Hore
Fórum » Spracovanie fotografie
 

pridanie silnej vinetácie do obrazu

transporti686
2012-03-11 16:21:54+01
Ahojte, potreboval by som poradiť ohľadom spracovania fotografie. Na fotografii, ktorú sem pridám som vložil do obrazu po všetkých úpravách silnú vinetáciu. Na monitore bolo všetku vcelku ok, ale po vytlačení fotky na 30x40cm sa mi objavila medzi bledou a tmavou časťou čiže fotkou a vinetou taká aura okolo tej bielej časti, ako keby prechod medzi bielou časťou a tou vinetáciou bol skokový a nie úplne hladký.

Dá sa s tým niečo robiť alebo tú vinetáciu musím urobiť slabšiu pre tlač?

Použil som nasledovné hodnoty v Lightroome:

Post-Crop Vigneting

highlight priority (color priority a paint overlay sú iné možnosti-neviem či by zmena pomohla)
amount -70
midpoint 6
roundness 0
feather 80
highlights 0

ďakujem za radu, ak má s tým niekto skúsenosť, vinetu by som tam chcel mať

fotka je robená z farebného filmu a prevedená do BW, ale tá "aura resp. skokový prechod" sa objavil až po tej vinete, v obraze nie je normál.......

tlačilo sa to v labe z jpg, lebo z tiffu nem.......neviem, či aj farebný profil by mohol mať vplyv ale asi nie....
 
transporti686
2012-03-11 16:34:14+01
pri tejto príležitosti sa chem ešte opýtať či je rozdiel, keď sa fotka na tlač exportne do TIFF nekompresovaný 8bitový alebo JPG 8bitové max. kvalita????

v 16bit laby nerobia čo viem....
 
fatality
2012-03-11 16:36:46+01
podla mna to moze byt tym,ze jpg je 8bit a tympadom je moznych iba 256 prechodov medzi ciernou a bielou,takze skus tiff..ale taky frajer abych za to dal ruku do ohna niesom.. ..taze pockaj aj na vyjadrenia ostatnych..
 
fatality
2012-03-11 16:44:02+01
príspevok od: transporti686
pri tejto príležitosti sa chem ešte opýtať či je rozdiel, keď sa fotka na tlač exportne do TIFF nekompresovaný 8bitový alebo JPG 8bitové max. kvalita????

v 16bit laby nerobia čo viem....
aha..zhruba naraz sme pisali prispevky..
 
transporti686
2012-03-11 16:45:45+01
príspevok od: fatality
aha..zhruba naraz sme pisali prispevky..
no keby vedeli robiť zo 16bit tiff tak by som to dal porovnať, ale všade iba 8bit...
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-03-11 16:55:56+01
1. Jemne prechody - 16-bit tlaciaren. Pokial je to v CB, tak so spec. atramentami.
2. Ak to je z minilabu, mozno je to len chby nastavenia labo a teda chyba obsluhy
 
transporti686
2012-03-11 17:04:59+01
príspevok od: Karol Srnec
1. Jemne prechody - 16-bit tlaciaren. Pokial je to v CB, tak so spec. atramentami.
2. Ak to je z minilabu, mozno je to len chby nastavenia labo a teda chyba obsluhy
Karol tak poraď, že kde v BA vedia tlačiť zo 16bit TIFF kvalitne, nech si to viem porovnať
 
transporti686
2012-03-11 17:24:11+01
A počkám ešte na vyjadrenie tlačového guru, Keko ozvi sa
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-03-11 17:43:20+01
príspevok od: transporti686
Karol tak poraď, že kde v BA vedia tlačiť zo 16bit TIFF kvalitne, nech si to viem porovnať
Neviem. V praci mam dve profi A3+ tlaciarne (Canon, Epson).
 
keko
2012-03-11 20:16:42+01
Zajtra v robote
 
Marcel Rebro
2012-03-11 20:28:38+01
príspevok od: keko
Zajtra v robote
aj na mna si spomen ... nech nemusim stale klikovat ze nesplnene ulohy
 
PeterMarek
2012-03-11 20:31:01+01
príspevok od: keko
Zajtra v robote
Budú skeny? Mám tam filmušky...
 
keko
2012-03-11 20:33:54+01
príspevok od: PeterMarek
Budú skeny? Mám tam filmušky...
Som doma a venujem sa macicke, ale ak bude treba nieco urobit, zajtra bez problemov.
 
keko
2012-03-11 21:15:12+01
príspevok od: transporti686
Ahojte, potreboval by som poradiť ohľadom spracovania fotografie. Na fotografii, ktorú sem pridám som vložil do obrazu po všetkých úpravách silnú vinetáciu. Na monitore bolo všetku vcelku ok, ale po vytlačení fotky na 30x40cm sa mi objavila medzi bledou a tmavou časťou čiže fotkou a vinetou taká aura okolo tej bielej časti, ako keby prechod medzi bielou časťou a tou vinetáciou bol skokový a nie úplne hladký.

Dá sa s tým niečo robiť alebo tú vinetáciu musím urobiť slabšiu pre tlač?

Použil som nasledovné hodnoty v Lightroome:

Post-Crop Vigneting

highlight priority (color priority a paint overlay sú iné možnosti-neviem či by zmena pomohla)
amount -70
midpoint 6
roundness 0
feather 80
highlights 0

ďakujem za radu, ak má s tým niekto skúsenosť, vinetu by som tam chcel mať

fotka je robená z farebného filmu a prevedená do BW, ale tá "aura resp. skokový prechod" sa objavil až po tej vinete, v obraze nie je normál.......

tlačilo sa to v labe z jpg, lebo z tiffu nem.......neviem, či aj farebný profil by mohol mať vplyv ale asi nie....
Skus svoju fotku otvorit vo photosope. V menu v tretom stlpci a druhom riadku skus rozbalit polozku Adjustments a vyber polozku Posterize. Vyber hodnotu aspon 20 pre Levels. A teraz pozoruj. Vsetko co je skenom, vyzera celkom O.K. Ale tu umelu hmotu, co si vyrobil pomocou Post:Crop vignetingu sa sprava ako obrazec na vnutornej strane lastury.
Ale skus vratit obrazok do povodneho stavu a urob nasledovne: Filter/Noise/Ad Noise a v okne pre tento filter vyber hodnotu 3%, Uniform a zaskrtni volbu Monochromatic. S obrazkom sa stne taka zvlastna vec. Nic nie je totalne biel a ani totalne cierne. A nenapadny sum vsade. Po tlaceni takehoto suboru na primeranu velkost nevidis rozdiel. Ale ak znova zposterizujes takyto obrazok ako v prvom pokuse - lastury zmiznu.
Uz som to tu pisal niekolko krat a nik mi neveri:
TO? CO VYZERA NA MONITORE DOBRE, NEMUSI DOBRE VYZERAT NA PAPIERI A OPACNE, TO CO VYZERA DOBRE NA PAPIERI? NEMUSELO DOBRE VYZERAT NA MONITORE.
Myslel som si, ze fotis na film z tohto dovodu. Ci?
 
keko
2012-03-11 21:24:45+01
Kto ma bystre oci, vidi letokruhy aj bez predoslej posterizacie.
 
transporti686
2012-03-11 21:28:37+01
príspevok od: keko
Skus svoju fotku otvorit vo photosope. V menu v tretom stlpci a druhom riadku skus rozbalit polozku Adjustments a vyber polozku Posterize. Vyber hodnotu aspon 20 pre Levels. A teraz pozoruj. Vsetko co je skenom, vyzera celkom O.K. Ale tu umelu hmotu, co si vyrobil pomocou Post:Crop vignetingu sa sprava ako obrazec na vnutornej strane lastury.
Ale skus vratit obrazok do povodneho stavu a urob nasledovne: Filter/Noise/Ad Noise a v okne pre tento filter vyber hodnotu 3%, Uniform a zaskrtni volbu Monochromatic. S obrazkom sa stne taka zvlastna vec. Nic nie je totalne biel a ani totalne cierne. A nenapadny sum vsade. Po tlaceni takehoto suboru na primeranu velkost nevidis rozdiel. Ale ak znova zposterizujes takyto obrazok ako v prvom pokuse - lastury zmiznu.
Uz som to tu pisal niekolko krat a nik mi neveri:
TO? CO VYZERA NA MONITORE DOBRE, NEMUSI DOBRE VYZERAT NA PAPIERI A OPACNE, TO CO VYZERA DOBRE NA PAPIERI? NEMUSELO DOBRE VYZERAT NA MONITORE.
Myslel som si, ze fotis na film z tohto dovodu. Ci?
skúsim to, ja to chcem dostať v prvom rade kvalitne na ten výtlačok, ale tu vinetu by som tam rád mal, preto sa s tebou radím, ako ten prechod urobiť tak, aby to na výtlačku vyzeralo lepšie a nerobilo to, čo som popisoval, môžem to aj zjemniť

preto som to aj dával tlačiť ku Vám zatiaľ iba na skúšku, lebo viem, že ak sa to dá na papier tak to nie je to isté, čo na monitore, veľa ľudí, čo tlačí aj dáva na web, tak upravujú rozdielne pre web a rozdielne pre tlač, ale aj to sa treba naučiť.......

úprav v pc sa zbaviť úplne nechcem, však preto aj skenujem........
 
Kaiman81
2012-03-11 21:28:48+01
Odporúčam Ti www.rida.sk dávam tlačit len jemu a posielam mu všetko v 16bit TIFF
 
transporti686
2012-03-11 21:30:21+01
príspevok od: keko
Som doma a venujem sa macicke, ale ak bude treba nieco urobit, zajtra bez problemov.
ešte jedna otázka na teba, je jedno či sa tlačí z TIFFU nekopresovaného 8bit alebo jPG 8bit max. kvalita?
 
keko
2012-03-11 21:40:27+01
príspevok od: transporti686
ešte jedna otázka na teba, je jedno či sa tlačí z TIFFU nekopresovaného 8bit alebo jPG 8bit max. kvalita?
V principe je to jedno. AK dobre pripravis podklady, je uplne jedno, aky donesies format. Vzdy sa ale hladala forma, ako sa zmensuje rozsah prenasanych dat. PDF sa pripravuje napr tak, ze text je len v kode a sada fontov sa dokonca ani neprikalda. Bitmapy su bitmapami, ale voli sa sposob a stupne kompresie. A ostatne, napr pozadia a ine plochy ako napr prechody, alebo vektorove obrazky sa prikladaju ako vektory. PDF pre A0 moze mat 250 kBytov. V tom to nie je.
 
transporti686
2012-03-11 21:45:31+01
príspevok od: keko
Kto ma bystre oci, vidi letokruhy aj bez predoslej posterizacie.
áno Keko, oni sú tám, na monitore to ale nevyzerá tak ako na výtlačku a ja nosím okuliare tak vieš ako, jedine žeby som si kupil jastraba
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()