Hore
Fórum » Spracovanie fotografie
 

Fotokniha v PDF

katjo
2018-07-08 18:04:25+02
Zopár fotokníh som vytvoril a dal spracovať - vždy to však bolo špecificky u nejakej online služby, ich programom a už to neviem zopakovať..
Otázka teda stojí ako si vytvoriť fotoknihu - elektronický formát, ktorú si môžem dať opätovne dať vytlačiť - kedykoľvek u kohokoľvek..,
ideálne univerzálne nezávisle od poskytovateľa služieb, predpokladám formát PDF napríklad.
Som si vedomý, že to je už trošku náročnejšia problematika aj tlačiarenských služieb.
Je teda možné aj v amatérskych podmienkach vytvoriť takúto fotoknihu ?
Viem, že napr. LR už od verzie 6 ponúka možnosť vytvoriť fotoknihu v PDF,
skúsenosti však nemám, či je takýto výstup možné dať spracovať niekomu aj na Slovensku.
 
psykora2
2018-07-08 19:12:45+02
príspevok od: katjo
Zopár fotokníh som vytvoril a dal spracovať - vždy to však bolo špecificky u nejakej online služby, ich programom a už to neviem zopakovať..
Otázka teda stojí ako si vytvoriť fotoknihu - elektronický formát, ktorú si môžem dať opätovne dať vytlačiť - kedykoľvek u kohokoľvek..,
ideálne univerzálne nezávisle od poskytovateľa služieb, predpokladám formát PDF napríklad.
Som si vedomý, že to je už trošku náročnejšia problematika aj tlačiarenských služieb.
Je teda možné aj v amatérskych podmienkach vytvoriť takúto fotoknihu ?
Viem, že napr. LR už od verzie 6 ponúka možnosť vytvoriť fotoknihu v PDF,
skúsenosti však nemám, či je takýto výstup možné dať spracovať niekomu aj na Slovensku.
LR tusim podporuje len americke formaty, skus este pozriet zoner
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2018-07-09 12:10:03+02
PDF nie je format, ktory by univerzalne podporovali poskytovatelia sluzieb tlace fotoknih. Ani nemoze byt, kedze maju specificke formaty a rozvrhnutie stran. Staci spomenut obal knihy. PDF myslim podporuju niektore kvalitne digitalne kopirovacie stroje. Ovsem tie neposkytuju fotokvalitu.
PDF moze byt suborom pre tlac fotoknih, ale musi ho podporovat dana sluzba a musi byt vyprodukovany softverom na tvorbu knih pre danu sluzbu. Takze urcite nie je univerzalny.
Na tvoju poziadavku neexistije riesenie.
 
krispin.pucinko
2018-07-10 12:36:14+02
príspevok od: psykora2
LR tusim podporuje len americke formaty, skus este pozriet zoner
Zoner ma moznost vytvarat a ulozit. A je v pohode mozne sa k tomu vratit a znova vytlacit napr o rok. Ale myslim, ze nie je mozne to zobrat, vyexportovat a nechat vytlacit inde ako u nich.
 
psykora2
2018-07-10 16:18:15+02
príspevok od: krispin.pucinko
Zoner ma moznost vytvarat a ulozit. A je v pohode mozne sa k tomu vratit a znova vytlacit napr o rok. Ale myslim, ze nie je mozne to zobrat, vyexportovat a nechat vytlacit inde ako u nich.
ok, nemam nainstalovany novy zoner, tak neviem ci je tam moznost vlastnej tlace, ak ano tak potom sa to da vytlacit hocikomu do pdf, ja som davnejsie kupil unibind book creator a bol k tomu prilozeny softver na tvorbu fotoknihy, vyuzivam ho dodnes, je tam moznost tlace a tym padom aj exportu do pdf, softver je ale na seriove cislo, zdarma podobne softy nezozenies, jedine si vytvorit vlastne sablony cez nejaky free dtp program
 
katjo
2018-07-10 17:22:31+02
príspevok od: Karol Srnec
PDF nie je format, ktory by univerzalne podporovali poskytovatelia sluzieb tlace fotoknih. Ani nemoze byt, kedze maju specificke formaty a rozvrhnutie stran. Staci spomenut obal knihy. PDF myslim podporuju niektore kvalitne digitalne kopirovacie stroje. Ovsem tie neposkytuju fotokvalitu.
PDF moze byt suborom pre tlac fotoknih, ale musi ho podporovat dana sluzba a musi byt vyprodukovany softverom na tvorbu knih pre danu sluzbu. Takze urcite nie je univerzalny.
Na tvoju poziadavku neexistije riesenie.
Riesenie existuje, nejaké som našiel, nakoľko vhodné neviem
https://www.tigrisfotoknihy.cz/cs/tisk-fotoknihy-z-pdf-souboru/
a verím že toho bude (aspoň do budúcna viac
V súčasnosti som tiež nenšiel štandard pre fotoknihy, preto som predpokladal pdf
a to má k tomu blízko.
Väčšina štandardov k tomu potrebných totiž existuje, sú dostupné a rozšírené, sú tu štandardizované formáty papiera (A4, B5 atď, atď),
prípadne "neštandardy" ktoré majú k tomu blízko a často sa používajú (štvorec 30x30 cm, 20x20)
štandardizované farebné profily, štardardizované PDF,
je už na čom stavať..
Bez štandardov by bol život ďaleko komplikovanejší (od jednotiek SI sústavy cez napr. štandardizované napätie, zásuvky, PC atď)
Každý štandard priniesol vyššiu efektivitu..
Keď sa podarilo zjednotiť na štandardoch CMS (farby), niečo ako (foto)knihy by nemal byť väčší problém.
Reálne ťažkosti vidím pri tvorbe obálky, ale aj to nemusí byť neprekonateľné:
Obsah knihy v PDF, obálka keď sa aj dotvorí u konkrétneho dodávateľa, to už je najmenej pracné
+ koncovky pre fyzické prevedenie (hrúbka, druh, povrch papiera a pod.)
Podstatná časť - obsah fotoknihy by už bola "recyklovateľná"
Ak sú tu aj ľudia z firiem, nech sa zamyslia, prínosy môžu byť obostranné
 
PeCh
2018-07-10 21:46:20+02
príspevok od: katjo
Riesenie existuje, nejaké som našiel, nakoľko vhodné neviem
https://www.tigrisfotoknihy.cz/cs/tisk-fotoknihy-z-pdf-souboru/
a verím že toho bude (aspoň do budúcna viac
V súčasnosti som tiež nenšiel štandard pre fotoknihy, preto som predpokladal pdf
a to má k tomu blízko.
Väčšina štandardov k tomu potrebných totiž existuje, sú dostupné a rozšírené, sú tu štandardizované formáty papiera (A4, B5 atď, atď),
prípadne "neštandardy" ktoré majú k tomu blízko a často sa používajú (štvorec 30x30 cm, 20x20)
štandardizované farebné profily, štardardizované PDF,
je už na čom stavať..
Bez štandardov by bol život ďaleko komplikovanejší (od jednotiek SI sústavy cez napr. štandardizované napätie, zásuvky, PC atď)
Každý štandard priniesol vyššiu efektivitu..
Keď sa podarilo zjednotiť na štandardoch CMS (farby), niečo ako (foto)knihy by nemal byť väčší problém.
Reálne ťažkosti vidím pri tvorbe obálky, ale aj to nemusí byť neprekonateľné:
Obsah knihy v PDF, obálka keď sa aj dotvorí u konkrétneho dodávateľa, to už je najmenej pracné
+ koncovky pre fyzické prevedenie (hrúbka, druh, povrch papiera a pod.)
Podstatná časť - obsah fotoknihy by už bola "recyklovateľná"
Ak sú tu aj ľudia z firiem, nech sa zamyslia, prínosy môžu byť obostranné
Toto je rovnako "neštandardné" ako všetky iné fotoslužby. Už len použitie špecifických rozmerov, počtov strán... Keby aj iná služba používala PDF formát, tak sa pravdepodobne netrafíte na podobných detailov.

Je to preto, že žiadna fotoslužba nemá záujem na tom, že by si použil ich SW a nakoniec si nechal knihu vytlačiť inde. Bežné fotoknihy idú po masách a ponúkajú štandardizované riešenie limitované určitým rozmerom, rozsahom, materialom.... Pričom každá fotoslužba iným. Preto bez úpravy to nepôjde.

Inak myslím si, že každé vydavateľstvo by to bolo schopné vydať knihu z PDF v tebou požadovanom rozsahu, rozmere... Ale nebude to pre kusovú tlač. To by sa s tebou odmietli baviť.
 
krispin.pucinko
2018-07-10 23:33:22+02
príspevok od: katjo
Riesenie existuje, nejaké som našiel, nakoľko vhodné neviem
https://www.tigrisfotoknihy.cz/cs/tisk-fotoknihy-z-pdf-souboru/
a verím že toho bude (aspoň do budúcna viac
V súčasnosti som tiež nenšiel štandard pre fotoknihy, preto som predpokladal pdf
a to má k tomu blízko.
Väčšina štandardov k tomu potrebných totiž existuje, sú dostupné a rozšírené, sú tu štandardizované formáty papiera (A4, B5 atď, atď),
prípadne "neštandardy" ktoré majú k tomu blízko a často sa používajú (štvorec 30x30 cm, 20x20)
štandardizované farebné profily, štardardizované PDF,
je už na čom stavať..
Bez štandardov by bol život ďaleko komplikovanejší (od jednotiek SI sústavy cez napr. štandardizované napätie, zásuvky, PC atď)
Každý štandard priniesol vyššiu efektivitu..
Keď sa podarilo zjednotiť na štandardoch CMS (farby), niečo ako (foto)knihy by nemal byť väčší problém.
Reálne ťažkosti vidím pri tvorbe obálky, ale aj to nemusí byť neprekonateľné:
Obsah knihy v PDF, obálka keď sa aj dotvorí u konkrétneho dodávateľa, to už je najmenej pracné
+ koncovky pre fyzické prevedenie (hrúbka, druh, povrch papiera a pod.)
Podstatná časť - obsah fotoknihy by už bola "recyklovateľná"
Ak sú tu aj ľudia z firiem, nech sa zamyslia, prínosy môžu byť obostranné
Myslim, ze sa zle zamyslas nad standardami vo svete a obzvlast v umeni praveze nikto nechce byt standard, ale kazdy chce byt unikatny aby zaujal. Kazda telka ma exkluzivny obsah aby si ludia predplatili prave ju. kazdy fotograf alebo fotostudio chce zaujat a prinutit ta aby si si vybral prave ich. urcite nedaju nieco len tak aby si nasledne peniaze odniesol ku konkurencii

Naspat k teme. pozrel som ten zoner. vies si vytovrit fotoknihu a nasledne ju dat tlacit - nie objednat ale tlacit na "lokalnej" tlaciarni. ak mas nejaky PDF creator/printer tak to v pohode vytlacis do pdf. akurat ti zoner vlozi logo na obalku. Zoner X mas tusim mesiac zadarmo tak vyskusaj (dufam ze mi daju predplatne zadarmo za reklamu )
kde by ti PDF znova vytlacili to ti uz neporadim...
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()