Hore
Fórum » Spracovanie fotografie
 

Spracocanie RAW CR3 v Lightroome

durko
2021-05-31 12:26:43+02
Dobrý deň,
Na spracovanie fotografií používam Adobe Lightroome 6 a teraz som si kúpil nový fotoaparát Canon EOS R. RAW snímky z neho LR nepozná, nevie ich naimportovať a teda ani spracovať. Systém EOS R je na trhu už nejakú dobu a neverím, že by Adobe nereagovalo nejakým updatom alebo pluginom. Prosím, viete mi poradiť alebo ma odkázať na nejakú konkrétnu informáciou.

Každá rada je dobrá.

Ďakujem vopred
 
gytheio
2021-05-31 13:16:41+02
príspevok od: durko
Dobrý deň,
Na spracovanie fotografií používam Adobe Lightroome 6 a teraz som si kúpil nový fotoaparát Canon EOS R. RAW snímky z neho LR nepozná, nevie ich naimportovať a teda ani spracovať. Systém EOS R je na trhu už nejakú dobu a neverím, že by Adobe nereagovalo nejakým updatom alebo pluginom. Prosím, viete mi poradiť alebo ma odkázať na nejakú konkrétnu informáciou.

Každá rada je dobrá.

Ďakujem vopred
Mam tiez R v Lr CC Cr3 bez problemov. Asi si uz skusal v Lr aktializaciach aktualizovat tvoju verziu Lr. Ak ano zada v google - how cr3 in Lr6. Verim tomu, ze musi byt riesenie.
 
gytheio
2021-05-31 14:06:45+02
Musis stiahnut konverter ktory ti CR3 zameni na DNG.
Hned prve video v google ti napovie ako to funguje.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2021-05-31 14:16:35+02
Mas tak stary LR, ze ho Adobe uz roky nepodporuje. Musis prejst na novy LR Classic CC (len formou predplatneho). AJ ke dprevod DNG riesi problem s kompatibilitou, neodporucam ho. Novy ACR je ovela lepsi, z fotiek dokazes dostat viac. Nekupoval si si novy fotak preto, aby si nedokazal vyuzit naplno jeho potencial, len preto ze nechces platiat novy softver? No a ak nechces, moze pouzit softver, ktory je od Canonu zdarma, alebo napr. cenovo dostupny Luminar.
 
durko
2021-06-01 07:13:25+02
príspevok od: Karol Srnec
Mas tak stary LR, ze ho Adobe uz roky nepodporuje. Musis prejst na novy LR Classic CC (len formou predplatneho). AJ ke dprevod DNG riesi problem s kompatibilitou, neodporucam ho. Novy ACR je ovela lepsi, z fotiek dokazes dostat viac. Nekupoval si si novy fotak preto, aby si nedokazal vyuzit naplno jeho potencial, len preto ze nechces platiat novy softver? No a ak nechces, moze pouzit softver, ktory je od Canonu zdarma, alebo napr. cenovo dostupny Luminar.
Ahoj Karol.
Priznám sa, bránil som sa paušálne platenému LR, lebo sú obdobia ked sa ho aj niekoľko mesiacov ani nedotknem. Som proste hoby fotograf, ktorý chce mať pekné fotky a nie vždy mám náladu a príležitosť si k nim sadnúť.
Ďalšia vec čo mi vadí je dávať fotky niekam na cudzie úložisko. Zatiaľ som neštudoval podmienky do detailov ale najradšej by som ich mal doma, odzálohované na raidových diskoch. Čo je doma to sa počíta . Keď už by som mal do toho ísť, tak by mi najviac vyhovoval cloudový program ale vlastné úložisko. Ide to?
Pekný deň prajem
 
landov
2021-06-01 07:27:46+02
Pozor - ten cloud sa tyka najma verzie LR CC (vsetky foto mas v cloude). Alternativa k LR6 je Lightroom Classic - tam fungujes rovnako ako v LR6.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2021-06-01 07:48:48+02
príspevok od: durko
Ahoj Karol.
Priznám sa, bránil som sa paušálne platenému LR, lebo sú obdobia ked sa ho aj niekoľko mesiacov ani nedotknem. Som proste hoby fotograf, ktorý chce mať pekné fotky a nie vždy mám náladu a príležitosť si k nim sadnúť.
Ďalšia vec čo mi vadí je dávať fotky niekam na cudzie úložisko. Zatiaľ som neštudoval podmienky do detailov ale najradšej by som ich mal doma, odzálohované na raidových diskoch. Čo je doma to sa počíta . Keď už by som mal do toho ísť, tak by mi najviac vyhovoval cloudový program ale vlastné úložisko. Ide to?
Pekný deň prajem
Pri LR Classic CC mas fotky ulozene u seba na diskoch. Cloudove ulozisko je primarne urcene mre mobilnu verziu LR, aj ked mozes ho pouzivat aj u LR Classic.
 
durko
2021-06-01 10:04:21+02
príspevok od: Karol Srnec
Pri LR Classic CC mas fotky ulozene u seba na diskoch. Cloudove ulozisko je primarne urcene mre mobilnu verziu LR, aj ked mozes ho pouzivat aj u LR Classic.
Karol, nebude efoto robit nejaky workshop zamerany na LR? Myslim, ze by sa hodil.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2021-06-01 10:24:33+02
príspevok od: durko
Karol, nebude efoto robit nejaky workshop zamerany na LR? Myslim, ze by sa hodil.
Ja uz nie som zamestancom ephoto. Zalezi na majiteloch, ci by nejaky chceli urobit a ci by som ja dostal ponuku lektorovat ho.
 
Štefan Káčer
2021-06-01 12:53:07+02
príspevok od: durko
Ahoj Karol.
Priznám sa, bránil som sa paušálne platenému LR, lebo sú obdobia ked sa ho aj niekoľko mesiacov ani nedotknem. Som proste hoby fotograf, ktorý chce mať pekné fotky a nie vždy mám náladu a príležitosť si k nim sadnúť.
Ďalšia vec čo mi vadí je dávať fotky niekam na cudzie úložisko. Zatiaľ som neštudoval podmienky do detailov ale najradšej by som ich mal doma, odzálohované na raidových diskoch. Čo je doma to sa počíta . Keď už by som mal do toho ísť, tak by mi najviac vyhovoval cloudový program ale vlastné úložisko. Ide to?
Pekný deň prajem
a co konkretne ti nevyhovuje na canon dpp? mas ho k fotaku zdarma a ked uz, tak si odexportujes tiff a das do lightroomu ...
 
gytheio
2021-06-01 15:58:38+02
príspevok od: durko
Dobrý deň,
Na spracovanie fotografií používam Adobe Lightroome 6 a teraz som si kúpil nový fotoaparát Canon EOS R. RAW snímky z neho LR nepozná, nevie ich naimportovať a teda ani spracovať. Systém EOS R je na trhu už nejakú dobu a neverím, že by Adobe nereagovalo nejakým updatom alebo pluginom. Prosím, viete mi poradiť alebo ma odkázať na nejakú konkrétnu informáciou.

Každá rada je dobrá.

Ďakujem vopred
Digital Photo Professional od Canonu je lepsi editor ako Lr.
 
durko
2021-06-01 16:12:02+02
príspevok od: Karol Srnec
Pri LR Classic CC mas fotky ulozene u seba na diskoch. Cloudove ulozisko je primarne urcene mre mobilnu verziu LR, aj ked mozes ho pouzivat aj u LR Classic.
Ak môžem ešte jednu otázku. Ako môžem zabrániť Lightroomu zápis na cloud? Je na to niekde položka v menu?

Ďakujem
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2021-06-01 16:22:48+02
príspevok od: durko
Ak môžem ešte jednu otázku. Ako môžem zabrániť Lightroomu zápis na cloud? Je na to niekde položka v menu?

Ďakujem
Ukladanie na cloud je standardne vypnute.
 
durko
2021-06-02 12:01:36+02
príspevok od: Karol Srnec
Ukladanie na cloud je standardne vypnute.
Mne sa zdá, že práve zapnuté. Nič som nemenil (neviem kde sa to nastavuje) a nahráva mi fotky na cloud.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2021-06-02 12:40:26+02
príspevok od: durko
Mne sa zdá, že práve zapnuté. Nič som nemenil (neviem kde sa to nastavuje) a nahráva mi fotky na cloud.
To robi len LR, nie LR Classic, tam sa musia fotky presunut do synchronizacnej kolekcie.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()