Hore
Fórum » Spracovanie fotografie
 

Na ktory histogram sa pozerat?

marvi
2011-11-12 08:10:38+01
Ahojte,
mam jednu dilemu. Otvoril som si to iste NEF v Adobe Lightroom 3 a vo View NX 2. Avsak kazdy program mi na tu istu foto dal iny RGB histogram. Cim to je? A podla ktoreho sa mam orientovat?
Taktiez samotna foto je mierne odlisna. Ako docielit aby som videl original histogram nespracovaneho NEF? Ak ma totiz pamat neklame,tak oba programy zobrazuju fotky uz ciastocne upravene.
Dik za radu
 
mgeo
2011-11-12 09:04:59+01
príspevok od: marvi
Ahojte,
mam jednu dilemu. Otvoril som si to iste NEF v Adobe Lightroom 3 a vo View NX 2. Avsak kazdy program mi na tu istu foto dal iny RGB histogram. Cim to je? A podla ktoreho sa mam orientovat?
Taktiez samotna foto je mierne odlisna. Ako docielit aby som videl original histogram nespracovaneho NEF? Ak ma totiz pamat neklame,tak oba programy zobrazuju fotky uz ciastocne upravene.
Dik za radu
nef je surovy digitalny format, kazdy program si ho spracuje na zaciatku inak. Neviem to lepsie vysvetlit sorry.
 
keko
2011-11-12 09:17:57+01
príspevok od: marvi
Ahojte,
mam jednu dilemu. Otvoril som si to iste NEF v Adobe Lightroom 3 a vo View NX 2. Avsak kazdy program mi na tu istu foto dal iny RGB histogram. Cim to je? A podla ktoreho sa mam orientovat?
Taktiez samotna foto je mierne odlisna. Ako docielit aby som videl original histogram nespracovaneho NEF? Ak ma totiz pamat neklame,tak oba programy zobrazuju fotky uz ciastocne upravene.
Dik za radu
Ak nechces vidiet uz ciastocne spracovany NEF, skus si ho pozried v notepade. Cisty purista sa sledom nul a jednotiek necha uniest ... Ale skus si to dat zobrazit v 8 bitovom zapise. Bohate staci. Ani si nemusis citat o 16 bitovom zapise, ked sa ti nechce v inom vlakne na tomto fore ...
 
Fatty
2011-11-12 09:23:00+01
príspevok od: marvi
Ahojte,
mam jednu dilemu. Otvoril som si to iste NEF v Adobe Lightroom 3 a vo View NX 2. Avsak kazdy program mi na tu istu foto dal iny RGB histogram. Cim to je? A podla ktoreho sa mam orientovat?
Taktiez samotna foto je mierne odlisna. Ako docielit aby som videl original histogram nespracovaneho NEF? Ak ma totiz pamat neklame,tak oba programy zobrazuju fotky uz ciastocne upravene.
Dik za radu
otázka zle položená...nespracovaný NEF totiž neexistuje...vždy bude NEJAKO spracovaný daným SW, či už v PC alebo FW vo foťáku
presne ako ti napísal mgeo, RAW je len zhluk 1 a 0...histogram prísluší až náhladu ktorý sa z tohoto vytvorí
 
Milstar
2011-11-12 09:46:15+01
príspevok od: marvi
Ahojte,
mam jednu dilemu. Otvoril som si to iste NEF v Adobe Lightroom 3 a vo View NX 2. Avsak kazdy program mi na tu istu foto dal iny RGB histogram. Cim to je? A podla ktoreho sa mam orientovat?
Taktiez samotna foto je mierne odlisna. Ako docielit aby som videl original histogram nespracovaneho NEF? Ak ma totiz pamat neklame,tak oba programy zobrazuju fotky uz ciastocne upravene.
Dik za radu
Na čo konkrétne používaš histogram ? Ak sleduješ prepal alebo podexponované časti, tak ti môže byť úplne jedno v ktorom programe to robíš. Ak sleduješ jednotlivé kanály farieb, stejne si záber doladíš podľa svojho pocitu.
 
keko
2011-11-12 10:02:28+01
príspevok od: Fatty
otázka zle položená...nespracovaný NEF totiž neexistuje...vždy bude NEJAKO spracovaný daným SW, či už v PC alebo FW vo foťáku
presne ako ti napísal mgeo, RAW je len zhluk 1 a 0...histogram prísluší až náhladu ktorý sa z tohoto vytvorí
O, aky suzvuk nazorov. No nemohli sme spolu diskutovat radsej tuna?
 
keko
2011-11-12 10:07:40+01
Dokonca i RAW prehlidany v aparate ukazuje, ako asi by vyzerala bitmapa pri automatickom prevode, teda histogram neukaze to, co by sa z RAWu este dalo vytiahnut. (Toto je ale informacia z druhej ruky, kedze fotim na film a histogram nepotrebujem.)
 
Fatty
2011-11-12 10:24:04+01
príspevok od: keko
Dokonca i RAW prehlidany v aparate ukazuje, ako asi by vyzerala bitmapa pri automatickom prevode, teda histogram neukaze to, co by sa z RAWu este dalo vytiahnut. (Toto je ale informacia z druhej ruky, kedze fotim na film a histogram nepotrebujem.)
asi tak...

nič nového už asi k tejto téme nevymyslíme, takže odpoved na položenú otázku by mohla byť:
pozeraj sa na histogram ktorý ti program práve ukazuje a na ňom si kontroluj či zabieha mimo rozsah a koriguj podla potreby...
 
Fatty
2011-11-12 10:41:00+01
príp. starostlivo posťahuj v príslušnom programe všetky zipsy na 0
a budeš mať "akože" surový neupravený RAW...
aj ked nie som si istý či aj vtedy nebude niečím ovplyvnený
každopádne bude to dostatočne "raw"
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-11-12 11:46:36+01
LR generuje nahlady v AdobeRGB, v NX mas na vyber, aky\ priestor preferujes.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()