Hore
Fórum » Spracovanie fotografie
 

ostrosť fotografie zo skenu - názor

transporti686
transporti686 2012-01-04 17:05:56+01
Chcem Vás poprosiť o názor zhodnotenia ostrosti fotografie. Mal som tu fotku na kritike, fotka bola skenovaná z negatívneho filmu a ostrosť sa niekotrým nepozdávala. Fotku som naskenoval inak a doostril, farebné podanie je trošku odlišné, lebo som to upravil celé znova - chcel by som Vás poprosiť o názor, či je to v ostrosti lepšie ako pôvodná a či sa vám to nezdá preostrené alebo tak, doostril som to v PS.

Prvá fotografia je tá nová, druhá tá pôvodná-zdala sa neostrá. Vďaka.
 
haplo602
2012-01-05 13:23:31+01
príspevok od: transporti686
dosť sa o tom diskutuje, že sa jedná o aliasing, čo samozrejme ovplyvňuje aj kvalita skenera
treba si uvedomit, ze negativ je invertovany. svetla su tmave a prave to je problem digitalnej techniky (aj DSLR najskor sumia v tienoch). casto mi vychdadza obloha zrnita prave kvoli tomu. BW som si zvykol skenovat ako pozitivy a invertovat. niekedy to spravi rozdiel.

nefukal nahodou vietor ? ak si mal ako pises expo casy pomerne dlhe, tak moze byt ze to sposobuje vietor. neostre to je na celej ploche.
 
transporti686
2012-01-05 13:57:41+01
príspevok od: haplo602
treba si uvedomit, ze negativ je invertovany. svetla su tmave a prave to je problem digitalnej techniky (aj DSLR najskor sumia v tienoch). casto mi vychdadza obloha zrnita prave kvoli tomu. BW som si zvykol skenovat ako pozitivy a invertovat. niekedy to spravi rozdiel.

nefukal nahodou vietor ? ak si mal ako pises expo casy pomerne dlhe, tak moze byt ze to sposobuje vietor. neostre to je na celej ploche.
nad touto možnosťou som uvažoval, lebo vietor fúkal, aj keď nie tak moc, ale čas expozície bol dosť dlhý, negatívy som skúšal skenovať ako pozitív a invertovať aj ako negatív-toto si chcem ešte porovnať poriadne, ako to bude so zrnom, ale jednoznačne môžem povedať, že farebné negatívne filmy aj ISO 100 robia väčší efekt výsledného zrna po skenovaní a aliasing ako filmy pozitívne, je to dané aj tým, že pozitívny film ma zrna farebne jednoliate a negatív ho má proste aj v odtieni rôzne, následný efekt aliasingu je samozrejme viditeľnejší potom z negatívu ako z pozitívu, ono sa to dá prirovnať ku color noise v digitálnej fotografii, že obraz jednej farby nie je hladký nie je v jednom tóne, ale jednotlivé body sú v tóne rozdielne.

Z tohto hľadiska je kvalitný sken z diapozitívu určite zrovnateľnejší s výstupom s digi, pozitív ISO 100 alebo ISO 50 má po skene farebne jednoliate zrno, ktoré vyzerá lepšie ako na skene z negatívu.

Nejde mi o porovanie digi techniky a skenovania, ale je dobré vedieť, kde tie hranice sú a čo sa dá dosiahnúť. Samozrejme je to aj o používanej technike, ale toto platí všeobecne.

Rôzne funkcie na potlačenie zrna, ktoré sa do skenerov dávajú majú ale vplyv aj na ostrosť detailov, čiže neodstránia len zrno-efekt je rôzny, niektoré su lepšie a niektoré horšie.

Záver ale je, že sken z negatívu, aby dosiahol kvalít skenu z pozitívu si vyžaduje o moc viac času. Diapozitív však naskenovať dobre nie je jednoduché z hľadiska získania detailov.
 
transporti686
2012-01-05 14:35:14+01
ešte som sa dočítal, že aby sa neprejavoval aliasing pri skenovaní negatívov tak sa skenuje na bubnových skeneroch s rozlíšením 8000 a viac ppi, používajú aj fluidné skenovanie k tomu a následné zmenšenie, veľkosť súboru z 35mm pri takomto rozlíšení je kľudne aj 500mb

toto je úplne mimo možností obyčajného smrteľníka, čo si chce doma občas niečo naskenovať lebo fotí, že ho to baví
 
haplo602
2012-01-05 15:16:40+01
príspevok od: transporti686
ešte som sa dočítal, že aby sa neprejavoval aliasing pri skenovaní negatívov tak sa skenuje na bubnových skeneroch s rozlíšením 8000 a viac ppi, používajú aj fluidné skenovanie k tomu a následné zmenšenie, veľkosť súboru z 35mm pri takomto rozlíšení je kľudne aj 500mb

toto je úplne mimo možností obyčajného smrteľníka, čo si chce doma občas niečo naskenovať lebo fotí, že ho to baví
njn .... pri 3200dpi mi da skener z 645 formatu okolo 180MB tiffko
 
transporti686
2012-01-05 15:30:14+01
príspevok od: haplo602
njn .... pri 3200dpi mi da skener z 645 formatu okolo 180MB tiffko
ono na MF formáte ten sken aj pri nižšom dpi bude vyzerať lepšie ako to isté dpi pri 35mm formáte, aj zrno sa potlačí, aspoň, čo som videl na nete a pozeral diskusie na nete......
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()