Hore
Fórum » Spracovanie fotografie
 

Uprava fotografie pre pouzitie na web.

tonlou
2011-03-07 20:31:03+01
Dobry den. Venujem sa fotografovaniu cosik cez rok. Zatial som vzdy upravoval fotografie na notebooku (programy Capture NX2 a Gimp). No kvoli malej ploche som sa rozhodol pre kupu externeho monitora (http://www.alza.sk/22-lg-w2220p-bf-d155302.htm uz je doma).
Pri uprave na monitore notebooku vzdy ked som dokoncil fotku a pozrel si kdekolvek inde tak vyzerala takmer tak isto (podanie farieb). No teraz som upravoval fotku na tom LG monitore. Vsetko bolo super az do chvile ked som si fotku pozrel na monitore notebooku. Rozdiel bol obrovsky. To co vyzeralo dobre na LG vyzera priserne na inom monitore (porovnane s 5 dalsimi monitormi). Viem,ze cast z vas ma kalibrovany monitor. Tak sa vas chcem spytat ako upravujete fotografiu aby po zaveseni na internet vyzerala rovnako dobre(nikdy to nebude 100%) ako na vasom skalibrovanom monitore.
co viem:
-medzi notebookom a IPS panelmi je obrovsky rozdiel v podani farieb
-pri kalibrovanych monitoroch sa pouzivaju ICC profili vytovrene pri kalibracii
-kedze casto pc a web-browsery o colormanagmente nemaju ani ponatie tak je dobre davat na net fotku v sRGB

co robim:
-na nikon D90 mam nastaveny profil sRGB, fotim do RAW
-foto otvorim v capture NX2 (klasicka uprava kriviek,vyvazenie bielej,orez, atd.)
-fotku ulozim ako tiff(RGB, compresion:none,8-bit, Embed ICC profile nezaskrtnute)
-fotku otvorim v Gimp-e, spravim retus,znovu ulozenie, zmensenie,doostrenie a ulozenie do jpg

ani v Gimpe a ani v Capture NX nemam nastaveny color managment.
vo Windowsackom mam prednastaveny profil od vyrobcu monitora LG (plus su tam aj sRGB a Asus-od notebooku)

Budem povdacny za kazdu konstruktivnu radu. Vopred vdaka.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()