Hore
Fórum » Počítačové vybavenie
 

novy monitot + Adobe RGB / sRGB

j3richo
2012-09-17 12:04:54+02
Zdavim,
Mam takú prosbu. Rad fotím a ešte račej upravujem fotky v PC ale po dlhšej dobe by som chcel kúpiť novy monitor. Mam jednen vyhliadnutý ale pred tým ako ho sem dám mam jednu otázku. Som amatérsky rodinný fotograf (znamená že fotím zrkadlovkou Canon 450 D + neake tie ďalšie objektívy – fotím do RAW formátu) a neplánujem tento status meniť. Ide mi o to že fotografie ktoré upravujem plánujem prezerať na monitore (prezentácie) a hlavne na 51“ Full HD televízore. A teda my tým napadá otázka (som čítal vesemozne články , reakcie a odporúčania ale k jasnému záveru som neprišiel).
Ide o to že ak ako výstupy chcem používať monitor a TV + rodina a ostatný známy majú rovnaké zariadenia. Tým chcem naznačiť TN panel na monitoroch (sem tam IPS) pripadne na TV ale vo vecne 99.5% všetci žijú v sRGB priestore. Mi nastáva otázka čí ma zmysel fotiť do RAW v nastaveniach adobeRGB potom dane fotky upravovať v Lightrome s Adobe RGB profilom a následné ich exportovať do sRGB ako JPG pripadne TIF. Ak to ma zmysel čo tým získam o koľko lepšiu kvalitu fotiek na výstupe myslím TV + monitor, keď budem používať Adobe RGB a následné ho konvertovať do sRGB ako keby som fotil rovno do sRGB , upravoval v sRGB a prezentoval v sRGB.
Koncom vsetkych mojich uvach nastáva otázka čí potrebujem monitor ktorý zvláda Adobe RGB za cca 600euro alebo sa prepnúť do života vecsiny na sRGB a kúpiť klasickú 24“s „dobrým“ obrazom za cca 200euro.

Ďakujem za odpovede. Veľmi mi pomôžete v dlhodobej dileme .)
 
ummagama
2012-09-17 12:13:38+02
Tak najprv vyvratenie niektorych omylov. Pokial fotite do RAWu nefotite do ziadneho farebneho priestoru, preto je uplne jedno ci mate vo fotoaparate nastavene AdobeRGB alebosRGB. Lightroom pouziva priestor ProPhotoRGB.

Myslim ze fotit do RAWu ma vyznam z inych dovodov ako je farebny priestor.

Pre vas si myslim, ze by bol vyhodny sRGB monitor s dobrym obrazom napr. Eizo CX rady alebo nejaky nec. Na vase vystupy by ale bol mozno ten Eizo, ktoreho cena asi presiahne 800 eur asi az moc ale vychadzal som z predpokladu, ze kazdemu po case prestane stacit technika, ktoru potrebuje a je lepsie kupit nieco co prevysuje nase naroky. V konecnom dosledku to vedie k uspore.

Dufam, ze som aspon trosku pomohol.
 
lowenature
2012-09-17 12:13:58+02
Ja mám IPS sRGB , mať zbitočné lowe idem do aRGB . Vaša dilema je od začiatku zbytočná pretože raw data sa ukladajú podla všetkého v inom farebnom priestore napr. ProPhoto RGB
Overené to nemám a oficiálny zdroj canon mlčí . S pozdravom.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-09-17 12:14:06+02
Ked fotis do RAW, fotis do ProPhoto RGB, bez moznosti vyberu. sRGB alebo Adobe RGB plati pre fotenie do JPG alebo TIFF. Pro Photo je najvacsi standardizovany priestor pre dig. fotoaparaty, pod nim je Adobe RGB a najmensi je sRGB. Ked upravujes foto v LR, vyuzivas prave najvacsi priestor. Ten ale nedokazes pozerat ani vytlacit a tak ti LR predklada na posudenie JPG nahlad v Adobe RGB. Kedze RAW nie je fotka, ked chces niekomu fotku poslat, musi sa z nej vygenerovat fotku (JPG, TIFF, PSD) a priestor si pridelis aky potrebujes pre vystupne zariadenie.
 
ummagama
2012-09-17 12:17:13+02
Pani rad by som vas opravil RAW data su len jasove hodnoty takze ziadne farebne priestory je to CB obraz.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-09-17 12:18:20+02
príspevok od: ummagama
Pani rad by som vas opravil RAW data su len jasove hodnoty takze ziadne farebne priestory je to CB obraz.
Pravda. Profil priradi RAW konvertor.
 
j3richo
2012-09-17 12:26:51+02
Dakujem velmi pekne za teorie a upresnenie mojho prispevku. Po precitani aj vasich reakcii som neni o nic mudrejsi.
Kedze neplanujem ist smerom top fotografa ake zariadenie mam zvolit ak chem robit presne to co som popisal. odfotim fotku v RAW otvorim ju LR a vyexportujem do JPG. ma zmysel kupovat kvalitny monitor s Adobe RGB pristorom alebo nemam brat ohlad na toto. Priznam sa ze mi postaci aj jednoduche vyjadnrenie (vysvetlite to clovekovy co sa neorientuje v detailoch)
Dakujem velmi pekne.
 
keko
2012-09-17 12:37:54+02
príspevok od: ummagama
Pani rad by som vas opravil RAW data su len jasove hodnoty takze ziadne farebne priestory je to CB obraz.
RAW je len sled jednotiek a nul. Takze ani len ten ciernobiely obraz to nie je.
 
j3richo
2012-09-17 12:43:30+02
pochopil som co je RAW a ospravedlnujem sa za moju nevedomost. Mozme vsak prosim Vas riest. moju otaku ohladom monitora ? pripadne celkoveho pristupu k editacii a vystupom.
Dakujem
 
lowenature
2012-09-17 12:56:53+02
príspevok od: j3richo
pochopil som co je RAW a ospravedlnujem sa za moju nevedomost. Mozme vsak prosim Vas riest. moju otaku ohladom monitora ? pripadne celkoveho pristupu k editacii a vystupom.
Dakujem
Vetšina má TN lacné paneli ktoré zobrazia len sRGB , aRGB má širší gamut krajšie farby.
 
Peter1111
2012-09-17 13:19:56+02
Kup si IPS panel co je teraz v predaji od LG 23palc. okolo 175e a budes spokojny nemusis vyhadzovat 800e a viac za Enzo monitor.IPS panel ti poda vernejsie farby ako TN panel preto mozes robit lepsie upravy bez vysledneho farebneho skreslenia.
 
j3richo
2012-09-17 13:29:15+02
opet Dakujem,
mozme prestat riest s RGB a aRGB. Ak mozem svoju poziadavku prosbu upresnim:
Fotim do RAW upravujem v LR a nasledne exportujem do JPG s priestorom sRGB. Koli tomu ze ako vystup pouzivam monitor PC , laptopov, Tablet a 40" a vyssie TV. vecsina znamich a ludi pre ktorych je vystup urceny ma TN panely a TV. Otaku ktoru pokladam je ze ci ma zmysel si kupit monitor ktory ponuka Adobe RGB pristor (dokaze zobrazit cca 96% z aRGB) alebo vybrat si klasicky sRGB pristor (IPS panel je samozrejmostou koli uhlom,...).

Prakticky mi ide ot ze ak kupim monitor s aRGB a budem v nom upravovat RAW a nasledne exportovat do JPG s vybranym Adobe RGB priestorom ci sa budu tieto fotografie vyzerajuce na monitoe (s Adobe RGB priestorom) velmi lisit (farebne/odtienovo) ak ich budem prezentovat na zariadeniach s TN panelmi a sRGB priestormi.

jednoducho exportnem jpg (s aRGB priestorom) budem si ju pozerat na monitore ( s a RGB priestorom) a nasledne danu fotku poslem rodine ci si ju poziem na velkej TV bude tam vely rozdiel ? ide mi to to ci to tam bude vyzerat inak ako na monitore ? bude ten rozdiel velky ?

Dakujem (ak som nieco nenazval neuviedol presne prosim ignorujte to, len sa zaoberajme otazkou)
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-09-17 13:34:24+02
Pokial je fotka v inom ako srgb priestore, musi byt prezerana v programe s podporou colormanagementu, inak dojde n nespravnemu zobrazeniu. Fotograf ma pracovat v adobe rgb a beznemu plebsu posielat fotky v JPG sRGB.
 
j3richo
2012-09-17 13:34:38+02
príspevok od: Peter1111
Kup si IPS panel co je teraz v predaji od LG 23palc. okolo 175e a budes spokojny nemusis vyhadzovat 800e a viac za Enzo monitor.IPS panel ti poda vernejsie farby ako TN panel preto mozes robit lepsie upravy bez vysledneho farebneho skreslenia.
dakujem za radu ale neriem si tu TN alebo IPS panel v tom mam jasno. Ale dakujem.
 
rbr69
2012-09-17 13:35:20+02
príspevok od: j3richo
pochopil som co je RAW a ospravedlnujem sa za moju nevedomost. Mozme vsak prosim Vas riest. moju otaku ohladom monitora ? pripadne celkoveho pristupu k editacii a vystupom.
Dakujem
aktualne alsa.sk zanovny Dell 2412M ... zaruka 21 mesiacov ... 236€
http://www.alza.sk/24-dell-u2412m-d354898.htm
osobne mam Samsung F2380
 
j3richo
2012-09-17 13:47:08+02
príspevok od: Karol Srnec
Pokial je fotka v inom ako srgb priestore, musi byt prezerana v programe s podporou colormanagementu, inak dojde n nespravnemu zobrazeniu. Fotograf ma pracovat v adobe rgb a beznemu plebsu posielat fotky v JPG sRGB.
Dakujem velmi , pekne! jednoducha vystizna a presna odpoved !
Dakujem

mozem podotazku? Ma zmysel sa adobe RGB priestorom zaoberat sa ak niesom viac ako poloprofesional (poloprofesional je este 5 levelov od mojho). To len informacne sa pitam.
 
j3richo
2012-09-17 13:49:06+02
príspevok od: rbr69
aktualne alsa.sk zanovny Dell 2412M ... zaruka 21 mesiacov ... 236€
http://www.alza.sk/24-dell-u2412m-d354898.htm
osobne mam Samsung F2380
dakujem vpresne nad niecim takymto som uvazoval ako nad klacickou "24-kou" ale mojim favorim bol bolo toto : http://www.alza.sk/27-fujitsu-p27t-6p-d285517.htm?kampan=heureka.sk
ten samsung mam v praci.
 
Brian
2012-09-17 16:09:29+02
príspevok od: keko
RAW je len sled jednotiek a nul. Takze ani len ten ciernobiely obraz to nie je.
tie nuly a jednotky su len napatove urovne v jednotlivych pamatovych bunkach. Takze ani len tie jednotky a nuly to niesu

(niekto po mne napise: ale tie napatove urovne su len elektrony.... )
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-09-17 16:47:56+02
príspevok od: j3richo
Dakujem velmi , pekne! jednoducha vystizna a presna odpoved !
Dakujem

mozem podotazku? Ma zmysel sa adobe RGB priestorom zaoberat sa ak niesom viac ako poloprofesional (poloprofesional je este 5 levelov od mojho). To len informacne sa pitam.
Azda niet buduceho majitela zrkadlovky, ktory by neprestudoval mnozstvo recenzii a for, aby si vybral najlepsi jemu cenovo dostupny fotak. Do krvi je ochotny sa hadat o podani farieb, dynamickom rozsahú sume. A to len za zaklade "zarucenych" informacii od dalsich podobne postihnutych. Potom si kupi konecne svoj vysnivany fotak a urobi vsetko pre to, aby jeho potencial vyuzil co najmenej. Kupi si k nemu podpriemerny objektiv, o fotke si nic nenastuduje, rovnako ani o jej spracovaní, fotky zasadne pozera na monitore, na ktorom by som si necital ani emaily.
K fotografovani mozes pristupovat hala-bala, alebo s plnou vaznostou.
Uz tu pocujem tie namietky, ze nie kazdy ma drahu techniku a berie fotku tak vazne. Ja ale nikoho nenutim. Nie pre kazdeho je fotka vasnou, pre mnohych je len zabavou. Ti nech si cvakaju a divia sa, preco ini fotia lepsie. Mnohi ephotaci maju drahsi a lepsi fotak, drahsi a lepsi monitor. Moja vybava je ale dostatocne dobra, aby som sa dokazal prisposobit roznym sytuaciam, fotografickym zanrom a nasledne dokazal vyuzit nasnimane data a to aj tym, ze vyuzijem max. farebny priestor a data zo snimaca a upravujem fotky na monitore, ktory mi ukaze co som nafotil, aby som nasledne nerobil pri postprocesingu blbosti.
 
keko
2012-09-17 17:48:04+02
príspevok od: Brian
tie nuly a jednotky su len napatove urovne v jednotlivych pamatovych bunkach. Takze ani len tie jednotky a nuly to niesu

(niekto po mne napise: ale tie napatove urovne su len elektrony.... )
Podla m-teorie su elektony len taka iluzia - na zevrubne priblizenie fungovania hmoty pre prvy stupen ZS
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()