaveni LR je mozne pridat lubovony editor. Moze to byt aj PS, ktory je stndardne s LR prepojeny. V Preferences/external editing je additional external editor. Tam moze pridat Photoshop, ale uz mas k dispozicii aj JPG. Nastavenie si pomenuj napr PS JPG.Potom hobudes mat v ponuke Edit in...
Veľká vďaka!
Funguje mi to. Ja som túto možnosť v začiatkoch skúšal, ale som musel spraviť nejakú chybu, lebo som myslel, že to do LR neodosiela vykonané zmeny. Teraz ešte raz som to spravil a ide to ako má, po editácii v PS stačí CTRL+S a mám to tam kde treba. Na moje účely som presne toto potreboval. Ešte raz veľká vďaka.
 
Lukáš Podracký
2019-08-17 15:07:34+02
Ahojte,

poprosil by som o vysvetlenie lebo úplne tomu nechápem.

Upravil som raw fotku v lightroome, otvoril ju vo photoshope aby som čosi premaskoval a naspat otvoril v lightroome a príde mi že struktura, ostrost, zretelnost hviezd alebo teda neviem akoby som to nazval je taka roztrusena oproti prvemu upravovanemu rawku. Prečo to tak je ?

A ked dám obe fotky exportovat do jpeg tak štruktura vyzera na obidvoch taka menej zretelna ako ked to bolo po photoshop uprave aj ked v nahlade v lightroome mi to rawko pred prenesenim do PS ukazuje inak ako nahlad z upravy photoshopu v lightroome.

Prečo mi to nevyexportuje ako to vidim v nahlade tie hviezdy ?

1.obrazok je raw nahlad v lightroome
2.obrazok je po uprave vo photoshope a naexportovani do LR

- ale aj ked ten raw obrazok vyexportujem do jpeg tak vlastne vyzeraju tie hviezdy ako pri tom druhom nahlade....hm, tak preco mi potom LR ukazuje iny nahlad ako ked to vyexportuje ?


dakujem za odpovede
 
MaxGamut
2019-08-19 22:15:45+02
JPG je predsa destruktivna kompresia. Nici hlavne hrany a detaily.
Ak sa snazis robit HQ, na JPG zabudni.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2019-08-19 22:47:01+02
príspevok od: Lukáš Podracký
Ahojte,

poprosil by som o vysvetlenie lebo úplne tomu nechápem.

Upravil som raw fotku v lightroome, otvoril ju vo photoshope aby som čosi premaskoval a naspat otvoril v lightroome a príde mi že struktura, ostrost, zretelnost hviezd alebo teda neviem akoby som to nazval je taka roztrusena oproti prvemu upravovanemu rawku. Prečo to tak je ?

A ked dám obe fotky exportovat do jpeg tak štruktura vyzera na obidvoch taka menej zretelna ako ked to bolo po photoshop uprave aj ked v nahlade v lightroome mi to rawko pred prenesenim do PS ukazuje inak ako nahlad z upravy photoshopu v lightroome.

Prečo mi to nevyexportuje ako to vidim v nahlade tie hviezdy ?

1.obrazok je raw nahlad v lightroome
2.obrazok je po uprave vo photoshope a naexportovani do LR

- ale aj ked ten raw obrazok vyexportujem do jpeg tak vlastne vyzeraju tie hviezdy ako pri tom druhom nahlade....hm, tak preco mi potom LR ukazuje iny nahlad ako ked to vyexportuje ?


dakujem za odpovede
RAW nie je fotka, su to data zosnimaca. Lightroom ti preto ukazuje vygenerovany nahlad v JPG (Adobe RGB). V rezime develop je nahlad samozrejme v plnom rozliseni. Az pri exporte sa skutocne aplikuju upravya vygereuje sa finalyn bitmapovy obraz vo zvolenom formate, rozliseni a kvalite.

Ak nieco upravus v Photoshope, aj ked to povodne bo, RA, tak to uz RAW nie je, ale je to bitmapa. Jej kvalita zalezi na tom, co si nastavil a co si potom v Photoshope robil. Ty porovnavas nahlad RAW-u s uplne inym suborom, ktory moze byt inak spracovany.
 
Strana 3 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()