Hore
Fórum » Spracovanie fotografie
 

Posudzovanie ostrosti fotiek v programoch...

miffko
2019-10-23 09:23:53+02
Ahoj.

Mam pri uprve fotiek stale jednu dilemu a to je ostrost fotiek. Pri prezerani ci uprve v programe Capture one alebo Zoneri je fotka pri 100% nahlade ostra, pri 200% ties ostra pri 250+ uz az tak nie ...

Otazka teda znie pri kolko % nahlade sa ma posudzovat fotka ci je ostra ci nie?

Dakujem za radu.
 
photox
2019-10-23 09:40:37+02
príspevok od: miffko
Ahoj.

Mam pri uprve fotiek stale jednu dilemu a to je ostrost fotiek. Pri prezerani ci uprve v programe Capture one alebo Zoneri je fotka pri 100% nahlade ostra, pri 200% ties ostra pri 250+ uz az tak nie ...

Otazka teda znie pri kolko % nahlade sa ma posudzovat fotka ci je ostra ci nie?

Dakujem za radu.
Je tovec videnia, zvacsovanie fotografii nie je meritko podla coho by sa malo ostrit. Rovnako dolezite ako ostrenie je retusovanie fotografie, ostrit by sa malo az po odstraneni prebytocnych detailov lebo ked sa zacne ostrit tak ostria aj detaily ktore zbytocne rusia celkovy dojem.
 
miffko
2019-10-23 10:13:44+02
príspevok od: photox
Je tovec videnia, zvacsovanie fotografii nie je meritko podla coho by sa malo ostrit. Rovnako dolezite ako ostrenie je retusovanie fotografie, ostrit by sa malo az po odstraneni prebytocnych detailov lebo ked sa zacne ostrit tak ostria aj detaily ktore zbytocne rusia celkovy dojem.
Ale mne neide o doostrenie fotky ale o to poznat ci je ostra alebo nie. kde je ta hranica kedy uz aj ostra fotka nebude ostra pri x-tom priblizeni.
 
photox
2019-10-23 10:19:09+02
príspevok od: miffko
Ale mne neide o doostrenie fotky ale o to poznat ci je ostra alebo nie. kde je ta hranica kedy uz aj ostra fotka nebude ostra pri x-tom priblizeni.
Pri kazdom zvacseni fotografie ustupuje ostrost a vystupuje sum alebo rozostrenie.
Kazda footografia by sa mala doostrovat podla toho ci ide na tlac a aka velka bude ta tlac. Este raz je to vec videnia a kazdy vnima ostrost inac, textom sa to asi ani neda napisat. Na toto by malo existovat nejaky workshop.
 
JohnNewton
2019-10-23 10:21:27+02
Čokoľvek pri doostrovaní riešiť pri 100 % zväčšení. (1:1) Je samozrejme dobre vidieť dve okná, pôvodné a to čo ukazuje doostrenú verziu.
 
photox
2019-10-23 10:31:06+02
príspevok od: JohnNewton
Čokoľvek pri doostrovaní riešiť pri 100 % zväčšení. (1:1) Je samozrejme dobre vidieť dve okná, pôvodné a to čo ukazuje doostrenú verziu.
Asi tak ako pises.
Jedna rada by tu bola odo mna, vyhradne doostrujem v Lr, tam to je premakanejsie ako v Ps. Pri ostreni mozem zaroven uberat sum co velmi niekedy pomaha, fotografia posobi ako cista bez zbytocnych preostranych deailov.
 
krispin.pucinko
2019-10-23 11:49:59+02
príspevok od: miffko
Ahoj.

Mam pri uprve fotiek stale jednu dilemu a to je ostrost fotiek. Pri prezerani ci uprve v programe Capture one alebo Zoneri je fotka pri 100% nahlade ostra, pri 200% ties ostra pri 250+ uz az tak nie ...

Otazka teda znie pri kolko % nahlade sa ma posudzovat fotka ci je ostra ci nie?

Dakujem za radu.
Dolezite je aby fotka bola ostra pri 100%, ludia pri pozerani na fotky ich zvaccsa nezvacsuju na 200% alebo viac. beru to co im prezentacny sfotware, alebo tlac ponukla. a to je bud 100% alebo este nenjaky nahlad v znizenom rozliseni.
pri natahovani/zvacsovani fotiek na 200% a viac percent sa autoamticky pocita so stratou kvality a je myslim celkom jendo ci k tej strate doslo pri exporte do jpegu alebo fotka uz bola taka urobena.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2019-10-23 12:08:57+02
Pri 100% zvacseni zodpoveda 1 bod na fotke, jednemu bodu na monitore (samozrejme simulovanom 3 bodmi RGB). Pri dalsom zvacovani priblizenia si body dopocitava graficka karta, cize uz nevidis realitu. Je ale pravda, ze ostrost a sum sa tazsie posudzuju u 4K monitorov, pretoze raster je velmi jemnya fotografie vyzeraju ostrejsie, ako su v skutocnosti. Preto, ked som si nie isty, zvacsim si na 200%, pri tom vyzera obraz blizsi tomu, ako som roky zvyknuty na FullHD/2k monitore.
 
JohnNewton
2019-10-23 12:33:16+02
príspevok od: Karol Srnec
Pri 100% zvacseni zodpoveda 1 bod na fotke, jednemu bodu na monitore (samozrejme simulovanom 3 bodmi RGB). Pri dalsom zvacovani priblizenia si body dopocitava graficka karta, cize uz nevidis realitu. Je ale pravda, ze ostrost a sum sa tazsie posudzuju u 4K monitorov, pretoze raster je velmi jemnya fotografie vyzeraju ostrejsie, ako su v skutocnosti. Preto, ked som si nie isty, zvacsim si na 200%, pri tom vyzera obraz blizsi tomu, ako som roky zvyknuty na FullHD/2k monitore.
Tak to zase záleží na veľkosti monitora, na 32-34 " je 4k iste dobrým riešením aj v natívnom zväčšení 1:1
 
miffko
2019-10-23 12:47:26+02
pouzivam 4k monitor 24 a 15. Cize ked to tak vezmem ked bude fotka ostra na 200% bude to ostre aj na monitore aj na fotke.
 
MaxGamut
2019-10-23 17:57:33+02
100 a 200% je dobre pravidlo. Tam nie je co pokazit.
Moja skusenost je, ze vacsina "lacneho" softu robi pri necelociselnych zoomoch (+ aj -) hnusny prepocet. Adobe je v tom celkom dobre. Ale uplne sa tento jav odstranit neda, preto 100 alebo 200%.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()