Hore
Fórum » Spracovanie fotografie
 

lightroom zaloha?

goodlight
goodlight 2011-10-16 11:59:53+02
Ahojte,

zacal som mat problemy s miestom na disku. Ked som otvoril Moje dokumenty, tak som si vsimol priecinok s nazvom 2011, ktory obsahuje vsetky NEF subory, ktore som v tomto roku importol do Lightroomu.
Chcem sa spytat, je to nutne aby to ukladal alebo mam nastavene nieco, cim by sa toto ukladanie dalo zrusit?
netusim, ci je to nejaka zaloha alebo..... lebo LR katalog mam ulozeny niekde inde
vdaka
 
JOK3R
2011-10-16 22:47:02+02
príspevok od: bonifacko
Da sa ovplyvniť aj primarne ukladacie miesto? Lebo som na to neprišiel. I ked, teraz mi je to jedno. Systemovy disk ma 1TB.
Co myslis? Zeby to bolo medzi tymi par moznostami v okne import?
 
Milstar
2011-10-17 06:33:55+02
príspevok od: goodlight
Ahojte,

zacal som mat problemy s miestom na disku. Ked som otvoril Moje dokumenty, tak som si vsimol priecinok s nazvom 2011, ktory obsahuje vsetky NEF subory, ktore som v tomto roku importol do Lightroomu.
Chcem sa spytat, je to nutne aby to ukladal alebo mam nastavene nieco, cim by sa toto ukladanie dalo zrusit?
netusim, ci je to nejaka zaloha alebo..... lebo LR katalog mam ulozeny niekde inde
vdaka
Vidím, že sa potykáš s tým istým problémom ako pred rokom ja. Skúšanie programov, ktoré sú dostupné, disk sa plní a nevieš, kde to je , skrátka bordel. Moje riešenie, ako som to už niekde spomenul. Urob na externý disk zálohu všetkých fotiek, ktoré najdeš na pevnom disku. Bezpodmienečne si zožeň knihu Lightroom 2 od Martina Eveninga a krok za krokom si vytvor nový katalog. Cez menu Import a funkciu Add nechaj do katalogu načítať fotky. Pred tým však si nastav ulóžisko fotiek. Ešte jeden typ. Začni hneď používať klúčové slova, ale to sa iste dočítač v knihe. Tento program je fakt viac ako pár klikov, ktoré sa dajú naučiť intuitívne.
 
bonifacko
2011-10-17 08:35:50+02
príspevok od: JOK3R
Co myslis? Zeby to bolo medzi tymi par moznostami v okne import?
No, nafotim a potrebujem raw-ka importovať. LR to implicitne dava na systemovy disk C, do dokumentov-obrazky. Zatial som neprisiel na to, ako urobiť to, aby to daval napr. na uplne iny HDD.
 
Shooter
2011-10-17 09:44:35+02
príspevok od: bonifacko
No, nafotim a potrebujem raw-ka importovať. LR to implicitne dava na systemovy disk C, do dokumentov-obrazky. Zatial som neprisiel na to, ako urobiť to, aby to daval napr. na uplne iny HDD.
V IMPORT menu hneď v prvom riadku si vyberieš z ponuky položku "Move photos to a new location and add to catalog". Hneď v ďalšom riadku si vyberieš adresár, kde chceš aby ti to ukladalo.
 
goodlight
2011-11-29 23:22:10+01
No tak nakoniec som prisiel do stadia, ze som duplicitne subory vymazal...ale napriek tomu mam stale problemy s miestom na disku a do tohto pc uz nemozem dat vacsi disk (firemna masinka)
chcel by som fotky, ktore su vlastne nahrate v LR skopirovat na externy disk ....vie niekto poradit ako to najvhodnejsie urobit??
skusal som prelistovat knizku od kelbyho, ale nie som si isty, ci tam riesi, premiestnenie celej databazy fotiek LR na externy disk s tym, ze v pc neostanu
samozrejme chcem uchovat upravy, ktore som na fotkach v LR vykonal

Dakujem za rady
 
anton julény
2011-11-30 00:48:32+01
príspevok od: goodlight
No tak nakoniec som prisiel do stadia, ze som duplicitne subory vymazal...ale napriek tomu mam stale problemy s miestom na disku a do tohto pc uz nemozem dat vacsi disk (firemna masinka)
chcel by som fotky, ktore su vlastne nahrate v LR skopirovat na externy disk ....vie niekto poradit ako to najvhodnejsie urobit??
skusal som prelistovat knizku od kelbyho, ale nie som si isty, ci tam riesi, premiestnenie celej databazy fotiek LR na externy disk s tym, ze v pc neostanu
samozrejme chcem uchovat upravy, ktore som na fotkach v LR vykonal

Dakujem za rady
možností je viacero, napr.
1. presun na externý disk v fotky rovnakej relatívnej štruktúre adresárov, napr. z d: na x: a potom zmeň písmenká diskov, teda d:->y: a x:->d: (aby sa ext.disk pripojil ako d
2. presun súbory na ext. disk do rootu a pripoj ho do adresárovej štruktúry tak, aby sa nezmenilo umiestnenie súborov (relatívne)
3. pripoj ext. disk a v prostredí LR, cez folders pridaj adresár v ktorom máš fotky, ext. disk a potom to jednoducho myšou prenes na nové umiestnenie

ak to prenášaš na iný počítač a ak nemáš nastavené ukladanie .xmp súborov do adresára fotiek, môžeš kopírovať adresár c:\users\xy\pictures\lightroom na nové rovnaké umiestnenie
 
JOK3R
2011-11-30 07:09:42+01
príspevok od: goodlight
No tak nakoniec som prisiel do stadia, ze som duplicitne subory vymazal...ale napriek tomu mam stale problemy s miestom na disku a do tohto pc uz nemozem dat vacsi disk (firemna masinka)
chcel by som fotky, ktore su vlastne nahrate v LR skopirovat na externy disk ....vie niekto poradit ako to najvhodnejsie urobit??
skusal som prelistovat knizku od kelbyho, ale nie som si isty, ci tam riesi, premiestnenie celej databazy fotiek LR na externy disk s tym, ze v pc neostanu
samozrejme chcem uchovat upravy, ktore som na fotkach v LR vykonal

Dakujem za rady
Jedoducho, skopíruj všetky fotky na iný disk, a prepíš katalóg na druhom pc kde to budes pouzivat (zo zálohy)
Písmeno disku musí sedieť, hotovo
 
Shooter
2011-11-30 08:59:32+01
príspevok od: goodlight
No tak nakoniec som prisiel do stadia, ze som duplicitne subory vymazal...ale napriek tomu mam stale problemy s miestom na disku a do tohto pc uz nemozem dat vacsi disk (firemna masinka)
chcel by som fotky, ktore su vlastne nahrate v LR skopirovat na externy disk ....vie niekto poradit ako to najvhodnejsie urobit??
skusal som prelistovat knizku od kelbyho, ale nie som si isty, ci tam riesi, premiestnenie celej databazy fotiek LR na externy disk s tym, ze v pc neostanu
samozrejme chcem uchovat upravy, ktore som na fotkach v LR vykonal

Dakujem za rady
Toto som riešil nedávno po kúpe nového externého disku. V LR som mal jednu nadradenú zložku pre všetky ostatné zložky - OBRÁZKY. Potom som celý adresár presunul z jedného disku na druhý. Ten mi po pripojení k PC označilo iným písmenom ako pôvodný, ale stačilo v LR naňho kliknúť pravým tlačitkom myši a vybrať voľbu "Nájsť chýbajúcu zložku", vyhľadať ju a hotovo. Tento problém mávam dosť často, lebo podľa toho v akom poradí pripojím USB kľúč alebo pamäťovku alebo disk, tak mi ich aj vždy označí inými písmenami. Nevie niekto ako zabezpečiť to, aby mal konkrétny disk po pripojení vždy rovnaké písmeno?
 
jarok
2011-12-02 08:01:26+01
Ahojte, tiež začínam rozmýšľať nad týmto - ako sa zdá - vydareným kúskom SW. Bude fungovať práca dvoch inštancií LR a jednej sady dát? Inak povedané - RAW, katalógy, metainformácie atď. na externom disku, LR nainštalovaný na domácom PC aj na notebooku a disk striedavo pripnutý k PC a k notebooku, podľa toho, kde práve potrebujem pracovať.
A ako by to bolo v tomto prípade s licenciami? Boli by potrebné dve alebo by stačila jedna?
 
Michal Matloň
redakcia ephoto.sk
- moderator
2011-12-02 10:01:58+01
príspevok od: jarok
Ahojte, tiež začínam rozmýšľať nad týmto - ako sa zdá - vydareným kúskom SW. Bude fungovať práca dvoch inštancií LR a jednej sady dát? Inak povedané - RAW, katalógy, metainformácie atď. na externom disku, LR nainštalovaný na domácom PC aj na notebooku a disk striedavo pripnutý k PC a k notebooku, podľa toho, kde práve potrebujem pracovať.
A ako by to bolo v tomto prípade s licenciami? Boli by potrebné dve alebo by stačila jedna?
Môžeš si to dať aj na notebook: "Subject to the terms of the software license agreement, the primary user of the computer on which Adobe Photoshop Lightroom 3 is installed may install a second copy of the software for his or her exclusive use on either a portable computer or a computer located at his or her home, provided that the software on the second computer is not used at the same time as the software on the primary computer."

A v každom si môžeš dať vždy načítať ten daný katalóg na externom disku, takže sa ti načítajú aj fotky, malo by to takto fungovať.
 
JOK3R
2011-12-02 12:05:12+01
príspevok od: jarok
Ahojte, tiež začínam rozmýšľať nad týmto - ako sa zdá - vydareným kúskom SW. Bude fungovať práca dvoch inštancií LR a jednej sady dát? Inak povedané - RAW, katalógy, metainformácie atď. na externom disku, LR nainštalovaný na domácom PC aj na notebooku a disk striedavo pripnutý k PC a k notebooku, podľa toho, kde práve potrebujem pracovať.
A ako by to bolo v tomto prípade s licenciami? Boli by potrebné dve alebo by stačila jedna?
Najjednoduchšie je nastaviť aby LR ukladal úpravy do priložených xmp súborov, budú uložené na externom disku. Len neviem ako budú fungovať virtuálne kópie fotografií ktoré sa ukladajú do LR katalógu. Dávať katalóg na externý disk asi nie je najlepší nápad.
 
anton julény
2011-12-02 14:17:29+01
príspevok od: JOK3R
Najjednoduchšie je nastaviť aby LR ukladal úpravy do priložených xmp súborov, budú uložené na externom disku. Len neviem ako budú fungovať virtuálne kópie fotografií ktoré sa ukladajú do LR katalógu. Dávať katalóg na externý disk asi nie je najlepší nápad.
zdieľaj/synchronizuj adresár c:\users\xy\pictures\lightroom (alebo iný explicitne určený) - ak pracuješ s LR ako s knihou, tak nebudeš mať problém.
 
JOK3R
2011-12-02 15:38:12+01
príspevok od: anton julény
zdieľaj/synchronizuj adresár c:\users\xy\pictures\lightroom (alebo iný explicitne určený) - ak pracuješ s LR ako s knihou, tak nebudeš mať problém.
Ako s knihou? Ja s ním pracujem ako so správcom a editorom fotografií
Ako si predstavuješ jednoduchú synchronizáciu katalógu na dvoch pc?
Bez toho aby som musel manualne púšťať sync a aby museli byť obidva pc na sieti?
Jediné čo ma napadlo je dropbox, ale ak je katalóg veľký tak to môže byť problém a nutnosť pripojenia oboch pc do internetu.
 
jarok
2011-12-02 17:08:16+01
príspevok od: JOK3R
Ako s knihou? Ja s ním pracujem ako so správcom a editorom fotografií
Ako si predstavuješ jednoduchú synchronizáciu katalógu na dvoch pc?
Bez toho aby som musel manualne púšťať sync a aby museli byť obidva pc na sieti?
Jediné čo ma napadlo je dropbox, ale ak je katalóg veľký tak to môže byť problém a nutnosť pripojenia oboch pc do internetu.
Externý disk pripojím k domácemu PC, robím na ňom. Idem "do terénu", odpojím externý disk od domáceho PC, zoberiem s notebookom a robím na notebooku s externým diskom.
Prečo nie katalóg na externý disk? Výkon?
 
JOK3R
2011-12-02 20:18:20+01
príspevok od: jarok
Externý disk pripojím k domácemu PC, robím na ňom. Idem "do terénu", odpojím externý disk od domáceho PC, zoberiem s notebookom a robím na notebooku s externým diskom.
Prečo nie katalóg na externý disk? Výkon?
Jo výkon, ja mám LR + katalóg na SSD systémovom disku a fotky na druhom klasickom (internom) HDD. Katalóg na externom disku by asi dosť skúšal moju trpezlivosť
 
anton julény
2011-12-02 20:44:46+01
príspevok od: JOK3R
Ako s knihou? Ja s ním pracujem ako so správcom a editorom fotografií
Ako si predstavuješ jednoduchú synchronizáciu katalógu na dvoch pc?
Bez toho aby som musel manualne púšťať sync a aby museli byť obidva pc na sieti?
Jediné čo ma napadlo je dropbox, ale ak je katalóg veľký tak to môže byť problém a nutnosť pripojenia oboch pc do internetu.
ako s knihou je analógia licencie (kedysi tento termín používala firma Borland pre svoje prekladače, môžeš si ich nainštalovať koľko chceš, ale pracovať môžeš len na jednom, teda ako keď čítaš knihu), podobný princíp je uvedený aj v Adobe - viď príspevok vyššie.

čas potrebný na synchronizáciu je určite menší ako spomalenie práce s katalógom na externom disku - ale ak ho budeš mať pripojený cez rýchlejšiu zbernicu alebo sieť, tak by to nemalo až tak vadiť.
 
Marek Janicko
2012-12-22 22:32:54+01
Chlopaci potreboval by som radu.
Ako je mozne zalohovat jednotlive upravy v library. Rad by som to exportol, ako jeden subor pre zalohu. Rad by som upravy napalil na DVD s tym, ze sa k tomu mozem vratit i o 2 roky a pritom to nemusim drzat v library a nemusim sa bat pri prechode na vyssiu verziu o kompatibilitu.

Vyssie niekto spominal, ze sa daju jednotlive upravy pre fotku exportnut ako xml k NEFku.
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()