Hore
Fórum » Spracovanie fotografie
 

Lightroom classic - blending mode

volodaaaa
2021-12-01 15:39:33+01
Ahojte,

chcel by som sa iba opýtať, či v programe Adobe Lightroom classic existuje niečo ako blending mode. Chcel by som RAW fotky (CR3) naložiť na seba a použiť režim "lighten". Ide o to, aby to boli raw fotky.

Prípadne, ak nie je, neviete mi poradiť ako spraviť takto poskladanú fotku a stále s ňou pracovať ako s raw?

O čo mi ide. Fotil som nočnú ulicu, kde mi autá pekne vykreslili stopy, ale kedže bola slabšia premávka, aby fotka bola pekná, potreboval by som viac takýchto záberov naložiť na seba. Ale zároveň by som s výslednou fotografiou chcel pracovať ako s raw (chcel by som z toho robiť singleHDR).

Mohol by som ísť do ulíc, keď bude väčšia premávka, ale túto technológiu by som rád vyskúšal na blesky aj na Silvestra na ohňostroj.

Na čas náročnejší workaround je takýto:
1. nahrám 6 fotografií ulice,
2. z každej spravím 2 virtuálne kópie, pričom jednu dám +1EV a druhú -1EV
3. z každej trojice dám spraviť HDR fotografiu, ktorú upravím v development
4. cez Edit in otvorím vo Photoshope, kde ich naložím na seba a prvých 5 dám lighten.

Tento postup je ok, ale je časovo náročný (ale nie z hľadiska precíznosti, ale z hľadiska toho, že sedím za PC a čakám). Neexistuje nejaká alternatíva?
 
jozef84
2021-12-01 16:13:05+01
príspevok od: volodaaaa
Ahojte,

chcel by som sa iba opýtať, či v programe Adobe Lightroom classic existuje niečo ako blending mode. Chcel by som RAW fotky (CR3) naložiť na seba a použiť režim "lighten". Ide o to, aby to boli raw fotky.

Prípadne, ak nie je, neviete mi poradiť ako spraviť takto poskladanú fotku a stále s ňou pracovať ako s raw?

O čo mi ide. Fotil som nočnú ulicu, kde mi autá pekne vykreslili stopy, ale kedže bola slabšia premávka, aby fotka bola pekná, potreboval by som viac takýchto záberov naložiť na seba. Ale zároveň by som s výslednou fotografiou chcel pracovať ako s raw (chcel by som z toho robiť singleHDR).

Mohol by som ísť do ulíc, keď bude väčšia premávka, ale túto technológiu by som rád vyskúšal na blesky aj na Silvestra na ohňostroj.

Na čas náročnejší workaround je takýto:
1. nahrám 6 fotografií ulice,
2. z každej spravím 2 virtuálne kópie, pričom jednu dám +1EV a druhú -1EV
3. z každej trojice dám spraviť HDR fotografiu, ktorú upravím v development
4. cez Edit in otvorím vo Photoshope, kde ich naložím na seba a prvých 5 dám lighten.

Tento postup je ok, ale je časovo náročný (ale nie z hľadiska precíznosti, ale z hľadiska toho, že sedím za PC a čakám). Neexistuje nejaká alternatíva?
Daj statív, založ ND filter podľa potreby a čas si predľžiš na koľko potrebuješ. Tvoj spôsob je dosť ťažkopádny.
 
volodaaaa
2021-12-01 16:36:34+01
Rozumiem, len problém je v tom, že keď spravím jednu 30 sekundovú fotku, svetelné stopy, ktoré boli zaznamenané v prvých okamihoch expozície postupne zoslabnú. Toto som už zistil pri fotení bleskov, že krajší záber spravím, keď dám 5*4 sekundové zábery, ktoré potom naložím na seba, ako keď spravím jeden 25 sekundový.

Ale zas musím objektívne povedať, že ten zložitý postup nie je otázkou každého dňa ak mi vznikne potreba takej fotografie, tak to proste spravím zložito.
 
gytheio
2021-12-01 17:17:44+01
príspevok od: volodaaaa
Rozumiem, len problém je v tom, že keď spravím jednu 30 sekundovú fotku, svetelné stopy, ktoré boli zaznamenané v prvých okamihoch expozície postupne zoslabnú. Toto som už zistil pri fotení bleskov, že krajší záber spravím, keď dám 5*4 sekundové zábery, ktoré potom naložím na seba, ako keď spravím jeden 25 sekundový.

Ale zas musím objektívne povedať, že ten zložitý postup nie je otázkou každého dňa ak mi vznikne potreba takej fotografie, tak to proste spravím zložito.
Vobec ti nevadi, ze ti radi niekto kto nevie nic o tom co ty potrebujes, kto nikdy nic take nefotil?
 
jozef84
2021-12-01 17:29:55+01
príspevok od: volodaaaa
Rozumiem, len problém je v tom, že keď spravím jednu 30 sekundovú fotku, svetelné stopy, ktoré boli zaznamenané v prvých okamihoch expozície postupne zoslabnú. Toto som už zistil pri fotení bleskov, že krajší záber spravím, keď dám 5*4 sekundové zábery, ktoré potom naložím na seba, ako keď spravím jeden 25 sekundový.

Ale zas musím objektívne povedať, že ten zložitý postup nie je otázkou každého dňa ak mi vznikne potreba takej fotografie, tak to proste spravím zložito.
V Adobe RAW by si mal mať dostatočne široký dynamický rozsah u takýchto scén a nemal by byť žiaden problém. Vytiahni bielu, svetlá, kontrast a malo by ísť v pohode. Skladanie záberov má opodstatnenie u nočnej oblohy. A pokiaľ niekto ovláda LAB vo Photoshope a prevod späť, tak tam je tiež priestor. Len náročný na predstavivosť, možno Gypso by to zvládol, niekde písal, že má neskutočnú fantáziu, veľké a dlhoročné skúsenosti. Skús ho popýtať, je to vraj jeho parketa.
 
duroslav
2021-12-01 17:59:01+01
Skladanie záberov má opodstatnenie všate tam, kde si to situácia vyžaduje. Light trails je práve jedna z tých situácií. Ja to tak bežne robím, že si naexponujem scénu, napr. s využitím bracketingu a tú si upravím podľa seba a vôbec neriešim svetelné stopy. Potom si nafotím niekoľko expozícií z ktorých použijem svetelné stopy. Tam ale vôbec nepotrebujem bracketing, pretože z fotiek použijem iba svetelné stopy, prípade časti cesty ktoré sú svetlejšie než neosvetlená cesta. Na to úplne v pohode stačí jeden záber. Určite je to lepšie než naťahovať čas pomocou ND filtra, obzvlášť keď som v meste a autá po ceste chodia v dávkach (napr. podľa toho čo svieti na semafóre) a exponoval by som zbytočne hluché miesta kedy nejdú žiadne autá. Samozrejme to spájanie záberov robím vo Photoshope.
 
volodaaaa
2021-12-01 20:42:07+01
Ak som to pochopil správne, najprv si vyriešiš HDR a potom už do hotového a vyexportovaného HDR naložíš light trails, blesky, ohňostroj a pod.? Pri blending mode lighten ti zároveň nehrozí, že podexponovaná fotka (blesky sa zvyčajne fotia tak, že bezblesková scéna je podexponovaná) ti pokazí HDR. Nuž človek sa učí celý život, ďakujem za radu, rád vyskúšam. Týmto je moja otázka v podstate zodpovedaná
 
volodaaaa
2021-12-04 22:54:25+01
Aký postup volíte?

Ja som bol dnes v teréne a nie som s výsledkom spokojný. Rozdelil som fotenie na dve časti: HDR a light trails.

Pri HDR som asi spravil chybu s dĺžkou expozície. Išiel som na ISO 200 a premýšľam, že asi by tomu viac šmakoval krátky expozičný čas s vyšším ISO. LR mal problém maksovať ghosting v podobe light trails, ktoré vznikli pri tvorbe HDR. Interval som volil -2EV +2EV. Ten deghosting je taký, že síce funguje, ale nachádza sa tam voľným okom viditeľná oblasť so silným šumom.

Pri light trails som nechal expozíciu z HDR z neutrálnej fotky (0EV) a mám pocit, že to bola chyba, lebo som ich prepálil. Nabudúce asi budem voliť -2EV.

Ten výsledok je tak zlý, že sa to sem aj bojím nahrať. Radšej k tomu nahrám aj svoje nonHDR light trails (z diaľnice), aby ste si nemysleli, že mám obe ruky ľavé a objektív otočený naopak

Kompozíciu teraz neriešim, vybehol som na tento bod, aby som otestoval HDR light trails. Ale možno pôjdem na to isté miesto, kde som fotil tú vydarenú fotku.
 
gytheio
2021-12-05 08:24:37+01
Nikdy som nefotil to co tu ukazujes ale podobne. Ja potrebujem vzdy mat v tom nieco zakompovane, nebavilo by ma fotit z mosta cestu ako sa do dialky tahaju svetla aut, nic mi to nehovori a ani nikdy v noci nefotim HDR. Je to uletene aby to v noci vyzeralo skoro ako cez den.
Dlha expozicia, blesk nastavit na druhu lameju a asi najhlavnejsie je najst zaujimave miesto. Postavit stativ niekde na most a fotit cestu to nikoho nezaujme a urcite ani teba.
To co vidno okolo toho svetla na prvej fotografii je upravou, bolo to odfotene uplne inac.
Prve foto 4s f5
druhe 1s f4,5
tretie 30s f14
stvrte 20s f16
Vsetky fotografie su starsie ako 10 rokov.
 
volodaaaa
2021-12-05 09:56:13+01
Tá druhá zľava je top.

Mne sa samoúčelné čisté light trails páčia, hlavne keď sa cesta kľukatí, alebo je nejaká zložitá križovatka, prípadne je na ceste prekážka a vyzerá to prúdnice obchádzajúce krídlo lietadla.

Ale samozrejme, ak je tam ešte nejaký landmark, je to o inom.

Ja teraz nemám moc priestor fotiť, henten nadchod som zvolil len z dôvodu, že to bol pekný vantage point na ceste z domu do Lidla Tak som chcel aspoň otestovať techniku.
 
volodaaaa
2021-12-05 10:03:39+01
Pre HDR som sa rozhodol preto, lebo napr. na tej poslednej by fotka vyzerala ďaleko lepšie, keby bolo vidieť domy v pozadí, nie len rozsvietené okná. Preto s tým experimentujem.
 
blahoslav J B Art
2021-12-05 11:03:16+01
na Gorilapod dam moj mobil Huawej Mate 20 pro (alebo predtym Olympus OM-D M10), dam rezim Svetelne stopy a fotak si sam spravne naexponuje scenu a potom do nej pridava uz len svetelne stopy ... ci uz startrejls, svetla aut, ohnostroje
 
gytheio
2021-12-05 11:25:33+01
príspevok od: blahoslav J B Art
na Gorilapod dam moj mobil Huawej Mate 20 pro (alebo predtym Olympus OM-D M10), dam rezim Svetelne stopy a fotak si sam spravne naexponuje scenu a potom do nej pridava uz len svetelne stopy ... ci uz startrejls, svetla aut, ohnostroje
A vie aj fotit alebo ma iba rezimy?
 
blahoslav J B Art
2021-12-05 11:59:42+01
príspevok od: gytheio
A vie aj fotit alebo ma iba rezimy?
fotit vie fotograf, fotoaparat sam od seba nevie fotit
 
gytheio
2021-12-05 12:06:23+01
príspevok od: blahoslav J B Art
fotit vie fotograf, fotoaparat sam od seba nevie fotit
To je v poriadku ale nebolo by zle ukazat co dokazu tie rezimy.
 
Tinnunculus
2021-12-05 13:37:56+01
Keď chceš dosiahnuť vzhľad HDR, nemusíš skladať dve verzie fotky - je funkcia volá sa shadows / highlights, v ktorej zvýrazňuješ tiene, potláčaš svetlá, pridávaš lokálny kontrast.
Mal by si na to použiť vhodný výstup z raw, napr. PNG (16 bit) ktorý vyvoláš s viditeľnou kresbou v tieňoch a svetlách.
 
Otecadams
2021-12-05 21:30:21+01
príspevok od: volodaaaa
Pre HDR som sa rozhodol preto, lebo napr. na tej poslednej by fotka vyzerala ďaleko lepšie, keby bolo vidieť domy v pozadí, nie len rozsvietené okná. Preto s tým experimentujem.
Tá prvá fotka ukazuje, ako na to. Netreba fotiť keď je úplná tma, ale len šero a problém je vyriešený .
 
2022-01-24 15:48:14+01
Riešenia vašich finančných problémov
Jednotlivcom kdekoľvek na svete ponúkame pôžičku v rozmedzí od 3 000 eur do 80 000 000 eur, všetci ľudia ju môžu splatiť aj s úrokom pri úrokovej sadzbe 2% z akejkoľvek požadovanej sumy. Kontaktujte ma emailom: biezbardelaura@gmail.com
WhatsApp: +33752595873

Webstránka: http://www.keogh-group.com
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()