Hore
Fórum » Spracovanie fotografie
 

Capture NX a ostrenie v Unsharp Mask

Akelan
Akelan 2013-02-19 15:33:24+01
Zdravím, mám trochu problém, ktorý neviem, či je vlastnosťou tohto sotfvéru, alebo je zle niečo iné, prípadne ja robím niečo nesprávne. Pri doostrovaní fotografie postupujem nasledovne: Detail Adjustments - Unsharp Mask - Intensity, tuná kliknem na hodnotu niekde okolo 50 a pozerám, aký to bude mať dopad na fotografiu. V prvom momente sa fotografia naozaj pekne vyostrí, lenže po 2-3 sekundách akoby softvér spravil nejaký korekčný prepočet a skokom sa znova rozostrí, síce nie tak, ako bola pôvodne, ale dosť ďaleko od toho, ako bola v prvom momete po zadaní cca 50 na Intensity. Ďalšie pridávanie Intensity už nič nerieši a postup sa vždy opakuje - fotka sa zaostrí, aby následne znovu rozostrila, bez ohľadu na INtensity sa vždy rozostrí prakticky na tú prvú rozostrenú úroveň. Nedávno som si stiahol na skúšku Lightroom 4 a tam to ostrenie funguje parádne, ale všetko ostatné... . Poprosil by som o koment užívateľov Capture NX, či majú rovnaký problém, resp. či sa to dá nejako odstrániť (možno aktuzalizácia?), mám to nainštalované na OS Windows 7, 64bit, neviem, či aj tu nebude nejaká zrada...
 
atariak
2013-02-19 20:56:25+01
príspevok od: Akelan
Trochu nerozumiem, kliknem v INtensity niekde približne doprostred na cca 50, posuvník tam skočí a spolu s tým skokom aj fotka doostrí. Toto vydrží sekundu-dve (bez toho, aby som čokoľvek iné robil, len sedím a koukám...) a zrazu sa to rozostrí, aj voľným okom je jasne vidieť posun v pixeloch. Potom už nedochádza k žiadnej zmene, môžem čakať aj... dlho.
OK, nepoznal som tvoj workflow. Ked to robi hned po prvom kliknuti, bude to nieco ine, skus co radi John, ak sa da...
 
alzhajmer
2013-02-19 21:02:38+01
http://nikonblog.cz/capture-nx-2-jak-spravne-doostrovat-fotografie/

skús pozrieť
 
Akelan
2013-02-19 21:04:52+01
príspevok od: Retko
Ja som tiež postrehol takéto chovanie CNX2. Po aplikácii zmeny sa fotka po sekunde - dvoch akokeby ustálila... Ale konkrétne pri doostrovaní sa fotografia stále mení so zmenou hodnoty Intesity. Btw, treba sa pohrať aj s položkou Radius a Trashold. Ja osobne nastavujem hodnotu Intensity tak na 20-30, Radius zhruba na polovičnú hodnotu Intensity. Prípadne doostrujem cez HighPass filter aplikovaný ako Blending mode - Overlay.
Teraz som ten tvoj postup vyskúšal, ale to je len "ostrenie farieb" mám taký dojem. Ak mám fotku syna v zápase, tak dresy krásne vystúpia, ale detaily, ako napr.tváre, zostávajú ako predtým.
 
fatality
2013-02-20 00:21:50+01
príspevok od: Akelan
Zdravím, mám trochu problém, ktorý neviem, či je vlastnosťou tohto sotfvéru, alebo je zle niečo iné, prípadne ja robím niečo nesprávne. Pri doostrovaní fotografie postupujem nasledovne: Detail Adjustments - Unsharp Mask - Intensity, tuná kliknem na hodnotu niekde okolo 50 a pozerám, aký to bude mať dopad na fotografiu. V prvom momente sa fotografia naozaj pekne vyostrí, lenže po 2-3 sekundách akoby softvér spravil nejaký korekčný prepočet a skokom sa znova rozostrí, síce nie tak, ako bola pôvodne, ale dosť ďaleko od toho, ako bola v prvom momete po zadaní cca 50 na Intensity. Ďalšie pridávanie Intensity už nič nerieši a postup sa vždy opakuje - fotka sa zaostrí, aby následne znovu rozostrila, bez ohľadu na INtensity sa vždy rozostrí prakticky na tú prvú rozostrenú úroveň. Nedávno som si stiahol na skúšku Lightroom 4 a tam to ostrenie funguje parádne, ale všetko ostatné... . Poprosil by som o koment užívateľov Capture NX, či majú rovnaký problém, resp. či sa to dá nejako odstrániť (možno aktuzalizácia?), mám to nainštalované na OS Windows 7, 64bit, neviem, či aj tu nebude nejaká zrada...
podla mna nemas nic zle nastavene..robi to aj mne NX2ka na XPcku 32bit..preco to robi,neviem,ale kedze fotim dostatocne ostro,tak aj pri "cuvnuti" NX2 z vyssej ostrosti na nizsiu je to pre moje potreby dostatocne ostre..proste to vypeckujem na 50 intensity 20 radius a treshold 0,klesne to akokeby na 30,10,0 a je to oka pre mna..
musis to brat tak,ze je to len nahlad,dolezita je ostrost vysledneho tiffu alebo jpgu..a ta je pri NX2 ale aj captureNX nizsia nez na nahlade..proste vzdy ked nieco rendernem,tak je to maksie nez v nahlade(dokonca sa to tyka aj PhotoShopu) a dopredu s tym ratam..takze vzdy nahlad doostrim viac nez pozadujem na vyslednom jpg/tiffe..
 
Akelan
2013-02-20 01:35:54+01
príspevok od: fatality
podla mna nemas nic zle nastavene..robi to aj mne NX2ka na XPcku 32bit..preco to robi,neviem,ale kedze fotim dostatocne ostro,tak aj pri "cuvnuti" NX2 z vyssej ostrosti na nizsiu je to pre moje potreby dostatocne ostre..proste to vypeckujem na 50 intensity 20 radius a treshold 0,klesne to akokeby na 30,10,0 a je to oka pre mna..
musis to brat tak,ze je to len nahlad,dolezita je ostrost vysledneho tiffu alebo jpgu..a ta je pri NX2 ale aj captureNX nizsia nez na nahlade..proste vzdy ked nieco rendernem,tak je to maksie nez v nahlade(dokonca sa to tyka aj PhotoShopu) a dopredu s tym ratam..takze vzdy nahlad doostrim viac nez pozadujem na vyslednom jpg/tiffe..
Hm, asi to tak akosi bude... Doteraz som tie fotky len triedil a upravoval a potom som to zatváral so zmenami, nad nejakým exportovaním do iných formátov som sa ešte nezamýšľal, až dnes som to skúsil uložiť v jpg a teda musím povedať, že v tom máš pravdu, ten rozdiel bol evidentný. Tak rozmýšľam, na čo to vlastne fotím do nekomprimovaného RAWu - NX mi síce ponúkne väčšie množstvo úprav ako pri jpg-fotke, ale v konečnom dôsledku to budem musieť aj tak hodiť do jpg a všetka robota na zábere je v čoudu... Ty vravíš, že to robí aj Photoshop, tak to potom radšej rovno fotiť do FINE JPG a upravovať len to. Inak s tou Intensity a Radius, Intensity dávam 50 bežne hneď na prvý šup, ale ten Radius robí taký pre mňa nepekný zvýraznený obrys, nie je to ostrenie v pravom slova zmysle, akoby len dorábal kontrast na prechodoch farieb (obrysoch) postáv a predmetov, na mňa to pôsobí dosť rušivo a neprirodzene. Ale skúsim tomu uderiť a potom do jpg a uvidím, zač je toho loket.
 
fatality
2013-02-20 02:38:03+01
príspevok od: Akelan
Hm, asi to tak akosi bude... Doteraz som tie fotky len triedil a upravoval a potom som to zatváral so zmenami, nad nejakým exportovaním do iných formátov som sa ešte nezamýšľal, až dnes som to skúsil uložiť v jpg a teda musím povedať, že v tom máš pravdu, ten rozdiel bol evidentný. Tak rozmýšľam, na čo to vlastne fotím do nekomprimovaného RAWu - NX mi síce ponúkne väčšie množstvo úprav ako pri jpg-fotke, ale v konečnom dôsledku to budem musieť aj tak hodiť do jpg a všetka robota na zábere je v čoudu... Ty vravíš, že to robí aj Photoshop, tak to potom radšej rovno fotiť do FINE JPG a upravovať len to. Inak s tou Intensity a Radius, Intensity dávam 50 bežne hneď na prvý šup, ale ten Radius robí taký pre mňa nepekný zvýraznený obrys, nie je to ostrenie v pravom slova zmysle, akoby len dorábal kontrast na prechodoch farieb (obrysoch) postáv a predmetov, na mňa to pôsobí dosť rušivo a neprirodzene. Ale skúsim tomu uderiť a potom do jpg a uvidím, zač je toho loket.
takto..ked budes fotit do jpgu,tak ten bude rovnako (ne)ostry ako jpg exportnuty z rawu bez doostrenia(VNX2,CNX2)..a prides o vsetky dalsie vyhody a featury fotenia do rawu..ono to "nerobi" editor,ci NX2,ci PS..jednoducho raw je subor hodnot zo snimaca,ktory ti zobrazi editor v urcitom nahlade..a ten nahlad je o nieco ostrejsi pri VNX2,CNX2 nez samotny exportnuty jpg/tiff..
 
Akelan
2013-02-22 19:34:27+01
príspevok od: JohnNewton
Skús toto:
choď do-PREFERENCES-CACHE SETINGS - zaškrtni políčko USE IMAGE CACHE a tiež CACHE FILE SAVED

a nastav si dostatočne veľkú cahe posuvníkom
Urobil som a niečo to pomohlo. Problém už nie je taký vypuklý, ale ešte stále to nerobí ako photoshop, že ten vyostrený obraz proste "zmrzne" v tom vyostrení, ale vždy tam znova príde k nejakému posunu, aj keď už nie tak veľkému, ako predtým. Skúšal som rôzne nastavenia, ten posun tam zostáva. Ale medzičasom ma iný príspevok v tej mnou založenej téme inšpiroval trochu sa povenovať tým exportom do iných formátov a riešenie problému sa ponúklo samo - v BASE ADJUSTMENTS vpravo mi pri formáte RAW (NEF) ponúkne 5 položiek, pri formáte JPG len 3 položky. Otvorím RAW, urobím na ňom úpravy, ktoré ponúka len RAW, prípadne aj iné, okrem ostrenia samozrejme, potom urobím resize na 2560 pixelov na šírku (výšku si dopočíta), uložím to potom ako JPG, čím mi klesne veľkosť súboru z cca 25MB na cca 3MB, potom si otvorím to JPG a doostrenie urobím na ňom (prípadne ešte aj nejaké iné úpravy), ak je to vo formáte JPG po resize, tak to následné rozostrovanie už nerobí... neviem, čím to je spôsobené, ale funguje to .
 
fatality
2013-02-22 20:07:25+01
príspevok od: Akelan
Urobil som a niečo to pomohlo. Problém už nie je taký vypuklý, ale ešte stále to nerobí ako photoshop, že ten vyostrený obraz proste "zmrzne" v tom vyostrení, ale vždy tam znova príde k nejakému posunu, aj keď už nie tak veľkému, ako predtým. Skúšal som rôzne nastavenia, ten posun tam zostáva. Ale medzičasom ma iný príspevok v tej mnou založenej téme inšpiroval trochu sa povenovať tým exportom do iných formátov a riešenie problému sa ponúklo samo - v BASE ADJUSTMENTS vpravo mi pri formáte RAW (NEF) ponúkne 5 položiek, pri formáte JPG len 3 položky. Otvorím RAW, urobím na ňom úpravy, ktoré ponúka len RAW, prípadne aj iné, okrem ostrenia samozrejme, potom urobím resize na 2560 pixelov na šírku (výšku si dopočíta), uložím to potom ako JPG, čím mi klesne veľkosť súboru z cca 25MB na cca 3MB, potom si otvorím to JPG a doostrenie urobím na ňom (prípadne ešte aj nejaké iné úpravy), ak je to vo formáte JPG po resize, tak to následné rozostrovanie už nerobí... neviem, čím to je spôsobené, ale funguje to .
robi to,lebo to uz je konkretny jpg a nie NAHLAD na subor hodnot RAW..a ak ti mozem poradit,ked ti to vyhovuje takto,exportni tiff..lebo tymto sposobom tam uz mas pri jpgu 2x stratovu kompresiu..
 
fatality
2013-02-22 20:09:20+01
príspevok od: fatality
robi to,lebo to uz je konkretny jpg a nie NAHLAD na subor hodnot RAW..a ak ti mozem poradit,ked ti to vyhovuje takto,exportni tiff..lebo tymto sposobom tam uz mas pri jpgu 2x stratovu kompresiu..
*nerobi
 
TomMa
2013-02-22 20:24:41+01
No súhlasím s Fatality, robiť výrazne úpravy v JPG, je nezmysel, pokiaľ máš možnosť robiť ich v RAWe resp. TIFFe.
Čo sa týka Nikon Capture NX2 (2.4.0) 64bit mám podobnú skúsenosť s akousi oneskorenou reakciou (o ktorej píšeš) - v mojom prípade s prevodom a úpravami do ČB. Mne pomohlo to, čo píše JohnNewton o nastavení cache + premiestniť cache a tmp adresár na iný rýchly disk, ako primárny. Nie je to ideálne, avšak, podstatne lepšie. Ak máš možnosť skús, vždy sa v nastaveniach dá vrátiť späť. Nezabudni však zazálohovať oba pôvodné adresáre (tmp a cache).
 
Akelan
2013-02-22 23:15:01+01
príspevok od: fatality
robi to,lebo to uz je konkretny jpg a nie NAHLAD na subor hodnot RAW..a ak ti mozem poradit,ked ti to vyhovuje takto,exportni tiff..lebo tymto sposobom tam uz mas pri jpgu 2x stratovu kompresiu..
Skúsim s tým TIFFom, ako píšeš, už som o tom niečo počítal a teda píše sa, že je to lepšie ako JPG, len je trochu neobvyklejší... to JPG je také univerzálnejšie. Apropo, chodím si sem do galérie pozerať každý deň fotografie na kritiku a keď si rozkliknem wiew image info, tak všetko je to v JPG a v rozlíšení väčšinou 645x430 (klasické fotky na šírku)... Zrejme aj tu sa dá zverejňovať fotky iba v JPG... alebo je tam nejaký prevod? Ale čo je hlavné, tie fotky vyzerajú dobre, nemám pocit, že by k nim mali existovať 2 krát kvalitnejšie RAW originály... Zas v tom bude niečo, na čom sa pokročilý fotograf zasmeje .
 
Duny
2013-02-22 23:52:21+01
Podla toho co pises nemas ani sajnu co je RAW, TIFF a JPEG. RAW je subor nekomprimovanych dat z fotaku z ktorych ked chces napr vyvolat fotku vo fotolabu musis ho ulozit do JPEGu. Darmo ukaladas zmeny do RAWu lebo sa ziadne neulozia, ulozia sa len nastavenie pre tvoj konkretny program. Ak by si ten akoze upraveny RAW zobral a otovril ho na inom PC tak ziadne zmeny neuvidis. Budes musiet na inom PC upravovat znova.
Co sa NX robil som snim, teraz robim s NX2 novsej verzii. To co popisujes je jednoducho slabym vykonom PC a neznalostou funkcnosti programu.
Kazda funkcia v NX sa otvara v novom nazvem okienku uprav ktore nato aby si videl zemnu musi byt aktivne. Tz. klikne na Unsharp mask, doostris, nacita ti zmenu, na tebou popisovanom NTB asi pomaly a niekedy aj na viackrat a ked urobis prilis vela pohybov posuvnikom stym, ze s nim niekolko krat zastanes tak on kazde to zastavenie zacne prepocitavat ale nakoniec aj tak skonci po nejakom case na poslednej polohe. Ak vsak ty kliknes potom napr na upravu expozicie, tak zobrazenie doostrenia ti z fotky zmizne. Ak ho chces znovu zobrazit musis kliknut na okienko uprav prisluchajuce Doostrovaniu.
Urobil som aj kratke video z upravy na ukazku ale fo fullHD ma 5giga
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()