Hore
Fórum » Spracovanie fotografie
 

Lightroom zmenil farby

kabotka
kabotka 2014-02-14 14:05:04+01
Lightroom mi zničoho nič zmenil farby úplne všetkých fotiek a celkovo je celý Lightoroom akoby podexponovaný. Nič som nespravila, len sa mi zrazu reštartoval PC a keď som znovu LR otvorila už tie farby boli presýtené a všetko podexponované. Keď ale otváram fotky napr. vo Windows Photo Viewer, sú v poriadku. Viete mi s týmto problémom pomôcť? Zrejme bude chyba niekde v nastavení LR. Pripájam aj ilustračnú fotku, ktorá bola retušovaná a riadne upravená. Ďakujem za všetky rady.
 
pa10
2019-11-05 11:13:52+01
príspevok od: OM5NU
Pridám sa aj ja s mojim problémom.
Windows 10, fotku mám vyexportovanú do JPG v sRGB.
LR, PS, FastRAWviewer, Ifranview zobrazujú farby rovnako, ale v Prieskumníku Windows aj vo Fotografiách je to celé posunuté viac do červena/oranžova.
Keď tú fotku z HDD nahrám do Google Photos, tak sa v Chrome zobrazí presne tak ako v LR.
Ale ak ju na Google Photos zobrazím cez Edge, tak je presne taká zmenená ako vo Windows Prieskumníku a Fotografiách Windows.
Celé to vyzerá akoby Windows 10 ignoroval správu farieb a natvrdo si pretláčal nejaký svoj paškvil. Dá sa toto nejako zmeniť? V správe farieb vo WIN10 mám nastavený farebný profil po kalibrácii.
P.S. Monitor mám kalibrovaný.
Odstran z JPEG tlacovy farebny ICC profil napr. IEC sRGB a pod. a bude sa ti to zobrazovat vsade rovnako. V exporte si nastav aby ti tam farebny profil nepchalo a pouzivaj farebne profily len tam, kde treba. Windows je v tom nevinne, skor je otazka preco jadra prehliadacov (chromium aj gecko) pouzivaju pri zobrazeni tlacovy ICC profil.
 
Jacq
2019-11-05 13:08:57+01
Dobre vysvetlenie k teme je na https://www.paladix.cz/clanky/nepodcenujte-barevne-profily-pri-publikovani-na-webu.html

Tiez si myslim ze je to skor problem v aplikaciach nez vo windows. Rozne web prehliadace i graficke programy pristupuju ku color managementu rozne. Dokonca aj v jednom programe (napr. Lightroom Devel vs Library modul) to moze byt inak implementovane. Niekde to zavisi od vlozenia profilu do jpegu a/alebo nastaveneho profilu monitora, a niekde je to ignorovane.
 
majster333
2019-11-05 13:35:19+01
príspevok od: Jacq
Dobre vysvetlenie k teme je na https://www.paladix.cz/clanky/nepodcenujte-barevne-profily-pri-publikovani-na-webu.html

Tiez si myslim ze je to skor problem v aplikaciach nez vo windows. Rozne web prehliadace i graficke programy pristupuju ku color managementu rozne. Dokonca aj v jednom programe (napr. Lightroom Devel vs Library modul) to moze byt inak implementovane. Niekde to zavisi od vlozenia profilu do jpegu a/alebo nastaveneho profilu monitora, a niekde je to ignorovane.
skvelý odkaz ďakujem aj ja!
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2019-11-05 18:50:42+01
príspevok od: Jacq
Dobre vysvetlenie k teme je na https://www.paladix.cz/clanky/nepodcenujte-barevne-profily-pri-publikovani-na-webu.html

Tiez si myslim ze je to skor problem v aplikaciach nez vo windows. Rozne web prehliadace i graficke programy pristupuju ku color managementu rozne. Dokonca aj v jednom programe (napr. Lightroom Devel vs Library modul) to moze byt inak implementovane. Niekde to zavisi od vlozenia profilu do jpegu a/alebo nastaveneho profilu monitora, a niekde je to ignorovane.
Pozor! Lightroom ukazuje ine nahlady preto, ze v Libryry pouziva prilozene, kvoli zrychleniu a v Develope si vytvori novy, na zaklade nastaveni uprav.

Osobne si myslim, ze colormanagement je tu taaaaak dlho, ze ho Windows mali mat uz davno zabudovane napriec celym systemom.
 
OM5NU
2019-11-13 14:12:59+01
príspevok od: pa10
Odstran z JPEG tlacovy farebny ICC profil napr. IEC sRGB a pod. a bude sa ti to zobrazovat vsade rovnako. V exporte si nastav aby ti tam farebny profil nepchalo a pouzivaj farebne profily len tam, kde treba. Windows je v tom nevinne, skor je otazka preco jadra prehliadacov (chromium aj gecko) pouzivaju pri zobrazeni tlacovy ICC profil.
Ako odstránim ten farebný profil z jpg? Resp. ako uložiť jpg pri exporte bez neho?
V dialógu pre export nemám (alebo nevidím) možnosť uložiť jpg bez farebného profilu.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2019-11-13 15:03:05+01
príspevok od: OM5NU
Ako odstránim ten farebný profil z jpg? Resp. ako uložiť jpg pri exporte bez neho?
V dialógu pre export nemám (alebo nevidím) možnosť uložiť jpg bez farebného profilu.
To je mozne len v Photoshope. Nikdy som to nerobil, vzdy mam sRGB a nemam s tym ziadny problem. Ak je nejaky problem, nie je to moja chyba a v takom pripade sa na to vykaslem.
 
pa10
2019-11-15 10:12:55+01
príspevok od: OM5NU
Ako odstránim ten farebný profil z jpg? Resp. ako uložiť jpg pri exporte bez neho?
V dialógu pre export nemám (alebo nevidím) možnosť uložiť jpg bez farebného profilu.
Ja to robim v Zoneri, odstranit informacie, klavesova skratka CTRL-D. Potom pripadne ked chces nejake svoje meta pridat je tam hromadne pridanie informacii, na ktore sa tiez da spravit klavesova skratka. Upravit metadata ale zvladnu bez problemov aj ine prehliadace. Bez farebneho profilu by sa mali zobrazovat farby vsade rovnako. Vyskusaj a napis ako si dopadol.
 
doks
2019-11-18 17:11:16+01
Zdravim, používam LR na notebooku od Apple. Upravím RAW a dam vyvolať do JPEG. Na monitore mojho notebboku je vsetko tak ako ma byt ale ak vyvolaný JPEG poslem do telefonu alebo ineho pc alebo skratka ineho zariadenia, tak su farby ine a hlavne celá fotka je podexponovana. Myslím si teda že mám nastavený zlý profil monitora na mojom notebooku. Viete mi pls poradit taký profil monitora mám použiť aby výsledný JPEG bol aspon skoro rovnaký ako na ostatných zariadeniach?
dakujem
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2019-11-18 18:24:47+01
príspevok od: doks
Zdravim, používam LR na notebooku od Apple. Upravím RAW a dam vyvolať do JPEG. Na monitore mojho notebboku je vsetko tak ako ma byt ale ak vyvolaný JPEG poslem do telefonu alebo ineho pc alebo skratka ineho zariadenia, tak su farby ine a hlavne celá fotka je podexponovana. Myslím si teda že mám nastavený zlý profil monitora na mojom notebooku. Viete mi pls poradit taký profil monitora mám použiť aby výsledný JPEG bol aspon skoro rovnaký ako na ostatných zariadeniach?
dakujem
Profil monitora maj nastaveny na profil monitora. To co je od vyroby. Pokial si nekalibroval, tak na nic nesiahat!!! Dalej pracuj s jasom nastavenym na 40-50%, inak budes oslneny a fotky nechtiac podexponujes. Fotky exportuj s profilom sRGB.
 
doks
2019-11-19 17:15:37+01
príspevok od: Karol Srnec
Profil monitora maj nastaveny na profil monitora. To co je od vyroby. Pokial si nekalibroval, tak na nic nesiahat!!! Dalej pracuj s jasom nastavenym na 40-50%, inak budes oslneny a fotky nechtiac podexponujes. Fotky exportuj s profilom sRGB.
Mal si pravdu, stačilo znížiť jas lebo bol vypeckovaný na max dakujem velmi pekne
 
marianr
2019-11-20 08:56:46+01
To nie je problém OS ale aplikácií. Nečítajú nastavenia systému.
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()