Hore
Fórum » Spracovanie fotografie
 

Photoshop CS4

triplexko
2011-06-28 22:26:21+02
Čaute. Chcel by som vás poprosiť o radu. Používam na spracovanie foto z RAW do JPEG program Adobe Photoshop CS 4 Extended. Keď som si ho prvýkrát zapol, nerozumel som mu. Kúpil som si k nemu knihy. Robím s ním už asi rok, avšak mám stále jeden problém, ktorý som skúšal rôzne odstrániť, no neviem to. Keď prvotne otváram RAW v Camera Raw a upravím ho a následne ho otvorí do CS 4 chytí iný nádych žltej/zelenej/ornažovej a keď ho uložím do JPEG tak chytí duplom inú farbu. Nie je to extrémne viditeľné, ale ke´d sa snažím dať tomu tú správnu farbu a prevedie mi to o nejaké 500 K tak to je dosť zlé. Nerozumiem prečo. Profily som sa snažil nastaviť všetky na sRGB 2.1. Ak by tomu niekto rozumel tak prosím skúste vysvetliť " pre mňa tak po lopate " :o)) ďakujem za záujem.
 
Daniel.U
2011-06-28 22:48:56+02
zrejme sa jedna o konverziu profilov alebo nieco robis zle. Otovris raw, pridelis mu nejaky profil fotaku. (nie fareby priestor, ale standard, vivid a pod.), pridelis mu farebny profil sRGB, adobeRGB. (raw sa nativne uklada vo fotaku v najvacsom moznom). Otvoris takto nastaveny raw do edit modu. Tam mas tiez pracovny profil nejaky nastaveny. Pri exportne tak isto udavas farebny profil. Ked si vyexportovane jpg otvoris v prehliadaci, musis pouzit taky, co uznava spravu farieb. Na macu by si take veci neriesil. Ked dodrzis ten retazec, nemalo by to blbnut. Predpokladam, ze monitor mas skalibrovany, ale ten na rozdiely vplyv nema
 
triplexko
2011-06-29 06:13:35+02
monitor ma skalibrovany, aj profily mam na sRGB nastavene, jedine, že by sa tu nastvaovali aj niekde inde ak som ja našiel.. inak tomu stale nerozumiem..
 
rbr69
2011-06-29 07:54:12+02
príspevok od: triplexko
monitor ma skalibrovany, aj profily mam na sRGB nastavene, jedine, že by sa tu nastvaovali aj niekde inde ak som ja našiel.. inak tomu stale nerozumiem..
- neviem ako ostatne Windows, ale napr. Windows XP neaplikuje colormanagement na cele prostredie a vsetky programy, preto maju programy vlastny colormanagement napr. Adobe PS CS4, ale aj prehliadace ako Firefox, pretoze Internet Explorer nepracuje s priradenymi farebnymi profilmi (aspon starsie verzie)
- preto napr. kalibracny softver ku kalibracnej sonde ma vlastny loader profilu, ktory sa spusta po spusteni Windows a zabezpecuje colormanagement na podla tebou zvoleneho profilu pre ostatny software, ktory CMS nepodporuje
- ACR otvara RAW vo farebnom priestore ProPhoto RGB
- v ACR mozes pre RAW menit lubovolne picture style (picture profile) Landscape, Standard, Neutral, Portrait, ... ...
- v ACR volis farebny profil do ktoreho sa bude upravovany RAW ukladat (AdobeRGB, sRGB, ProPhotoRGB alebo ColorMatchRGB)
- vo Photoshope si nastav, aby Ta upozornoval pri otvarani snimku, ze nesuhlasi farebny priestor otvaraneho snimku s pracovnym priestorom Photoshopu a ci si ho prajes ponechat, konvertovat alebo bez priestoru ... minimalne si skontroluj tuto volbu ako ju mas automaticky nastavenu
- vo Photoshope si skontroluj, ako mas nastaveny Color Proof, to znamena, akym sposobom sa pozeras na editovany snimok, pretoze mozes mat navoleny v colormanagemente Photoshopu napr. sRGB, ale mas zapnuty Color Proof a pozeras sa napr. na snimku profilom Tvojej tlaciarne, na toto pozor, upravuj a pozeraj sa na snimok vzdy tym profilom, kde budes robit export, t.j. ak ides tlacit a doverujes spravnosti profilu tlaciarne, tak cez profil tlaciarne, ak ides exportovat na web, tak sRGB

... ine mi nenapada
 
michal.opalek
2011-06-29 08:39:41+02
nemas nahodou monitor samsung?
 
triplexko
2011-06-29 20:16:59+02
príspevok od: rbr69
- neviem ako ostatne Windows, ale napr. Windows XP neaplikuje colormanagement na cele prostredie a vsetky programy, preto maju programy vlastny colormanagement napr. Adobe PS CS4, ale aj prehliadace ako Firefox, pretoze Internet Explorer nepracuje s priradenymi farebnymi profilmi (aspon starsie verzie)
- preto napr. kalibracny softver ku kalibracnej sonde ma vlastny loader profilu, ktory sa spusta po spusteni Windows a zabezpecuje colormanagement na podla tebou zvoleneho profilu pre ostatny software, ktory CMS nepodporuje
- ACR otvara RAW vo farebnom priestore ProPhoto RGB
- v ACR mozes pre RAW menit lubovolne picture style (picture profile) Landscape, Standard, Neutral, Portrait, ... ...
- v ACR volis farebny profil do ktoreho sa bude upravovany RAW ukladat (AdobeRGB, sRGB, ProPhotoRGB alebo ColorMatchRGB)
- vo Photoshope si nastav, aby Ta upozornoval pri otvarani snimku, ze nesuhlasi farebny priestor otvaraneho snimku s pracovnym priestorom Photoshopu a ci si ho prajes ponechat, konvertovat alebo bez priestoru ... minimalne si skontroluj tuto volbu ako ju mas automaticky nastavenu
- vo Photoshope si skontroluj, ako mas nastaveny Color Proof, to znamena, akym sposobom sa pozeras na editovany snimok, pretoze mozes mat navoleny v colormanagemente Photoshopu napr. sRGB, ale mas zapnuty Color Proof a pozeras sa napr. na snimku profilom Tvojej tlaciarne, na toto pozor, upravuj a pozeraj sa na snimok vzdy tym profilom, kde budes robit export, t.j. ak ides tlacit a doverujes spravnosti profilu tlaciarne, tak cez profil tlaciarne, ak ides exportovat na web, tak sRGB

... ine mi nenapada
tvoja odpoveď ma zaujala. Neviem kde mam pozret ColorProof v tom programe a ani neviem ako mam nastavit co si pisal. mohol by si dat nejaky strucny navod?
 
triplexko
2011-06-29 20:17:16+02
príspevok od: michal.opalek
nemas nahodou monitor samsung?
nie nemam.
 
rbr69
2011-06-29 20:35:29+02
príspevok od: triplexko
tvoja odpoveď ma zaujala. Neviem kde mam pozret ColorProof v tom programe a ani neviem ako mam nastavit co si pisal. mohol by si dat nejaky strucny navod?
nastavenia potvrdenia farebneho profilu
 
rbr69
2011-06-29 20:37:00+02
príspevok od: rbr69
nastavenia potvrdenia farebneho profilu
je to menu Upravy -> Sprava barev ... CTRL + SHIFT + K
 
rbr69
2011-06-29 20:43:37+02
príspevok od: rbr69
nastavenia potvrdenia farebneho profilu
potom sa Ti bude pri otvarani kazdeho snimku, ked si si nie isty, dotazovat na nesulad profilov priradeneho a pracovneho, a co ma vykonat ... taketo nieco
 
rbr69
2011-06-29 20:47:50+02
Color Proof Setup je tu:
 
rbr69
2011-06-29 20:54:59+02
príspevok od: rbr69
Color Proof Setup je tu:
kde si zvolenim vlastneho zariadenia vyberies profil, ktory chces simulovat, musis mat vsak skalibrovany monitor aby si si bol isty, ze skalibrovana napr. cervena je v skutocnosti cervena a nie ina lebo ak budes nahliadat cez neskalibrovany monitor, budes vidiet vyrobene profily zariadeni nerealne a skreslene
 
rbr69
2011-06-29 20:57:17+02
príspevok od: rbr69
kde si zvolenim vlastneho zariadenia vyberies profil, ktory chces simulovat, musis mat vsak skalibrovany monitor aby si si bol isty, ze skalibrovana napr. cervena je v skutocnosti cervena a nie ina lebo ak budes nahliadat cez neskalibrovany monitor, budes vidiet vyrobene profily zariadeni nerealne a skreslene
Kontrolny nahlad potom zapinas / vypinas pre zvoleny profil simulovaneho zariadenia cez menu Nastaveni -> Kontrolni nahled barev ... CTRL + Y
 
rbr69
2011-06-29 21:01:30+02
este doplnim presne anglicke menu pre Color Proof
 
rbr69
2011-06-29 21:18:23+02
este doplnim, tu volbu kvality vystupneho snimku z Adobe Camera Raw volis na kliknutie na linku na dolnom okraji v ACR
 
triplexko
2011-06-30 18:21:08+02
príspevok od: rbr69
este doplnim, tu volbu kvality vystupneho snimku z Adobe Camera Raw volis na kliknutie na linku na dolnom okraji v ACR
Takže všetko čo si pisal som skusil a nič.. Mal som všetko nastavene dobre. Ale je mi to trápne, ale zistil som v čom je problem. Fotku po uložení do PC otvaram prehliadacom Nero Wiever 10 a tento prgram tomu asi mieša ine farby. Asi to otepluje. Skusil som Windowsacky program a foto parádna. Je mi to trápne, že som na to skor netrafil a že som otravoval, ale dakujem aj tak za pomoc. I keď mam teraz zase dilemu, aky program použiť na prezaranie foto aby som mal foto na plnú obrazovku bez zbytocných rusivých elementov.
 
rbr69
2011-06-30 18:32:51+02
príspevok od: triplexko
Takže všetko čo si pisal som skusil a nič.. Mal som všetko nastavene dobre. Ale je mi to trápne, ale zistil som v čom je problem. Fotku po uložení do PC otvaram prehliadacom Nero Wiever 10 a tento prgram tomu asi mieša ine farby. Asi to otepluje. Skusil som Windowsacky program a foto parádna. Je mi to trápne, že som na to skor netrafil a že som otravoval, ale dakujem aj tak za pomoc. I keď mam teraz zase dilemu, aky program použiť na prezaranie foto aby som mal foto na plnú obrazovku bez zbytocných rusivých elementov.
na vlastnych chybach sa najlepsie uci ... mozno ostatne zdelenia pomozu inym
... na prezeranie odporucam freeware FastStone Image Viewer, vie prezerat aj RAWy a ma vlastny CMS, cim vie zobrazovat fotografiu s priradenym farebnym profilom ...

pozn: zobrazovanie RAW ber v kazdom programe s rezervou, ak sa nejedna o RAW konvertor / editor ... a ak davas foto na net, podstatne je, aby si ho robil s sRGB profilom, pretoze by si mal predpokladat, ze drviva vaecsina ma max monitor s sRGB priestorom alebo horsim (LCD notebooky) a nie vsetky prehliadace maju CMS alebo ak maju, tak ich maju pouzivatelia zapnute ...
a Nero posli do plynu, obrovsky balik akoze na vsetko, ale ani najlepsi na napalovanie, ani ako player ani ako viewer ... nanic
 
rbr69
2011-06-30 18:33:51+02
príspevok od: triplexko
Takže všetko čo si pisal som skusil a nič.. Mal som všetko nastavene dobre. Ale je mi to trápne, ale zistil som v čom je problem. Fotku po uložení do PC otvaram prehliadacom Nero Wiever 10 a tento prgram tomu asi mieša ine farby. Asi to otepluje. Skusil som Windowsacky program a foto parádna. Je mi to trápne, že som na to skor netrafil a že som otravoval, ale dakujem aj tak za pomoc. I keď mam teraz zase dilemu, aky program použiť na prezaranie foto aby som mal foto na plnú obrazovku bez zbytocných rusivých elementov.
http://www.faststone.org/FSViewerDetail.htm
 
conan7
2011-08-15 21:11:45+02
Nevie niekto či v PS3 existuje funkcia Autosave? Premohli ma samovražedné sklony, keď som stratil hodinovú prácu po výpadku prúdu....
 
mgeo
2011-08-15 21:45:04+02
príspevok od: conan7
Nevie niekto či v PS3 existuje funkcia Autosave? Premohli ma samovražedné sklony, keď som stratil hodinovú prácu po výpadku prúdu....
tak to ma celkom zaujalo a nasiel som toto: http://autosave.cz/o-autosave.html

licencia za 5 €. Neskusal som, neviem
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()