Hore
Fórum » Spracovanie fotografie
 

Douprava fotky klientom

patrik.murárik
2017-10-27 06:30:02+02
Ahojte, stalo sa vam uz niekedy, ze ked ste niekoho fotili a on si tie fotky zavesil napr. na FB, instagram alebo kdekolvek inde tak si ich este podla seba orezal alebo tam svacol nejaky filter?
Ja sice tak velmi este nefotim ale ak sa ma na to ten clovek neopyta tak mi to pride tak trochu ako znicenie mojej prace na tej fotke. Je tu niekto taky kto sa nad tym zamysla ako ja alebo to neriesite ked uz odovzdate fotky?
 
Dante
2017-10-27 09:00:21+02
Poznám Vyriešil som to tak, že dodám fotky bez vodoznaku, nech tam aspoň nie je moje meno
 
PeCh
2017-10-27 12:44:33+02
Nerieš. Náš zákazník, náš pán.

Alebo keď to chceš riešiť, tak to rieš dopredu pri podpise zmluvy/zákazky. Ak si mu to dopredu nezakázal, tak ma právo si myslieť, že za tie fotky zaplatil, tak si s nimi môže robiť čo chce.
 
patrik.murárik
2017-10-27 14:10:27+02
Ja zatail fotim len pre seba, resp. stylom vsetko zadarmo aby som sa zdokonall a prip. si aj meno urobil.Len potom mi pride zbytocne chciet aby ma niekto druhy nafotil, ked sa s tym potom este idem hrat
 
duroslav
2017-10-27 16:26:55+02
príspevok od: PeCh
Nerieš. Náš zákazník, náš pán.

Alebo keď to chceš riešiť, tak to rieš dopredu pri podpise zmluvy/zákazky. Ak si mu to dopredu nezakázal, tak ma právo si myslieť, že za tie fotky zaplatil, tak si s nimi môže robiť čo chce.
Myslieť si môže čo chce, ale fotky sú autorským dielom a bez výslovného súhlasu autora nemá právo ho pozmeňovať.
 
acton
2017-10-27 18:25:51+02
Ked klient zaplati za fotografiu moze s nou robit co sa mu zachce a ked ju doatane zadarmo... je to aj tak jeho vec pokial to nie je zmluvne podlozene, ze s nou nemoze nic robit. Robit zmluvy na zakaz upravy fotografii... smiesne. 100 ludi 100 chuti, nech si ju upravi ako chce.
 
PeCh
2017-10-27 18:50:32+02
príspevok od: duroslav
Myslieť si môže čo chce, ale fotky sú autorským dielom a bez výslovného súhlasu autora nemá právo ho pozmeňovať.
Máš pravdu a predsa sa mýliš. Väčšina zmlúv na fotenie stavia fotografa iba do roviny fotografa a jeho úloha končí dodaním fotografií. Zákazník (objednávateľ) si následne môže s fotkami robiť, čo chce. A to najmä pri komerčnom fotení. Neviem si predstaviť fotografa, ktorý by sa ohradzoval do úpravy fotografií v časopise, ktoré na fotke prevedie vydavateľ časopisu. A to sa často robí orez, rotácie, prekrývanie textom, prípadne koláže.

Som zvedavý, či by si odmietol zákazku iba preto, že by si vedel, že zákazník si fotku následne upraví a hodí ju upravenú na facebook. Navyše ani keby si sa oháňal autorským právom, nepochodil by si a u súdu by si neuspel. Sudca by na teba pozeral, či si normálny. Navyše ako fotograf by si sa odpísal a ťažko by si zohnal ďalšiu zákazku.

Reálne je to o tolerancii. Ak si zákazník za fotenie a fotky zaplatí, tak normálny fotograf mu to bude tolerovať.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()