Hore
Fórum » Spracovanie fotografie
 

PNG-JPG

kozlicek
2013-02-27 13:03:18+01
Dobrý deň prajem!Chcel by som poprosiť o vysvetlenie aký je rozdiel pri uložení fotky vo formáte PNG-resp.JePG.Jedná sa o kvalitu fotky či o niečo iné?Ďakujem!
 
NefroniK
2013-02-27 13:09:12+01
PNG sa používa na webovú grafiku, obrázky bez farebných gradientov a tam, kde je potrebná priehľadnosť a presnosť. Pre fotky na web atď. jednoznačne JPG, okrem toho, by zaberala fotka v PNG 10x viac miesta.
 
NefroniK
2013-02-27 13:11:15+01
No ... bez gradientov nie zas tak úplne.. niekoľkofarebné obrázky bez farebných odtieňov ALEBO webovú grafiku s farebnými prechodmi.
 
Jurij88
2013-02-27 13:11:46+01
príspevok od: kozlicek
Dobrý deň prajem!Chcel by som poprosiť o vysvetlenie aký je rozdiel pri uložení fotky vo formáte PNG-resp.JePG.Jedná sa o kvalitu fotky či o niečo iné?Ďakujem!
ak chceš predísť jpg artefaktom, odporúčam tif. Ďalej ako spomínal NefroniK. Ak ti ide iba o fotografie na png môžeš pokojne zabudnúť.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-02-27 13:14:01+01
Obidva formaty su hlavne urcene pre internet. Maju rozdielnu formu zapisu. JPG je preferovany u fotografii, pretoze ma moznost riadit velkost suboru nastavenim kompresie.
PNG sa pouziva skor na graficke prvky. Podporuje priesvitnost a animacie. Je v nom mozne ukladat fotografie. Kedze nepodporuje kompresiu, su subory niekolkonasobne vacsie ako rovnako velkej fotky v JPG.
JPG je omnoho rozsirenejsi format a s jeho citanim nemaju problem ziadne programy ani internetove stranky.
 
kozlicek
2013-02-27 13:14:04+01
príspevok od: NefroniK
PNG sa používa na webovú grafiku, obrázky bez farebných gradientov a tam, kde je potrebná priehľadnosť a presnosť. Pre fotky na web atď. jednoznačne JPG, okrem toho, by zaberala fotka v PNG 10x viac miesta.
Pýtal som sa preto,lebo som fotku dal uložiť omylom vo formáte PNG a zabrala mi 8,4MB a v Jpg
1,8MB.Rozdiel v kvalite som nevidel.Nakoľko nemám až toľko skúseností tak radšej sa opýtam,veď zato sa neplatí ale poďakovať je slušnosť.Ďakujem!!!
 
kozlicek
2013-02-27 13:17:22+01
príspevok od: Jurij88
ak chceš predísť jpg artefaktom, odporúčam tif. Ďalej ako spomínal NefroniK. Ak ti ide iba o fotografie na png môžeš pokojne zabudnúť.
máš pravdu,už som aj zabudol a ďakujem!
 
kozlicek
2013-02-27 13:18:32+01
príspevok od: Karol Srnec
Obidva formaty su hlavne urcene pre internet. Maju rozdielnu formu zapisu. JPG je preferovany u fotografii, pretoze ma moznost riadit velkost suboru nastavenim kompresie.
PNG sa pouziva skor na graficke prvky. Podporuje priesvitnost a animacie. Je v nom mozne ukladat fotografie. Kedze nepodporuje kompresiu, su subory niekolkonasobne vacsie ako rovnako velkej fotky v JPG.
JPG je omnoho rozsirenejsi format a s jeho citanim nemaju problem ziadne programy ani internetove stranky.
takže rozhodnuté,ostávam v JPG.Ďakujem!!!
 
Marcel Rebro
2013-02-27 13:29:48+01
príspevok od: kozlicek
Pýtal som sa preto,lebo som fotku dal uložiť omylom vo formáte PNG a zabrala mi 8,4MB a v Jpg
1,8MB.Rozdiel v kvalite som nevidel.Nakoľko nemám až toľko skúseností tak radšej sa opýtam,veď zato sa neplatí ale poďakovať je slušnosť.Ďakujem!!!
Skus nabuduce omylom fotku ulozit v TIFe
 
NefroniK
2013-02-27 13:55:17+01
príspevok od: Marcel Rebro
Skus nabuduce omylom fotku ulozit v TIFe
A najlepšie niekoľko fotiek spojených do HDR a 32bit.
 
bear
- moderator
2013-02-27 14:02:15+01
PNG - bezstratova kompresia, moze obsahovat informacie o priehladnosti, je ovela vhodnejsi na synteticku grafiku (grafy, texty, ostre hrany....), kde produkuje mensie a kvalitnejsie subory ako JPG.

JPG pouziva stratovu kompresiu. Statry su pomerne malo viditelne vo fotografiach, ale pri vektorovej grafike to niekedy narobi nepekne kompresne artefakty.
 
jozef84
2013-02-27 14:09:23+01
príspevok od: kozlicek
Dobrý deň prajem!Chcel by som poprosiť o vysvetlenie aký je rozdiel pri uložení fotky vo formáte PNG-resp.JePG.Jedná sa o kvalitu fotky či o niečo iné?Ďakujem!
Tu máš podrobný link:http://cs.wikipedia.org/wiki/Portable_Network_Graphics. Rozdiel zbadáš voči jpeg napríklad na oblohe a jednoliatych plochách, hranách, prechodoch.JPEG pri vysokej kompresie na oblohe posterizuje, png nie.
 
MarianDLL
2013-02-27 14:24:50+01
Presne ako pise bear. Ja robim s formatom PNG denno-denne. Nedam na neho dopustit. Casto krat kreslim vektorove obrazky (napr. do vedeckej lit. mozu to byt grafy, schemy, technicke vykresy) a potom ich potrebujem previest na rastrove obrazky. Z tohoto hladiska jasne vedie PNG. Este ako mladsi som pouzival tiez TGA (Targa), ale nakoniec sa mi zda ze PNG ma lepsiu kompresiu.
Dalsia kapitola je skenovanie knih. V tomto mam slusne skusenosti a taktiez ak ide o kvalitu vs velkost suboru tak PNG je najlepsi. Az na pripad, ked sa neda potlacit struktura papiera (napr. ked je pismo velmi svetle - ceruzka) a teda sa neda kontrastom docielit CB prevod (stale je tam vidiet struktura papiera, alebo silne stmavenie pri vazbe stran). Vtedy (ak ide o velkost suboru) moze jpeg zapas vyhrat.
Alebo aj ked potrebujes previset subor PDF (jednoduche obrazky + text) na obrazky, tak PNG je na to najlepsi.
A potom, ked sa s tym clovek natrapi aby to bolo najlepsie vo vysokom rozliseni a zabera to len zopar kB tesite sa z toho a niekto vam zavola, ze mu nejde otvorit subor v pocitaci, lebo ze taky subor nepozna, ze preco som mu neposlal normalne jpeg, tak vas ide od jedu roztrhat. Vsak uz z nazvu Portable Network Graphics jasne vyplyva, ze by s tymto mal byt kompatibilny kazdy program.
Sorry za OT
 
kozlicek
2013-02-27 14:26:18+01
príspevok od: Marcel Rebro
Skus nabuduce omylom fotku ulozit v TIFe
a?
 
MarianDLL
2013-02-27 14:30:43+01
príspevok od: Karol Srnec
Obidva formaty su hlavne urcene pre internet. Maju rozdielnu formu zapisu. JPG je preferovany u fotografii, pretoze ma moznost riadit velkost suboru nastavenim kompresie.
PNG sa pouziva skor na graficke prvky. Podporuje priesvitnost a animacie. Je v nom mozne ukladat fotografie. Kedze nepodporuje kompresiu, su subory niekolkonasobne vacsie ako rovnako velkej fotky v JPG.
JPG je omnoho rozsirenejsi format a s jeho citanim nemaju problem ziadne programy ani internetove stranky.
Suhlasim len s jednym malym upresnenim, ze PNG ma kompresiu, ale bezstratovu. Cize v pripade fotky nam PNG sice nijak nepomoze (subor je velky), ale naopak, tam kde su len ciary, text, geometricke obrazce, tam zase moze byt kompresia velmi vysoka.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()