Hore
Fórum » Spracovanie fotografie
 

Úprava farieb- kedy meníte?

patrik.murárik
2018-09-15 01:31:01+02
Ahojte, mam na vas taku otázku, rad si zvacsa upravujem fotografie do teplejších farieb a myslim ze pri fotografiách ako su svadba, portrét koncert atd to je o štýle fotografa: no obcas ked mam nafotiť nejaku verejnú akciu tak uvazujem ci by nebolo vhodnejšie upraviť iba základne nastavenia a farby nechat podla skutocnosti. Ako ste na tom vy? Podla coho sa rozhodujete ako upravíte farby a ako velmi zasiahnuté do fotky?
Vdaka za každú reakciu

Ps: fotim stale len ako hobby a akcie co fotim su aj ked obcas dost verejne tak to nieje nic velke kde by zháňali profi fotografa a ja to robim zvacsa len pre svoje potešenie a s nádejou ze moje foto potešia aj účastníkov 😀
 
JohnNewton
2018-09-15 08:51:37+02
príspevok od: patrik.murárik
Ahojte, mam na vas taku otázku, rad si zvacsa upravujem fotografie do teplejších farieb a myslim ze pri fotografiách ako su svadba, portrét koncert atd to je o štýle fotografa: no obcas ked mam nafotiť nejaku verejnú akciu tak uvazujem ci by nebolo vhodnejšie upraviť iba základne nastavenia a farby nechat podla skutocnosti. Ako ste na tom vy? Podla coho sa rozhodujete ako upravíte farby a ako velmi zasiahnuté do fotky?
Vdaka za každú reakciu

Ps: fotim stale len ako hobby a akcie co fotim su aj ked obcas dost verejne tak to nieje nic velke kde by zháňali profi fotografa a ja to robim zvacsa len pre svoje potešenie a s nádejou ze moje foto potešia aj účastníkov 😀
Farby ako aj ich vnímanie je veľmi subjektívna záležitosť. Do konca zavisí nielen na jednotlivcovi ale aj na jednotlivých ľudských rasách ktoré vnímajú farby rozdielne. Často sú preferované farby ľúbivé pred tými reálnymi, v súlade s motívom a zámerom fotografa. Najdrastickejším zásahom do farieb je predsa ČB foto, a hľa aká je obľúbená
 
landov
2018-09-15 10:48:36+02
Ak sa foti do RAW, tak sa predsa vzdy nejakym sposobom upravuju farby.
 
jao
2018-09-15 17:33:50+02
príspevok od: JohnNewton
Farby ako aj ich vnímanie je veľmi subjektívna záležitosť. Do konca zavisí nielen na jednotlivcovi ale aj na jednotlivých ľudských rasách ktoré vnímajú farby rozdielne. Často sú preferované farby ľúbivé pred tými reálnymi, v súlade s motívom a zámerom fotografa. Najdrastickejším zásahom do farieb je predsa ČB foto, a hľa aká je obľúbená
Dokonca ženy vidia inak farby, ako muži. Ženy majú v oku viac farebných receptorov. Preto vidia farebnejšie, fotky sú pre ne pekné tie, kde je viac farby a teplejšie tóny. Muži majú viac čiernobielych receptorov, vidíme farby viac v RGB, preto volíme č/b, alebo studenšie podanie.
Ak sa teda fotí viac pre ženy, farby sa viac vytiahnu, ak pre mužov, stačí RAW
 
patrik.murárik
2018-09-15 18:17:54+02
Nemal so zrovna na mysli uplne detaily farebneho podania, ale skor take ze napr. niekto foti svadbu vytaihnutu do teplych tonov, dalsi do realnych farieb, dalsi foti vsetko tmave, to iste pri portretoch, prirode a tak, len napr. pri verejnych akciach viac uvazujem ci je vhodne robit tu upravu takuto viac umelecku .. tak ma zaujimalo podla coho sa rozhodujete vy, ci bude upravovat viac alebo len zaklady .. neviem ci som sa uz vyjadril trochu zrozumitelnejsie
 
jao
2018-09-15 19:01:47+02
To by si mal vybrať ten klient z niekoľkých náhľadov. Zo svadby je vždy fotiek milión a robia sa len tie schválené. Finálnu úpravu by mali vyberať obaja novomanželia, lebo ak to bude na ženíchovi, tak ten smutný deň bude chcieť len v čiernych farbách, hlavne svokru.
 
JohnNewton
2018-09-15 20:43:22+02
príspevok od: jao
Dokonca ženy vidia inak farby, ako muži. Ženy majú v oku viac farebných receptorov. Preto vidia farebnejšie, fotky sú pre ne pekné tie, kde je viac farby a teplejšie tóny. Muži majú viac čiernobielych receptorov, vidíme farby viac v RGB, preto volíme č/b, alebo studenšie podanie.
Ak sa teda fotí viac pre ženy, farby sa viac vytiahnu, ak pre mužov, stačí RAW
Aj výskyt farbosleposti je mnohonásobne vyšší u mužov. Takže občas nám je jedno aké sú zmaľované...
 
Tibor78
2018-09-15 21:06:00+02
príspevok od: jao
To by si mal vybrať ten klient z niekoľkých náhľadov. Zo svadby je vždy fotiek milión a robia sa len tie schválené. Finálnu úpravu by mali vyberať obaja novomanželia, lebo ak to bude na ženíchovi, tak ten smutný deň bude chcieť len v čiernych farbách, hlavne svokru.
S tymto nesuhlasim, klienti do toho nemaju co hovorit. Vyberaju si fotografa na zaklade jeho prace, jeho stylu fotenia i uprav fotiek. Teda aspon u mna je to tak, ze vyber fotiek a ich uprava je v mojej kompetencii, nakolko klient plne doveruje mojmu vkusu...
 
jao
2018-09-15 22:37:13+02
Alebo tak.
 
patrik.murárik
2018-09-16 00:10:30+02
Hej ale stale nehovorim len o svadbách, teda pokial sa venujete viacerým štýlom .. tak ze podla coho sa rozhodujete ako to upravíte, alebo upravujete vsetko rovnako 😀
 
Tibor78
2018-09-16 00:55:11+02
príspevok od: patrik.murárik
Hej ale stale nehovorim len o svadbách, teda pokial sa venujete viacerým štýlom .. tak ze podla coho sa rozhodujete ako to upravíte, alebo upravujete vsetko rovnako 😀
Musis pocuvat hlas svojho srdca
 
jao
2018-09-16 01:28:12+02
Patrik, to sa nedá zovšeobecniť napr. portréty do modra a krajinky do teplejších tónov.
Tibor to vystihol presne.
 
Asti
2018-09-16 03:34:06+02
Ahoj, podľa mňa si môžeš vytvoriť svoj spôsob práce s farbami. Ja obyčajne fotím do RAW a na displeji foťáku mám nastavenú teplotu na 5400K. Tým pádom, keď niekomu svieti na tvár na svadbe červený reflektor, má ju červenú. Toto nastavenie nie je práve na takéto akcie príliš vhodné! Ja v práci pracujem tiež s farbami a je to problém, napriek tomu, že rozoznám 21 odtieňov púdrovej. Asi je dobré nájsť si svoj štýl a tým sa riadiť.
 
acton
2018-09-16 10:29:10+02
príspevok od: JohnNewton
Farby ako aj ich vnímanie je veľmi subjektívna záležitosť. Do konca zavisí nielen na jednotlivcovi ale aj na jednotlivých ľudských rasách ktoré vnímajú farby rozdielne. Často sú preferované farby ľúbivé pred tými reálnymi, v súlade s motívom a zámerom fotografa. Najdrastickejším zásahom do farieb je predsa ČB foto, a hľa aká je obľúbená
Cb nie je vzdy cb, uplne cb nie je az taka oblubena ako sa zda lebo vo vacsine cb je vzdy nejaky odtien ktory lajk vobec nepostrehne a prave ten odtien robi cb fotografiu zaujimavu... takze to cb fotografia ani nie je.
Univerzalny navod na upravu farieb neexistuje, to by vsetky vyzerali na jedno kopyto. Rob to tak ako to citis ty a nie niekto iny.
 
MaxGamut
2018-09-26 02:20:54+02
Cb nie je vzdy cb ? Ja by som povedal, ze skoro nikdy. Staci zobrat zopar CB fotiek s roznych zdrojov a porovnat vedla seba - kazda ma iny ton.
 
MaxGamut
2018-09-26 02:24:18+02
Patrik, asi nejde o to, ze su to verejne akcie, ale akeho typu su.
Fotky z premiery opery zjavne znesu trosku tonovania. Na promo akciu BMW by som to nedaval...
 
MaxGamut
2018-09-26 02:29:46+02
Alebo este inak napisane - cim viac ma byt fotka dokumentaristicka, tym by mala mat realnejsie farby. Ak ma byt viac "surrealiticka", snova, momentova, farby sa mozu rozbehnut od reality dalej.
 
JohnNewton
2018-09-26 07:31:11+02
príspevok od: MaxGamut
Cb nie je vzdy cb ? Ja by som povedal, ze skoro nikdy. Staci zobrat zopar CB fotiek s roznych zdrojov a porovnat vedla seba - kazda ma iny ton.
To mi odľahlo, zjavne je teda zbytočné hovoriť o ČB fotografii, všetky sú farebné
 
patrik.murárik
2018-09-26 10:08:12+02
príspevok od: MaxGamut
Alebo este inak napisane - cim viac ma byt fotka dokumentaristicka, tym by mala mat realnejsie farby. Ak ma byt viac "surrealiticka", snova, momentova, farby sa mozu rozbehnut od reality dalej.
super, toto je asi ta najlepsia rada zatial takto nejak sa snazim aj fungovat a znie to asi aj najlogickejsie
 
MaxGamut
2018-09-27 20:31:13+02
príspevok od: JohnNewton
To mi odľahlo, zjavne je teda zbytočné hovoriť o ČB fotografii, všetky sú farebné
Chces k tomu teoriu?
Vies aky farebny ton maju bezne papiere? Skoro ziaden nie je spektrometricky neutralny.
Vies aky farebny ton maju cierne atramenty? Bezne idu malicko do cervena.
Vies, co je relativny colorimetricky prepocet ? Prisposobit vsetko farbe media. T.j. seda skala je prechod medzi farbou media a max. ciernou farbou.
Kedze ani jedno nie je dokonale neutralne, tak tazko najdes aspon jedinu sedu, ktora je naozaj neutralna.

Jedine ked sa Ti na stole rozbije toner z laserovky...
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()