Hore
Fórum » Spracovanie fotografie
 

Revolúcia vo fotení

wasko1
2011-07-08 00:01:11+02
Najprv odfoť, až potom zaostri
...kde sa až vie dostať fotografia...hmm zaujímavé

http://adam.cas.sk/clanky/10368/revolucia-vo-foteni-najprv-odfot-az-potom-zaostri.html
 
Cako
ocenenie redakciou 2011-07-08 00:14:00+02
dobre to je
 
rbr69
2011-07-08 00:16:11+02
kua, to co za haluz ... http://www.lytro.com/picture_gallery
 
Milstar
2011-07-08 05:24:21+02
Tak to je fakt sila, čo tí súdruhovia z NDR ešte nevymyslia.
 
Boondock
2011-07-08 09:39:00+02
Posobi to krasne, ale je to pekny podvod. Toto sa sa neda v skutocnosti docielit
 
Filip Bucher
2011-07-08 09:58:24+02
príspevok od: Boondock
Posobi to krasne, ale je to pekny podvod. Toto sa sa neda v skutocnosti docielit
toto vetu som tolko krat pocul pri elektrotechnike za poslednych 15 rokov, ze mam pocit ze ludia by mali hladat pri takychto zahadach argumenty preco sa to docielit neda nie preco ano
 
8martin5
2011-07-08 10:10:40+02
Niekde tuna na portali som uz videl tento sposob Technologia Lytro}. Bolo to tusim v serioznom clanku, zial som to nenasiel. Ale to vysvetlenie znie presvedcivo. Ale aj novatorsky.
 
Boondock
2011-07-08 10:12:18+02
príspevok od: Filip Bucher
toto vetu som tolko krat pocul pri elektrotechnike za poslednych 15 rokov, ze mam pocit ze ludia by mali hladat pri takychto zahadach argumenty preco sa to docielit neda nie preco ano
Moj predpokladany postup:
1) upraveny firmware vo fotaku typu Canon G11, ale s mensim cipom
2) bez snimania snimku prejdene zaostrovacie vzdialenosti od nekonecna po najblizsie
3) pocas menenie zaostr. vzd. poznacene kedy zony zaostrenia hlasia zaostrenie
4) zosnimanie snimku s velkou hlbou ostrosti

Spracovanie:
Na snimke sa vyznacia oblasti s rovnakou vzdialenostou od objektivu (krok 3). Nasledne ked vyberies kliknutim inu, tak sa svysne SW rozmazu.

Preco to nieje mozne?
Vsetky snimace su iba kondenzatory, ktore absorbuju svetlo. Ak by si chcel zosnimat nejaky objekt ich "prevratnym sposobom", musel by si kazdy bod objektu zosnimat viacerymi bodmi na cipe a zistit dokonca smer dopadania. To znamena ze kazdy bod snimaca by musel spracovavat viacero bodov sveta a toto sa neda.

Navyse, ak by tento ich "prevratny system" fungoval, mal by si moznost pre kazdu snimkou PLYNULE menit zaostrovaciu vzdialenost (a nie skokovo ako na demonstrovanych snimkoch) a taktiez PLYNULE menit hlbku ostrosti, co nejde vobec. Ak by to dokazali, tak by to demonstrovali. Taktiez kazda ich snimka ma iba cca 3-4 zony zaostrenia, co je trochu malo na tak prevratny system.

Sry za rozpysovanie, ale chcel si moje dovody
 
Filip Bucher
2011-07-08 10:23:35+02
príspevok od: Boondock
Moj predpokladany postup:
1) upraveny firmware vo fotaku typu Canon G11, ale s mensim cipom
2) bez snimania snimku prejdene zaostrovacie vzdialenosti od nekonecna po najblizsie
3) pocas menenie zaostr. vzd. poznacene kedy zony zaostrenia hlasia zaostrenie
4) zosnimanie snimku s velkou hlbou ostrosti

Spracovanie:
Na snimke sa vyznacia oblasti s rovnakou vzdialenostou od objektivu (krok 3). Nasledne ked vyberies kliknutim inu, tak sa svysne SW rozmazu.

Preco to nieje mozne?
Vsetky snimace su iba kondenzatory, ktore absorbuju svetlo. Ak by si chcel zosnimat nejaky objekt ich "prevratnym sposobom", musel by si kazdy bod objektu zosnimat viacerymi bodmi na cipe a zistit dokonca smer dopadania. To znamena ze kazdy bod snimaca by musel spracovavat viacero bodov sveta a toto sa neda.

Navyse, ak by tento ich "prevratny system" fungoval, mal by si moznost pre kazdu snimkou PLYNULE menit zaostrovaciu vzdialenost (a nie skokovo ako na demonstrovanych snimkoch) a taktiez PLYNULE menit hlbku ostrosti, co nejde vobec. Ak by to dokazali, tak by to demonstrovali. Taktiez kazda ich snimka ma iba cca 3-4 zony zaostrenia, co je trochu malo na tak prevratny system.

Sry za rozpysovanie, ale chcel si moje dovody
napisal si ako sa to da spravim momentalnou dostupnou technikou,
nikdy som netrvrdil ze oni naozaj maju taku techniku aby to dokazali. A sulasim stebov v tom co si napisal az na:
tvoje slova: "Toto sa sa neda v skutocnosti docielit" ja som len doplnil ze to ze to momentalne nevieme este neznamena ze sa to neda.

neviem kde som to cital ale niaku podobnu techniku respektive hlbku ostrosti od par cm az po nekonecno... sa snazili docielit pouzitim velkeho mnozstva cociek(ulozenych vedla seba), neviem najst teraz ten clanok,...
 
Boondock
2011-07-08 10:31:28+02
príspevok od: Filip Bucher
napisal si ako sa to da spravim momentalnou dostupnou technikou,
nikdy som netrvrdil ze oni naozaj maju taku techniku aby to dokazali. A sulasim stebov v tom co si napisal az na:
tvoje slova: "Toto sa sa neda v skutocnosti docielit" ja som len doplnil ze to ze to momentalne nevieme este neznamena ze sa to neda.

neviem kde som to cital ale niaku podobnu techniku respektive hlbku ostrosti od par cm az po nekonecno... sa snazili docielit pouzitim velkeho mnozstva cociek(ulozenych vedla seba), neviem najst teraz ten clanok,...
Velmi by ma prekvapilo, keby sa to dalo. potom by sme cele zaostrovanie mohli vyhodit a taktiez vsetky objektivy, bo hlbku ostrosti by si dorobil neskor. Co sa tyka ich uchvatneho vysvetlenia
http://www.lytro.com/science_inside
ja som z toho nic nepochopil. Taktiez neponukaju ziadne video ako to snimali, ale zaber na samotny fotak/objektiv. Velka hlbka ostrosti sa mozno da docielit sosovkami, to si viem predstavit, ale uprava zaostrenia "po", to mi do mojej elektrotechnickej hlavy moc nejde.
 
dalay-lamma
2011-07-08 10:35:03+02
Ak som to pochopil spravne, naozaj snimaju aj smer dopadania. Pouzivaju na to miniaturne cocky pred snimacom (na sposob oka muchy). Vysledok je taka "mozaika" malych obrazkov pre jednotlive "body" (kazdy bod pozostava z viacerych bodov obsahujucich informaciu o svetle z roznych smerov) su potom schopny dako vypocitat suvisly obraz s urcitou vzdialenostou zaostrenia a hlbkou ostrosti...

Technicke detaily:
http://graphics.stanford.edu/papers/lfcamera/

Viac technickych detailov (dizertacna praca autora):
http://www.lytro.com/renng-thesis.pdf
 
erwinius
2011-07-08 10:43:48+02
technicky cas nafotenia jednej fotky bude kolko?...2sekundy?
 
Boondock
2011-07-08 10:44:40+02
príspevok od: erwinius
technicky cas nafotenia jednej fotky bude kolko?...2sekundy?
maju tak snimok s vlnou, tam musi byt cas najdlhsie okolo 1/20s (moj odhad)
 
Blackman
2011-07-08 10:52:18+02
Problemom bude aj kvalita optickeho vystupu, kezde pred snimac vkladaju este mikrososovky. A ostru fotku som od nich este nevidel ani jednu.
 
Fatty
2011-07-08 12:02:42+02
sory, ale nebude to len virálna reklama...?
kto je to ten LYTRO...jasné, rezervujte si fotoaparát predom...nikde žiadne foto toho mysteriózneho prístroja...
nakoniec z nich možno vypadne že ide o aplikáciu na iPhone...
vyfotiť na max. HO, SW upraviť...to by šlo myslím bez problémov...ako hračka do mobilu ideálne
 
Fatty
2011-07-08 12:09:25+02
a ďalšia vec: kto z normálnych ludí by chcel seriózne fotiť týmto spôsobom?? (okrem toho hrania sa v mobile)
ved predsa fotím ja, a ja sám rozhodnem čo bude hlavný objekt a čo bude mimo HO
zaťažovať tým toho kto si fotku potom prezerá je podla mňa blbosť
 
Leito
2011-07-08 12:40:38+02
zvlašť pre BOONDLOCK

par rkov do zadu ked bola top Nokia 3310 za dajme tomu 400-500€ a teraz je tomu par rokov, a telefon ma wifi, 2x1 GHz procesor 1G RAM , tv.......... vtedy by si to povedal že??? Toshiba ma teraz TV ktora je napajana bezdrotovo. V zasuvke je nejake trafo ale to trafo už bezdrotovo napaja TV ešte to sice nieje trafo ako pri notebooku ale par rokov a je to tam..... u mna je to isto realne.
 
8martin5
2011-07-08 12:47:11+02
http://www.dpreview.com/news/1106/11062210lytroplenopticcamera.asp
 
dalay-lamma
2011-07-08 14:56:24+02
Sranda, v odkaze na dpreview je v commentoch spominana este jedna firma (www.raytrix.de), co podobnu technologiu vraj pouziva uz dlhsie, ale pre priemyselne ucely...cize je dost pravdepodobne, ze to naozaj funguje

Inak tu je tiez dost pekny popis, ako to cele funguje:
http://www.raytrix.de/tl_files/downloads/Raytrix_Intro_LightField_100124_web.pdf a su tam spominane dokonca dake podobne patenty z roku 1903

Najvacsi problem bude asi rozlisenie vyslednej snimky (udajne 1 Mpix s 20 Mpix snimacom).
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-07-08 15:10:32+02
Uz vidim, ako miesto fotografovania, budeme hodiny nastavovat rovinu a hlbku ostrosti. Keby to ale fungovalo na Full Frame v rozsahu +/- 5 cm, tak by to bolo super pri korekci zaostrena vysokosvetelnych objektivov.
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()