Hore
Fórum » Spracovanie fotografie
 

ICC Profil

anubi
2011-10-06 16:38:12+02
Ahojte. Potreboval by som poradiť. Fotím do RAW a fotky spracúvam v programe Capture NX. Fotku upravím a prevediem do formátu JPG. Keď fotku ukladám, tak je tam možnosť pridať ICC Profile. Keď to políčko označím, tak pri vlastnostiach JPG fotky je farebné zobrazenie bez kalibrácie, keď nepridám ICC Profil, tak pri vlastnostiach JPG fotky je profil sRBG. Aký je medzi tými fotkami potom rozdiel? Čo je lepšie, pridávať ICC Profil alebo nie?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-10-06 17:03:55+02
Ked neprida sRGB profil, tak to vacsina programov a zariadeni berie, ze to je sRGB.
 
anubi
2011-10-06 17:07:22+02
príspevok od: Karol Srnec
Ked neprida sRGB profil, tak to vacsina programov a zariadeni berie, ze to je sRGB.
takže je to v podstate jedno?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-10-06 17:30:18+02
Pokial nedas AdobeRGB alebo ProPhotoRGB, tak je to jedno. Ak tam das sRGB vies, ze to profil ma a ze to dobre zobrazi program z colormanagementom aj bez colormanagementu.
 
TTL
2011-10-06 18:15:46+02
Ak nemas nakalibrovany monitor, tak profil nepridavaj, pretoze to aj tak kazdy uvidi inak. Ak kalibrujes a pouzivas color management, tak ukladaj do takeho profilu, ako uznas za vhodne - na publikovanie na webe sRGB. Potom to uvidia spravne aspon ti ludia, co pouzivaju CM.
 
keko
2011-10-06 18:46:17+02
Profil vzdy pripoj, je tak poznat, ze to mas pod kontrolu. Ak sedis za cudzim, alebo zdielanym PC, potom je to aj tak dobra prax, lebo ak nieco zabudnes skontrolovat, tak mas moznost sa vratit.

Ak skonvertujes obrazok do ineho priestoru ako sRGB, pripojit profil musis, pretoze bude inak interpretovany. To ta musi viest pud sebazachrany.
 
anubi
2011-10-06 19:40:58+02
príspevok od: keko
Profil vzdy pripoj, je tak poznat, ze to mas pod kontrolu. Ak sedis za cudzim, alebo zdielanym PC, potom je to aj tak dobra prax, lebo ak nieco zabudnes skontrolovat, tak mas moznost sa vratit.

Ak skonvertujes obrazok do ineho priestoru ako sRGB, pripojit profil musis, pretoze bude inak interpretovany. To ta musi viest pud sebazachrany.
Ale mýli ma to, že ak v Capture NX nedám pripojiť profil, tak vo vlastnostiach JPG je profil sRBG, a ak dám pripojiť profil, tak vo vlastnostiach JPG je napísané nekalibrovaný...
 
PeterMarek
2011-10-06 20:05:16+02
príspevok od: keko
Profil vzdy pripoj, je tak poznat, ze to mas pod kontrolu. Ak sedis za cudzim, alebo zdielanym PC, potom je to aj tak dobra prax, lebo ak nieco zabudnes skontrolovat, tak mas moznost sa vratit.

Ak skonvertujes obrazok do ineho priestoru ako sRGB, pripojit profil musis, pretoze bude inak interpretovany. To ta musi viest pud sebazachrany.
)

Ja keď dostávam podobné otázky o ICC profiloch tak používam univerzálnu odpoveď "Nooo ak sa takto pýtate tak to ICC profily nepotrebujete" Ak to nepomôže tak sa pýtam "A ako Váš nový color management zvyši predaj vašich foografií?" alebo "Ak Vás to naučím prestane galéria, ktorá Vás zastupuje konečne odmietať vaše fotky?" Keby sa radšej bavili o fotke. Ne? Pridem na kávu ASAP (teraz hafo roboty) to sa zase nasmejeme...
 
keko
2011-10-06 20:06:07+02
Capture NX nepoznam, mozno sa len domnievat, ze vo vlastnostiach treba definovat default profil. Ak svojim ukonom zmeties program, necha vystup ako nekalibrovany, resp bez CM. Dalej je pravda, ze niektore prehliadace importuju obrazok a same intrepretuju sRGB ak nie je nic pripojene, co vlastne vyhovuje konvencii, ale aj mna to prekvapilo. Ci to nebol len nejaky BUG nejakej verzie, to uz neviem. Ale osvedceny Photoshop ma colo management a kriticke snimky treba kontrolovat v nom. Neda sa nic robit.
 
TTL
2011-10-06 20:15:29+02
príspevok od: anubi
Ale mýli ma to, že ak v Capture NX nedám pripojiť profil, tak vo vlastnostiach JPG je profil sRBG, a ak dám pripojiť profil, tak vo vlastnostiach JPG je napísané nekalibrovaný...
Nikon to ma trochu dopletene, ViewNX sa chova rovnako. Ale ked otvoris vysledny subor v programe, ktory podporuje CM a je nastaveny tak, aby sa pri otvoreni spytal, co ma robit s profilom, tak uvidis, ako to je.

Hadam, ze je to preto, ze Nikon pouziva svoje vlastne varianty, teda 'Nikon sRGB', ktory je sice totozny so standardnym sRGB, ale kazdy iny program to rozpozna ako nestandardny a teda oznaci ako 'uncalibrated'. Naopak ked sa profil nepripoji, ostatne programy to pochopia ako standard sRGB, lebo to sa berie ako default.
 
keko
2011-10-06 22:12:37+02
príspevok od: PeterMarek
)

Ja keď dostávam podobné otázky o ICC profiloch tak používam univerzálnu odpoveď "Nooo ak sa takto pýtate tak to ICC profily nepotrebujete" Ak to nepomôže tak sa pýtam "A ako Váš nový color management zvyši predaj vašich foografií?" alebo "Ak Vás to naučím prestane galéria, ktorá Vás zastupuje konečne odmietať vaše fotky?" Keby sa radšej bavili o fotke. Ne? Pridem na kávu ASAP (teraz hafo roboty) to sa zase nasmejeme...
Bude mi potesenim. Prebereme buducnost Apple.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()