Hore
Fórum » Spracovanie fotografie
 

Ničí mi Zoner fotografie?

Artpraktik
Artpraktik 2013-02-10 12:34:31+01
Používam na spracovanie fotografií Zoner 13. Občas sa mi stane, že pri otvorení fotografie je táto poškodená. Spravidla je tam zretelné osové posunutie častí obrázku, polovica je farebná, alebo je úplne skatovaná. Niekedy je vada viditeľná aj na náhľade, v mnohých prípadoch až po rozkliknutí. Problém je v tom, že v prípade že spracujem fotografiu v RAWe a uchovám si len hotové JPGčko, tak nepoznám možnosť, ako poškodené dáta obnoviť. Najhoršie je, že nepoznám príčinu, ktorá je dôvodom poškodenia fotografií a teda tomu nemôžem účinne predchádzať. Viete niekto kde môže byť problém?
 
landov
2013-02-10 17:25:33+01
Nemyslim, ze to ma nieco spolocne so Zonerom...skusil by som ho najprv preinstalovat (Zoner).
 
mexikano
2013-02-10 19:18:50+01
Ahoj, tak tento problém jsem měl před rokem a dělaly to ramky. Udělej test ramek Memtest86 . Já po testu a následné výměně mám vše v pořádku.
 
Leito
2013-02-10 19:46:33+01
príspevok od: Artpraktik
Už som požiadal technickú podporu Zoneru o pomoc. Je víkend - teda ozvú sa až niekedy cez pracovné dni. Ani tá čítačka to nebude - prenášam dáta z foťáku cez USB. Prejdú vždy všetky dáta a bez závady. Ten div sa odohráva neskôr niekde v notebooku. Mohol by to byť možno aj hardvér, ale predpokladám že to bude skôr ten soft, možno nejaké nastavenie, systémová chybička, alebo aj ten vírus. Keďže hardvér by som už na staršom NB nemenil, ale išiel by som už do novej mašinky - tak to možno pôjde cez tú podporu, alebo cez zmieneného technika. Som prekvapený, že aj ostatní mali podobné problémy. Chcel by zostať u toho Zoneru, ale uvidíme ako to dopadne. LR nemá takéto muchy?
Ako známemu sa stalo niečo takéto s fotkami a možno sa ešte aj deje....No u neho to bolo(je) že mu pomaly umiera HDD, už dosť tak hučí a poškodzujú sa sektory.
 
Napster050
2013-02-10 19:47:56+01
ja to vidím na poškodený disk.... u notebookov nič výnimočné, práve naopak. Stači ak ho často prenášaš zapnutý.
 
scoty
2013-02-10 21:51:17+01
zoner 15 uklada aj originaly fotografi,, oplati sa stiahnut, ale to bude urcite problem v PC
 
MarekP
2013-02-10 23:56:47+01
Tiež by som to nepripisoval Zoneru. Veľmi pravdepodobne môže byť poškodený disk, prípadne ramky. Inak kedysi mi niečo podobné robil antivír, poškodzoval súbory (nie len fotky). Vtedy som používal 32bitový Eset na 64bitových windowsoch.

Ako prvé pozri hodnoty SMART tvojho disku, ak tam bude pri položke Realocated Sector Count niečo iné ako 0, okamžite odzálohovať a vymeniť disk.
 
Paulie
2013-02-11 00:10:12+01
S velkou pravdepodobnosťou to budú chybné sektory na HDD, iba žeby nie.
 
total empty
2013-02-11 10:58:02+01
príspevok od: Artpraktik
Používam na spracovanie fotografií Zoner 13. Občas sa mi stane, že pri otvorení fotografie je táto poškodená. Spravidla je tam zretelné osové posunutie častí obrázku, polovica je farebná, alebo je úplne skatovaná. Niekedy je vada viditeľná aj na náhľade, v mnohých prípadoch až po rozkliknutí. Problém je v tom, že v prípade že spracujem fotografiu v RAWe a uchovám si len hotové JPGčko, tak nepoznám možnosť, ako poškodené dáta obnoviť. Najhoršie je, že nepoznám príčinu, ktorá je dôvodom poškodenia fotografií a teda tomu nemôžem účinne predchádzať. Viete niekto kde môže byť problém?
Mne sa to párkrat stalo v HDR Dynamic, keď som robil hdr priamo z raw2. Keď som si dotyčný súbor otvoril v Silkypix developer-original soft na raw2 od panasonic, fotku otvorilo bez problémov.
Takže chybu vidim v tom zoneri,že občas zblbne, treba to otvoriť v original softe a uložiť ako tiff, takže nič nestratíš.
 
Artpraktik
2013-02-11 21:06:47+01
Konzultovalo sa, testovalo, mám vyjadrenie od Zoneru.
Disky, RAMka a vlastne celý NB by mal byť v poriadku. Zonerom to taktiež s najväčšou pravdepodobnosťou nie je. Takýto problém ešte nemali, čiže bolo by veľmi zvláštne, ak by program robil takéto vylomeniny len mne. Do Zoneru som aj volal, zapojil som počítačových fandov a nejpravdepodobnejším sa zdá byť prepojenie externých diskov s notebookom. Na zálohovanie, ale aj pri bežnej práci využívam totiž výlučne usb kľúče a externé HDD. Je veľmi pravdepodobné, že pri práci mohlo prísť k pohybom spojovacieho kábla, respektíve vyklaniu USB portov. Neviem či sa mi niečo poškodilo aj na vstavaných diskoch, ale teraz čo tomu venujem zvýšenú pozornosť sú všetky poškodené fotografie len na externých diskoch. Tie porty už môžu byť ozaj celkom slušne opotrebené. Efekt je vlastne taký, ako keby sa v plnej prevádzke zariadenie vyplo. Že sa toto mnohokrát za pár rokov stalo - to som si všimol, aj keď som to nespojil s poškodením fotografií. Taktiež je možné, že mnohé takéto "nedokonalé spojenia" som prehliadol. Že to odniesli najmä fotografie je skôr štatistická pravdepodobnosť. Najviac mám na externých diskoch práve fotografie. Za pár rokov mi to mohlo zlikvidovať cca sto fotografií a aj to zvýšenie intenzity v poslednom čase nahráva práve tomu opotrebeniu portov. Riešenie je pomerne jednoduché: nenechávať káble len tak, ale už od zakúpenia zariadenia sa snažiť káble fixovať. Zajtra si ošetrím tie káble a uvidím, či to (po nejakom čase) pomôže.
 
total empty
2013-02-12 00:36:46+01
príspevok od: Artpraktik
Konzultovalo sa, testovalo, mám vyjadrenie od Zoneru.
Disky, RAMka a vlastne celý NB by mal byť v poriadku. Zonerom to taktiež s najväčšou pravdepodobnosťou nie je. Takýto problém ešte nemali, čiže bolo by veľmi zvláštne, ak by program robil takéto vylomeniny len mne. Do Zoneru som aj volal, zapojil som počítačových fandov a nejpravdepodobnejším sa zdá byť prepojenie externých diskov s notebookom. Na zálohovanie, ale aj pri bežnej práci využívam totiž výlučne usb kľúče a externé HDD. Je veľmi pravdepodobné, že pri práci mohlo prísť k pohybom spojovacieho kábla, respektíve vyklaniu USB portov. Neviem či sa mi niečo poškodilo aj na vstavaných diskoch, ale teraz čo tomu venujem zvýšenú pozornosť sú všetky poškodené fotografie len na externých diskoch. Tie porty už môžu byť ozaj celkom slušne opotrebené. Efekt je vlastne taký, ako keby sa v plnej prevádzke zariadenie vyplo. Že sa toto mnohokrát za pár rokov stalo - to som si všimol, aj keď som to nespojil s poškodením fotografií. Taktiež je možné, že mnohé takéto "nedokonalé spojenia" som prehliadol. Že to odniesli najmä fotografie je skôr štatistická pravdepodobnosť. Najviac mám na externých diskoch práve fotografie. Za pár rokov mi to mohlo zlikvidovať cca sto fotografií a aj to zvýšenie intenzity v poslednom čase nahráva práve tomu opotrebeniu portov. Riešenie je pomerne jednoduché: nenechávať káble len tak, ale už od zakúpenia zariadenia sa snažiť káble fixovať. Zajtra si ošetrím tie káble a uvidím, či to (po nejakom čase) pomôže.
No nič, teraz budeš musieť všetko kontrolovať,všetký fotky ktoré daš na hardisk.Ale ja si stále myslím,že problém je niekde v programoch, v nejakých ovladačoch kvoli nejakému nastaveniu foťaka, môže ti prenos dát narušiť aj bežiaci antivírus, alebo chyby registrov. Mechanické,akože zlé zasunutý kábel,zašpinené kontakty to sa mi nezdá. Možno maličkosť,ale tiež môže narobiť paseku, vždy keď idem fotiť niečo iné,ďalšiu akciu a tak, vždy sformatujem karty vo foťaku.
 
Artpraktik
2013-02-12 08:59:29+01
príspevok od: total empty
No nič, teraz budeš musieť všetko kontrolovať,všetký fotky ktoré daš na hardisk.Ale ja si stále myslím,že problém je niekde v programoch, v nejakých ovladačoch kvoli nejakému nastaveniu foťaka, môže ti prenos dát narušiť aj bežiaci antivírus, alebo chyby registrov. Mechanické,akože zlé zasunutý kábel,zašpinené kontakty to sa mi nezdá. Možno maličkosť,ale tiež môže narobiť paseku, vždy keď idem fotiť niečo iné,ďalšiu akciu a tak, vždy sformatujem karty vo foťaku.
Možno som urobil chybu, že som vymazal skoro všetky poškodené fotografie. Ak by bola čo len jediná na pevnom disku - dalo by sa to zlé prepojenie jednoznačne vylúčiť. Mne osobne sa zdá nepravdepodobné, že keď sa nejedná o "fyzický" prenos dát z miesta A na miesto B , ale len prehliadanie na lokalite A, aby došlo k poškodeniu riadne uložených a niekoľko krát "normálne" otvorených dát. Ale ja na takéto veci nie som expert a u Zoneru to vraj posudzovali ich experti a veci okolo disku a prepojenia boli zvažované možnosti. Skúsenosť môjho experta bola zasa tá, že jemu robil pri inej práci problémy aktualizujúci sa Acrobat Reader. Tie poškodené registry by vraj tie testy mali nájsť a uzavrieť ich, opraviť ich, alebo niečo v tom duchu... Ja do tých detailov až tak nevidím - nepovažujem sa v tomto smere za odborníka - možno ani za partnera do odbornej diskusie a som odkázaný na tých skúsenejších. Keďže každý počítač je vlastne kopa vzájomne sa ovplyvňujúcich komponentov - možno vôbec nenájdem ihlu v kope sena. Ale aspoň je počítač poriadne preskúšaný, vyčistený, upraví sa štýl práce a uvidíme či to pomohlo. Ale všetko zlé je na niečo dobré: Starý počítač ktorý som už prestal používať vynovím a asi sa stane "hlavným"...
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()